Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ықтималдық |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану * P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B) *P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A); |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ықтималдықтардың көбейту және қосу формулаларын біледі және оларды есеп шығаруда қолдана алады. |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді §27. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері Үйлесімсіз A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы жеке оқиғалардың ықтималдықтарының қосындысына тең: P(A + B) = P(A) + P(B) Мысалы: Екі A және B оқиғалары бір сынқа, тәжирибе кезінде пайда бола алмаса бұлар үйлесімсіз деп аталады. Мысалы A оқиғасы ойын сүйегінің 1 ұпай болуы ал B = ойын сүйегінің 2 болуы дейік. Сонда ойын сүйегін лақтырғанда екеуі бірдей пайда болуы мүмкін емес қой! Үйлесімді оқиғалар. Егер екі оқиға бір сынақта пайда бола алса бұлар үйлесімді деп аталады. Үйлесімді ықтималдықтарды қосу теоремасы. Үйлесімді A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы мына формула арқылы аңықталады: P(A + B) = P(A) + P(B) - P(AB) Шартты ықтималдықA оқиғасы орындалған жағдайда B оқиғасының орындалу ықтималдылығы P(A/B) деп белгіленеді. Бұл B оқиғасының A оқиғасына қатысты шартты ықтималдылығы деп аталады. жəне РВ(А) деп белгілейді. Анықтама. АВ оқиғасының қолайлы элементар оқиғалар санының В оқиғасына қолайлы элементар оқиғалар санына қатынасы В оқиғасы орындалған жағдайда А оқиғасының шартты ықтималдығы деп аталады.
P(AB)=P(A)
P(AB)=P(B) Ықтималдықтарды көбейту теоремасы Екі A және B оқиғаларының ықтималдықтарының көбейтіндісінің ықтималдығы мына формула арқылы аңықталады: P(AB) = P(A)P(B/A) = P(B)P(A/B) Тәуелсіз оқиғалар A оқиғаның пайда болуы B оқиғасына әсер етпесе бұндай оқиғалар тәуелсіз деп аталады. Тәуелсіз оқиғалар үшін мына формула орынды: P(AB) = P(A)P(B) |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: |
Тақта; Слайд; Оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру 27.7. Екі кораптың әркайсысында 5 текше бар: 2 көк, жасыл, ак және кызыл. Дуелі, кездейсок бір корап танда алынады, содан кейін тандап алынган кораптан кездейсок бір текше тандап алынады. 1) Алынган текшенін ак болунын: 2) екінші корап тандап алынып, одан алынган текшенін кек болуный ыктималдытын табындар. |
27.8. Кілтті бұраған кезде козгалткышын іске косылуның ыктималдығы 0.9. Козгалткыш оталу үшін кілтті ең көп дегенде 3 рет бұрау ықтималдығын табыңдар. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
27.9. Үш станокта жұмыс істеп отырған оператор белгілі бір уакытка үзіліс жасады. Станоктардың осы уакытта жұмысшыны кажет етпеуінін ыктималдыктары 0,7; 0,8: 0.8. Оператор болмаган кезде бірде-бір станоктын жумысшыны кажет етпеуінін ыктималды-ғын табындар. |
27.10. Кернеуді арттырган кезде тізбектей жалғанған үш кұрылғының істен шығу ыктималдыктары— 0,4; 0,3,;0,5. Кернеу арткан кезде электр тізбегінің істен шықпауының ықтималдығын табындар.
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
27.11. 1) Нысанага екі аткыш бір мезетте оқ атты. Бірінші аткыштың нысаната оқ тигізу ыктималдығы 0,7. екінші аткыштың тигізу Ыктималдығы 0,8. Екеуі катар аткан кезде тек бір аткыштың тигізу ықтималдығын табындар. |
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
Тапсырмалар. Есеп 1. 100 лотерея билеті бар. 5 билетте 20000 теңгеден, 10 билетте 15000 теңгеден, 15 билетте 10000 теңгеден, 25 билетте 2000 теңгеден ұтыс бар, ал қалған билеттерде ұтыс жоқ. Сатып алынған билеттің кем дегенде 10000 теңге ұтыс болу ықтималдығын табыңыз. Есеп 2. А, В және С қалаларынан колледждің сырттай оқу бөліміне математикадан бақылау жұмыстары түседі. А қаласынан бақылау жұмысының түсу ықтималдығы 0,6, ал В қаласынан 0,1. С қаласынан бақылау жұмыстарының түсу ықтималдығын табыңыз
Есеп
3. Күннің ашық болу
ықтималдығы Есеп 4. Екі мерген нысанаға бір-бірінен тәуелсіз оқ атады. Бірінші мергеннің нысанаға тию ықтималдығы 0,8 ; екінші мерген үшін нысанаға тию ықтималдығы 0,4 тең. Оқ атылғаннан кейін нысанаға бір оқ тигені белгілі болды. 1) Тиген оқтың бірінші мергенге тиісті болу ықтималдығын табыңыз ? 2) Тиген оқтың екінші мергенге тиісті болу ықтималдығын табыңыз |
Дескриптор: -оқиға ықтималдығын табады. ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып алгебра 25 сабақ Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері
10 сынып алгебра 25 сабақ Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ықтималдық |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану * P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B) *P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A); |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ықтималдықтардың көбейту және қосу формулаларын біледі және оларды есеп шығаруда қолдана алады. |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді §27. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері Үйлесімсіз A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы жеке оқиғалардың ықтималдықтарының қосындысына тең: P(A + B) = P(A) + P(B) Мысалы: Екі A және B оқиғалары бір сынқа, тәжирибе кезінде пайда бола алмаса бұлар үйлесімсіз деп аталады. Мысалы A оқиғасы ойын сүйегінің 1 ұпай болуы ал B = ойын сүйегінің 2 болуы дейік. Сонда ойын сүйегін лақтырғанда екеуі бірдей пайда болуы мүмкін емес қой! Үйлесімді оқиғалар. Егер екі оқиға бір сынақта пайда бола алса бұлар үйлесімді деп аталады. Үйлесімді ықтималдықтарды қосу теоремасы. Үйлесімді A және B оқиғалардың A+B қосындысының ықтималдығы мына формула арқылы аңықталады: P(A + B) = P(A) + P(B) - P(AB) Шартты ықтималдықA оқиғасы орындалған жағдайда B оқиғасының орындалу ықтималдылығы P(A/B) деп белгіленеді. Бұл B оқиғасының A оқиғасына қатысты шартты ықтималдылығы деп аталады. жəне РВ(А) деп белгілейді. Анықтама. АВ оқиғасының қолайлы элементар оқиғалар санының В оқиғасына қолайлы элементар оқиғалар санына қатынасы В оқиғасы орындалған жағдайда А оқиғасының шартты ықтималдығы деп аталады.
P(AB)=P(A)
P(AB)=P(B) Ықтималдықтарды көбейту теоремасы Екі A және B оқиғаларының ықтималдықтарының көбейтіндісінің ықтималдығы мына формула арқылы аңықталады: P(AB) = P(A)P(B/A) = P(B)P(A/B) Тәуелсіз оқиғалар A оқиғаның пайда болуы B оқиғасына әсер етпесе бұндай оқиғалар тәуелсіз деп аталады. Тәуелсіз оқиғалар үшін мына формула орынды: P(AB) = P(A)P(B) |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: |
Тақта; Слайд; Оқулық |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру 27.7. Екі кораптың әркайсысында 5 текше бар: 2 көк, жасыл, ак және кызыл. Дуелі, кездейсок бір корап танда алынады, содан кейін тандап алынган кораптан кездейсок бір текше тандап алынады. 1) Алынган текшенін ак болунын: 2) екінші корап тандап алынып, одан алынган текшенін кек болуный ыктималдытын табындар. |
27.8. Кілтті бұраған кезде козгалткышын іске косылуның ыктималдығы 0.9. Козгалткыш оталу үшін кілтті ең көп дегенде 3 рет бұрау ықтималдығын табыңдар. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
27.9. Үш станокта жұмыс істеп отырған оператор белгілі бір уакытка үзіліс жасады. Станоктардың осы уакытта жұмысшыны кажет етпеуінін ыктималдыктары 0,7; 0,8: 0.8. Оператор болмаган кезде бірде-бір станоктын жумысшыны кажет етпеуінін ыктималды-ғын табындар. |
27.10. Кернеуді арттырган кезде тізбектей жалғанған үш кұрылғының істен шығу ыктималдыктары— 0,4; 0,3,;0,5. Кернеу арткан кезде электр тізбегінің істен шықпауының ықтималдығын табындар.
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
27.11. 1) Нысанага екі аткыш бір мезетте оқ атты. Бірінші аткыштың нысаната оқ тигізу ыктималдығы 0,7. екінші аткыштың тигізу Ыктималдығы 0,8. Екеуі катар аткан кезде тек бір аткыштың тигізу ықтималдығын табындар. |
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 10-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова А.Е. т.б. |
|||
|
|
Тапсырмалар. Есеп 1. 100 лотерея билеті бар. 5 билетте 20000 теңгеден, 10 билетте 15000 теңгеден, 15 билетте 10000 теңгеден, 25 билетте 2000 теңгеден ұтыс бар, ал қалған билеттерде ұтыс жоқ. Сатып алынған билеттің кем дегенде 10000 теңге ұтыс болу ықтималдығын табыңыз. Есеп 2. А, В және С қалаларынан колледждің сырттай оқу бөліміне математикадан бақылау жұмыстары түседі. А қаласынан бақылау жұмысының түсу ықтималдығы 0,6, ал В қаласынан 0,1. С қаласынан бақылау жұмыстарының түсу ықтималдығын табыңыз
Есеп
3. Күннің ашық болу
ықтималдығы Есеп 4. Екі мерген нысанаға бір-бірінен тәуелсіз оқ атады. Бірінші мергеннің нысанаға тию ықтималдығы 0,8 ; екінші мерген үшін нысанаға тию ықтималдығы 0,4 тең. Оқ атылғаннан кейін нысанаға бір оқ тигені белгілі болды. 1) Тиген оқтың бірінші мергенге тиісті болу ықтималдығын табыңыз ? 2) Тиген оқтың екінші мергенге тиісті болу ықтималдығын табыңыз |
Дескриптор: -оқиға ықтималдығын табады. ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||
шағым қалдыра аласыз
















