10 сынып алгебра 24 сабақ Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

10 сынып алгебра 24 сабақ Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері

Материал туралы қысқаша түсінік
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану * P(A + B) = P(A) + P(B) * P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Ықтималдық

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 10

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану

* P(A + B) = P(A) + P(B)

* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);

Сабақтың мақсаты:


Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді

§27. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері

Үйлесімсіз A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы жеке оқиғалардың ықтималдықтарының қосындысына тең: P(A + B) = P(A) + P(B) Мысалы: Екі A және B оқиғалары бір сынқа, тәжирибе кезінде пайда бола алмаса бұлар үйлесімсіз деп аталады. Мысалы A оқиғасы ойын сүйегінің 1 ұпай болуы ал B = ойын сүйегінің 2 болуы дейік. Сонда ойын сүйегін лақтырғанда екеуі бірдей пайда болуы мүмкін емес қой! Үйлесімді оқиғалар. Егер екі оқиға бір сынақта пайда бола алса бұлар үйлесімді деп аталады. Үйлесімді ықтималдықтарды қосу теоремасы. Үйлесімді A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы мына формула арқылы аңықталады: P(A + B) = P(A) + P(B) - P(AB)

Шартты ықтималдық

A оқиғасы орындалған жағдайда B оқиғасының орындалу ықтималдылығы P(A/B) деп белгіленеді. Бұл B оқиғасының A оқиғасына қатысты шартты ықтималдылығы деп аталады. жəне РВ(А) деп белгілейді.

Анықтама. АВ оқиғасының қолайлы элементар оқиғалар санының В оқиғасына қолайлы элементар оқиғалар санына қатынасы В оқиғасы орындалған жағдайда А оқиғасының шартты ықтималдығы деп аталады.

P(AB)=P(A)

P(AB)=P(B)

Өз бетімен жұмыс.

Жәшікте 10 шар бар. 5 қызыл, 3 көк,2 ақ. Жәшіктен бір шар алынып, оның қызыл немесе көк түсті болу ықтималдығын табу керек:

Шешуі: А-қызыл

В-көк

A+B- қызыл немесе көк шар пайда болуы.

Бағалау критерийі: Ықтималдықтарды қосу ережелерін біледі.


Мактау мадақтау арқылы бағалау:


Тақта;

Слайд;

Оқулық


Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын беру

27.1.

Кез келтен ретпен екі Р әрпі және екі Н әрпі жазылган.

1) Р әрпі соңғы жазылган:

2) Н әрпі екінші жазылган;

3) H әрпі бірінші жазылған

жағдайда екі Н әрпі катар тұруының ыктималдығын табындар.


Есептер шығару

27.2.

100 лотерея билеттерінің ішінде 10 билет ұтыс билеті болып та-
былады.

1) Кездейсоқ алынган екі билет утыс билеттері болуының ыкти-

малдығын табындар.

2) Кездейсоқ алынган екі билеттің тек біреуі утыс билеті болуының

ықтималдығын табындар.

«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі

Тақта;

Слайд;

Оқулық

10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б.


27.3.

Корапта төрт шар бар: көк, жасыл және екі кызыл. Кораптан
кезде
йсок екі шар алынады.

  1. Алынган екі шардың кызыл болуынын:

  2. бірінші алынган шардын жасыл, екінші алынған шардын кызыл болуның ыктималдығын табындар.


27.4.

Бірінші корапта 6 кызыл және 4 сары, екінші корапта 5 кызыл.

5 сары шар бар. Әуелі кездейсок бір корап тандап алынады, содан кейін тандап алынан кораптан кездейсок бір шар алынады.

1) Алынған шардын кызыл болуының:

2) алынган шардың екінші

Кораптан алынган болуның ыктималдығын табындар.

Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары


Жұппен жұмыс

27.5.

Екі аткыш нысанага бір-бірден оқ атады. Бірінші

аткыштың нысанаға тигізу ықтималдығы 0,7, екінші аткыштын нысанага тигізу ыктималдыты 0,7. Екі аткыштың да нысанага оқ тигізу ыктималдының табындар

27.6.

100 лотерея билеттерінің ішінде 10 билет ұтыс билеті болып табылады. Осы билеттердің ішінен кездейсок 3 билет сатып алынады. А. В. С, окиғаларын келесі түрде аныктайык: А - бірінші билет ұтады: В - екінші билет ұтады; С - ушінші билет ұтады.
Тек үшінші билеттің ұтуының ыктималдығын табындар.

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды

Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары


Кәсіпорыннан шығатын бұйымның, орта есеппен, 21% -і жоғары сортқа, 70 % бірінші сортқа жатады. Таңдамай алынған бір бұйымның бірінші немесе жоғарғы сортқа жату ықтималдығы қандай?


Шешуі. А - алынған бұйым жоғарғы сортты, В - алынған бұйым бірінші сортты. Олардың ықтималдығы P/A/=0.21, P/B/=0.7. А және В оқиғалары үйлесімсіз, себебі бір тәжірибеде екеуі бірдей бірге пайда бола алмайды. Сондықтан бұл оқиғалардың ықтималдығы үшін қосу теоремасы орындалады:P(A+B)=P(A)+P(B)=0.21+0.7=0.91 Сонымен ізделінді ықтималдық P(A+B)=0.91.

Жауабы: 0,91.

Бағалау критерийі: Ықтималдықтарды қосу ережелерін біледі.

-оқиға ықтималдығын табады.


ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау

Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

Рефлексия.

Тіркесті толықтырыңыз:

«Бүгін мен сабақта ... білдім»

«Бүгін мен сабақта ... үйрендім»

«Бүгін мен сабақта ... таныстым»

«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»

«Бүгін мен сабақта ... бекіттім»

Үй тапсырмасын беремін

Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу:

- тақырып бойынша не білемін?

- тағы не білгім келеді?

- не істей аламын?


Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

1-10 баллдық жүйеде бағаланады

Бағалау парақтары;

оқулық;



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.12.2024
173
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі