Зерттеу сабақтары- бірлескен оқу тәсілі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Жетісу облысы
Панфилов ауданы
«Төменгі Пенжім орта мектебі мектепке
дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің
бастауыш сынып мұғалімі
Ажинурова Бакыт Калиевна
Бірге бас қосу – бұл бастама, бірге болу –
бұл прогресс, ал бірігіп жұмыс жасау –
бұл ЖЕТІСТІК ( Генри Форд)
1 слайд
Жетісу облысы Панфилов ауданы «Төменгі Пенжім орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Ажинурова Бакыт Калиевна Бірге бас қосу – бұл бастама, бірге болу – бұл прогресс, ал бірігіп жұмыс жасау – бұл ЖЕТІСТІК ( Генри Форд)
2 слайд
Педагогикалық идеяның
тақырыбы:
«Зерттеу сабақтары -
бірлескен оқу тәсілі»
2 слайд
Педагогикалық идеяның тақырыбы: «Зерттеу сабақтары - бірлескен оқу тәсілі»
3 слайд
МАҚСАТЫ:
оқыту мен оқу тәжірибесін
жетілдіру, соның нәтижесінде
оқушылардың оқу үлгерімін
арттыру;
;
3 слайд
МАҚСАТЫ: оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіру, соның нәтижесінде оқушылардың оқу үлгерімін арттыру; ;
4 слайд
Өзектілігі:
Менің идеямның өзектілігі аталған мәселе
бойынша Lesson study жұмысының нәтижесін
көрсету емес, тіпті, осы жүйенің оқушылардың
мүмкіндіктеріне әсер ететіндігі туралы да
емес,бар болғаны бірлесе жұмыс істеу арқылы
үшке үлгіріп жүрген оқушыдан орташа деңгейлі
оқу екпіндісін жасауға болатындығын
мақтанышпен бөліскім келеді.
4 слайд
Өзектілігі: Менің идеямның өзектілігі аталған мәселе бойынша Lesson study жұмысының нәтижесін көрсету емес, тіпті, осы жүйенің оқушылардың мүмкіндіктеріне әсер ететіндігі туралы да емес,бар болғаны бірлесе жұмыс істеу арқылы үшке үлгіріп жүрген оқушыдан орташа деңгейлі оқу екпіндісін жасауға болатындығын мақтанышпен бөліскім келеді.
5 слайд
Өзгеріс енгізудің негізгі тетіктерін табу
үшін, неден бастаймын деген сұраққа
жауап іздедім.Енжар, ештеңеге
қызықпайтын, тек келіп кететін
оқушыларды көз алдыма елестеттім.
«Неге» осындай оқушылар бар, ол
«қалай» пайда болды, енді «не» істеу
керек? Бұл сұрақтардың жауабын – оқыту
әдісіне жаңалық енгізу, нәтижелі де
сапалы сабақ беру екендігін ұққандықтан
өз тобымызбен жұмыс жасауға кірістік .
5 слайд
Өзгеріс енгізудің негізгі тетіктерін табу үшін, неден бастаймын деген сұраққа жауап іздедім.Енжар, ештеңеге қызықпайтын, тек келіп кететін оқушыларды көз алдыма елестеттім. «Неге» осындай оқушылар бар, ол «қалай» пайда болды, енді «не» істеу керек? Бұл сұрақтардың жауабын – оқыту әдісіне жаңалық енгізу, нәтижелі де сапалы сабақ беру екендігін ұққандықтан өз тобымызбен жұмыс жасауға кірістік .
6 слайд
Алғашқы қадам
Зерттеу жүргізу үшін менің сыныбымда
анықталған проблема–білім алушының
өз ойын айқын жеткізудегі сөйлеу тілі мен
сөздік қорының жеткіліксіздігі болды.
2 . Проблема мен таңдаған әдісті зерттеу
сұрағына айналдырып,
«Оқушылардың сөздік қорын дамытуда
«Графикалық органайзер» әдісінің
пайдасы қандай ?» деген тұжырым
жасалды
6 слайд
Алғашқы қадам Зерттеу жүргізу үшін менің сыныбымда анықталған проблема–білім алушының өз ойын айқын жеткізудегі сөйлеу тілі мен сөздік қорының жеткіліксіздігі болды. 2 . Проблема мен таңдаған әдісті зерттеу сұрағына айналдырып, «Оқушылардың сөздік қорын дамытуда «Графикалық органайзер» әдісінің пайдасы қандай ?» деген тұжырым жасалды
7 слайд
Міндеттері:
Тиімді әдіс - тәсілдер арқылы оқушылардың
сөздік қорын молайту;
Бірлескен жұмыс барысында жекелеген
оқушылардың көшбасшылық қабілетін
дамыту;
Тапсырмаларды орындауда өзін,өзгені
бағалауды қалыптастыру ;
7 слайд
Міндеттері: Тиімді әдіс - тәсілдер арқылы оқушылардың сөздік қорын молайту; Бірлескен жұмыс барысында жекелеген оқушылардың көшбасшылық қабілетін дамыту; Тапсырмаларды орындауда өзін,өзгені бағалауды қалыптастыру ;
8 слайд
LESSON STUDY қадамдары:
Жоспар: сабақты бірлесіп жоспарлау
Зерттеу сабағын өткізу :
әріптестермен сабақты бақылау
Бағалау: мұғалімдердің сабақты,
оқушыларды бақылау жүргізуінің
нәтижелері
Іс-әрекет: өз сабақтарын жақсарту
және басқа сыныптарда іске асыру
8 слайд
LESSON STUDY қадамдары: Жоспар: сабақты бірлесіп жоспарлау Зерттеу сабағын өткізу : әріптестермен сабақты бақылау Бағалау: мұғалімдердің сабақты, оқушыларды бақылау жүргізуінің нәтижелері Іс-әрекет: өз сабақтарын жақсарту және басқа сыныптарда іске асыру
9 слайд
Зерттеу сабақтарының барысы
«А » оқушы
тапсырмаларды
орындауда топ
мүшелеріне
көмектесе отырып,
белсенділік танытып,
өзінің көшбасшылық
қабілетін көрсетті «В» оқушы сабақ барысында
тапсырмаларды жүйелі орындап,
ЖАДА қолдау көрсеткендігі
бағалау кезінде байқалды «С» оқушы сөздік
қорының аздығына
қарамастан мұғалімнің
көмегіне сүйене отырып,
баяу болса да тапсырманы
орындады
9 слайд
Зерттеу сабақтарының барысы «А » оқушы тапсырмаларды орындауда топ мүшелеріне көмектесе отырып, белсенділік танытып, өзінің көшбасшылық қабілетін көрсетті «В» оқушы сабақ барысында тапсырмаларды жүйелі орындап, ЖАДА қолдау көрсеткендігі бағалау кезінде байқалды «С» оқушы сөздік қорының аздығына қарамастан мұғалімнің көмегіне сүйене отырып, баяу болса да тапсырманы орындады
10 слайд
Зерттеу сабақтарының әр айналымы сайын С
деңгейлі оқушы ашылып, өз алдына пікір айтуға
дағдылана бастады.Соңғы сабақтарда топ басшысы
болды, «Графикалық органайзер» әдісімен
тапсырмаларды түрлендірген сайын оқушының
қызығушылығы арта түсті. Осылайша бірнеше
тізбектелген сабақтарға қатысып С деңгейлі
оқушыға мұғалім тарапынан ерекше қолдау, түрткі
керек екенін байқадым. Оқушы сабақ соңына қарай
тақтаға шығып, жазуға, өз ойын айтуға талпынды.
Демек, «графикалық органайзер» әдісі оқушының
сөздік қорын дамытуға тиімді тәсіл екеніне кезекті
рет көз жеткіздім.
10 слайд
Зерттеу сабақтарының әр айналымы сайын С деңгейлі оқушы ашылып, өз алдына пікір айтуға дағдылана бастады.Соңғы сабақтарда топ басшысы болды, «Графикалық органайзер» әдісімен тапсырмаларды түрлендірген сайын оқушының қызығушылығы арта түсті. Осылайша бірнеше тізбектелген сабақтарға қатысып С деңгейлі оқушыға мұғалім тарапынан ерекше қолдау, түрткі керек екенін байқадым. Оқушы сабақ соңына қарай тақтаға шығып, жазуға, өз ойын айтуға талпынды. Демек, «графикалық органайзер» әдісі оқушының сөздік қорын дамытуға тиімді тәсіл екеніне кезекті рет көз жеткіздім.
11 слайд
Іс-тәжірибе бар ы сында оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану негізінде
білім алушыларда мынадай өзгерістер мен нәтижелер болатынына көз жеткіздім:
1.Білім алушылар алдына мақсат қоюды
үйренді;
2.Әр нәрсеге өз көзқарасын
қалыптастырды;
3.Бұрынғы білетіндерін салыстырды;
4.Бірігіп жұмыс жасауды, бір-бірімен тіл
табысуды үйренді;
5.Қорытынды жасай алды.
6.Сыни көзқарастары қалыптасты
7.Сыныптағы белсенді оқушының саны
артты
11 слайд
Іс-тәжірибе бар ы сында оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану негізінде білім алушыларда мынадай өзгерістер мен нәтижелер болатынына көз жеткіздім: 1.Білім алушылар алдына мақсат қоюды үйренді; 2.Әр нәрсеге өз көзқарасын қалыптастырды; 3.Бұрынғы білетіндерін салыстырды; 4.Бірігіп жұмыс жасауды, бір-бірімен тіл табысуды үйренді; 5.Қорытынды жасай алды. 6.Сыни көзқарастары қалыптасты 7.Сыныптағы белсенді оқушының саны артты
12 слайд
Зерттеу нәтижесі
Белсенділігі жоғарыладыҚолданылған әдіс-тәсілдердің нәтижесінде «С» оқушы сыныптағы
белсенді оқушылардың біріне айналды.
Тапсырма арқылы с ұрақ қояды,
идеяларын ұсынады және
айтқандарын дәлелдейдіСенімділік пайда болды, өз ойын
айтуды үйренді, сөздік қоры
дамыды, пәнге деген
қызығушылығы артты
12 слайд
Зерттеу нәтижесі Белсенділігі жоғарыладыҚолданылған әдіс-тәсілдердің нәтижесінде «С» оқушы сыныптағы белсенді оқушылардың біріне айналды. Тапсырма арқылы с ұрақ қояды, идеяларын ұсынады және айтқандарын дәлелдейдіСенімділік пайда болды, өз ойын айтуды үйренді, сөздік қоры дамыды, пәнге деген қызығушылығы артты
13 слайд
Менің педагогикалық идеям:
• Құрметті әріптестер! Зерттеу сабақтары
арқылы біз тұйық, баяу оқушылардың
ашылуына көмектесеміз. Мейлі дұрыс болсын,
мейлі бұрыс болсын өз ойын, оқығанын еркін
айта алғанда ғана ол ашылады. С деңгейлі
оқушыны зерттей келе мынадай ой
қорытындыладым. Оқушының бойындағы
қабілет, дарын әр сабақ барысында бірте-бірте
көріне бастайды.
Білім алушыларды сапалы біліммен
қамтамасыз ету үшін бірлесе жоспар құрып,
әдістерді тиімді қолдану арқылы зерттеу
сабақтарын ұйымдастыруды ұсынамын.
13 слайд
Менің педагогикалық идеям: • Құрметті әріптестер! Зерттеу сабақтары арқылы біз тұйық, баяу оқушылардың ашылуына көмектесеміз. Мейлі дұрыс болсын, мейлі бұрыс болсын өз ойын, оқығанын еркін айта алғанда ғана ол ашылады. С деңгейлі оқушыны зерттей келе мынадай ой қорытындыладым. Оқушының бойындағы қабілет, дарын әр сабақ барысында бірте-бірте көріне бастайды. Білім алушыларды сапалы біліммен қамтамасыз ету үшін бірлесе жоспар құрып, әдістерді тиімді қолдану арқылы зерттеу сабақтарын ұйымдастыруды ұсынамын.