Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушы функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі. -Есептерді шешуде функцияның нүктедегі үздіксіздігін анықтау алгоритмін қолданады. -Функцияны үздіксіздікке зерттейді.
|
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану; Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. f функциясы берілген:
а)1; 2; -1; 1,01 нүктелерінде үздіксіз бола ма? ә) Берілген нүктелер анықталу облысының ішкі нүктелері бола ала ма?
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушы: функциялардың графиктерін сала отырып, оған сипаттама береді, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: оқушыларды функцияның нүктенің аймағындағы үзіліссіздігі ұғымын түсінуге бағыт береді.
|
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Үздіксіз функциялардың қасиеттері: Теорема1. Егер y=f(x) және y=g(x)
функциялары х= Теорема2. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция осы кесіндіде шенелген болады. Теорема3. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция [a;b] кесіндісінде өзінің ең кіші және ең үлкен мәндерін қабылдайды. Басқаша айтқанда, α, [a;b] нүктелері табылып, min f(x)=f(α), max f(x)=f() теңдіктері орындалады Мысалы:
y= Теорема 4. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және кесіндісінің ұштарында әр түрлі таңбалы мәндер қабылдаса, яғни f(а) және f(b) сандарының таңбалары әр түрлі болса, онда f(с)=0 болатындай кем дегенде бір с[a;b] нүктесі табылады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді. Салдар. Егер y=f(x) функциясы [a;b]
кесіндісінде үздіксіз және f(а)=А, f(b)=В болса, онда А және В
сандарының арасына орналасқан С саны үшін кем дегенде
бір
Дәлелдеуі:
F(x)=f(x)-C функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және F(a)=A-C,
F(b)=B-C сандарының таңбалары әр түрлі. Онда
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор:
|
Оқулық |
||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар: №1.
Шешуі.
f=
№1.
A)
x
D)
x
№2. y= A) x=9 B) x=8 C) x=10 D) x=2 E) x=3
№3. y
= А) 3 В) 1 С) 2 Д) 4 Е)5 №4.
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№4.
№6.
Оқулықтан №38.5, №38.7. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
№1. у=
А)
№2. y=
|
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №38.8. |
Кері байланыс |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып 3 тоқсан алгебра 21 сабақ Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
10 сынып 3 тоқсан алгебра 21 сабақ Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Оқушы функцияның нүктедегі және жиындағы үздіксіздігінің анықтамасын біледі. -Есептерді шешуде функцияның нүктедегі үздіксіздігін анықтау алгоритмін қолданады. -Функцияны үздіксіздікке зерттейді.
|
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану; Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. f функциясы берілген:
а)1; 2; -1; 1,01 нүктелерінде үздіксіз бола ма? ә) Берілген нүктелер анықталу облысының ішкі нүктелері бола ала ма?
|
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушы: функциялардың графиктерін сала отырып, оған сипаттама береді, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: оқушыларды функцияның нүктенің аймағындағы үзіліссіздігі ұғымын түсінуге бағыт береді.
|
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Үздіксіз функциялардың қасиеттері: Теорема1. Егер y=f(x) және y=g(x)
функциялары х= Теорема2. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция осы кесіндіде шенелген болады. Теорема3. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз болса, онда функция [a;b] кесіндісінде өзінің ең кіші және ең үлкен мәндерін қабылдайды. Басқаша айтқанда, α, [a;b] нүктелері табылып, min f(x)=f(α), max f(x)=f() теңдіктері орындалады Мысалы:
y= Теорема 4. Егер y=f(x) функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және кесіндісінің ұштарында әр түрлі таңбалы мәндер қабылдаса, яғни f(а) және f(b) сандарының таңбалары әр түрлі болса, онда f(с)=0 болатындай кем дегенде бір с[a;b] нүктесі табылады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді. Салдар. Егер y=f(x) функциясы [a;b]
кесіндісінде үздіксіз және f(а)=А, f(b)=В болса, онда А және В
сандарының арасына орналасқан С саны үшін кем дегенде
бір
Дәлелдеуі:
F(x)=f(x)-C функциясы [a;b] кесіндісінде үздіксіз және F(a)=A-C,
F(b)=B-C сандарының таңбалары әр түрлі. Онда
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор:
|
Оқулық |
||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар: №1.
Шешуі.
f=
№1.
A)
x
D)
x
№2. y= A) x=9 B) x=8 C) x=10 D) x=2 E) x=3
№3. y
= А) 3 В) 1 С) 2 Д) 4 Е)5 №4.
|
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№4.
№6.
Оқулықтан №38.5, №38.7. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
№1. у=
А)
№2. y=
|
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №38.8. |
Кері байланыс |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз















