САБАҚ:Мал және балық шаруашылығы | Мектеп: Әбу Досмұханбетов атындағы облыстық дарынды балаларға мамандндарылған интернат- гимназия |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | Дүниежүзі бойынша мал және балық шаруашылығының әл-ауқатымен танысады; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Дүниежүзі бойынша мал және балық шаруашылығының әл-ауқатына сипатама бере алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Тақырыпқа сәйкес кітаптан тыс мәліметтерді пайдалана отырып, креативті және потриоттық ой қалыптастыра алады. |
Бағалау критерийі | Дүниежүзі бойынша мал және балық шаруашылығының әл-ауқатына сипатама бере алады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: мал шаруашылығы, ірі қара, қой, шошқа, құс, балық. |
Құндылықтарға баулу | Тұлғааралық құзыреттерді дамыту; әр тұлғаның пікірін ескеру және әр идеяны бағалау |
Ресурстар мен көрнекіліктер | Оқулық, 10-сыныптың атласы, дүниежүзінің картасы. |
Әдіс-тәсілдер | «Кім жылдам?» әдісі, миға шабуыл, «Елші» және «Жуан - жіңішке» әдістері |
Модульдер | Оқытудағы жаңа тәсілдер, оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту, дарынды және талантты балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық, сын тұрғысынан ойлау |
Пәнаралық байланыс | Экономика |
Алдыңғы білім | Мал шаруашылығы және балық шаруашылығы |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар мен көрнекіліктер |
Сабақтың басы 1 минут
3 минут
1 минут2 минут
2 минут | Ұйымдастыру кезеңіСыныпты түгелдеуТопбасшысын тағайындау, бағалау парақтарын тарату – Жеке жұмыс Үй тапсырмасын тексеру – «Кім жылдам?» әдісі бойынша сұрақтарға ауызша жауап беруӨсімдік шаруашылығы салалары? Дәнді-дақылдар? Техникалық дақылдар? Бау-бақша дақылдары? Жемшөптік дақылдар?Миға шабуыл 1.Мал шаруашылығы дегеніміз не? Оның маңызы қандай? 2. Дүниежүзіндегі балық шаруашылығына маманданған аймақтарды ата? Сабақтың тақырыбын айтуОқу мақсатын түсініп, сабақ мақсатын анықтату |
Географиялық диктант
|
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
10 минут | Білу және түсіну1. Дүниежүзінің картасына қарап мал және балық шаруашылығының негізгі аудандарымен танысады.Мұғалімнің кері байланысыТоптық жұмысЖаңа тақырыпты меңгеруӘр топ өздеріне берілген бөлікті оқиды. 1-топ «мал шаруашылығы» - 173-бетті, 2-топ «Балық шаруашылығы» 175-бетті оқиды. «Елші» әдісі бойынша басқа топтарға әр топтың елшілері өздерінің оқыған бөліктерін түсіндіреді. «Жуан- жіңішке» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне қиын немесе оңай сұрақтар қою арқылы жаңа сабақты пысықтайды. Оқуға 2 минут, талқылауға 2 минут, әр топқа барып түсіндіруге 2 минуттан, барлығы 6 минутҚолдану, бағалау 1-топ. Мал шаруашылығының қандай басты салаларын білесіңдер? Өздерің тұрған жерде мал шаруашылығының қандай салалары кездеседі?2-топ. Балық шаруашылығының басты ерекшеліктерін атап көрсетіңдер және Қазақстанның қай аудандары бұл салаға маманданған?Дайындалуға 2 минут, әр топтың қорғауына 2 минуттан, барлығы 8 минутМұғалімнің кері байланысыТопбасшылары топ мүшелерін бағалайды.
|
10-сыныптың атласы
Оқулық, 173 – 176 - беттер
|
Сабақтың соңы 4 минут
1 минут1 минут | Қалыптастырушы бағалау Оқушылардың кері байланысы «Екі жұлдыз, бір тілек» - 4 минутТопбасшылары бағалау парақтарын жинап береді. Сабақтың мақсатына жеткен-жетпегендіктерін сұрайды. Рефлексия «Білім қоржыны» |
стикерлер |