Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Механикалық тербелістер |
Мектеп: « Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Батырбекова Лаура Молдагазыевна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
11.4.1.1. – эксперимент, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (x(t), v(t), a(t)) зерттеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: механикалық гармоникалық тербелістер туралы білімдерін тереңдету |
||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: механикалық гармоникалық тербелістердің заңдарын тәжірибелік, аналитикалық және графиктік түрде оқып- үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбіреуі 4 оқушы сабақ соңында: гармоникалық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгерүін график бойынша сипаттау |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Тербелістер, тербелістердің периоды, жиілігі, амплитудасы |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» идеясы бойынша Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Информатика – ғаламтор желісінен ақпарат алу, АКТ қолдану. Ағылшын тілі – терминология Орыс тілі – терминология Математика |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Толқын сипаттамалары, толқын ұзындығы, жиілік, период. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ( 8 мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1 топ: 2 топ: 3 топ: «Жалғасын тап» сергіту сәті: Әр топқа 9 сыныптағы тақырыпқа қатысты білімдерін қайталау мақсатында сұрақтар таратылады: G: 1 топ: 1)Дененің қозғалысын қарастыратын физика бөлімі .... 2) Тербелістің ең үлкен ауытқуы ..... д.а. 3) Осы физикалық шаманың жазылуы. 2 топ:
3 топ:
ҚБ: « Жапондық бағалау» әдісі (Бірін-бірі бағалау) Осы тапсырмалар арқылы бүгінгі сабағымыздың мақсаты тұжырымдалады. |
Қолдан жасалған гүлдер Таратпа қағаз |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы ( 25 мин ) |
Интерактивті тақтадан тақырып бойынша бейне ролик көрсетіледі. D: «Миға шабуыл» әдісі «Бәйтеректің ғажайыптары» Сұрақ: Видеодан не байқадыңыз? Бәйтерек қозғала ма? Қатты жел әсер ете ме? ҚБ: Өзін-өзі бағалау мақсаты. I,G: «Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар оқулықпен және дәптермен жұмыс жүргізеді. Үш топқа сәйкесінше тақырыптың үш бөлігі беріледі: 1 топ: Тербелмелі қозғалыс 2 топ: Механикалық гармоникалық тербелістер 3 топ: Механикалық тербелістердің энергиясы. Берілген мәтінді барлығы оқып шығады, сонан соң әрбір топ өздеріне берілген тақырыпты бірлесе талқылап, қорғайды.
ҚБ: «Бағдаршам» (Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды) «Зерттеушілік әңгіме» әдісі Э, G: І топ Тербеліс сипатының күшке тәуелділігі. (Серіппеге ілінген жүк тербелісі бойынша сипаттау) Жіптің периодын, жиілігін және амплитудасын анықтайды. ІІ топ Тербеліс кезіндегі жылдамдық пен үдеу (Сурет бойынша жылдамдық пен үдеудің максимумы мен минимумын көрсету, қозғалыс теңдеуінен жылдамдық пен үдеудің формуласын шығару. ) ІІІ топ Тербелісті сипаттайтын шамаларды тербеліс графигінен табу (Берілген график бойынша шамаларды тауып, көрсету.) ҚБ: Топ басшылары топ мүшелерін бағалау парағы арқылы бағалайды. Сергіту сәті: Толқындар биі. |
watch?v=11KGsZrxH1o 11 сынып оқулығымен жұмыс. Авторлары: Р.Башарұлы, Қ.Шүнкеев, Л.Мясников, Н.Жантурина, А.Бармина, З. Аймаганбетова Баспа: Алматы «Атамұра» 2020 ж 1 топқа: : тұрғы, серіппелі маятник , секундомер, математикалық маятник 2 топқа: А4 фарматта берілген суреттер 3 топқа А4 фарматта графиктер суреті Бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 7 мин) |
W Терминологиялық диктант (үш тілде)
ҚБ: мұғалімнің бағалауы (ауызша мадақтау)
Үй тапсырмасы: §1 оқу, 13 бет 1 жаттығу (1,3 тапсырма) Кері байланыс: «Миыңның суретін сал» Рефлексия: «Кемпірқосақ»
|
Дәптермен жұмыс |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Саралау барысында оқушылардың деңгейін анықтап, деңгейлері бойынша тапсырмалар бердім. Сабаққа белсенді қатысып тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ауызша қосымша мадақтау арқылы бағаладым. Тапсырмалар мен үй тапсырмасы сараланып берілді. |
|
|
|||||||||||||||||||
Қосымша Физика 11 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Механикалық тербелістер |
Мектеп: « Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Батырбекова Лаура Молдагазыевна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
11.4.1.1. – эксперимент, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (x(t), v(t), a(t)) зерттеу |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: механикалық гармоникалық тербелістер туралы білімдерін тереңдету |
||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: механикалық гармоникалық тербелістердің заңдарын тәжірибелік, аналитикалық және графиктік түрде оқып- үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбіреуі 4 оқушы сабақ соңында: гармоникалық тербелістер кезіндегі координатаның, жылдамдық пен үдеудің өзгерүін график бойынша сипаттау |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Тербелістер, тербелістердің периоды, жиілігі, амплитудасы |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» идеясы бойынша Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Информатика – ғаламтор желісінен ақпарат алу, АКТ қолдану. Ағылшын тілі – терминология Орыс тілі – терминология Математика |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Толқын сипаттамалары, толқын ұзындығы, жиілік, период. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ( 8 мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1 топ: 2 топ: 3 топ: «Жалғасын тап» сергіту сәті: Әр топқа 9 сыныптағы тақырыпқа қатысты білімдерін қайталау мақсатында сұрақтар таратылады: G: 1 топ: 1)Дененің қозғалысын қарастыратын физика бөлімі .... 2) Тербелістің ең үлкен ауытқуы ..... д.а. 3) Осы физикалық шаманың жазылуы. 2 топ:
3 топ:
ҚБ: « Жапондық бағалау» әдісі (Бірін-бірі бағалау) Осы тапсырмалар арқылы бүгінгі сабағымыздың мақсаты тұжырымдалады. |
Қолдан жасалған гүлдер Таратпа қағаз |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы ( 25 мин ) |
Интерактивті тақтадан тақырып бойынша бейне ролик көрсетіледі. D: «Миға шабуыл» әдісі «Бәйтеректің ғажайыптары» Сұрақ: Видеодан не байқадыңыз? Бәйтерек қозғала ма? Қатты жел әсер ете ме? ҚБ: Өзін-өзі бағалау мақсаты. I,G: «Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар оқулықпен және дәптермен жұмыс жүргізеді. Үш топқа сәйкесінше тақырыптың үш бөлігі беріледі: 1 топ: Тербелмелі қозғалыс 2 топ: Механикалық гармоникалық тербелістер 3 топ: Механикалық тербелістердің энергиясы. Берілген мәтінді барлығы оқып шығады, сонан соң әрбір топ өздеріне берілген тақырыпты бірлесе талқылап, қорғайды.
ҚБ: «Бағдаршам» (Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды) «Зерттеушілік әңгіме» әдісі Э, G: І топ Тербеліс сипатының күшке тәуелділігі. (Серіппеге ілінген жүк тербелісі бойынша сипаттау) Жіптің периодын, жиілігін және амплитудасын анықтайды. ІІ топ Тербеліс кезіндегі жылдамдық пен үдеу (Сурет бойынша жылдамдық пен үдеудің максимумы мен минимумын көрсету, қозғалыс теңдеуінен жылдамдық пен үдеудің формуласын шығару. ) ІІІ топ Тербелісті сипаттайтын шамаларды тербеліс графигінен табу (Берілген график бойынша шамаларды тауып, көрсету.) ҚБ: Топ басшылары топ мүшелерін бағалау парағы арқылы бағалайды. Сергіту сәті: Толқындар биі. |
watch?v=11KGsZrxH1o 11 сынып оқулығымен жұмыс. Авторлары: Р.Башарұлы, Қ.Шүнкеев, Л.Мясников, Н.Жантурина, А.Бармина, З. Аймаганбетова Баспа: Алматы «Атамұра» 2020 ж 1 топқа: : тұрғы, серіппелі маятник , секундомер, математикалық маятник 2 топқа: А4 фарматта берілген суреттер 3 топқа А4 фарматта графиктер суреті Бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 7 мин) |
W Терминологиялық диктант (үш тілде)
ҚБ: мұғалімнің бағалауы (ауызша мадақтау)
Үй тапсырмасы: §1 оқу, 13 бет 1 жаттығу (1,3 тапсырма) Кері байланыс: «Миыңның суретін сал» Рефлексия: «Кемпірқосақ»
|
Дәптермен жұмыс |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Саралау барысында оқушылардың деңгейін анықтап, деңгейлері бойынша тапсырмалар бердім. Сабаққа белсенді қатысып тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ауызша қосымша мадақтау арқылы бағаладым. Тапсырмалар мен үй тапсырмасы сараланып берілді. |
|
|
|||||||||||||||||||
Қосымша Физика 11 сынып













