Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Призма көлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.12 – призма көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– призма көлемін табу формуласын біледі және оны есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады. Атап айтатын болсақ, әртүрлі шырындардың қорабын, конфеттердің, әтірлердің, сыйлықтырдың қораптарын жасау үшін жасау үшін геометриялық денелер беттерінің жазбасын жасай алу маңызды. сызықтар сәйкес келеді. |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын! |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. |
|
Сабақтың ортасы 10мин |
Жаңа сабақ материалы
Табаны тікбұрышты үшбұрыш болатын тік призманың көлемі табанның биіктікке көбейтіндісіне тең.
|
|
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын! |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып.
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
1-тапсырма. призманың көлемін есепте
А)12 в)24 с)8 д)36 |
2-тапсырма Тік бұрышты призмадан
үшбұрышты призма қиып алынды. Пайда болған фигураның көлемін тап.
Барлық өлшемдер сантиметрмен берілген.
|
Дескриптор: -Тік төрбұрышты призманың көлемін табады -үшбұрышты призманың көлемін тап; Қиылған фигураның көлемін табады |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
3-тапсырма
1)160 2)180 3)100 4)80
|
4-тапсырма Тік призманың табаны қабырғалары 10, 10 және 12 болатын үшбұрыш. Кіші бүйір жағының диагоналі табанымен 600бұрыш жасайтын болса, көлемін табыңыз 5-тапсырма. Тік призма пішінде салынған бассейнге қанша литр су сыйдыруға болатынын есептеңіздер. Жауабы: 2000 м3
6-тапырма Берілген призманың көлемін табыңыз.
Жауабы:
h=4
|
Дескриптор: -табанының ауданын табады -Тік призманың көлемін табады Дескриптор. - Тік призманың көлемін табады -бассейнге қанша су кететінін жазады Дескриптор: -табанының ауданын табады -Тік призманың көлемін табады |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия:
Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. Үй жұмысы
|
Рефлексия:
жауап береді Үйге тапсырма алады |
Сабақтағы белсенділіктеріне қарай мұғалімнің 1-10шкаламен бағалауы |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
Қосымша тапсырмалар:
-
Табаны квадрат формадағы қораптың диагоналының ұзындығы35 см. Бүйір жағыныңдиагоналы 25 см. Қораптың көлемін табыңдар.
-
Тікпризманың табанындақабырғаларының ұзындықтары 6 дмжәне 8 дм, ал олардың арасындағы бұрышы 30°болатын параллелограмм. Призманың толық бетінің ауданы 188 дм2. Призманың көлемін табыңдар.
-
Тікбұрыштыпараллелепипедтің табанының қабырғалары 5 және 12 см, ал оныңдиагоналы табан жазықтығымен
бұрыш
жасайды.Параллелепипедтің көлемін табыңдартің
көлемін табыңдар. -
Көлбеу үшбұрышты призманыңбүйір қырларыныңарақашықтықтары10 см, 17 смжәне21 см, ал бүйір қырының ұзындығы18 см. Призманың көлемін табыңдар.
-
Көлбеу үшбұрышты призманыңперпендикуляр қимасы –катеттері 8 см және 6 см болатын тікбұрышты үшбұрыш. Оның бүйір беті11111111111111111111 перпендикуляр қимаға тең шамалы. Призманың көлемін табыңдар.
-
Тік параллелепипедтің табаны – ауданы 1 м2 қа тең ромб.Оның диагоналдық қималарының аудандары3 м2және 6 м2қа тең. Параллелепипедтің көлемін табыңдар.
-
Табанының қабырғасы
ға тең, ал бүйір бетінің
ауданы табандарының аудандарының қосындысына тең шамалы болатын
дұрыс үшбұрышты призманың көлемін
табыңдар. -
Бүйір қырлары 3 см дұрыс алтыбұрышты призма диагоналдық жазықтықпен екі тең төртбұрышты призмаға бөлінген. Егер төртбұрышты призманың бүйір беті 30 см2қа тең болса, онда алтыбұрыштыпризманың көлемін табыңдар
-
Призманың табаны – бір қабырғасы 2 см ге, ал басқа екі қабырғасы 3 см ге тең болатын үшбұрыш. Бүйір қырының ұзындығы 4 см және ол табан жазықтығымен 450бұрыш жасайды. Осы призмаға тең шамалы болатын кубтың қырын табыңдар.
-
Көлбеупризманың табаныдиагоналдары өзараперпендикулярАВСDтөртбұрышы.BDдиагоналының ұзындығы 16 дмжәне бүйір қырға перпендикуляр.
диагоналдық қимасының
ауданы 250
дм
. Призманың көлемін
табыңдар.
Тік призманың табанытеңбүйірлі
трапеция.Трапецияның табандары
және
ға
тең
, ал сүйір бұрышы α. Жоғарғы
трапецияның үлкен табаны және төменгі трапецияныңкіші табаны арқылы
өтетін жазықтық кіші табан жазықтығымен β бұрышын жасайды.
Призманың көлемін табыңдар.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып геометрия 4 тоқсан 2 сабақ Призма көлемі
11 сынып геометрия 4 тоқсан 2 сабақ Призма көлемі
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Призма көлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.12 – призма көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– призма көлемін табу формуласын біледі және оны есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады. Атап айтатын болсақ, әртүрлі шырындардың қорабын, конфеттердің, әтірлердің, сыйлықтырдың қораптарын жасау үшін жасау үшін геометриялық денелер беттерінің жазбасын жасай алу маңызды. сызықтар сәйкес келеді. |
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын! |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. |
|
Сабақтың ортасы 10мин |
Жаңа сабақ материалы
Табаны тікбұрышты үшбұрыш болатын тік призманың көлемі табанның биіктікке көбейтіндісіне тең.
|
|
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын! |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып.
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
1-тапсырма. призманың көлемін есепте
А)12 в)24 с)8 д)36 |
2-тапсырма Тік бұрышты призмадан
үшбұрышты призма қиып алынды. Пайда болған фигураның көлемін тап.
Барлық өлшемдер сантиметрмен берілген.
|
Дескриптор: -Тік төрбұрышты призманың көлемін табады -үшбұрышты призманың көлемін тап; Қиылған фигураның көлемін табады |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
3-тапсырма
1)160 2)180 3)100 4)80
|
4-тапсырма Тік призманың табаны қабырғалары 10, 10 және 12 болатын үшбұрыш. Кіші бүйір жағының диагоналі табанымен 600бұрыш жасайтын болса, көлемін табыңыз 5-тапсырма. Тік призма пішінде салынған бассейнге қанша литр су сыйдыруға болатынын есептеңіздер. Жауабы: 2000 м3
6-тапырма Берілген призманың көлемін табыңыз.
Жауабы:
h=4
|
Дескриптор: -табанының ауданын табады -Тік призманың көлемін табады Дескриптор. - Тік призманың көлемін табады -бассейнге қанша су кететінін жазады Дескриптор: -табанының ауданын табады -Тік призманың көлемін табады |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия:
Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. Үй жұмысы
|
Рефлексия:
жауап береді Үйге тапсырма алады |
Сабақтағы белсенділіктеріне қарай мұғалімнің 1-10шкаламен бағалауы |
11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд |
Қосымша тапсырмалар:
-
Табаны квадрат формадағы қораптың диагоналының ұзындығы35 см. Бүйір жағыныңдиагоналы 25 см. Қораптың көлемін табыңдар.
-
Тікпризманың табанындақабырғаларының ұзындықтары 6 дмжәне 8 дм, ал олардың арасындағы бұрышы 30°болатын параллелограмм. Призманың толық бетінің ауданы 188 дм2. Призманың көлемін табыңдар.
-
Тікбұрыштыпараллелепипедтің табанының қабырғалары 5 және 12 см, ал оныңдиагоналы табан жазықтығымен
бұрыш
жасайды.Параллелепипедтің көлемін табыңдартің
көлемін табыңдар. -
Көлбеу үшбұрышты призманыңбүйір қырларыныңарақашықтықтары10 см, 17 смжәне21 см, ал бүйір қырының ұзындығы18 см. Призманың көлемін табыңдар.
-
Көлбеу үшбұрышты призманыңперпендикуляр қимасы –катеттері 8 см және 6 см болатын тікбұрышты үшбұрыш. Оның бүйір беті11111111111111111111 перпендикуляр қимаға тең шамалы. Призманың көлемін табыңдар.
-
Тік параллелепипедтің табаны – ауданы 1 м2 қа тең ромб.Оның диагоналдық қималарының аудандары3 м2және 6 м2қа тең. Параллелепипедтің көлемін табыңдар.
-
Табанының қабырғасы
ға тең, ал бүйір бетінің
ауданы табандарының аудандарының қосындысына тең шамалы болатын
дұрыс үшбұрышты призманың көлемін
табыңдар. -
Бүйір қырлары 3 см дұрыс алтыбұрышты призма диагоналдық жазықтықпен екі тең төртбұрышты призмаға бөлінген. Егер төртбұрышты призманың бүйір беті 30 см2қа тең болса, онда алтыбұрыштыпризманың көлемін табыңдар
-
Призманың табаны – бір қабырғасы 2 см ге, ал басқа екі қабырғасы 3 см ге тең болатын үшбұрыш. Бүйір қырының ұзындығы 4 см және ол табан жазықтығымен 450бұрыш жасайды. Осы призмаға тең шамалы болатын кубтың қырын табыңдар.
-
Көлбеупризманың табаныдиагоналдары өзараперпендикулярАВСDтөртбұрышы.BDдиагоналының ұзындығы 16 дмжәне бүйір қырға перпендикуляр.
диагоналдық қимасының
ауданы 250
дм
. Призманың көлемін
табыңдар.
Тік призманың табанытеңбүйірлі
трапеция.Трапецияның табандары
және
ға
тең
, ал сүйір бұрышы α. Жоғарғы
трапецияның үлкен табаны және төменгі трапецияныңкіші табаны арқылы
өтетін жазықтық кіші табан жазықтығымен β бұрышын жасайды.
Призманың көлемін табыңдар.
шағым қалдыра аласыз
























