Санның бөлігін табу

#1 слайд
Осы
сабақта
қол
жеткізілеті
н оқу
мақсаттар
ы 5.1.2.24
санның
бөлігін табу
және бөлігі
бойынша
санды
табады;
Сабақ
мақсаттары
-санның
(шаманың)
бөлігін табу,
-санның
(шаманың)
бөлігін табуға
есептер
шығару;
Жетістік
критерийле
рі:критерий
лері
Санның
бөлігін табу
ережесін
біледі.
Санның
(шаманың)
бөлігін
табуға
есептер
шығарады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар
- санның (шаманың)
бөлігін табуға
анықтама беріп
сипаттайды;
- Санның бөлігін
табуға берілген
есептердің
шығарылуын
түсіндіреді;
Пәнге қатысты
лексика мен
терминология
- бөлік, шама,
ұзындық, ені,
периметр, аудан.
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер
- санның бөлшекпен
берілген бөлігін табу
үшін ... керек;
Маңғыстау облысы
Бейнеу ауданы Қарақұм
орта мектебінің
математика пәні мұғалімі
Жарбусинова Асия
Бөлім:
5.3A Мәтінді
есептер
Сабақтың тақырыбы:
Санның бөлігін табу
1 слайд
Осы сабақта қол жеткізілеті н оқу мақсаттар ы 5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табады; Сабақ мақсаттары -санның (шаманың) бөлігін табу, -санның (шаманың) бөлігін табуға есептер шығару; Жетістік критерийле рі:критерий лері Санның бөлігін табу ережесін біледі. Санның (шаманың) бөлігін табуға есептер шығарады. Тілдік мақсаттар Оқушылар - санның (шаманың) бөлігін табуға анықтама беріп сипаттайды; - Санның бөлігін табуға берілген есептердің шығарылуын түсіндіреді; Пәнге қатысты лексика мен терминология - бөлік, шама, ұзындық, ені, периметр, аудан. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін ... керек; Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы Қарақұм орта мектебінің математика пәні мұғалімі Жарбусинова Асия Бөлім: 5.3A Мәтінді есептер Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу
#2 слайд
Маңғыстау облысы
Бейнеу ауданы Қарақұм
орта мектебінің
математика пәні мұғалімі
Жарбусинова Асия
Бөлім:
5.3A Мәтінді
есептер
Сабақтың тақырыбы:
Санның бөлігін табу
лодлор
2 слайд
Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы Қарақұм орта мектебінің математика пәні мұғалімі Жарбусинова Асия Бөлім: 5.3A Мәтінді есептер Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу лодлор
#3 слайд
Құнд
ылы
қтар
ды
дар
ыту
•Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы. Ынтымақтастық,
ашықтыққа тәрбиелеу. Еліміздің
тарихын білуге үйрету. Ана тілімізді
құрметтеуге және үштілділікті
насихаттау.
Пән
ара
лық
бай
лан
ыс
•Информатика
•Тарих
•География
Бас
тап
қы
білі
м
•Натурал сандардың бөлгіштері мен
еселіктері
•Жәй және құрама сандар
•Натурал сандар дәрежесінің анықтамасы
•Натурал сандарды жәй көбейткіштерге
жіктеу
3 слайд
Құнд ылы қтар ды дар ыту •Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Ынтымақтастық, ашықтыққа тәрбиелеу. Еліміздің тарихын білуге үйрету. Ана тілімізді құрметтеуге және үштілділікті насихаттау. Пән ара лық бай лан ыс •Информатика •Тарих •География Бас тап қы білі м •Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері •Жәй және құрама сандар •Натурал сандар дәрежесінің анықтамасы •Натурал сандарды жәй көбейткіштерге жіктеу
#4 слайд
Сабақтың басы
Топқа
бөлу:
Ең; кіші;ортақ;еселік
деген сөздер
жазылған кеспе
қағаздарды тарату
арқылы топқа бөлу;
«Доп лақтыру» әдісімен
кіріспе сұрақтарын қою.
1) 12 санының бөлгіштерін
айтыңыз
2) 7 санының алғашқы 5 еселігін айтыңыз
3) Өзара жай сандардың ережесін айтыңыз
4) 36 санын көбейткіштерге жіктеп беріңіз
Ортадағы қаламсап әдісі бойынша үй жұмысын
тексеру
4 слайд
Сабақтың басы Топқа бөлу: Ең; кіші;ортақ;еселік деген сөздер жазылған кеспе қағаздарды тарату арқылы топқа бөлу; «Доп лақтыру» әдісімен кіріспе сұрақтарын қою. 1) 12 санының бөлгіштерін айтыңыз 2) 7 санының алғашқы 5 еселігін айтыңыз 3) Өзара жай сандардың ережесін айтыңыз 4) 36 санын көбейткіштерге жіктеп беріңіз Ортадағы қаламсап әдісі бойынша үй жұмысын тексеру
#5 слайд
«Болжау» әдісі
бойынша жаңа
тақырыпты ашу.
Ең кіші ортақ
еселік
Кіші
сөзіне
сөйлемдер
құрау
Ортақ
кім
ортақ?
не
ортақ?
Еселік
6 мен 9
сандарының
алғашқы 5
еселігін жазу
Ең ....
Әлемдегі
ең
үлкен,ең
кіші т.с.с
интернет
көздеріне
н табу
5 слайд
«Болжау» әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашу. Ең кіші ортақ еселік Кіші сөзіне сөйлемдер құрау Ортақ кім ортақ? не ортақ? Еселік 6 мен 9 сандарының алғашқы 5 еселігін жазу Ең .... Әлемдегі ең үлкен,ең кіші т.с.с интернет көздеріне н табу
#6 слайд
Сергіту жаттығуы
Екі таңбалы
сандардың 11
еселігін табу
6 слайд
Сергіту жаттығуы Екі таңбалы сандардың 11 еселігін табу
#7 слайд
3-тапсырма
ЕКОЕ-ін табыңыз:
1-топ:
ЕКОЕ (21;18);
ЕКОЕ (75 ;90);
ЕКОЕ (28 ;42)
2-топ:
ЕКОЕ (12, 30 ; 75);
ЕКОЕ (21, 28; 105)
3-топ:
ЕКОЕ (15,20);
ЕКОЕ (21, 33);
ЕКОЕ (16, 20);
4- топ:
ЕКОЕ (12, 36 ; 9);
ЕКОЕ (15; 42; 105)
Натурал
сан
Берілген натурал санның еселіктері
×1×2 ×3 ×4×5
6
8
Натурал
сан
Берілген натурал санның еселіктері
×2×5 ×9 ×11 ×1
3
13
2
Тапқан жауабыңызда қандай ерекшелік бар өз
ойларыңызды тұжырымдаңыз.
Натурал
сан
Берілген натурал санның еселіктері
×1×2 ×3 ×4 ×5
16
8
Тапқан жауабыңызда қандай ерекшелік бар өз
ойларыңызды тұжырымдаңыз.
Натурал
сан
Берілген натурал санның еселіктері
×2×3 ×4 ×5 ×6
15
12
Саралаудың
тапсырмасы:
Марканың
бағасы 45 тг.
Айнұрда 20
теңгелік
монеталар ғана
бар. Егер
сатушыда
қайтаратын
ақша болмаса ,
Айнұр кем
дегенде неше
марка сатып ала
алады?
7 слайд
3-тапсырма ЕКОЕ-ін табыңыз: 1-топ: ЕКОЕ (21;18); ЕКОЕ (75 ;90); ЕКОЕ (28 ;42) 2-топ: ЕКОЕ (12, 30 ; 75); ЕКОЕ (21, 28; 105) 3-топ: ЕКОЕ (15,20); ЕКОЕ (21, 33); ЕКОЕ (16, 20); 4- топ: ЕКОЕ (12, 36 ; 9); ЕКОЕ (15; 42; 105) Натурал сан Берілген натурал санның еселіктері ×1×2 ×3 ×4×5 6 8 Натурал сан Берілген натурал санның еселіктері ×2×5 ×9 ×11 ×1 3 13 2 Тапқан жауабыңызда қандай ерекшелік бар өз ойларыңызды тұжырымдаңыз. Натурал сан Берілген натурал санның еселіктері ×1×2 ×3 ×4 ×5 16 8 Тапқан жауабыңызда қандай ерекшелік бар өз ойларыңызды тұжырымдаңыз. Натурал сан Берілген натурал санның еселіктері ×2×3 ×4 ×5 ×6 15 12 Саралаудың тапсырмасы: Марканың бағасы 45 тг. Айнұрда 20 теңгелік монеталар ғана бар. Егер сатушыда қайтаратын ақша болмаса , Айнұр кем дегенде неше марка сатып ала алады?
#8 слайд
Сабақтың соңы
Назарларыңызға рақмет!!!
түсінбедім
Жартыл
ай
түсіндім
Толық
түсінді
м
«Бұрыштар»
әдісімен сабақты
қорытамын
1 сандарды жай
көбейткіштерге жіктей
алады
1 ұпай
2 ЕКОЕ- ті табудың
алгоритімін біледі.
1 ұпай
3 екі санның ЕКОЕ
табудың 1 тәсілін
меңгерген
1 ұпай
4 екі санның ЕКОЕ
табудың 2 тәсілін
меңгерген
1 ұпай
5 екі немесе одан да көп
сандардың ең кіші ортақ
еселігін дұрыс таба
алады
1 ұпай
Жалпы
ұпай
8 слайд
Сабақтың соңы Назарларыңызға рақмет!!! түсінбедім Жартыл ай түсіндім Толық түсінді м «Бұрыштар» әдісімен сабақты қорытамын 1 сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады 1 ұпай 2 ЕКОЕ- ті табудың алгоритімін біледі. 1 ұпай 3 екі санның ЕКОЕ табудың 1 тәсілін меңгерген 1 ұпай 4 екі санның ЕКОЕ табудың 2 тәсілін меңгерген 1 ұпай 5 екі немесе одан да көп сандардың ең кіші ортақ еселігін дұрыс таба алады 1 ұпай Жалпы ұпай
шағым қалдыра аласыз













