Түбір мен қосымша
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
6 – сынып
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:
“Түбір мен қосымша”
1 слайд
6 – сынып Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: “Түбір мен қосымша”
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
А Сөз тұлғасының лексикалық мағынасын
ажыратқызу, түбірдің бөлшектенбейтінін
түсіндіру
Ә Сөз сиқырлығын өлең жолдарынан
мысалдар келтіре отырып
көңілге ұялату, танымын кеңейту
Б Адамгершілікке, білімділік пен біліктілікке
тәрбиелеу
Сабақтың мақсаты:
2 слайд
Сабақтың мақсаты: А Сөз тұлғасының лексикалық мағынасын ажыратқызу, түбірдің бөлшектенбейтінін түсіндіру Ә Сөз сиқырлығын өлең жолдарынан мысалдар келтіре отырып көңілге ұялату, танымын кеңейту Б Адамгершілікке, білімділік пен біліктілікке тәрбиелеу Сабақтың мақсаты:
3 слайд
Қорғау
Қорыту
Топтастыру
Оқыту әдісі :
Жекелей – даралай
талдау
3 слайд
Қорғау Қорыту Топтастыру Оқыту әдісі : Жекелей – даралай талдау
4 слайд
Сабақтың түрі : Жаңа білім
беру
Көрнекілік: тірек сызба,
суреттер
4 слайд
Сабақтың түрі : Жаңа білім беру Көрнекілік: тірек сызба, суреттер
5 слайд
Күтілетін нәтиже:
*Оқушының өзін-өзін тануға, қоғамда
тұлға болып қалыптасуына
*Оқуға деген ынтасы оянған
*Талаптарды орындай алады, жас
ерекшелігіне сәйкес шығармашылық
әрекеттер танытады
5 слайд
Күтілетін нәтиже: *Оқушының өзін-өзін тануға, қоғамда тұлға болып қалыптасуына *Оқуға деген ынтасы оянған *Талаптарды орындай алады, жас ерекшелігіне сәйкес шығармашылық әрекеттер танытады
6 слайд
“Қосымша”
“Сөзжасам”
тобы
“Түбір”
тобы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Сыныпты үш топқа бөлінеді
6 слайд
“Қосымша” “Сөзжасам” тобы “Түбір” тобы Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Сыныпты үш топқа бөлінеді
7 слайд
Өткен сабақ.
Үй жұмысын 3 топтан үш оқушыға оқытып
дәптерлерін тексеріп шығымын.
Сұрақтар арқылы өткен сабақты еске түсүру
7 слайд
Өткен сабақ. Үй жұмысын 3 топтан үш оқушыға оқытып дәптерлерін тексеріп шығымын. Сұрақтар арқылы өткен сабақты еске түсүру
8 слайд
Жаңа сабақ.
Түбір мен қосымша
8 слайд
Жаңа сабақ. Түбір мен қосымша
9 слайд
С
ө
з
д
ің
б
а
с
т
а
п
қ
ы
м
а
ғ
ы
н
а
л
ы
б
ө
л
ш
е
г
і
Мысалы:
мектеп,
оқу, жаз,
қалам
9 слайд
С ө з д ің б а с т а п қ ы м а ғ ы н а л ы б ө л ш е г і Мысалы: мектеп, оқу, жаз, қалам
10 слайд
Қосымша
ЖұрнақЖұрнақ
Сөз
түрлендіруші
Сөз
түрлендіруші
Сөз
тудырушы
Сөз
тудырушы
ЖалғауЖалғау
КөптікКөптік
ТәуелдікТәуелдік
ЖіктікЖіктік
СептікСептік
10 слайд
Қосымша ЖұрнақЖұрнақ Сөз түрлендіруші Сөз түрлендіруші Сөз тудырушы Сөз тудырушы ЖалғауЖалғау КөптікКөптік ТәуелдікТәуелдік ЖіктікЖіктік СептікСептік
11 слайд
Түбір Жұрнақ Жалғау
Көптік Тәуелдік Септік Жіктік
Оқу - шы - лар- ымыз - да - мын
Қосымшалардың жалғану тәртібі.
11 слайд
Түбір Жұрнақ Жалғау Көптік Тәуелдік Септік Жіктік Оқу - шы - лар- ымыз - да - мын Қосымшалардың жалғану тәртібі.
12 слайд
Ой толғаныс
Түбір
Қосымша
Сөзжасам
1- топтық жұмыс
12 слайд
Ой толғаныс Түбір Қосымша Сөзжасам 1- топтық жұмыс
13 слайд
““Кім жылдам” ойыны.Кім жылдам” ойыны.
Т А П С Ы Р М А:
“Түбір” Үйлер, үйден, айтты, жазса, ашпа, оқушы
сөздерінің лексикалық мағынасы бар, өзгермей тұрған
бөлшектерді, лексикалық мағынасы жоқ бөлшектерді
ажырат. Сөзге лексикалық мағына үстейтін бөлшек
не деп аталады?
“Қасымша” Балықшы - мамандық иесі. Бұл қандай сөз?
“Сөзжасам” Өн - өнім, өнгіш, өндіріс – бәріне ортақ не?
Бұл қандай сөздер?
13 слайд
““Кім жылдам” ойыны.Кім жылдам” ойыны. Т А П С Ы Р М А: “Түбір” Үйлер, үйден, айтты, жазса, ашпа, оқушы сөздерінің лексикалық мағынасы бар, өзгермей тұрған бөлшектерді, лексикалық мағынасы жоқ бөлшектерді ажырат. Сөзге лексикалық мағына үстейтін бөлшек не деп аталады? “Қасымша” Балықшы - мамандық иесі. Бұл қандай сөз? “Сөзжасам” Өн - өнім, өнгіш, өндіріс – бәріне ортақ не? Бұл қандай сөздер?
14 слайд
Жаттығу жұмысыЖаттығу жұмысы
70-жаттығу. Сөздерден жұрнақ арқылы
туынды сөз жасау.
71-жаттығу. Сөздердің түбірі мен қосымшасын
дефис арқылыажыратып жазыңдар.
Үлгі: айбын- ды-лық-тан.
14 слайд
Жаттығу жұмысыЖаттығу жұмысы 70-жаттығу. Сөздерден жұрнақ арқылы туынды сөз жасау. 71-жаттығу. Сөздердің түбірі мен қосымшасын дефис арқылыажыратып жазыңдар. Үлгі: айбын- ды-лық-тан.
15 слайд
Жеке оқушылармен жұмысЖеке оқушылармен жұмыс
Семантикалық карта
Мысалдар Түбір Жұрнақ Жалғау
Мен
- ға
ұста
-шы
-ған
-мен
-па
-хана
15 слайд
Жеке оқушылармен жұмысЖеке оқушылармен жұмыс Семантикалық карта Мысалдар Түбір Жұрнақ Жалғау Мен - ға ұста -шы -ған -мен -па -хана
16 слайд
Сарамандық тапсырма.Сарамандық тапсырма.
1 Кейбірі жаңа сөз жасайды, 1 Кейбірі жаңа сөз жасайды,
кейбірі сөзге қосымша мағына кейбірі сөзге қосымша мағына
үстейді, кейбірі сөз талғамай үстейді, кейбірі сөз талғамай
кете береді, кейбірі біраз кете береді, кейбірі біраз
сөзде ғана кездеседі.сөзде ғана кездеседі.
Тапсырма. Осындағы Тапсырма. Осындағы
«кейбірі» деген сөздің орнына «кейбірі» деген сөздің орнына
төрт түрлі атаумен аталатын төрт түрлі атаумен аталатын
жауап сөз тауып айтыңдар.жауап сөз тауып айтыңдар.
16 слайд
Сарамандық тапсырма.Сарамандық тапсырма. 1 Кейбірі жаңа сөз жасайды, 1 Кейбірі жаңа сөз жасайды, кейбірі сөзге қосымша мағына кейбірі сөзге қосымша мағына үстейді, кейбірі сөз талғамай үстейді, кейбірі сөз талғамай кете береді, кейбірі біраз кете береді, кейбірі біраз сөзде ғана кездеседі.сөзде ғана кездеседі. Тапсырма. Осындағы Тапсырма. Осындағы «кейбірі» деген сөздің орнына «кейбірі» деген сөздің орнына төрт түрлі атаумен аталатын төрт түрлі атаумен аталатын жауап сөз тауып айтыңдар.жауап сөз тауып айтыңдар.
17 слайд
Атам менің әмәнда
Әдепті жан бол деген
Ата сөзі санамда
Жасы үлкенге жол
берем
Өлеңді мәнерлеп
оқып,сөз бөлшек -
терін тобыңдар
Алдын орап кісінің
Кесіп өтпей көлде -
нең
Ізетімен кішінің
Сәлемдесіп қол
берем
Өлеңді мәнерлеп
оқып,сөз бөлшек -
терін тобыңдар
“Әдепті” сөзіне
фонетикалық
талдау
жасаңдар
2 Тапсырма
17 слайд
Атам менің әмәнда Әдепті жан бол деген Ата сөзі санамда Жасы үлкенге жол берем Өлеңді мәнерлеп оқып,сөз бөлшек - терін тобыңдар Алдын орап кісінің Кесіп өтпей көлде - нең Ізетімен кішінің Сәлемдесіп қол берем Өлеңді мәнерлеп оқып,сөз бөлшек - терін тобыңдар “Әдепті” сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар 2 Тапсырма
18 слайд
Қорытынды.Қорытынды.
““Кім тапқыр”ойыныКім тапқыр”ойыны
Суреттерді қара. Түбірге қосымшалар ол Суреттерді қара. Түбірге қосымшалар ол
қосымшаның қай түрі екенін ажырат.қосымшаның қай түрі екенін ажырат.
18 слайд
Қорытынды.Қорытынды. ““Кім тапқыр”ойыныКім тапқыр”ойыны Суреттерді қара. Түбірге қосымшалар ол Суреттерді қара. Түбірге қосымшалар ол қосымшаның қай түрі екенін ажырат.қосымшаның қай түрі екенін ажырат.
19 слайд
73 – жаттығу
Үйге
тапсырма.
19 слайд
73 – жаттығу Үйге тапсырма.
20 слайд
Бағалау. Оқушыларға әр тапсырманы орындағанда
берген жауабына қарай жетондар үрлестіріліп отырады.
Қызыл жетон – 5, көк – 4, жасыл – 3. сары – 2. Сол
алған бағаларын есептеп, қай топтың жеңімпаз екені
анықталады.
5 4
3 2
20 слайд
Бағалау. Оқушыларға әр тапсырманы орындағанда берген жауабына қарай жетондар үрлестіріліп отырады. Қызыл жетон – 5, көк – 4, жасыл – 3. сары – 2. Сол алған бағаларын есептеп, қай топтың жеңімпаз екені анықталады. 5 4 3 2