2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ұлттық тағамдар

Ұлттық тағамдар

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сынып ұстаздарына қажет қосымша материал
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
07 Ақпан 2019
428
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі
№ 25 орта мектеп Алматы облысы Іле ауданы Жаңаталап ауылы Бастауыш сынып мұғалімі: Байдаулетова Лаура Токеновна

1 слайд
№ 25 орта мектеп Алматы облысы Іле ауданы Жаңаталап ауылы Бастауыш сынып мұғалімі: Байдаулетова Лаура Токеновна

1 слайд

№ 25 орта мектеп Алматы облысы Іле ауданы Жаңаталап ауылы Бастауыш сынып мұғалімі: Байдаулетова Лаура Токеновна

Ортақ тақырып Сөйлеу әрекетінің түрлері Дағдылар Сабақ тақырыбы Тағам және сусын Тыңдалым , оқылым, жазыл

2 слайд
Ортақ тақырып Сөйлеу әрекетінің түрлері Дағдылар Сабақ тақырыбы Тағам және сусын Тыңдалым , оқылым, жазылым, айтылым   2.1. Оқу түрлерін қолдану 1.8. Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 3.8. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау   Ұлттық тағамдар Әліпби Наурызкөже

2 слайд

Ортақ тақырып Сөйлеу әрекетінің түрлері Дағдылар Сабақ тақырыбы Тағам және сусын Тыңдалым , оқылым, жазылым, айтылым   2.1. Оқу түрлерін қолдану 1.8. Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 3.8. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау   Ұлттық тағамдар Әліпби Наурызкөже

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұ

3 слайд
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары   1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.1.8.1. Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.3.8.1. Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазуды түсіндіру, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу арқылы жүзеге асыру.

3 слайд

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары   1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.1.8.1. Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.3.8.1. Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазуды түсіндіру, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу арқылы жүзеге асыру.

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқи алады, оқулықтан көшіріп жаза алады. Көпшілік оқушылыр:

4 слайд
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқи алады, оқулықтан көшіріп жаза алады. Көпшілік оқушылыр: Оқығанын түсінеді, каллиграфиялық талаптарға сай жазады, жазу ережесін сақтап жаза алады. Кейбір оқушылар: Сурет бойынша әңгіме құрайды, талдайды.  

4 слайд

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқи алады, оқулықтан көшіріп жаза алады. Көпшілік оқушылыр: Оқығанын түсінеді, каллиграфиялық талаптарға сай жазады, жазу ережесін сақтап жаза алады. Кейбір оқушылар: Сурет бойынша әңгіме құрайды, талдайды.  

Жетістік критерийлері (Ойлау дағдыларының деңгейлері) Бағалау критерийлері Білу Түсіну Қолдану Мәтіннің

5 слайд
Жетістік критерийлері (Ойлау дағдыларының деңгейлері) Бағалау критерийлері   Білу   Түсіну Қолдану Мәтіннің мазмұнын біледі. Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Наурыз мерекесінің мақсатын түсінеді. Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. Өлеңді, сөйлемдерді қатесіз көшіре алады.

5 слайд

Жетістік критерийлері (Ойлау дағдыларының деңгейлері) Бағалау критерийлері   Білу   Түсіну Қолдану Мәтіннің мазмұнын біледі. Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Наурыз мерекесінің мақсатын түсінеді. Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. Өлеңді, сөйлемдерді қатесіз көшіре алады.

Талқылауға арналған сұрақтар: Наурызкөжені қалай дайындайды? Рецепті құрастыру үшін не істейміз? Наурыз мейр

6 слайд
Талқылауға арналған сұрақтар: Наурызкөжені қалай дайындайды? Рецепті құрастыру үшін не істейміз? Наурыз мейрамы туралы не білеміз? Ұлттық тағамдарды атап беріңдер? Наурыз мерекесінде даярланатын ең негізгі тағамды атаңдар? Наурызкөжеден басқа да қандай тағамдар жасалады?

6 слайд

Талқылауға арналған сұрақтар: Наурызкөжені қалай дайындайды? Рецепті құрастыру үшін не істейміз? Наурыз мейрамы туралы не білеміз? Ұлттық тағамдарды атап беріңдер? Наурыз мерекесінде даярланатын ең негізгі тағамды атаңдар? Наурызкөжеден басқа да қандай тағамдар жасалады?

Құндылықтар:Еңбек және шығармашылық, құрмет Пәнаралық байланыс: Дүниетану «Тағам мен сусын», «Ертеде қалай та

7 слайд
Құндылықтар:Еңбек және шығармашылық, құрмет Пәнаралық байланыс: Дүниетану «Тағам мен сусын», «Ертеде қалай тамақтанған?» тақырыптарымен байланысады АКТ қолдану дағдылары: ИБТ, Сюжетті суреттер, бейне материал көрсету Бастапқы білім: Біздің кафе. Тасымал.

7 слайд

Құндылықтар:Еңбек және шығармашылық, құрмет Пәнаралық байланыс: Дүниетану «Тағам мен сусын», «Ертеде қалай тамақтанған?» тақырыптарымен байланысады АКТ қолдану дағдылары: ИБТ, Сюжетті суреттер, бейне материал көрсету Бастапқы білім: Біздің кафе. Тасымал.

Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар тұрып, бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды «Жағымды сөздер» тәсілі бойынша 5 топқа

8 слайд
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар тұрып, бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды «Жағымды сөздер» тәсілі бойынша 5 топқа бөлемін   Сәттілік! Күнің сәтті өтсін! Қайырлы күн! Күнің арайлы болсын! Жолың болсын!

8 слайд

Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар тұрып, бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды «Жағымды сөздер» тәсілі бойынша 5 топқа бөлемін   Сәттілік! Күнің сәтті өтсін! Қайырлы күн! Күнің арайлы болсын! Жолың болсын!

Әр топқа төмендегі суреттерді тастап қоямын «Акроним әдісі» бойынша, әр топ алдындағы суретті сипаттап береді.

9 слайд
Әр топқа төмендегі суреттерді тастап қоямын «Акроним әдісі» бойынша, әр топ алдындағы суретті сипаттап береді.Ұжымдық жұмыс. (Т.А) Қалай ойлайсыңдар, бұл заттарды неліктен алдық?

9 слайд

Әр топқа төмендегі суреттерді тастап қоямын «Акроним әдісі» бойынша, әр топ алдындағы суретті сипаттап береді.Ұжымдық жұмыс. (Т.А) Қалай ойлайсыңдар, бұл заттарды неліктен алдық?

Енді осы заттарды бірге топтастырайық. (Әр топтан бір оқушы шығып, жинақтайды)

10 слайд
Енді осы заттарды бірге топтастырайық. (Әр топтан бір оқушы шығып, жинақтайды)

10 слайд

Енді осы заттарды бірге топтастырайық. (Әр топтан бір оқушы шығып, жинақтайды)

Бағалау түрлері -Балалар, сендердің алдарыңда қанқыздың суреті жатыр. Оның бойында 6 дөңгелектер бар. Сол дөңг

11 слайд
Бағалау түрлері -Балалар, сендердің алдарыңда қанқыздың суреті жатыр. Оның бойында 6 дөңгелектер бар. Сол дөңгелектерді сендер бояп отыру керексіңдер. Яғни, бүгінгі сабақта 6 тапсырманы орындауымыз керек. Сол кезде бүгінгі сабағымыздың мақсатына жетеміз.

11 слайд

Бағалау түрлері -Балалар, сендердің алдарыңда қанқыздың суреті жатыр. Оның бойында 6 дөңгелектер бар. Сол дөңгелектерді сендер бояп отыру керексіңдер. Яғни, бүгінгі сабақта 6 тапсырманы орындауымыз керек. Сол кезде бүгінгі сабағымыздың мақсатына жетеміз.

Бағалау критерйін айтып өтемін Мәтіннің мазмұнын біледі. Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Қойылған сұра

12 слайд
Бағалау критерйін айтып өтемін   Мәтіннің мазмұнын біледі. Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Наурыз мерекесінің мақсатын түсінеді. Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. Өлеңді, сөйлемдерді қатесіз көшіре алады.

12 слайд

Бағалау критерйін айтып өтемін   Мәтіннің мазмұнын біледі. Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Наурыз мерекесінің мақсатын түсінеді. Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. Өлеңді, сөйлемдерді қатесіз көшіре алады.

Дескриптор 1.Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады. 2. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің мазмұнын әңгімелеп бер

13 слайд
Дескриптор 1.Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады. 2. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің мазмұнын әңгімелеп береді. 3.Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады. 4.Жазу ережесін сақтай отырып, көшіріп жаза алады. 5.Ұлттық ойындарды біледі. 6.Өлеңді қатесіз көшіре алады.

13 слайд

Дескриптор 1.Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады. 2. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің мазмұнын әңгімелеп береді. 3.Наурызкөженің жасалу жолын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады. 4.Жазу ережесін сақтай отырып, көшіріп жаза алады. 5.Ұлттық ойындарды біледі. 6.Өлеңді қатесіз көшіре алады.

1-тапсырма. Топтық жұмыс (А.Т) Төмендегі суреттерді әр топқа беремін. Осы суреттер бойынша әңгім

14 слайд
1-тапсырма. Топтық жұмыс (А.Т) Төмендегі суреттерді әр топқа беремін. Осы суреттер бойынша әңгіме құрастырады

14 слайд

1-тапсырма. Топтық жұмыс (А.Т) Төмендегі суреттерді әр топқа беремін. Осы суреттер бойынша әңгіме құрастырады

2-тапсырма. Жұптық жұмыс (О.Т.А) «Көршіңе әңгімеле» әдісі Оқушылар мәтінді іштей оқиды. Мәтін

15 слайд
2-тапсырма. Жұптық жұмыс (О.Т.А) «Көршіңе әңгімеле» әдісі Оқушылар мәтінді іштей оқиды. Мәтін мазмұнын бір-біріне әңгімелеп береді.

15 слайд

2-тапсырма. Жұптық жұмыс (О.Т.А) «Көршіңе әңгімеле» әдісі Оқушылар мәтінді іштей оқиды. Мәтін мазмұнын бір-біріне әңгімелеп береді.

Интербелсенді тақтадан наурызкөженің жасалу жолын бейне сюжет арқылы көрсетемін. Талдату (Т.Ж)

16 слайд
Интербелсенді тақтадан наурызкөженің жасалу жолын бейне сюжет арқылы көрсетемін. Талдату (Т.Ж)

16 слайд

Интербелсенді тақтадан наурызкөженің жасалу жолын бейне сюжет арқылы көрсетемін. Талдату (Т.Ж)

3-тапсырма Жұптық жұмыс (А.) Берілген суреттердің көмегімен, наурызкөженің жасалу жолын ретімен көрсетіп,

17 слайд
3-тапсырма Жұптық жұмыс (А.) Берілген суреттердің көмегімен, наурызкөженің жасалу жолын ретімен көрсетіп, карта құрастырады.

17 слайд

3-тапсырма Жұптық жұмыс (А.) Берілген суреттердің көмегімен, наурызкөженің жасалу жолын ретімен көрсетіп, карта құрастырады.

Ықтимал сұрақтар қою -Наурыз мейрамының мақсаты не екен? -Наурыз қандай мереке? -Наурыз көже қалай жасалады екен

18 слайд
Ықтимал сұрақтар қою -Наурыз мейрамының мақсаты не екен? -Наурыз қандай мереке? -Наурыз көже қалай жасалады екен? -Наурызкөже ішіп көрдіндер ме? -Құрамында не қосылады екен?  

18 слайд

Ықтимал сұрақтар қою -Наурыз мейрамының мақсаты не екен? -Наурыз қандай мереке? -Наурыз көже қалай жасалады екен? -Наурызкөже ішіп көрдіндер ме? -Құрамында не қосылады екен?  

Аудиозапись тыңдату (бата туралы) Тыңдалған жазбаны талдау 4-тапсырма Жеке жұмыс (О.А.Ж) Берілген батаны әде

19 слайд
Аудиозапись тыңдату (бата туралы) Тыңдалған жазбаны талдау 4-тапсырма Жеке жұмыс (О.А.Ж) Берілген батаны әдемілеп, жазылу ережесін сақтай отырып, дәптерге көшіріп жазайық. Ұлыс оң болсын! Ақ мол болсын! Наурыз мерекесі молшылықты білдіреді.

19 слайд

Аудиозапись тыңдату (бата туралы) Тыңдалған жазбаны талдау 4-тапсырма Жеке жұмыс (О.А.Ж) Берілген батаны әдемілеп, жазылу ережесін сақтай отырып, дәптерге көшіріп жазайық. Ұлыс оң болсын! Ақ мол болсын! Наурыз мерекесі молшылықты білдіреді.

5-тапсырма. Жұптық жұмыс (А.Т) «Блиц –кездесу» әдісі арқылы жүзеге асыру

20 слайд
5-тапсырма. Жұптық жұмыс (А.Т) «Блиц –кездесу» әдісі арқылы жүзеге асыру

20 слайд

5-тапсырма. Жұптық жұмыс (А.Т) «Блиц –кездесу» әдісі арқылы жүзеге асыру

6-тапсырма Жеке жұмыс. (О.А.Ж) Өлеңді қатесіз көшіріп жазыңдар. Бір-екі оқушыға оқытамын. Ережелерді сақ

21 слайд
6-тапсырма Жеке жұмыс. (О.А.Ж) Өлеңді қатесіз көшіріп жазыңдар. Бір-екі оқушыға оқытамын. Ережелерді сақтай отырып, көшіріп жазамыз. Наурыз келді тойлаймыз, Шаттанамыз, ойнаймыз. Дастарқан ұсті сәнді екен, Наурызкөже дәмді екен.

21 слайд

6-тапсырма Жеке жұмыс. (О.А.Ж) Өлеңді қатесіз көшіріп жазыңдар. Бір-екі оқушыға оқытамын. Ережелерді сақтай отырып, көшіріп жазамыз. Наурыз келді тойлаймыз, Шаттанамыз, ойнаймыз. Дастарқан ұсті сәнді екен, Наурызкөже дәмді екен.

Рефлексия «Сезім ағашы»

22 слайд
Рефлексия «Сезім ағашы»

22 слайд

Рефлексия «Сезім ағашы»

Саралау Қосымша көмек көрсетуді төменгідей жоспарлаймын Белсенді оқушыға «Бес жолды өлең» стратегияс

23 слайд
Саралау Қосымша көмек көрсетуді төменгідей жоспарлаймын Белсенді оқушыға «Бес жолды өлең» стратегиясы Үлгере алмаған оқушыға «Наурызкөже» сөзінен бірнеше сөздер ойлап, тап.

23 слайд

Саралау Қосымша көмек көрсетуді төменгідей жоспарлаймын Белсенді оқушыға «Бес жолды өлең» стратегиясы Үлгере алмаған оқушыға «Наурызкөже» сөзінен бірнеше сөздер ойлап, тап.

Рефлексия Мен бүгінгі сабағымда оқу бағдарламасының талаптарын орындап, оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыр

24 слайд
Рефлексия Мен бүгінгі сабағымда оқу бағдарламасының талаптарын орындап, оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыра алдым деп ойлаймын. Оқу мақсатын оқу бағдарламасына сәйкес алдым және соған сәйкес оқулықтан тақырып таңдадым. Және де оқу мақсатын сәйкес сабақ мақсатын құра алдым. Бағалау критерийін анықтадым. Бағалау критерийді тапсырмаларға сәйкес құрдым, тапсырмадан дескриптор шығардым. Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды. Себебі, тапсырмалар дұрыс жоспарланған. Мен бүкіл уақыт ішінде тапсырмаларымды толық қамтып үлгердім.    Дегенмен, алғашқы жоспарлаған қысқа мерзімді жоспарымда оқушыларды топқа бірігу әдісі күрделі болғандықтан, «Жағымды сөздер» әдісіне ауыстырдым. Мен өз жоспарыма түзетулер енгізгенненкейін қойған мақсатыма жете алдым деп ойлаймын.

24 слайд

Рефлексия Мен бүгінгі сабағымда оқу бағдарламасының талаптарын орындап, оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыра алдым деп ойлаймын. Оқу мақсатын оқу бағдарламасына сәйкес алдым және соған сәйкес оқулықтан тақырып таңдадым. Және де оқу мақсатын сәйкес сабақ мақсатын құра алдым. Бағалау критерийін анықтадым. Бағалау критерийді тапсырмаларға сәйкес құрдым, тапсырмадан дескриптор шығардым. Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды. Себебі, тапсырмалар дұрыс жоспарланған. Мен бүкіл уақыт ішінде тапсырмаларымды толық қамтып үлгердім.    Дегенмен, алғашқы жоспарлаған қысқа мерзімді жоспарымда оқушыларды топқа бірігу әдісі күрделі болғандықтан, «Жағымды сөздер» әдісіне ауыстырдым. Мен өз жоспарыма түзетулер енгізгенненкейін қойған мақсатыма жете алдым деп ойлаймын.

Министірлікпен келісілген курстар тізімі