11 сынып геометрия 4 тоқсан 5 сабақ Цилиндр көлемі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

11 сынып геометрия 4 тоқсан 5 сабақ Цилиндр көлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
11.3.14 – цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; Қосымша тапсырмасы бар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Денелердің көлемдері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Цилиндр көлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.14 – цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

цилиндр көлемін табу формуласын біледі және оны есептер шығаруда қолданады;

Құндылықтар:

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

-Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау

- Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту

- Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну

-Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Үй тапсырмасын тексеру және талдау


Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру.


Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады.

Атап айтатын болсақ, әртүрлі шырындардың қорабын, конфеттердің, әтірлердің, сыйлықтырдың қораптарын жасау үшін жасау үшін геометриялық денелер беттерінің жазбасын жасай алу маңызды.

сызықтар сәйкес келеді.

белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды:

ДК экраны


Оқулық 11-сынып.


Сабақтың ортасы

15мин




Жаңа білімді енгізу.

Оқушылар цилиндр көлемін табу формуласын топта талқылайды, қорытып ығарады.

Цилиндрдің көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады.

Мысал, 50 литр компотты диаметрі 5 дм, биіктігі 4 дм болатын төмендегі ыдысқа қайнатуға болама?


Оқушылар еске түсіреді

Айналу осьтері, әсіресе дөңгелек фигураларда – сферада, шарда, цилиндрде, конуста болады. Сондықтан оларды кейде айналу денелері деп те атайды.

Айналу денесінің осі арқылы өтетін кез келген жазықтық осы денемен қиылысады. Алынған қиманы осьтік қима деп атайды. Ол оське қарағанда симметриялы болады. Дербес жағдайда осьтік қима бір-бірінен бөлек, бірақ оське қарағанда симметриялы екі жазық фигурадан тұруы мүмкін. Айналу денесінің барлық осьтік қималары тең.

Айналу денесі дегеніміз- қандай да бір шектелген облыс өзінің шекарасында жатқан осьтен айналуынан шыққан фигураны айтады.

Мысалы: токарлық станокта дайындалған тетіктер, цилиндрлер.

Анықтама:Тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда алынған геометриялық денені тік цилиндр деп атайды.

"Цилиндр" - "кюлиндрос", грек тілінен аударғанда «оқтау», «валик» деген мағынаны білдіреді.Көптеген ғұламалар бұл денені зерттеумен айналысқан. Евклид өзінің «Бастамаларында» цилиндр көлемін табатын теореманы, Архимед өзінің «шар және цилиндр» жұмысында цилиндр бүйір бетінің ауданының формуласын, Герон өзінің «Метрикасында» цилиндр көлемін табуға бірнеше мысалдар келтірген.

Ал қазіргі кезде цилиндр өмірде көптеп кездеседі(слайд арқылы көрсету).


Дөңгелектер цилиндрдің табандары деп аталады, ал олардың радиусы цилиндрдің радиусы деп аталады. Дөңгелектердің сәйкес нүктелерін қосатын кесінділерді цилиндрдің жасаушылары деп атайды.

Цилиндрдің биіктігі деп табан жазықтықтарының ара қашықтығын атайды.

Цилиндрдің осі деп табандарының центрлерінен өтетін түзуді атайды.

Егер жасаушылары цилиндрдің табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік цилиндрдеп аталады.

Е гер цилиндрдің жасаушылары табанына қандай да бір a бұрышын жасап көлбеген болса, онда ол цилиндрді көлбеу цилиндр деп атайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.



ДК экраны

Оқулық;

Оқу құралдары;

Дәптер;

Слайд;


Тарататын карточкалар;

Постер;

Маркер;

Бағалау парақтары



Shape1

Бекіту тапсырмаларын орындау

20минут

А деңгейлі тапсырмалар. Жеке жұмыс

1)Цилиндрдің табанының радиусы 2м, ал биіктігі 3м. Көлемін табыңыз.

А)25pм3 В)12pм3 С)10pм3 Д)5pм3 Е)15pм3

2)Цилиндрдің табанының ауданы 36p см2-қа, биіктігі 8 см-ге тең. Цилиндрдің көлемін табу керек.

А) 180p см3 В)144p см3 С) 288p см3 Д) 360p см3 Е) 200p см3

В деңгейлі тапсырмалар. Жұптық жұмыс

В

  1. Цилиндрдің осіне параллель қима табан шеңберінен 600доғаны қиып түседі. Егер цилиндр биіктігі h, ал табан радиусы r болса, қима ауданын табыңыз.

  2. Цилиндр биіктігі 5, осьтік қимасының диагоналі табан жазықтығымен 450бұрыш жасайды. Цилиндрдіңтолық бетінің ауданын табыңыз.

С топтық жұмыс

    1. Цилиндрдің жазбасы қабырғасы – квадрат Цилиндр көлемі неге тең?

2.Цилиндрдің жазбасы тік төртбұрыш. Жазба диагоналі 8 және табан жазықтығымен 300 бұрыш жасайды. Цилиндр көлемін табыңыз.

Дескриптор:

-сызбасын дұрыс салады;

Қажеті формуланы жазады;

Қиманың ауданын табады


Дескриптор.

-сызбасын салады;

-табан ауданын есептейді

-цилиндрдің көлемін табады

ДК экраны

Оқулық;

Оқу құралдары;

Дәптер;

Слайд;


Тарататын карточкалар;

Постер;

Маркер;

Бағалау парақтары



Қорытынды:

Тест есептері:

 2. Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 24 см2. Цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табыңыз.

А)24p см2 В)36 см2 С)68см2 Д)8p см2 Е)72 см2

 3.Цилиндр табанының ауданы 25p см2, ал жасаушысының ұзындығы 24 см. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналын табыңдар.

А) 23 см В) 24 см С)25 см Д) 26 см Е)27 см

 4. Цилиндрдің табанының радиусы 2м, ал биіктігі 3м. Көлемін табыңыз.




Сабақтың соңы

5мин

Формативті бағалау тапсырмалары

Рефлексия:

  • не білдім

  • нені үйрендім

  • не түсініксіз болды

Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды.


1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша, жинаған баллдары бойынша бағаланады.



Қосымша тапсырмалар:

1

Қандай фигураны бір қабырғасынан айналдырғанда цилиндр алынады?

а)

шексіз көп

2

Цилиндрдің осьтік қимасының қабырғалары не болып табылады?

б)

тіктөртбұрыш

3

Цилиндрдің табанында не жатыр?

в)

Диаметр мен жасаушы

4

Цилиндрдің бүйір бетінің жазбасы не?

г)

дөңгелек

5

Цилиндрде неше жасаушы бар?

д)

тіктөртбұрыш

6

Цилиндр табанының ауданын табу формуласы қандай?

е)

7

Цилиндрдің толық бетінің ауданын есептеу формуласы қандай?

ж)

8

Цилиндрдің бүйір бетінің ауданын есептеу формуласы қандай?

з)

Практикалық жұмыс.Оқушыларға цилиндр жазбалары беріледі. Тиісті өлшеулерді жүргізе отырып,3 топ толық бетінің,бүйір бетінің,осьтік қимасының ауданын табады. Оқушылар өздері толық бетінің ауданын табу формуласын қорытып шығарады.

Цилиндр жазбасы

оқушылар формуланы өз беттерімен жазады. Sб. б.= 2 RH

Sт. б. =2 RH+2 R2 немесеSт. б. =2 R(H+R)



Тест тапсырмасы. Оқушылар тест тапсырмасын орындайды.

  1. Цилиндр табанының диаметрі 4 см, биіктігі 3 см. Осьтік қимасының диагоналін табыңыз.

А) 5 см В) 4 см С) 6 см D) 10 cм Е) 12 см

  1. Егер цилиндр табанының радиусын екі есе үлкейтсе, оның көлемі неше есеге артады?

А) 2 В) 4 С) 3 D) 5 Е) 6

  1. Цилиндрдің биіктігі 2 см., табанының радиусы 3 см. Көлемін анықта.

А) 16π см3 В) 1,8π см3 С) 18π см3 D) 20π см3 Е) 2π см3

  1. Цилиндр табанының радиусы 3 см, биіктігі – 4 см. Осьтік қимасының ауданын табыңыз.

А) 25 π см2 В) 16 π см2 С) 3 π см2 D) 9 π см2 Е) 24 π см2

  1. Цилиндрдің осьтік қимасы қабырғасы 6 см болатын квадрат. Цилиндрдің табанының радиусы мен биіктігін табыңыз.

А) 5 см и 1 см В) 4 см и 2 см С) 6 см и 6 см D) 6 cм и 3 см Е) 6 см и 3 см

А)25pм3 В)12pм3 С)10pм3 Д)5pм3 Е)15pм3

 5. Цилиндрдің табанының радиусы 2м, ал биіктігі 3м. Осьтік қимасының диагоналын табыңыз.

А) 1м В)25м С)5м Д) 10м Е) м


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.04.2025
83
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі