Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
Магнит өрiсi |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын қайталау сұрақтары 1.Өткізгіштің температурасы кедергіге қалай тәуелдң болады? 2.Кедергінің температуралық коэфициенті дегеніміз не? 3.Қандай құбылыс асқын өткізгіштік деген атауға ие болады? 4.Асқын өткізгіштік құбылысы қайда қолданылады? Жаңа сабақ Топтық жұмыс 1 топ-Эрстед тәжірибесін қорғайды 2 топ-Ампер тәжірибесін қорғайды 3 топ-Түзу және дөңгелек токтың магнит индукциясын қорғайды 4 топ- Магнит өрісінің күш сызықтарын қорғайды.
Эрстедтің тәжірибесінен шығатын қорытындылар: а) Магнит өрісін бақылаушыға қатысты қозғалыста болатын заряд тудырады және ол тек токқа немесе қозғалыстағы зарядқа әрекет етеді. ә) Магнит өрісі тогы бар өткізгішке тек күшпен ғана әрекет етпейді, ол сонымен қатар магнит өрісінің күш сызықтарына қатысты оның бағытын да өзгертуге тырысады. б) Электростатикалық өрістен магнит өрісінің айырмашылығы, магнит өрісі құйынды, тұйық өріс......
Тақырыпты бекіту сұрақтары.
1.Тұрақты магнит дегеніміз не? Жауабы: Магниттелуін ұзақ сақтайтын денелер 2. Магниттік полюстер? Жауабы: Магниттің қасиеттері бойынша бір-біріне ұқсамайтын екі полюсі бар: солтүстік (N) және оңтүстік (S). 3.Магниттік аномалиялар дегеніміз не? Жауабы: Жер қойнауындағы жергілікті магнит өрістері 4.Магнит өрісіне анықтама беріңіз. Жауабы:Өткізгіштердің электр тогымен өзара әрекеттесуі жүзеге асатын материяның түрі 5.Электрмагнит деп нені атаймыз? Жауабы: Ішіне темір өзекше орналастырылған шарғы 6.Электрмагниттік реленің құрылысы қандай? Жауабы: Электрмагниттік реле –ток реттегіш құрал. Ол токтың жұмыс тізбегін қосқан немесе ажыратқан кезде жұмысқа қосылады. 7.Электрқозғалтқыш дегеніміз қандай құрал? Жауабы: Электр энергиясын механикалық энергияға түрлендіру |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 |
ФИЗИКА 10 сынып оқулық Арман –ПВ баспасы 2019 Закирова Н.А.,АшировР.Р. «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
||
|
|
Білім алушылардың алған білімін есеп шығару арқылы қорытындылау. 26- жаттығу №1 Екі болат кесектің біреуі магниттелген.Нақты қайсысы магниттелген екенін кесектерді ғана қолданып,қалай анықтауға болады? №2 Шексіз түзу өткізгіштегі ток күші 20 А.Өткізгіштен 5 см қашықтықтағы нүктедегі магнит индукциясын анықтаңыздар. №3 Радиусы 5,8 см дөңгелек токтың центріндегі магнит индукциясы 1,3*10 -4 Тл.Ток күшін анықтаңдар. |
|
Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 бал |
|
||
|
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Үйге тапсырма § 27 тақырыпты оқу 26-жаттығу есептерін шығару Магниттерді техникада қолнанылуы –презентация дайындау |
Оқушылар кері байланыс береді |
Формативті бағалай 10 балл |
|
||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Магнит өрiсi |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Көптеген оқушылар істей алады: Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың
барысы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың тақырыбы: Магнит
өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы
ережесі.
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім: Магнит
өрiсi
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
10
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Магнит өрісі.
Магнит индукциясының векторы. Бұрғы
ережесі.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
10.3.4.1 –
өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды
түсіну
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей
алады: Көптеген оқушылар істей
алады:
Кейбір оқушылар
істей алады:
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Сабақтың
басы 10
минут Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 10
минут Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. Сабақ тақырыбын және оқу
мақсатын таныстыру Серпілген сауал әдісі бойынша
үй тапсырмасын қайталау
сұрақтары 1.Өткізгіштің температурасы
кедергіге қалай тәуелдң
болады? 2.Кедергінің температуралық
коэфициенті дегеніміз не? 3.Қандай құбылыс асқын
өткізгіштік деген атауға ие
болады? 4.Асқын өткізгіштік құбылысы
қайда қолданылады? Жаңа
сабақ Топтық
жұмыс 1 топ-Эрстед тәжірибесін
қорғайды 2 топ-Ампер тәжірибесін
қорғайды 3 топ-Түзу және дөңгелек
токтың магнит индукциясын
қорғайды 4 топ- Магнит өрісінің күш
сызықтарын қорғайды.
Эрстедтің
тәжірибесінен шығатын
қорытындылар:
а) Магнит өрісін
бақылаушыға қатысты қозғалыста болатын заряд тудырады және ол тек
токқа немесе қозғалыстағы зарядқа әрекет
етеді.
ә) Магнит өрісі тогы
бар өткізгішке тек күшпен ғана әрекет етпейді, ол сонымен қатар
магнит өрісінің күш сызықтарына қатысты оның бағытын да өзгертуге
тырысады.
б) Электростатикалық
өрістен магнит өрісінің айырмашылығы, магнит өрісі құйынды, тұйық
өріс......
Тақырыпты бекіту
сұрақтары.
1.Тұрақты магнит
дегеніміз не?
Жауабы: Магниттелуін
ұзақ сақтайтын денелер
2. Магниттік
полюстер?
Жауабы: Магниттің
қасиеттері бойынша бір-біріне ұқсамайтын екі полюсі бар: солтүстік
(N) және оңтүстік (S).
3.Магниттік
аномалиялар дегеніміз не?
Жауабы: Жер
қойнауындағы жергілікті магнит
өрістері
4.Магнит өрісіне
анықтама беріңіз.
Жауабы:Өткізгіштердің электр тогымен өзара әрекеттесуі
жүзеге асатын материяның
түрі
5.Электрмагнит деп
нені атаймыз?
Жауабы: Ішіне темір
өзекше орналастырылған шарғы
6.Электрмагниттік
реленің құрылысы қандай?
Жауабы:
Электрмагниттік реле –ток реттегіш құрал. Ол токтың жұмыс тізбегін
қосқан немесе ажыратқан кезде жұмысқа
қосылады.
7.Электрқозғалтқыш
дегеніміз қандай құрал? Жауабы: Электр энергиясын
механикалық энергияға
түрлендіру Оқушылар үй тапсырмасы бойынша
сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып
отырады Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын
орындайды Дескриптор Сұрақтарға жауап
береді Есептің шешімін слайдттан
қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды:
Уақыт және
әдептілік; 2. Мазмұнның толық
ашады; 3. Өмірден мысалдар
келтіреді. 5 ФИЗИКА 10 сынып
оқулық Арман –ПВ баспасы
2019 Закирова
Н.А.,АшировР.Р. «Дидактикалық
материалдар Смайликтер
Білім
алушылардың алған білімін есеп шығару
арқылы қорытындылау.
26-
жаттығу
№1 Екі болат кесектің
біреуі магниттелген.Нақты қайсысы магниттелген екенін кесектерді
ғана қолданып,қалай анықтауға
болады?
№2 Шексіз түзу
өткізгіштегі ток күші 20 А.Өткізгіштен 5 см қашықтықтағы нүктедегі
магнит индукциясын
анықтаңыздар.
№3 Радиусы 5,8 см
дөңгелек токтың центріндегі магнит индукциясы
1,3*10 -4
Тл.Ток күшін
анықтаңдар. Дескриптор Есептің шартын
түзеді ХБЖ-ға
келтіреді Есептің формуланысын
түрлендіріп Есептің жауабын
табады
3
бал Кері
байланыс Сабақтың
соңы
10 минут
Үйге тапсырма § 27 тақырыпты
оқу 26-жаттығу есептерін
шығару Магниттерді техникада
қолнанылуы –презентация
дайындау
Оқушылар кері
байланыс береді
Формативті бағалай 10
балл
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың тақырыбы: Магнит
өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы
ережесі.
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім: Магнит
өрiсi
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
10
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Магнит өрісі.
Магнит индукциясының векторы. Бұрғы
ережесі.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
10.3.4.1 –
өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды
түсіну
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей
алады: Көптеген оқушылар істей
алады:
Кейбір оқушылар
істей алады:
Сабақтың
барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















