Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
11-сынып Дүниежүзі тарихы ҚМЖ 2 тоқсан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
11 сынып
ІІ оқу тоқсаны
Дүние тарихы
Қазақстан Республикасы
Оқу- ағарту министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы
№ 382 бұйрығына сәйкес
ҚМЖ ҮЛГІСІ
Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. «Педагогмәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы №293-VІ Заңының 7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес педагог кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде «Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Оқуағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары сақталған кезде кәсіптік қызметті ұйымдастырудың тәсілдері мен нысандарын өз еркімен таңдайды.
Бөлім: |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып: саны: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемлекет түсінігі |
|||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын қолдану; |
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға Құқықтық мемлекет түсінігің түсіңдіру |
|||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
С - Ұйымдастырукезені С - сабақтақырыбынашығу. Сабақтыңмақсаттарыменжәнебағалаукритерийлеріментаныстыру С - «құқықтықмемлекет» терминменкестебойыншажұмыс: 1. Анықтама 2.2 синонимдер 3. ассоциация 4. 1 сөйлем |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тірек-сызбалар Таратпа материалдар |
||||||||||||
Жаңа білім |
Ой салу «Құқық жүйесіжәнезаңнамасы бар әр мемлекетті қарастыруға бола ма?». Пікірталас ұйымдастырыңыз, оныңбарысындадәлелдер мен қарсыдәлелдердіңсапасынтексеріңіз. GREАT кестесі мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндірудің маңыздылығына талдау жасайды
|
Мәтінмен жұмыс
Бағалаукритерийлері • 1. Дәлелдер саны. • 2. Дәлелдердіңмазмұны. мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндірудің маңыздылығына талдау жасайды
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық» |
Ақпараттық мәтін
GREАT кестесі
Тірек-сызбалар
Таратпа материалдар
|
||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет туралы ақпаратпен танысу
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
Кері байланыс |
«Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын .....
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемлекет түсінігі |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру 1. Құқықтық мемлекеттің белгілері қандай? 2. Құқықтық мемлекеттің идеясының мақсаттарын атаныз ? 3. Құқықтық мемлекеттің негізгі қағидаттары қандай? БББ кесте
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау |
|
||||||||
Жаңа білім
|
Оқулықтағы тапсырмалар мен интербелсенді тесттердің(тапсырмалардың) сілтемелері: 1. «Сәйкестік аймағына» құқықтық мемлекеттің белгілерін маңыздылығына қарай орналастыр
«Попс формуласы»: Құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын 1-қадам: «Менің ойымша...» 2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» 3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» 4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...» «Серпілген сауалдар» Құқықтық мемлекеттің белгілерін 2. Құқықтық мемлекеттің идеясының мақсаттарын 3. Құқықтық мемлекеттің негізгі қағидаттарын |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Лөущыдар ПОПС формуласы бойынша Құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын анықтайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
|
Видео, интернет-ресурстарға, оқулық беттеріне сілтемелер 2. https://youtu.be/NvR5BdKneEE
ПОПС формуласы
Таратпа материалдар |
||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау БББ кесте
Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет түсінігі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||
Кері байланыс |
« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.3 әртүрлі мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдары туралы түсінік қалыптастыру |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Білімді жаңарту Құқықтық мемлекет белгілерін еске түсіру. Тапсырма Ғалымдардың тұжырымдары құқықтық мемлекеттің негізгі белгілерін тұжырымдау 1. Заң алдындағы теңдік 2. Биліктердің бөлінуі 3. Қоғам мен мемлекеттің жауапкершілігі және т.б. Оқушылармен бірге біз сабақтың тақырыбы мен міндеттерін анықтаймыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
құқықтық мемлекеттің негізгі белгілері таратпа материалдар |
||||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс Құқықтық мемлекет қалыптасуын әртүрлі елдердің мысалынан байқау қажет. 1 АҚШ 2 Франция 3- КСРО - Ресей «Аквариум» оқыту әдісінің бір бөлігі ретінде студенттер әртүрлі елдерде ақпарат алмасу арқылы ақпарат алмасуы керек. Сұрақтар 1. Құқықтық мемлекет қағидаттарын іске асыру аясында қандай өзгерістер болды. 2. Саяси жүйе өзгеріске ұшырады ма? 3. Елдегі қазіргі жағдай құқықтық мемлекет тұжырымдамасына сәйкес келе ме Оқушылар бірігіп, зерттелген елдердің қазіргі жағдайын салыстыра отырып, Венн диаграммасын жасайды. File» әдісі «Бұл елдер заң үстемдігін қалыптастыру жолында қай сатыда» деген сұраққа жауап беру.
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Критерийлер: 1. Құқықтық мемлекет қағидаттарын іске асыру аясында болған өзгерістерді анықтайды 2. Саяси жүйедегі өзгерістерді анықтайды 3. Құқықтық мемлекет қағидаттарын іске асырудың қазіргі жағдайына талдау жасайды K-нәтижелерді талқылау. Қажет болса - мұғалімдердің кеңесі
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Венн диаграммасы
File» кестесі |
||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау K - нәтижелерді талқылау. «Азаматтық қоғам», «Құқықтық мемлекет» тақырыптарына синквейн құрастыру Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||
Кері байланыс |
«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
|||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың құқықтық мемлекеттің қағидаларын іске асыру туралы түсініктерін қалыптастыру |
|||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой щақыру Оқушылар мен бірге сабақ мақсаттарынсұрақ- жауап арқылы : Құқықтық мемлекеттің мәні неде? Басты мақсаты қандай? Жоғарғы құндылыққа не жатады? Құқықтық мемлекет принциптері қандай? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||
Жаңа білім |
С адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының құжат мәтінімен жұмыс Кестенітолтыру:
SWOT кестесін толтыру арқылықазіргіәлемдегіадамқұқықтарыныңжалпығабірдейдекларациясыныңқұндылығынбағалау
С - нәтижелердіталқылау. Қажетболса - мұғалімдердіңкеңесі ұсынылған критерийлер бойынша өзаратексеру |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Оқушылар қазіргі әлемдегі адам құқықтарыныңжалпыға бірдей декларациясының құндылығын талдау жасацды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
|
Ақпараттық мәтін
Тақырыптық кестелер
SWOT кестесі
|
||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
|||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.5 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Стратегияларды тиімді пайдаланып, өз көзқарасын білдіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Үйымдастыру кезеңі. «Зымыран сұрақтар» -Адам құқығы туралы не білесің? -Бостандық ұғымы нені білдіреді? -Жалпы адамзатқа тән құқытар туралы не білесіңдер? -Құрмалас сөйлемнің неше үрі бар? -Құрмалас салалас сөйлемнің түрлерін атап бере аласыңдар ма? Сабақ мақсаты хабарланады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||
Жаңа білім |
І. «Зерттеушілік конференция» әдісі. Жұптық жұмыс. 48 беттегі мәтінді оқу. Мәтінді оқып, негізгі ойды анықта, кестені толтыру.
«Тәртіп орнат» сәйкестендіру. 1. Құқық -------------------А – Еліміздің негізгі заңы. 2. Конституция --------------Б – Мемлекет басшысы 3. Мемлекет -------В –Негізгі саяси қоғамдық ұйым 4. Азамат -----------------------Г – Тәуелсіздік 5. Құқық бұзушылық -------Д – Заңдар жүйесі 6. Президент ------------ Е–Заң шығарушы орган 7. Парламент -------------Ж – Заң жүйесін бұзу 8. Егемендік ------------З – Құқығы бар ел тұрғыны
Кілті: 1-Д, 2-А, 3-В, 4-З, 5-Ж, 6-Б, 7-Е, 8-Г Жазылым. «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі Қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызына талдау жасау
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды: -негізгі ойды анықтайды; - мәліметтерді сараптайды
Дескриптор: - алған білімін негізінде терминдерді сәйкестіре алады
Дескриптор: Қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызына талдау жасау
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ «Керемет»
|
Ақпараттық мәтін
Тақырыптық кесте
ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі |
||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
«Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым»
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы |
||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану; |
||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Азаматтық қоғамның қызметімен танысу. Құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның қалыптасуының өзара байланысын анықтау. |
||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушыларға ұсыныстарды аяқтауды ұсыну: 1. Азаматтық қоғам – бұл… 2. Азаматтық қоғамның құрылымдықкомпоненттері… 3. Экономикалық салада азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттары… 4. Саяси салада азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттары… 5. Әлеуметтік салада азаматтық қоғамды қалыптастырудың алғышарттары… |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://kitaphana.kz/downloads/referatu-na-kazakskom/212-zan/2971-azamattik-kogam.html
|
|||||||||||||||||
Жаңа білім |
Оқушылар азаматтық қоғамның функцияларын қарастырады. Тапсырма: 1. Көздермен танысыңыз. 2. "Азаматтық қоғамның функциялары"схемасын құрыңыз. * Адам өмірінің жеке салаларын қорғайды. * Қоғамдықмүдделердіқорғайды және ілгерілетеді • Саяси биліктің абсолюттік үстемдікке деген ұмтылысын тежейді: Конституцияның, құқықтық мемлекет пен биліктің бөлінісінің қағидаттарының сақталуы бақылайды. * Мемлекет органдарының қалыптасуына, саяси жүйенің демократиялықдамуынаықпалетеді. * Қоғамныңмемлекеттік және коммерциялықсалаларыарасындағытеңгерімдіқамтамасызетеді. Мемлекетке қарамастан адамдарды жалпы қабылданған нормаларды сақтауға мәжбүретеді, азаматтарды әлеуметтендіру мен тәрбиелеуді қамтамасызетеді. Оқушылар құқықтық мемлекеттіңқалыптасуы мен азаматтыққоғамныңқалыптасуыарасындағыөзарабайланыстыбелгілейді. Тапсырма: 1. "Азаматтық қоғам мен мемлекеттің арақатынасы" кестесінтолтырыңыз. 2. Құқықтық мемлекет пен азаматтыққоғамныңқалыптасуыныңөзарабайланысытуралылогикалықтұжырымдытұжырымдаңыз.
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: Адам өмірінің жеке салаларын жіктейді; Конституцияның, құқықтық мемлекет пен биліктің бөлінісінің қағидаттарын анықтайды; Оқушылар құқықтық мемлекеттіңқалыптасуы мен азаматтыққоғамныңқалыптасуыарасындағыөзарабайланыстыбелгілейді
Оқушылар Азаматтық қоғам мен мемлекеттің арақатынасы" кестесінтолтырады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзітексеру және бағалау:
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
https://kitaphana.kz/downloads/referatu-na-kazakskom/212-zan/2971-azamattik-kogam.html
Тақырыптық кесте
Үлестірмелі қағаздар |
|||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды талдау және синтез дағдыларын дамытуға ынталандыру |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2.Білімді белсендендіру Оқушылар тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Білім басқармасы мен Ішкі Істер Департаменті ресми мемлекеттік құрылымдар болып табылады, олар азаматтық қоғамға жатпайды. Тәуелсіз бұқаралық ақпарат құралдары, саяси партиялар, оқу орындарының қамқоршылық кеңесі азаматтық қоғам институттары болып табылады. Азаматтық қоғам шын мәнінде әлеуметтік пайдалы қызметті қолдайды, демократиялық мемлекет органдарының қалыптасуына қатысады және бәсекелестіктің сақталуын бақылайды. Оқушылар сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://kitaphana.kz/downloads/referatu-na-kazakskom/212-zan/2971-azamattik-kogam.html
|
||
Жаңа білім |
Сұрақтар: Құқықтықмемлекетдегеніміз не? Оныңнегізгібелгілеріқандай? Неліктеназаматтыққоғамныңқалыптасуықұқықтық мемлекетіментығызбайланысты? Бірнешеоқушының жауыбынтыңдау. Мәтінменжұмыс істеу Мәтіндіоқып, сұрақтарғажазбашажауапберіңіз: 1) Мемлекеттік биліктің құқықтық табиғаты немен көрінеді? 2) Адам мен азаматтың жекежәнесаясиқұқықтарықалай байланысады? 3) Осы құқықтарғамысалдаркелтіріңіз. Оларқұқықтықкүйдеқалайбекітіліп, қорғалады? 4) Бұрынзерттелгенбілімгесүйенеотырып, адамқұқығыжарияланғанзаманауихалықаралықстандарттарретіндеқарастырылатынқұжатқаатауберіңіз. Заңдар мен басқа да саясишешімдерқабылдауарқылымемлекетжекетұлғағанақтыміндеттемелералады. Өзкезегіндеадаммемлекеттіңжалпыережелерінебағынуға, өзініңконституциялықміндеттерінорындауғаміндетті. Демек, заңныңүстемдігімемлекет пен жекеадамныңөзаражауаптылықпринципіменсипатталады. (Т) «Азаматтық қоғам және құқықтық мемлекет» атты алдыңғы білімді және ақпараттық сабақта қолдана отырып, тапсырманы орындаңыз: «Азаматтық қоғам құру» тақырыбында әлеуметтік жарнама жасаңыз. Жарнама жасау қадамдары: Бірінші қадам - «Азаматтық қоғам құру» тақырыбы 2-қадам - мәселені баса көрсете отырып, негізгі идеяны ойластырыңыз 3- қадам – ұрандар құрастырыңыз Оқушылар постерде немесе планшеттерде жұмыс істейді.Бір-екі топты тыңдаңыз. (Ж) «ҚазіргіҚазақстандағыазаматтыққоғам» тақырыбына бес минуттық эссе жазыңыз |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау: 1. Тақырыптың өзектілігі 2. Айқындық Бағалаукритерийлерібойыншаөзарабағалау: 1) идеяныжүзегеасыру; 2) позитивті болу; 3) әрекеткеитермелеу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін https://kitaphana.kz/downloads/referatu-na-kazakskom/212-zan/2971-azamattik-kogam.html
Тақырыптық кесте
Үлестірмелі қағаздар |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Бағалаукритерийлері: 1. Эссе құрылымынасәйкестігі 2. Мысалдар (кемінде 3) 3. Қорытынды Бір-екі эссе тыңдаңыз. Үйге тапсырма Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.8 азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуында үкіметтік емес ұйымдардың рөлін анықтау; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
« Үкіметтік емес ұйымдар »ұғымын және олардың азаматтық қоғамға әсерін түсіну және түсіндіру; |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл: «үкіметтік емес ұйымдар» дегенді қалай түсінесіз? Терминмен таныстыру. үкіметтік емес ұйымдар- жеке тұлғалар және / немесе ресми (үкіметтік) мекемелердің қатысуынсыз және жарғы негізінде және өз есебінен жұмыс жасайтын өзге де қоғамдық (коммерциялық емес, ҮЕҰ) ұйымдар. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
mineconom.gov.kg › froala › uploads › file
|
||
Жаңа білім |
Бейнематериалмен жұмыс «22 тысячи НПО официально зарегистрировано в..». Топтарда талқылауға арналған сұрақтар Үкіметтік емес ұйымдар не істейді? Неліктен біздің елімізде пайда болды? ҮЕҰ қоғамда қандай рөл атқарады? 1-тапсырма Цитаталардың мағынасын түсіндір.
2-тапсырма Зерттеу. Мәтін (қосымша материалмен жұмыс.) The Global Journal журналдағыәлемдегі 100 үздік үкіметтік емес ұйымдардың тізімінің материалдық рейтинг кестесі. Әлемдік рейтингті қолдана отырып, ҮЕҰ қызметіне неғұрлым сәйкес келетін бағыттарды анықтаңыз
Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау: 1. Логиқалық байланы 2. Дәлелдеу |
Тапсырмалар орындайды Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
https://24.kz/ru/news/social/item/280310-22-tysyachi-npo-ofitsialno-zaregistrirovano-v-kazakhstane Үкіметтік емес ұйымдар азаматтық қоғамның ажырамас бөлігі болып табылады 29 қараша 2014 ж. 06:35 АСТАНА. ҚазАқпарат |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. Үйге тапсырма Сөйлемдерді толықтырыңыз ҮЕҰ - ҮЕҰ - ҮЕҰ – |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
Күні: |
|
|||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі |
|||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау; |
|||||||
Сабақтың мақсаты |
Ялта-Потсдам жүйесінің күйреу себептерін зерттеуді ұйымдастырыңыз. |
|||||||
Сабақтың барысы |
||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау -Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін халықаралық қатынастар жүйесі қалай дамыды? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
|||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Мәтінді оқып, жауаптарын кестеге жазыңыз. Дескриптор: 1. Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесі нені білдіретінін біледі. 2. Конференцияға қатысушылар қандай негізгі міндеттер қойғанын біледі. 3. Олар конференция қорытындысында қандай өзгерістер болғанын біледі 4. Биполярлық құрылым нені білдіретінін біледі. 5. БҰҰ-ның негізгі міндеттерін біледі.
2-тапсырма
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Кесте толтыру |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
https://moluch.ru/archive/70/12063/
Кабардин М. С. Ялтинско-Потсдамская система международных отношений: создание, развитие и прекращение ее действия // Молодой ученый. — 2014. — №11. — С. 305-307. — URL https://moluch.ru/archive/70/12063/ (дата обращения: 08.01.2020).
|
||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. Үйге тапсырма Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесі туралы ғылыми материалдарды зерделеу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||
Кері байланыс |
Мен осындай дағдыларды дамыттым. ... • Мен білдім ... • Енді мен көбірек білгім келеді ... Маған ұнамады ... •Маған ұнады…
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
қырғи қабақ соғыстың экономикалық және саяси саладағы бейбітшілікке тигізетін әсерін бағалайды |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
О й қозғау-Суретте не бейнеленген?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Білімдерімен бөлісіңіз, кестенің басқа бөлігін толтырыңыз. .Қолдау көрсете отырып Ялта-Потсдам жүйесінің негізгі мәселелеріне назар аудару үшін мен келесі екі слайдты көрсетемін. - Ялта-Потсдам жүйесінің қауіпсіз әлем құру және жаңа қақтығыстарды болдырмау жөніндегі ережелерін қалай бағалайсыз? Мен SWOT кестесін құрастыру үшін топтарда жұмыс жасайтын 4 оқушыдан тұратын топ құрамын. 2 тапсырма. SWOT кестесін толтырыңыз Оқушы бір позицияда топта жұмыс істейді: күшті жағы / әлсіз жағы / қауіп-қатер / мүмкіндіктер - 7 мин. Федеральдық округте Ялта-Потсдам жүйесінің күйреуінің кем дегенде 3 себебін жазыңыз. |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар Ялта-Потсдам жүйесінің ерекшеліктері қандай екендігі туралы қорытынды жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
|
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. Үйге тапсырма Жалғастыр:Ялта конференциясының негізгі шешімдері ... ... қатысты. Потсдам конференциясының негізгі шешімдері ... .. қатысты. Ялта-Потсдам жүйесі ... үшін жағдай жасады ... Ялта-Потсдам жүйесінің күйреуінің себептері ........ |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
«Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
биполярлық жүйенің күйреуінен кейін болған халықаралық қатынастардағы өзгерістерді, сондай-ақ биполярық жүйеден кейінгі әлемнің болашағын анықтау. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс Қазіргі халықаралық қатынастарды сипаттайтын «постбиполярлық жүйе», «көпвекторлы саясат», «көпполярлы әлем», «экономикалық ғажайып», «Азия жолбарыстары» терминдерінің және жаңа сөздерінің мағыналарын анықтап түсіндіреді 1-тапсырма «Сұрақ-жауап» сұрақтар қою және жауап беру арқылы халықаралық ұйымдар және олардың функциялары туралы талқылаңыз - Халықаралық ұйымдар дегеніміз не? - Халықаралық ұйымдардың қызметі қандай? - Ұйымның мақсаттары мен міндеттері қандай? - Өзіңіз білетін ұйымдарды жазыңыз. - Сіздің ойыңызша, кімнің бастамасымен ұйымдар құрылды? П.: ЕО, НАТО, БРИКС, УНАСУР, ASEAN, ДСО, НАФТА. 2-тапсырма «Өз тұжырымы» әдісі. 13 мин. Әр түрлі елдердің саяси және экономикалық жүйесінің тиімділігін анықтау «Постбиполярлы жүйе» «Басқа орталық күштер мен олардың одақтастары |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Дескрипторлар:
Бір-біріңізге қорытынды жұмыстарын түсіндіруорындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар»
|
https://prezi.com/yiy3hrekbmrs/presentation/ https://we.hse.ru/data/2016/01/18/1135098584/17-29_Lukin_.pdf https://cyberleninka.ru/article/n/fenomen-postbipolyarnogo-regionalizma-v-evrope/viewer |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Постбиполярлы жүйедегі Ресей» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
«Аяқталмаған сөйлем» Мен осындай дағдыларды дамыттым. ... • Мен білдім ... • Енді мен көбірек білгім келеді ... Маған ұнамады ... •Маған ұнады… |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
биполярық жүйеден кейінгі әлемнің болашағын анықтау. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау Халықаралық қатынастардың даму беталысы қандай? Заманауи әлемнің сыртқы саясат жүйесі қандай? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Қазіргі кезде қандай елдерді жетекші деп атар едіңіз? Сіздің пікіріңіз бойынша халықаралық алаңда ең беделді топ 5 елдердің тізімін құрастырып, оларды жұмыс парақтарыңызға жазыңыз. Мұғалімнің бір полярлы әлемнің бұзылуына және АҚШ беделін азайтуға ықпал ететін факторлар туралы қысқаша әңгімесі. 2-тапсырма Бүгінгі таңда сіз лидер деп атайтын елдер қандай? Сіздің ойыңызша халықаралық аренада ең ықпалы жоғары 5еуін құрыңыз және жұмыс парағына жазыңыз Өз таңдауынызды аргументтеңіз. Саяси қатынастарды шоғырландыруға ықпал ететін аймақтар мен ұйымдар көшбасшылары талқылап, қорытынды шығару. 3-тапсырма Бірполярлы әлемнен көпполярлы әлемге ауысуды қандай факторлар көрсетеді (кемдегенде 3-көрсетіңіз). Қазіргі әлемнің алдында қандай проблемалар тұр? (кемдегенде 5-көрсетіңіз) Мемлекет жетекшілері қандай концепцияны ұстанады? Сіздің пікіріңізше заманауи әлемнің жағдайында қандай жүйе әсерлі? |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін https://h.120-bal.ru/doc/8682/index.html?page=2
|
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Дүниежүзінде бейбітшілікті қолдау қажеттілігі туралы БҰҰ сұраныс дайындау. Кілт сөздерді қолдану: бірполярлы әлем, көпполярлы әлем, көпвекторлы саясат, халықаралық қатынастар, глобализация… |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
Сабақ мақсатына жеттік пе? Нені қайталау қажет? Неге көңіл аудару қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқын" терминдерін қолдану; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сепаратизмнің, экстремизмнің және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарын анықтау |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау Халықаралық қауіпсіздік ке қандай қауіп-қатерді білесіз? 2. Терроризмніңэкономикалық, саясижәнеәлеуметтіксебептеріқандай? 3. Сепаратизм туралы не білесіз? 4. Каталониядағы сепаратизм мәселесін шешу үшін Испания Үкіметіне ұсындыңыз ба?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
||||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма • Шығыңызқызметі террористіктоп. * Ескертумемлекеттіплакатжасаңыз, онда: мақсаттары, әдістері, іс-қимылнәтижесі. 2-тапсырма
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Кестемен жұмыс |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
|
Ақпараттық мәтін Ранний терроризм http://www.terrorism-research.com/history/early.php
Терроризм в 20ом и 21ом веке http://www.terrorism-research.com/history/recent.php
|
||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. Үйге тапсырма
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||
Күні: |
|
||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер |
||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарларын анықтау; |
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сепаратизмнің, экстремизмнің және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарын анықтау |
||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау -Суретте не бейнеленген? -адамзат баласына қандай қауіптер туындады?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы История терроризма http://www.bbc.co.uk/history/recent/sept_11/changing_faces_01.shtml
|
|||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Әрбір қоғамдық құбылыс (терроризм, ядролыққауіп, қарулықақтығыстар) бойынша материалды дайындау, Интерпритация Бүгінгі таңда халықаралық терроризммен экстремизмнеге өзекті мәселелердіңбіріболыптабылады?
2-тапсырма
Тапсырма Халықаралық қауіпсіздікке қауіп төндіретін мәселелер тізімін кластер түрінде көрсетіңіз |
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Кетемен жұмыс жасайды,өз ойларын тұжырымдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
|
Ақпараттық мәтін
Движение 969 в Мьянме https://golosislama.com/news.php?id=17971
http://introvertum.com/ashin-viratu-i-dvizhenie-969/
|
|||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||
Кері байланыс |
Мен осындай дағдыларды дамыттым. ... • Мен білдім ... • Енді мен көбірек білгім келеді ... Маған ұнамады ... •Маған ұнады…
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сепаратизмнің, экстремизмнің және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарын анықтау |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ми шабуылы. Өткенматериалдытексеругеарналғансұрақтар: 1. Халықаралық қауіпсіздікке қандайқауіп-қатердібілесіз? 2. Терроризмнің экономикалық, саясижәнеәлеуметтік себептері қандай? 3. Сепаратизм туралы не білесіз? 4. Каталониядағы сепаратизм мәселесін шешу үшін Испания Үкіметіне ұсындыңыз ба |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Основные угрозы современного мира http://www.lomonosov.org/article/osnovnye_ugrozy_mira.htm
История терроризма http://www.bbc.co.uk/history/recent/sept_11/changing_faces_01.shtml |
||||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс ІХалықаралық қауіпсіздік – бүкіләлемдік бейбітшілікке немесе халықтардың қауіпсіздігіне төнетін қандай да бір қауіпті болдырмауды қамтамасыз ететін халықаралық қатынастар. Ол әлемдік қауымдастықтың сақталуы мен қызметіне
«Серпілген сауалдар» 1. Терроризмнің пайда болу себебін атаңдар. 2. Палестинада терроризмнің туындау себебін баяндаңдар және оның ерекшелігін көрсетіңдер. 3. Қазіргі замандағы терроризмнің ерекшелігі неде? 4. Сепаратизм және оның пайда болу себептерін атаңдар. 5. Сепаратистер қандай күрес төсілдерін қолданады?
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: халықтардың қауіпсіздігіне төнетін да бір қауіпті болдырмауды қамтамасыз ететін халықаралық қатынастарды анықтайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
|
Ранний терроризм http://www.terrorism-research.com/history/early.php
Терроризм в 20ом и 21ом веке http://www.terrorism-research.com/history/recent.php
Религиозные гонения и беженцы
|
||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||
Кері байланыс |
- не білдім, не үйрендім - не түсініксізқалды - неменжұмысістеуқажет
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ядролыққарусызданужөніндегішаралардыәзірлейдіжәнетұжырымдайды;Бейбітшілікпенқауіпсіздіктісақтаубойыншамүмкінболатынжолдардыболжайды. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой салу ХХІ ғасырда халықаралық қауіпсіздік және бейбітшілікті сақтау саласындағы әлемдік қоғамдастық қандай заманауи қауіп-қатерлермен бетпе-бет келді? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық суреттер |
||
Жаңа білім |
ХХ ғ. екінші жартысында ядролық қаруды иемденуге қатысты келесі жағдай қалыптасты. Үш ел тобы құрылды: 1- АҚШ, Британия, Франция, Ресей және Қытай ядролық қаруы бар халықаралық қоғамдастық таныған бес ел; 2-тядролық қаруды сатып алған немесе сатып алуға тырысты елдер, мысалы, Солтүстік Корея, Үндістан, Пәкістан; 3 ядролық қарудан бас тартқан елдер, мысалы, Қазақстан, Украина және Оңтүстік Африка. Сіздің зерттеуіңіз: жоғарыда аталған елдердің үш тобының себептері мен ұстанымдарын зерттейсіз және бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау үшін шаралар кешенін әзірлейсіз. 1-тапсырма Зерттеу жүргізіп, ядролық қару-жараққа қатысты елдердің ұстанымы туралы постерлерді дайындаңыз. 1- ядролық державалар болып табылатын елдер (АҚШ, Ресей, Қытай, Ұлыбритания және Франция) 2-ядролық қару алған елдер (Солтүстік Корея, Үндістан және Пәкістан) 3-ядролық қарудан бас тартқан елдер (Қазақстан, Украина және Оңтүстік Африка) Осы елдердің позициясын таңдаудың 3-4 себебін көрсетіңіз. Баға беріңіз: қазіргі уақытта ядролық қақтығыс қатері көтерілді немесе төмендеді. Жауабыңызды негіздеңіз. 2-тапсырма Ядролық қарусыздану шараларын әзірлеңіз. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау үшін кешенді шаралар жасаңыз Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау бойынша сіз әзірлеген шаралардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңыз. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар, оқушы: 1. Ядролық қаруға қатысты елдер таңдауының 2-4 себептерін түсіндіреді; 2. Сабақ тақырыбы бойынша жоғары тәртіптегі 2 сұрақты құрастырады; 3. Постерлерді бағалау критерийлерін әзірлейді; 4. Ядролық қарусыздану жөніндегі шараларды әзірлейді және) 5. Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау жөніндегі 1-2 артықшылықтарды және әзірленген шаралардың жетіспеушілігін айқындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Бөлім: |
Этникалық әлеуметтік және саяси процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
|
||
Жаңа білім |
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |