Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пирамида және қиық пирамида көлемдері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.13 – пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын біледі және оларды есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Сәлемдесу Үй жұмысын көрсету Сабақ мақсатымен танысу Сұрақтарға жауап беру |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. |
|
Сабақтың басы 10мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Өткен тақырыпты қайталаймыз. Формулаларын еске түсіреміз Осыдан кейін мұғалім қиық пирамиданың көлемін табу формуласын ұсынады.
|
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. Слайд |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Оқушылар 3-4 оқушыдан кіші топтарға біріктіріледі. Мұғалім оқушыларға топта жұмыс жасай отыра, келесі тапсырманы орындауды ұсынады. 1-тапсырма жеке тапсырма №1. Табандарының қабырғалары 10 см және 5 см, биіктігі 5 см болатын қиық пирамиданың көлемін тауып көрейік. Ол үшін суретте берілген қадамдарды қарастырып, сұрақтарға жауап беріп көріңіз.
а) Суретте көрсетілген а, bжәне с мәндерін анықтаңыз.
b) hмәнін табыңыз. с) Пирамиданың қиылғанға дейінгі көлемін табыңыз.
d) Қиылып алынған кіші пирамиданың көлемін табыңыз.
е) Алынған қиық пирамиданың көлемін табыңыз.
Осыдан кейін мұғалім қиық пирамиданың көлемін табу формуласын ұсынады.
Оқушыларға GeoGebraбағдарламасында жасалған қиық пирамиданың көлемі туралы демонстрацияны көрсетеді. Ол үшін сол жақ бағандағы сілтеме арқылы өту керек. |
Оқушылар AжәнеB жұптарына біріктіріледі. (Мысалы, сыныпта 30 оқушы болса, 15 жұпAжәне 15 жұпB болады) 2-тапсырма. жұптық жұмыс A жұбының тапсырмасы
Жауабы: SABC, SBB1C, SB1CC1.
Жауабы: 1-топтың тапсырмасы. Табанында кез келген көпбұрыш болатын пирамиданың көлемін қалай табуға болады?
Ұсыныс: Берілген пирамиданы биіктіктері тең үшбұрышты пирамидаларға бөлу керек. Жауабы:
2-топтың тапсырмасы
Жауабы: SABCD, SA1B1C1D1,SAA1B1B,SDD1C1C,SBB1C1C, SAA1D1D.
3-топтың тапсырмасы Табанында кез келген көпбұрыш болатын пирамиданың көлемін қалай табуға болады?
Жауабы:
Мұғалім жұптардың жұмысын бақылайды, оларға көмек көрсетеді, бағыттайды (қажеттілігінше), сонымен қатар, оқушыларды бейресми түрде журналға жазбалар жазу арқылы бағалайды. Сыныппен ортақ қорытынды шығару. |
Дескриптор: Білім алушы пирамиданың сызбасын салады; -табан қабырғасын анықтайды; -пирамиданың қырын табады; -пирамиданың көлемін табады.
Дескриптор:
Пирамиданың биіктігін табыңыз; б) пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор:
есептің шарты бойынша сызбаны салады; пирамиданың төбесінен түскен биіктіктің түсу орнын анықтайды; трапецияның табандары мен биіктігін табады; трапеция ауданын табады; пирамида көлемін табады. |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. ДК экраны Оқулық; Оқу құралдары; Дәптер; Слайд; Тарататын карточкалар; Постер; Маркер;
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
|
Рефлексия:
Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. |
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. Слайд |
Қосымша тапсырмалар:
Формативті бағалау тапсырмалары
1-тапсырма
MABCD пирамидасының табаны ABCD тіктөртбұрышы болып табылады. MA ^ (ABC ). Егер АС = 5 см, DC = 4 см, ÐMDA = 60° болса, онда МА қырын және пирамида көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
пирамиданың сызбасын салады;
-
табан қабырғасын анықтайды;
-
пирамиданың қырын табады;
-
пирамиданың көлемін табады.
2-тапсырма
SABCD пирамиданың табан қабырғалары 6см және 8 см ABCD тік төртбұрыш. Пирамиданың барлық бүйір қырлары 13см.
а) пирамиданың биіктігін табыңыз;
б) пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
пирамида сызбасын салады;
-
биіктікті кескіндейді;
-
АО, ВО, СО, DО кесінділерінің теңдігін дәлелдейді;
-
SO биіктігін анықтайды.
-
пирамиданың көлемін табады.
3-тапсырма
Пирамиданың
табанында бұрышы
болатын теңбүйірлі трапеция жатыр. Пирамиданың барлық бүйір
жақтары табанымен
бұрыш жасайды. Пирамиданың биіктігі
.
Пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
есептің шарты бойынша сызбаны салады;
-
пирамиданың төбесінен түскен биіктіктің түсу орнын анықтайды;
-
трапецияның табандары мен биіктігін табады;
-
трапеция ауданын табады;
пирамида көлемін табады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып геометрия 4 тоқсан 4 сабақ Пирамида және қиық пирамида көлемдері
11 сынып геометрия 4 тоқсан 4 сабақ Пирамида және қиық пирамида көлемдері
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Денелердің көлемдері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пирамида және қиық пирамида көлемдері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.13 – пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын біледі және оларды есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Үй тапсырмасын тексеру және талдау Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру. |
Сәлемдесу Үй жұмысын көрсету Сабақ мақсатымен танысу Сұрақтарға жауап беру |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. |
|
Сабақтың басы 10мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Өткен тақырыпты қайталаймыз. Формулаларын еске түсіреміз Осыдан кейін мұғалім қиық пирамиданың көлемін табу формуласын ұсынады.
|
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. Слайд |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Оқушылар 3-4 оқушыдан кіші топтарға біріктіріледі. Мұғалім оқушыларға топта жұмыс жасай отыра, келесі тапсырманы орындауды ұсынады. 1-тапсырма жеке тапсырма №1. Табандарының қабырғалары 10 см және 5 см, биіктігі 5 см болатын қиық пирамиданың көлемін тауып көрейік. Ол үшін суретте берілген қадамдарды қарастырып, сұрақтарға жауап беріп көріңіз.
а) Суретте көрсетілген а, bжәне с мәндерін анықтаңыз.
b) hмәнін табыңыз. с) Пирамиданың қиылғанға дейінгі көлемін табыңыз.
d) Қиылып алынған кіші пирамиданың көлемін табыңыз.
е) Алынған қиық пирамиданың көлемін табыңыз.
Осыдан кейін мұғалім қиық пирамиданың көлемін табу формуласын ұсынады.
Оқушыларға GeoGebraбағдарламасында жасалған қиық пирамиданың көлемі туралы демонстрацияны көрсетеді. Ол үшін сол жақ бағандағы сілтеме арқылы өту керек. |
Оқушылар AжәнеB жұптарына біріктіріледі. (Мысалы, сыныпта 30 оқушы болса, 15 жұпAжәне 15 жұпB болады) 2-тапсырма. жұптық жұмыс A жұбының тапсырмасы
Жауабы: SABC, SBB1C, SB1CC1.
Жауабы: 1-топтың тапсырмасы. Табанында кез келген көпбұрыш болатын пирамиданың көлемін қалай табуға болады?
Ұсыныс: Берілген пирамиданы биіктіктері тең үшбұрышты пирамидаларға бөлу керек. Жауабы:
2-топтың тапсырмасы
Жауабы: SABCD, SA1B1C1D1,SAA1B1B,SDD1C1C,SBB1C1C, SAA1D1D.
3-топтың тапсырмасы Табанында кез келген көпбұрыш болатын пирамиданың көлемін қалай табуға болады?
Жауабы:
Мұғалім жұптардың жұмысын бақылайды, оларға көмек көрсетеді, бағыттайды (қажеттілігінше), сонымен қатар, оқушыларды бейресми түрде журналға жазбалар жазу арқылы бағалайды. Сыныппен ортақ қорытынды шығару. |
Дескриптор: Білім алушы пирамиданың сызбасын салады; -табан қабырғасын анықтайды; -пирамиданың қырын табады; -пирамиданың көлемін табады.
Дескриптор:
Пирамиданың биіктігін табыңыз; б) пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор:
есептің шарты бойынша сызбаны салады; пирамиданың төбесінен түскен биіктіктің түсу орнын анықтайды; трапецияның табандары мен биіктігін табады; трапеция ауданын табады; пирамида көлемін табады. |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. ДК экраны Оқулық; Оқу құралдары; Дәптер; Слайд; Тарататын карточкалар; Постер; Маркер;
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
|
Рефлексия:
Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды. |
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. Слайд |
Қосымша тапсырмалар:
Формативті бағалау тапсырмалары
1-тапсырма
MABCD пирамидасының табаны ABCD тіктөртбұрышы болып табылады. MA ^ (ABC ). Егер АС = 5 см, DC = 4 см, ÐMDA = 60° болса, онда МА қырын және пирамида көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
пирамиданың сызбасын салады;
-
табан қабырғасын анықтайды;
-
пирамиданың қырын табады;
-
пирамиданың көлемін табады.
2-тапсырма
SABCD пирамиданың табан қабырғалары 6см және 8 см ABCD тік төртбұрыш. Пирамиданың барлық бүйір қырлары 13см.
а) пирамиданың биіктігін табыңыз;
б) пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
пирамида сызбасын салады;
-
биіктікті кескіндейді;
-
АО, ВО, СО, DО кесінділерінің теңдігін дәлелдейді;
-
SO биіктігін анықтайды.
-
пирамиданың көлемін табады.
3-тапсырма
Пирамиданың
табанында бұрышы
болатын теңбүйірлі трапеция жатыр. Пирамиданың барлық бүйір
жақтары табанымен
бұрыш жасайды. Пирамиданың биіктігі
.
Пирамиданың көлемін табыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
-
есептің шарты бойынша сызбаны салады;
-
пирамиданың төбесінен түскен биіктіктің түсу орнын анықтайды;
-
трапецияның табандары мен биіктігін табады;
-
трапеция ауданын табады;
пирамида көлемін табады.
шағым қалдыра аласыз

























