Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушы функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі. -Есептерді шешуде функцияның нүктедегі үздіксіздігін анықтау алгоритмін қолданады. -Функцияны үздіксіздікке зерттейді.
|
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу; Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. |
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Анықтама-1. Егер тәуелсіз айнымалының х0 нүктесіндегі өсімшесі нольге ұмтылғанда оған сәйкес f функциясының өсімшесі нольге ұмтылса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады. Шектің анықтамасын тікелей қолдансақ, онда үзіліссіздіктің келесі екі анықтамасына келеміз. Анықтама-2. (үзіліссіздіктің “” тіліндегі анықтамасы). Егер кез-келген саны бойынша саны табылып, х-тің теңсіздігін қанағаттандыратын барлық мәндерінде теңсіздігі орындалса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады. Анықтама-3. (үзіліссіздіктің тізбектер тіліндегі анықтамасы). f функциясы Х аралығында анықталсын. Егер үшін (n=1,2…), () шарттарын қанағаттандыратын әрбір тізбегіне сәйкес тізбегінің шегі бар және f(x0) санына тең болса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор:
|
Оқулық |
||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар:
№1.
A)
x
D)
x
№2. y= A) x=9 B) x=8 C) x=10 D) x=2 E) x=3
№3. y
= А) 3 В) 1 С) 2 Д) 4 Е)5 №4.
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№4.
№6.
Оқулықтан №38.1, №38.2, №38.6. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
№1. у=
А)
№2. y=
|
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №38.3. |
Кері байланыс |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып 3 тоқсан алгебра 20 сабақ Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
10 сынып 3 тоқсан алгебра 20 сабақ Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушы функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі. -Есептерді шешуде функцияның нүктедегі үздіксіздігін анықтау алгоритмін қолданады. -Функцияны үздіксіздікке зерттейді.
|
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу; Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. |
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Анықтама-1. Егер тәуелсіз айнымалының х0 нүктесіндегі өсімшесі нольге ұмтылғанда оған сәйкес f функциясының өсімшесі нольге ұмтылса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады. Шектің анықтамасын тікелей қолдансақ, онда үзіліссіздіктің келесі екі анықтамасына келеміз. Анықтама-2. (үзіліссіздіктің “” тіліндегі анықтамасы). Егер кез-келген саны бойынша саны табылып, х-тің теңсіздігін қанағаттандыратын барлық мәндерінде теңсіздігі орындалса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады. Анықтама-3. (үзіліссіздіктің тізбектер тіліндегі анықтамасы). f функциясы Х аралығында анықталсын. Егер үшін (n=1,2…), () шарттарын қанағаттандыратын әрбір тізбегіне сәйкес тізбегінің шегі бар және f(x0) санына тең болса, онда f функциясы х0 нүктесінде үзіліссіз деп аталады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор:
|
Оқулық |
||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар:
№1.
A)
x
D)
x
№2. y= A) x=9 B) x=8 C) x=10 D) x=2 E) x=3
№3. y
= А) 3 В) 1 С) 2 Д) 4 Е)5 №4.
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№4.
№6.
Оқулықтан №38.1, №38.2, №38.6. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
№1. у=
А)
№2. y=
|
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №38.3. |
Кері байланыс |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














