|
Білім беру ұйымының атауы |
Қысқа мерзімді жоспар |
|
|
Бөлім: |
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері |
|
|
Педагогтың аты, жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Идеал газ. Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттар |
10.2.1.3 – молекулалық
кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда
қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау . Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы8минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Өткен білімге шолу жасап болғаннан кейін оқушыларды тақырыпқа байланысты атаулар арқылы топқа бөлу |
Сыныпта оқушылар сәлемдеседі,
«Ыстық
лебіз» әдісі арқылы бір-біріне лебіздерін
білдіреді. 1; 2 санақпен оқушылар ішкі және сыртқа шеңберге бөлінеді. (оқушылар ішкі, сыртқы шеңбер болып бір-бірне сұрақтар қойып пікір алмасады) Оқушылар шеңберде тұрған бойда кезекпен «Қысым; жылдамдық; масса» деп атап шығады бірдей физикалық шамалар бір топқа бірігеді. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
ортасы 32 минут Сабақтың соңы 5 минут |
«Бейнелі мағына» әдісі арқылы Тақырыпты ашып мақсатты айқындап алу мақсатында жалпы сыныпқа газдың молекулалы кинетикалық теориясының негізгі ережелері туралы бейне көрсетілім ұсынылады. Топтарға жаңа сабақты ашуға тақырыпшалар беріледі. Тақырыпшалар аясында сыныпқа таныстырылым жүргізу тапсырылады. № 1 тапсырма «Кім жылдам?» әдісі бойынша топтық жұмыс. МКТ-ның формуласына негіздеп, формула түрлендіретін есептер ұсынамын. № 2 тапсырма «Кірпішті қала» әдісі бойынша оқушылар бос кестені толтырып жеке жұмыс орындайды
№3 тапсырма «Пікірлер ордасы» әдісі арқылы жұптық жұмыс. Оқушыларға өмірлік жағдаятпен байланысқан құрылымдалған тапсырма беріледі. Тапсырмалар арқылы формула түрлендіріп аквариумда болып жатқан процесстің барлық физикалық шамаларын анықтайды және өмірлік жағдаятта маңыздылығы туралы өз пікірлерін білдіреді. №4 тапсырма Сабақ барысында оқушылардың белсенділігіне байланысты кері байланыс беріп алған баллдарын айтамын «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабаққа жазбаша кері байланыс аламын Үй жұмысы: 20 жаттығу Арман баспасы |
Оқушылар бейнеролик көріп әр топтың мүшелері бір тақырыпшаны алып газдардың МКТ-ның негізгі қағидалары және оның тәжірибелік дәлелдемелерімен өз ойларын жеткізіп, сабақтың мақсатын айқындайды, формуланы теориядан қорытып көрсетеді. Топтардың әрқайсысы бөлек тапсырмаларды орындап. Сыныпта қорғап шығады Білім алушылар газдардың молекула кинетикалық теорияның теңдеуін қолданып кестедегі бос кеңістіктерді анықтап кестені толтырады Оқушылар алған білімдерін пайдаланып тапсырма қадамдарын жұптасып, пікір алмаса отырып орындайды Оқушылар алған білімдерін екі ұтымды жаға мен бір ұсыныс арқылы жеткізеді |
Дескриптор І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді. Дескриптор І топ. 1.Газдың молекула санын анықтайды. 2.МКТ теңдеуін түрлендіріп газдың тығыздығын анықтайды. ІІ топ 1.Газ атомдарының квадраттық жылдамдығын анықтайды. 2.Газ молекуласының температураны анықтайды. ІІІ топ 1.Газдың қысымын анықтайды. 2.Газ молекуласының концентрациясын есептейді Қалыптастырушы бағалау: Топтар дескиптор арқылы бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Дескриптор: 1. Оттегі газының көлемін анықтайды. 2. Сутек газының қысымын анықтайды. 3. Көмірқышқыл газының молекула санын анықтайды ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы арқылы өзін-өзі бағалайды. Дескриптор: 1. Жылдамдық пен қысымның қатынасын табады. 2.Аквариумдегі молекула санын табады. 3. Молекула концентрациясын есептейді. 4.Аквариумдегі газдың қысымын анықтайды. 5.Молекулалардың жылдамдықғын анықтайды 6.Визуал арқылы жүріп жатқан процессті анықтайды. Пікір білдіреді. (ЕБҚ) 7. Аквариумның адам өміріне тигізетін әсері, пайдасы мен зияның түсіндіреді. (ЕБҚ) Қалыптастырушы бағалау: оқушылар өзара бір бірінің жауаптарын бағалайды «Сенің бүгінгі жауабын өте керемет болды», «Сен өте ұтымды жауап ұсындың», «Сенің жауабың дамытуды қажет етеді», «Сәл талпынсаң бұдан әлде қайда жақсы жауап бере аласың» |
Оқулық
№ 3 ресурс кесте № 4ресурс Слайд |
||||||||||||||||||||
|
|
№1 тапсырма
-
Топ тапсырмасы: Идеал газдың сипаттамасы.
-
Топ тапсырмасы: Газдардағы қысымның пайда болу себебі.
-
Топ тапсырмасы: Молекулалардың қозғалысы кезіндегі орын алатын физикалық шамалардың өлшемі.
№2 тапсырма:
1. Қайсыбір газдың 276 К температурасындағы орташа квадраттық жылдамдығы 460м/с.
А) Осы газдың 10г массасында қанша молекула бар?.
Ә) Берілген мәліметтерге сүйене отырып газдың тығыздығын анықтаңыз.
2. Пропан газының қысымы
2·105Патығыздығы2,4
кг/м3 жәнетемпературасы27
.
А). Пропан газының атомының300Ктемпературасындағы орт.квадраттық жылдамдығын есептеңіз?
Ә) Осы аталған газ молекулаларының жылдамдығы а) бөлімінде шығарылған мәннен екі еселенген тампературасын анықтаңыз.
-
T=310 K температурадағы газдың тығыздығы ρ=1,2 кг/м3 , ал молекуларының орт.квадраттық жылдамдығы ϑ=500 м/с.
А) Газдың қысымын анықтаңыз (k=1,38∙10-23 Дж/К)
Б) Осы газдың молекулаларының концентрациясын есептеңіз.
№ 3 тапсырма
|
Газ |
P;Па |
n; м-3 |
m0; кг |
V2;м2/с2 |
|
/О2 |
5*102 |
1024 |
5*10-26 |
3*104 |
|
H2 |
16*102 |
4*1025 |
3*10-27 |
4*104 |
|
CO2 |
63*103 |
3*10 25 |
7*10-26 |
9*104 |
№ 4 тапсырма
Әкесі Асылайдың мейрамына аквариум сыйлады. Асылай аквариум ішіндегі балықтарға қалай күтім жасайтынын және ерекше қарауды қажет ететінін білмеді. Әкесі Асылайға аквариум тіршілігіне күтім жасау шарттарын түсіндіре бастады. Балықтардың дұрыс өсуі үшін аквариум ішіндегі суы кем дегенде 85 литр және биіктігі 50 см артық болуы керек. Және де темперетурасын қалапты температурада ұстау қажет етеді. Себебі судың темперетурасы артса балықтардың метабализмін жылдамдатады және аквариумдағы оттегі концентрациясы бәсеңдейді. Сол себепті оларға оттегіні көп мөлшерде қажет етеді. Егер балықтар аквариум суының бетіне жиі шығып және суды көбірек қанаттарымен шайқаса, онда балықтарға оттегіның жетіспей жатқанын ескертті. Осындай жағдайда орын алғанда аквариумкомпрессорын токқа қосу арқылы оттегі жіберу керектігікөрсетті. Компрессорды токқа қосып оттегі жіберген кездегі аквариум ішіндегі суда пайда болған көпіршіктерге таңғала қарады және бұо процесс қалай жүріп жатқынын түсіне алмады..https://nazya.com/product/akvarium-akvarium-akvarium-gostinaya-stena-steklyannoj-peregorodki-akvarium-pulya-ekologii-zolotaya-ribka-chasha-akvarium-doma-vhod-hong-kong-water-industry_540448611122.html
-
Аквариумдағы газ молекуласының жылдамдығы
қаншалықты_________
болса, ыдыс қабырғасына
түсіретін қысым соншалықты_______ болады. (ЕБҚ) -
Ыдыстағы5литр оттегінің массасы 7,15грболса оттегі газының молекула санын табыңыз?
-
Алынған мәліметтерді пайдаланып, көлемі 10 литр оттегі газ молекуласының концентрациясын табыңыз.
-
Аквариумның ішінің температурасы 160 С болса , аквариумдағы газдың қысымын анықтаңыз.
-
Анықтау нәтижесіндегі газдың қысымының мәнін пайдаланып, ондағы молекулалардың жылдамдығының мәнін анықтаңыз.
-
Акварум суына жіберіліп жатқан көпіршіктерде қандай процесс жүріп жатыр . Түсіндіріңіз.
-
Акварумның біздің тіршілігімізде пайдасын сипаттаңыз?(ЕБҚ)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 ЖМБ сынып ҚМЖ 2 тоқсан Идеал газ. Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қысқа мерзімді жоспар |
|
|
Бөлім: |
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері |
|
|
Педагогтың аты, жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Идеал газ. Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттар |
10.2.1.3 – молекулалық
кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда
қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау . Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы8минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Өткен білімге шолу жасап болғаннан кейін оқушыларды тақырыпқа байланысты атаулар арқылы топқа бөлу |
Сыныпта оқушылар сәлемдеседі,
«Ыстық
лебіз» әдісі арқылы бір-біріне лебіздерін
білдіреді. 1; 2 санақпен оқушылар ішкі және сыртқа шеңберге бөлінеді. (оқушылар ішкі, сыртқы шеңбер болып бір-бірне сұрақтар қойып пікір алмасады) Оқушылар шеңберде тұрған бойда кезекпен «Қысым; жылдамдық; масса» деп атап шығады бірдей физикалық шамалар бір топқа бірігеді. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
ортасы 32 минут Сабақтың соңы 5 минут |
«Бейнелі мағына» әдісі арқылы Тақырыпты ашып мақсатты айқындап алу мақсатында жалпы сыныпқа газдың молекулалы кинетикалық теориясының негізгі ережелері туралы бейне көрсетілім ұсынылады. Топтарға жаңа сабақты ашуға тақырыпшалар беріледі. Тақырыпшалар аясында сыныпқа таныстырылым жүргізу тапсырылады. № 1 тапсырма «Кім жылдам?» әдісі бойынша топтық жұмыс. МКТ-ның формуласына негіздеп, формула түрлендіретін есептер ұсынамын. № 2 тапсырма «Кірпішті қала» әдісі бойынша оқушылар бос кестені толтырып жеке жұмыс орындайды
№3 тапсырма «Пікірлер ордасы» әдісі арқылы жұптық жұмыс. Оқушыларға өмірлік жағдаятпен байланысқан құрылымдалған тапсырма беріледі. Тапсырмалар арқылы формула түрлендіріп аквариумда болып жатқан процесстің барлық физикалық шамаларын анықтайды және өмірлік жағдаятта маңыздылығы туралы өз пікірлерін білдіреді. №4 тапсырма Сабақ барысында оқушылардың белсенділігіне байланысты кері байланыс беріп алған баллдарын айтамын «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабаққа жазбаша кері байланыс аламын Үй жұмысы: 20 жаттығу Арман баспасы |
Оқушылар бейнеролик көріп әр топтың мүшелері бір тақырыпшаны алып газдардың МКТ-ның негізгі қағидалары және оның тәжірибелік дәлелдемелерімен өз ойларын жеткізіп, сабақтың мақсатын айқындайды, формуланы теориядан қорытып көрсетеді. Топтардың әрқайсысы бөлек тапсырмаларды орындап. Сыныпта қорғап шығады Білім алушылар газдардың молекула кинетикалық теорияның теңдеуін қолданып кестедегі бос кеңістіктерді анықтап кестені толтырады Оқушылар алған білімдерін пайдаланып тапсырма қадамдарын жұптасып, пікір алмаса отырып орындайды Оқушылар алған білімдерін екі ұтымды жаға мен бір ұсыныс арқылы жеткізеді |
Дескриптор І топ:
ІІ топ:
ІІІ топ:
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді. Дескриптор І топ. 1.Газдың молекула санын анықтайды. 2.МКТ теңдеуін түрлендіріп газдың тығыздығын анықтайды. ІІ топ 1.Газ атомдарының квадраттық жылдамдығын анықтайды. 2.Газ молекуласының температураны анықтайды. ІІІ топ 1.Газдың қысымын анықтайды. 2.Газ молекуласының концентрациясын есептейді Қалыптастырушы бағалау: Топтар дескиптор арқылы бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Дескриптор: 1. Оттегі газының көлемін анықтайды. 2. Сутек газының қысымын анықтайды. 3. Көмірқышқыл газының молекула санын анықтайды ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы арқылы өзін-өзі бағалайды. Дескриптор: 1. Жылдамдық пен қысымның қатынасын табады. 2.Аквариумдегі молекула санын табады. 3. Молекула концентрациясын есептейді. 4.Аквариумдегі газдың қысымын анықтайды. 5.Молекулалардың жылдамдықғын анықтайды 6.Визуал арқылы жүріп жатқан процессті анықтайды. Пікір білдіреді. (ЕБҚ) 7. Аквариумның адам өміріне тигізетін әсері, пайдасы мен зияның түсіндіреді. (ЕБҚ) Қалыптастырушы бағалау: оқушылар өзара бір бірінің жауаптарын бағалайды «Сенің бүгінгі жауабын өте керемет болды», «Сен өте ұтымды жауап ұсындың», «Сенің жауабың дамытуды қажет етеді», «Сәл талпынсаң бұдан әлде қайда жақсы жауап бере аласың» |
Оқулық
№ 3 ресурс кесте № 4ресурс Слайд |
||||||||||||||||||||
|
|
№1 тапсырма
-
Топ тапсырмасы: Идеал газдың сипаттамасы.
-
Топ тапсырмасы: Газдардағы қысымның пайда болу себебі.
-
Топ тапсырмасы: Молекулалардың қозғалысы кезіндегі орын алатын физикалық шамалардың өлшемі.
№2 тапсырма:
1. Қайсыбір газдың 276 К температурасындағы орташа квадраттық жылдамдығы 460м/с.
А) Осы газдың 10г массасында қанша молекула бар?.
Ә) Берілген мәліметтерге сүйене отырып газдың тығыздығын анықтаңыз.
2. Пропан газының қысымы
2·105Патығыздығы2,4
кг/м3 жәнетемпературасы27
.
А). Пропан газының атомының300Ктемпературасындағы орт.квадраттық жылдамдығын есептеңіз?
Ә) Осы аталған газ молекулаларының жылдамдығы а) бөлімінде шығарылған мәннен екі еселенген тампературасын анықтаңыз.
-
T=310 K температурадағы газдың тығыздығы ρ=1,2 кг/м3 , ал молекуларының орт.квадраттық жылдамдығы ϑ=500 м/с.
А) Газдың қысымын анықтаңыз (k=1,38∙10-23 Дж/К)
Б) Осы газдың молекулаларының концентрациясын есептеңіз.
№ 3 тапсырма
|
Газ |
P;Па |
n; м-3 |
m0; кг |
V2;м2/с2 |
|
/О2 |
5*102 |
1024 |
5*10-26 |
3*104 |
|
H2 |
16*102 |
4*1025 |
3*10-27 |
4*104 |
|
CO2 |
63*103 |
3*10 25 |
7*10-26 |
9*104 |
№ 4 тапсырма
Әкесі Асылайдың мейрамына аквариум сыйлады. Асылай аквариум ішіндегі балықтарға қалай күтім жасайтынын және ерекше қарауды қажет ететінін білмеді. Әкесі Асылайға аквариум тіршілігіне күтім жасау шарттарын түсіндіре бастады. Балықтардың дұрыс өсуі үшін аквариум ішіндегі суы кем дегенде 85 литр және биіктігі 50 см артық болуы керек. Және де темперетурасын қалапты температурада ұстау қажет етеді. Себебі судың темперетурасы артса балықтардың метабализмін жылдамдатады және аквариумдағы оттегі концентрациясы бәсеңдейді. Сол себепті оларға оттегіні көп мөлшерде қажет етеді. Егер балықтар аквариум суының бетіне жиі шығып және суды көбірек қанаттарымен шайқаса, онда балықтарға оттегіның жетіспей жатқанын ескертті. Осындай жағдайда орын алғанда аквариумкомпрессорын токқа қосу арқылы оттегі жіберу керектігікөрсетті. Компрессорды токқа қосып оттегі жіберген кездегі аквариум ішіндегі суда пайда болған көпіршіктерге таңғала қарады және бұо процесс қалай жүріп жатқынын түсіне алмады..https://nazya.com/product/akvarium-akvarium-akvarium-gostinaya-stena-steklyannoj-peregorodki-akvarium-pulya-ekologii-zolotaya-ribka-chasha-akvarium-doma-vhod-hong-kong-water-industry_540448611122.html
-
Аквариумдағы газ молекуласының жылдамдығы
қаншалықты_________
болса, ыдыс қабырғасына
түсіретін қысым соншалықты_______ болады. (ЕБҚ) -
Ыдыстағы5литр оттегінің массасы 7,15грболса оттегі газының молекула санын табыңыз?
-
Алынған мәліметтерді пайдаланып, көлемі 10 литр оттегі газ молекуласының концентрациясын табыңыз.
-
Аквариумның ішінің температурасы 160 С болса , аквариумдағы газдың қысымын анықтаңыз.
-
Анықтау нәтижесіндегі газдың қысымының мәнін пайдаланып, ондағы молекулалардың жылдамдығының мәнін анықтаңыз.
-
Акварум суына жіберіліп жатқан көпіршіктерде қандай процесс жүріп жатыр . Түсіндіріңіз.
-
Акварумның біздің тіршілігімізде пайдасын сипаттаңыз?(ЕБҚ)
шағым қалдыра аласыз














