Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.11 – кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін біледі және қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады, мысалдар келтіреді. Көлемін өздіктерімен жорамалдап тауып көреді |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10минут |
Кеңістіктегі геометриялық денелер: Қөпжақтар (призма, параллелепипед, куб, пирамида)және Айналу денелері (цилиндр, конус, шар)көлемдерін қарастырайық. Қарапайым денелер (егер оны үшбұрышты пирамидалардың шектеулі санына бөлшектеу мүмкін болса) үшін көлем сандықмәні төмендегідей қасиеттерге ие болатын шама: 1)Тең денелердің көлемдері тең болады. 2) Егер дене қарапайым денелерге бөлшектенсе, онда оның көлемі оның бөлшектері көлемдерінің қосындысынатең болады. 3) Қыры ұзындық бірлігіне тең болатын текшенің көлемі бірге тең болады. Көлемнің бірліктері ұзындық бірлігі арқылы былайша жасалады: егер текшенің қыры 1 см болса, онда көлемі 1см3 болады, сол сияқты 1дм – 1дм3, 1м-1м3, 1км-1км3 Көлем бірліктері арасындағы қатынас төмендегі кестемен сипатталады. 1см3 =103мм3 1дм3=103см3=106мм3 1м3=103дм3=106см3=109мм3. 1км 3 =109м3=1012дм3=1015см3=1018мм3. Сызықтың өлшемдері а,в,с болатын тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табайық. Ол үшін алдымен табандары бірдей екі тік бұрышты параллелепипедтіңкөлемдерінің қатынасы олардың биіктіктерінің, қатынасы болатыны дәлелдеу керек. Сөйтіп паралеллепипедтің көлемінV= авс формуласымен есептеп шығарылады. Кез келген параллелепипедтің көлемі табан ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. |
Оқушылар тақырыпты слайдтағы материалдар арқылы түсінеді. Керектерін түртіп алып жазып отырады
|
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15мин Бекіту тапсырмаларын орындау |
1-тапсырма. Кестені толтырыңдар
|
2-тапсырма Кубтың бетінің ауданы 18-ге тең. Оның диагоналін табыңыз Шешуі: кубрың қабырғасы а болсын онда бетінің ауданы S=6a2болады
ал
диагональ d=a
|
Дескриптор: -кубтын ауданын біледі; -кубтың көлемінің формуласын біледі; -формуланы түрлендіреді; -диагональін табады |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
3-тапсырма Кубтың көлемі 8. Оның бетінің ауданын табыңыз. Шешуі: кубтың бетінің ауданы оның қабырғасы арқылы өрнектеледі S=6a2 ал көлемі V=abc екенін білеміз. Осыдан түрлендіре отырып, кубтың бетінің ауданын келесі түрде шешетін боламыз
|
4-тапсырма Егер кубтың әр қабырғасын 1-ге арттырса, онда оның бетінің ауданы 54-ке артады. Кубтың қабырғасын табыңыз Шешуі: кубтың бетінің ауданы оның қабырғасы арқылы өрнектеледі S=6a2. Егер кубтын әр қабырғасын 1-ге ұзартсақ, онда ауданы да артады:
Осыдан қабырғасын табамыз
|
Дескриптор: -кубтын ауданын біледі; -кубтың көлемінің формуласын біледі; -формуланы түрлендіреді; -қабырғасын табады |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
оқулықтан есептер шығарадаы
2 |
Қосымша тапсырмалар:
Тікбұрыштыпараллелепипедтің өлшемдері 15 м, 50 м, 36 м. Оған теңшамалы кубтың қырын табыңдар |
Оқулықтағы есептерді шығарады, әрбір есепті шығарғанына қарай бағалайды |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
Шығармашылық үй тапсырмасы: Шығармашылық үй тапсырмасы:
Үйге тапсырма. №23.5 |
Сабақтағы белсенділіктеріне қарай мұғалімнің 1-10шкаламен бағалауы |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып геометрия 4 тоқсан 1 сабақ Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері
11 сынып геометрия 4 тоқсан 1 сабақ Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.11 – кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін біледі және қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады, мысалдар келтіреді. Көлемін өздіктерімен жорамалдап тауып көреді |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10минут |
Кеңістіктегі геометриялық денелер: Қөпжақтар (призма, параллелепипед, куб, пирамида)және Айналу денелері (цилиндр, конус, шар)көлемдерін қарастырайық. Қарапайым денелер (егер оны үшбұрышты пирамидалардың шектеулі санына бөлшектеу мүмкін болса) үшін көлем сандықмәні төмендегідей қасиеттерге ие болатын шама: 1)Тең денелердің көлемдері тең болады. 2) Егер дене қарапайым денелерге бөлшектенсе, онда оның көлемі оның бөлшектері көлемдерінің қосындысынатең болады. 3) Қыры ұзындық бірлігіне тең болатын текшенің көлемі бірге тең болады. Көлемнің бірліктері ұзындық бірлігі арқылы былайша жасалады: егер текшенің қыры 1 см болса, онда көлемі 1см3 болады, сол сияқты 1дм – 1дм3, 1м-1м3, 1км-1км3 Көлем бірліктері арасындағы қатынас төмендегі кестемен сипатталады. 1см3 =103мм3 1дм3=103см3=106мм3 1м3=103дм3=106см3=109мм3. 1км 3 =109м3=1012дм3=1015см3=1018мм3. Сызықтың өлшемдері а,в,с болатын тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табайық. Ол үшін алдымен табандары бірдей екі тік бұрышты параллелепипедтіңкөлемдерінің қатынасы олардың биіктіктерінің, қатынасы болатыны дәлелдеу керек. Сөйтіп паралеллепипедтің көлемінV= авс формуласымен есептеп шығарылады. Кез келген параллелепипедтің көлемі табан ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. |
Оқушылар тақырыпты слайдтағы материалдар арқылы түсінеді. Керектерін түртіп алып жазып отырады
|
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15мин Бекіту тапсырмаларын орындау |
1-тапсырма. Кестені толтырыңдар
|
2-тапсырма Кубтың бетінің ауданы 18-ге тең. Оның диагоналін табыңыз Шешуі: кубрың қабырғасы а болсын онда бетінің ауданы S=6a2болады
ал
диагональ d=a
|
Дескриптор: -кубтын ауданын біледі; -кубтың көлемінің формуласын біледі; -формуланы түрлендіреді; -диагональін табады |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
3-тапсырма Кубтың көлемі 8. Оның бетінің ауданын табыңыз. Шешуі: кубтың бетінің ауданы оның қабырғасы арқылы өрнектеледі S=6a2 ал көлемі V=abc екенін білеміз. Осыдан түрлендіре отырып, кубтың бетінің ауданын келесі түрде шешетін боламыз
|
4-тапсырма Егер кубтың әр қабырғасын 1-ге арттырса, онда оның бетінің ауданы 54-ке артады. Кубтың қабырғасын табыңыз Шешуі: кубтың бетінің ауданы оның қабырғасы арқылы өрнектеледі S=6a2. Егер кубтын әр қабырғасын 1-ге ұзартсақ, онда ауданы да артады:
Осыдан қабырғасын табамыз
|
Дескриптор: -кубтын ауданын біледі; -кубтың көлемінің формуласын біледі; -формуланы түрлендіреді; -қабырғасын табады |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
оқулықтан есептер шығарадаы
2 |
Қосымша тапсырмалар:
Тікбұрыштыпараллелепипедтің өлшемдері 15 м, 50 м, 36 м. Оған теңшамалы кубтың қырын табыңдар |
Оқулықтағы есептерді шығарады, әрбір есепті шығарғанына қарай бағалайды |
Оқулық Слайд Тақта Оқу құралдары |
||||||||||
|
|
Шығармашылық үй тапсырмасы: Шығармашылық үй тапсырмасы:
Үйге тапсырма. №23.5 |
Сабақтағы белсенділіктеріне қарай мұғалімнің 1-10шкаламен бағалауы |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз






3.4
есептерді шығару













