Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сөз тіркестері

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөз тіркестері
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Cөз тіркесінен өткенді қайталау.

#1 слайд
Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Cөз тіркесінен өткенді қайталау.

1 слайд

Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Cөз тіркесінен өткенді қайталау.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Морфология,синтаксис бойынша алған теориялық білімдерін практикада

#2 слайд
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Морфология,синтаксис бойынша алған теориялық білімдерін практикада қолдану; ауызша,жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білдімдерін бекіту. Дамытушылық: ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту; ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру. Шешендік тұрғыда сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. Тәр биелілік: сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу; топпен жұмыс жасап, бір – бірін тыңдай білуге үйрету,қанатты сөздер арқылы адамгершілікке тәрбиелей отырып, сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру.

2 слайд

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Морфология,синтаксис бойынша алған теориялық білімдерін практикада қолдану; ауызша,жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білдімдерін бекіту. Дамытушылық: ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту; ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру. Шешендік тұрғыда сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. Тәр биелілік: сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу; топпен жұмыс жасап, бір – бірін тыңдай білуге үйрету,қанатты сөздер арқылы адамгершілікке тәрбиелей отырып, сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру.

Сабақтың түрі : дәстүрлі сабақ Оқытудың әдісі: жинақтау, талдау, сатылай кешенді талдау,ойын,тест Пәнаралық байланыс:

#3 слайд
Сабақтың түрі : дәстүрлі сабақ Оқытудың әдісі: жинақтау, талдау, сатылай кешенді талдау,ойын,тест Пәнаралық байланыс: әдебиет, өзін-өзі тану. Сабақтың көрнекілігі : кестелер, бағалау парақшалары, компьютер т.б.

3 слайд

Сабақтың түрі : дәстүрлі сабақ Оқытудың әдісі: жинақтау, талдау, сатылай кешенді талдау,ойын,тест Пәнаралық байланыс: әдебиет, өзін-өзі тану. Сабақтың көрнекілігі : кестелер, бағалау парақшалары, компьютер т.б.

Сабақтың барысы: I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін емес /қызықты жетілік/ II Ой қозғау.

#4 слайд
Сабақтың барысы: I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін емес /қызықты жетілік/ II Ой қозғау. Аулақтама еңбектен сен шошыма, Еңбек әр кез мерейің: ақыл, досың да /халық даналығын қолданып, ойтолғау жазу/ III Сыныппен жұмыс: Жұмыла көтерген жүк жеңіл /тапсырмалар бойынша ұжымдық жұмыс/ IV Бекіту :Сергісін ой серпілейік, серпіліп, бағалы ойды сезінейік /Венн диаграммасын толтыру./

4 слайд

Сабақтың барысы: I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін емес /қызықты жетілік/ II Ой қозғау. Аулақтама еңбектен сен шошыма, Еңбек әр кез мерейің: ақыл, досың да /халық даналығын қолданып, ойтолғау жазу/ III Сыныппен жұмыс: Жұмыла көтерген жүк жеңіл /тапсырмалар бойынша ұжымдық жұмыс/ IV Бекіту :Сергісін ой серпілейік, серпіліп, бағалы ойды сезінейік /Венн диаграммасын толтыру./

4 Қызықты жетілік 1 5 7 6 32

#5 слайд
4 Қызықты жетілік 1 5 7 6 32

5 слайд

4 Қызықты жетілік 1 5 7 6 32

СИНТАКСИС ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

#6 слайд
СИНТАКСИС ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

6 слайд

СИНТАКСИС ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

СӨЗ ТІРКЕСІ ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

#7 слайд
СӨЗ ТІРКЕСІ ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

7 слайд

СӨЗ ТІРКЕСІ ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

“ОТАН, ТУҒАН ЖЕР ” ТАҚЫРЫБЫНДА МАҚАЛ АЙТ.

#8 слайд
“ОТАН, ТУҒАН ЖЕР ” ТАҚЫРЫБЫНДА МАҚАЛ АЙТ.

8 слайд

“ОТАН, ТУҒАН ЖЕР ” ТАҚЫРЫБЫНДА МАҚАЛ АЙТ.

СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ АЙЫРЫҚША БЕЛГІЛЕРІ?

#9 слайд
СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ АЙЫРЫҚША БЕЛГІЛЕРІ?

9 слайд

СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ АЙЫРЫҚША БЕЛГІЛЕРІ?

ҚАЗАҚ ТІЛІНДЕГІ СӨЗДЕРДІҢ БАЙЛАНЫСУ ТҮРЛЕРІН АТА?

#10 слайд
ҚАЗАҚ ТІЛІНДЕГІ СӨЗДЕРДІҢ БАЙЛАНЫСУ ТҮРЛЕРІН АТА?

10 слайд

ҚАЗАҚ ТІЛІНДЕГІ СӨЗДЕРДІҢ БАЙЛАНЫСУ ТҮРЛЕРІН АТА?

Жарғақ құлағы жастыққа тимеді- Екі көзі шарасынан шығу- Ешкімнің ала жібін аттамау- Тасы өрге домалау- Тонның ішкі бауындай- /Тұ

#11 слайд
Жарғақ құлағы жастыққа тимеді- Екі көзі шарасынан шығу- Ешкімнің ала жібін аттамау- Тасы өрге домалау- Тонның ішкі бауындай- /Тұрақты тіркестің мағынасына ауызша дыбыстық талдау жасау/

11 слайд

Жарғақ құлағы жастыққа тимеді- Екі көзі шарасынан шығу- Ешкімнің ала жібін аттамау- Тасы өрге домалау- Тонның ішкі бауындай- /Тұрақты тіркестің мағынасына ауызша дыбыстық талдау жасау/

СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ ТҮРЛЕРІ , ОЛАРДЫҢ ЖАСАЛУ ЖОЛДАРЫ?

#12 слайд
СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ ТҮРЛЕРІ , ОЛАРДЫҢ ЖАСАЛУ ЖОЛДАРЫ?

12 слайд

СӨЗ ТІРКЕСІНІҢ ТҮРЛЕРІ , ОЛАРДЫҢ ЖАСАЛУ ЖОЛДАРЫ?

ӘЛЕМДІК ДЕРТ СПИДнне ТАСТАНДЫЛАРЖЕТІМДІК нашақорлық Халық даналығын тиімді пайдалана отырып, ойтолғау жазу

#13 слайд
ӘЛЕМДІК ДЕРТ СПИДнне ТАСТАНДЫЛАРЖЕТІМДІК нашақорлық Халық даналығын тиімді пайдалана отырып, ойтолғау жазу

13 слайд

ӘЛЕМДІК ДЕРТ СПИДнне ТАСТАНДЫЛАРЖЕТІМДІК нашақорлық Халық даналығын тиімді пайдалана отырып, ойтолғау жазу

/ Қанатты сөздердің мазмұнына назар аударыңыз. Сөйлемдегі сөздерді сөз тіркесіне қарай топтап, тіркестің қай түрі екенін анықт

#14 слайд
/ Қанатты сөздердің мазмұнына назар аударыңыз. Сөйлемдегі сөздерді сөз тіркесіне қарай топтап, тіркестің қай түрі екенін анықтаңыз./ Адамның адамшылығы істі бастағанынан білінеді. Адам баласын замана өсіреді. Адал еңбекпен мал іздемек- арлы адамның ісі. Надандық- білім-ғылымның жоқтығы. Дүниеде еш нәрсені оларсыз біліп болмайды. Еріншектік- күллі дүниедегі өнердің дұшпаны. /АБАЙ/ Жұмыла көтерген жүк жеңіл

14 слайд

/ Қанатты сөздердің мазмұнына назар аударыңыз. Сөйлемдегі сөздерді сөз тіркесіне қарай топтап, тіркестің қай түрі екенін анықтаңыз./ Адамның адамшылығы істі бастағанынан білінеді. Адам баласын замана өсіреді. Адал еңбекпен мал іздемек- арлы адамның ісі. Надандық- білім-ғылымның жоқтығы. Дүниеде еш нәрсені оларсыз біліп болмайды. Еріншектік- күллі дүниедегі өнердің дұшпаны. /АБАЙ/ Жұмыла көтерген жүк жеңіл

№ Сөз тіркесіНақыл сөз Байланысу түрі 1. Шаңырақ 2. Ерулік 3. Томаға 4. Енші 5. Қынама 6. Тостаған 7. Сәукеле 8. Ат терге

#15 слайд
№ Сөз тіркесіНақыл сөз Байланысу түрі 1. Шаңырақ 2. Ерулік 3. Томаға 4. Енші 5. Қынама 6. Тостаған 7. Сәукеле 8. Ат тергеу 9. Пәуеске 10 Адырна Берілген сөздердің мағынасын ашып, бағандарға ажыратып жазыңдар.

15 слайд

№ Сөз тіркесіНақыл сөз Байланысу түрі 1. Шаңырақ 2. Ерулік 3. Томаға 4. Енші 5. Қынама 6. Тостаған 7. Сәукеле 8. Ат тергеу 9. Пәуеске 10 Адырна Берілген сөздердің мағынасын ашып, бағандарға ажыратып жазыңдар.

Берілген сөйлемдерге синтаксистік, морфологиялық талдау жасау. Мұнда талантты әншілер қатысады.

#16 слайд
Берілген сөйлемдерге синтаксистік, морфологиялық талдау жасау. Мұнда талантты әншілер қатысады. Ол жаңа ортаға үйренді. Анда-санда арс-ұрс еткен дауыс шығады. Мінезі жақсы төрге озар. Ол бүгін үйге ерте барсын. Мен таулы жерден арқарды көрдім. Халық тарихи жыр-дастандарды жоғары бағалайды. Бізді мұнда неге әкелдің? А малсыз қонуға тура келді Алақай, қойылымға ерте баратын болдық

16 слайд

Берілген сөйлемдерге синтаксистік, морфологиялық талдау жасау. Мұнда талантты әншілер қатысады. Ол жаңа ортаға үйренді. Анда-санда арс-ұрс еткен дауыс шығады. Мінезі жақсы төрге озар. Ол бүгін үйге ерте барсын. Мен таулы жерден арқарды көрдім. Халық тарихи жыр-дастандарды жоғары бағалайды. Бізді мұнда неге әкелдің? А малсыз қонуға тура келді Алақай, қойылымға ерте баратын болдық

Тест  Тұракты сөз тіркесін табыңыз. А) Жонынан таспа тілу. В) Кішкене тарақ С) Толықша келіншек D) Жаңбырлы күн

#17 слайд
Тест  Тұракты сөз тіркесін табыңыз. А) Жонынан таспа тілу. В) Кішкене тарақ С) Толықша келіншек D) Жаңбырлы күн Е) Томағасын сыпыру Сөздердің жалғау аркылы байланысу тәсілін көрсетіңіз. А) Үшінші сынын. В) Отыр екен. С) Үйге келем. D) Қызыл сиыр. Е) Өзін үшін үйрен. Сөздердің тіркесуі арқылы жасалған үстеуді белгілеңіз. А) Шынымен-ақ. В) Бүгін-ертең. С) Тезірек. D) Жылдам. Е) Ала жаздай. Қатаң орын тәртібі арқылы байланысқан кабысу түрін табыңыз. А) Шалқар көл. В) Көшеге дейін бару. С) Түннен бері мазасыздану. D) Отанды сүю Е) Халықтың еңбегі. Тұрақты тіркесті анықтаңыз. А) Халық мұнша жиылады деген есте жоқ. B) Ойын басталмай-ақ жұрт қымызға бас қойып жатыр. C) Хорымыз жамырап жақсы шықпады. D) Сауыққа өз әлімізше жақсы даярланғанбыз. E) Әмірқан шығысымен шапалақ шартылдады Сөздердің орын тәртібі арқылы байланысын табыңыз. A) Оқушылардың кітабы B) Ақырына дейін күту. C) Алтын сәуле. D) Ғылымды егеру. E) Қиялға шомылу. Интонация арқылы байланысқан сөздерді табыңыз. A) Қазақ әндері. B) Болашақты армандау. C) Асан – студент. D) Гүлдеген ауыл. E) Мектеп басшысы. Сөздердің септеулік шылау арқылы байланысын анықтаңыз. A) Айтқан сайын түсіну. B) Әр түрлі. C) Астанаға бару. D) Гүлдердің иісі. E) Әтір себу.   Сөздердің жалғау арқылы байланысын көрсетіңіз. A) Арман үшін аттану. B) Білімді азамат. C) Үш дәптер. D) Биік дәреже. E) Көлдің жағасында.  

17 слайд

Тест  Тұракты сөз тіркесін табыңыз. А) Жонынан таспа тілу. В) Кішкене тарақ С) Толықша келіншек D) Жаңбырлы күн Е) Томағасын сыпыру Сөздердің жалғау аркылы байланысу тәсілін көрсетіңіз. А) Үшінші сынын. В) Отыр екен. С) Үйге келем. D) Қызыл сиыр. Е) Өзін үшін үйрен. Сөздердің тіркесуі арқылы жасалған үстеуді белгілеңіз. А) Шынымен-ақ. В) Бүгін-ертең. С) Тезірек. D) Жылдам. Е) Ала жаздай. Қатаң орын тәртібі арқылы байланысқан кабысу түрін табыңыз. А) Шалқар көл. В) Көшеге дейін бару. С) Түннен бері мазасыздану. D) Отанды сүю Е) Халықтың еңбегі. Тұрақты тіркесті анықтаңыз. А) Халық мұнша жиылады деген есте жоқ. B) Ойын басталмай-ақ жұрт қымызға бас қойып жатыр. C) Хорымыз жамырап жақсы шықпады. D) Сауыққа өз әлімізше жақсы даярланғанбыз. E) Әмірқан шығысымен шапалақ шартылдады Сөздердің орын тәртібі арқылы байланысын табыңыз. A) Оқушылардың кітабы B) Ақырына дейін күту. C) Алтын сәуле. D) Ғылымды егеру. E) Қиялға шомылу. Интонация арқылы байланысқан сөздерді табыңыз. A) Қазақ әндері. B) Болашақты армандау. C) Асан – студент. D) Гүлдеген ауыл. E) Мектеп басшысы. Сөздердің септеулік шылау арқылы байланысын анықтаңыз. A) Айтқан сайын түсіну. B) Әр түрлі. C) Астанаға бару. D) Гүлдердің иісі. E) Әтір себу.   Сөздердің жалғау арқылы байланысын көрсетіңіз. A) Арман үшін аттану. B) Білімді азамат. C) Үш дәптер. D) Биік дәреже. E) Көлдің жағасында.  

Байланысу түрлерін анықта Ұ Л П А Қ А Р С Е Н І М М Е Н К Е Л У Ө М І Р М Е К Т Е Б І Ж Ү К Т И Е У А Л Ы С Т А Н К Ө Р І Н

#18 слайд
Байланысу түрлерін анықта Ұ Л П А Қ А Р С Е Н І М М Е Н К Е Л У Ө М І Р М Е К Т Е Б І Ж Ү К Т И Е У А Л Ы С Т А Н К Ө Р І Н У С Ө З Г Е Ш Е Б Е Р С Ы Қ Ы Р Л А Ғ А Н А Я З Сергісін ой , серпілейік , серпіліп бағалы ойды сезінейік Б а й л а н ы с т ү р л е р ін а н ы қ т а З О Р Ғ А Ж Е Т Т І С А Н А У Л Ы У А Қ Ы Т Т А У Д Ы К Ө Р Д І Айтылған нәрсені ұмытпаудың төрт түрлі себебі: • үлгі алу,көңілденіп тұшынып ынтамен ұғыну; •қайтарып ойланып, көңілге ұғыну; • кеселді нәрседен қашық болу; • көкірегі ояу болу ;

18 слайд

Байланысу түрлерін анықта Ұ Л П А Қ А Р С Е Н І М М Е Н К Е Л У Ө М І Р М Е К Т Е Б І Ж Ү К Т И Е У А Л Ы С Т А Н К Ө Р І Н У С Ө З Г Е Ш Е Б Е Р С Ы Қ Ы Р Л А Ғ А Н А Я З Сергісін ой , серпілейік , серпіліп бағалы ойды сезінейік Б а й л а н ы с т ү р л е р ін а н ы қ т а З О Р Ғ А Ж Е Т Т І С А Н А У Л Ы У А Қ Ы Т Т А У Д Ы К Ө Р Д І Айтылған нәрсені ұмытпаудың төрт түрлі себебі: • үлгі алу,көңілденіп тұшынып ынтамен ұғыну; •қайтарып ойланып, көңілге ұғыну; • кеселді нәрседен қашық болу; • көкірегі ояу болу ;

ТҰРАҚТЫ ТІРКЕС ПЕН КҮРДЕЛІ СӨЗ СӨЗ ТІРКЕСІ ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

#19 слайд
ТҰРАҚТЫ ТІРКЕС ПЕН КҮРДЕЛІ СӨЗ СӨЗ ТІРКЕСІ ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

19 слайд

ТҰРАҚТЫ ТІРКЕС ПЕН КҮРДЕЛІ СӨЗ СӨЗ ТІРКЕСІ ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

Оқушының өзі-өзі бағалау п а р а ғ ы Оқушының аты-жөні I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін

#20 слайд
Оқушының өзі-өзі бағалау п а р а ғ ы Оқушының аты-жөні I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін емес II Аулақтама еңбектен сен шошыма, Еңбек әр кез мерейің: ақыл, досың да III Жұмыла көтерген жүк жеңіл IV Сергісін ой серпілейік, серпіліп, бағалы ойды сезінейік

20 слайд

Оқушының өзі-өзі бағалау п а р а ғ ы Оқушының аты-жөні I Өткенді білмей, жаңаны меңгеру мүмкін емес II Аулақтама еңбектен сен шошыма, Еңбек әр кез мерейің: ақыл, досың да III Жұмыла көтерген жүк жеңіл IV Сергісін ой серпілейік, серпіліп, бағалы ойды сезінейік

Файл форматы:
pptx
21.12.2017
458
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі