Сабақтың мақсаты:
Білімділік; Оқушылардың жарықтың табиғаты, жарық толқындарының
қасиеттерін, олардың нақты тұжырымдамасын, қандай ғалымдар
анықтағанын, қолданылатын жерлерін білу. Өтілген оқу материалын
қайта жаңғыртып сапалы ұғыну. Алған білімдерін тереңдету, бір
жүйеге келтіру, негізгі ұғымды бекіту.
Тәрбиелік: Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы,
білімдерін көрсете алуы, көпшіл болуға үйрету, топпен ұйымдасып
жұмыс істеуге, өзін өзі басқаруына тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейтіп, ойлау қабілетін
дамыту, жылдам әрі нақты ойлауға үйрету. Жеке тұлғаның бойындағы
қабілеті мен дарынның көзін ашып, белсенділігін арттыру.
Сабақтың типі: Аралас сабақСабақтың түрі: ПрактикалықСабақтың
әдісі: ДСОТ кейбір элементтері, МОТ элементтеріПәнаралық байланыс:
Математика, химия
Құрал жабдықтар: алмас, шыны, ғалымдардың портреттері, жарық
көзі
Пайдаланылатын әдебиеттері:
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру кезеңіа) Оқушыларды түгелдеуә) Топты үшке бөлу
«Дисперсия», «Интерференция», «Дифракция»б) Сабақтың мақсаты,
жоспарымен таныстыру
1. Теориялық бөлімі «Қайталау – оқу анасы»
Теориялық бөлім үш негізден Топты таныстыру, «Миға - шабуыл»,
«Ғалымдар аты өшпейді» деген сайыстардан құралған.
2. Практикалық бөлімі «Физиканың көзі математика»
Бұл бөлімде «Формулаларды білеміз бе?» және «Деңгейлік есептер»
деген турлардан құралған
3. Тәжірибелік бөлімі «Іздеген жетер мұратқа»
Жарық қасиеттеріне байланысты оқушыларға тәжірибе, эксперименттік
жұмыстар ұй жұмысына берілген, көрнекі түрде көрсету
Топты бағалау үшін жауаптары нақты әрі дұрыс жауап бергенге
транспортир, екінші жауап берген топқа сызғыш, соңғы жауап берген
топқа сия қалам беру арқылы жүзеге асады.
«Үздік» транспортир«жақсы»сызғыш«орта»қалам
1. Теориялық бөлімі «Қайталау – оқу анасы»
1. 1 Әрбір топ өз атауларына түсінік беріп өтеді
1 топ: «Дисперсия»- толқын ұзындығының жарықтың сыну көрсеткішіне
тәуелділігі. Ньютон ең алғаш тәжірибе жасаған.
2 топ: «Интерференция» - екі не оданда көп толқындардың
қосылуы.
3 топ: «Дифракция»- жарық толқындарының бөгеттерді орағытып
өтуі.
1. 2 «Миға - шабуыл» әрбір топ
жасырылған сұрақтарды таңдап 1 - 2, 2 - 3, 3 - 1 реттілікпен
сұрақтарды қояды.
«Дисперсия» тобы
1. Жарық интерференциясы деген не?
2. Ньютон қандай түстерді бөліп алды?
3. Кемпірқосақ қандай түстерден тұрады?
4.
Жарықтың сыну заңы
5. Түстер адам психикасына қалай әсер етеді?
«Интерференция» тобы
1. 1.Интерференция дегеніміз не?
2. Интерференцияның орындалу шарты
3. Когерентті толқын деп қандай толқынды атайды?
4. Жарықтың интерференция құбылысының мәні неде?
5. Интерференцияның кейбір қолдануларын айт
«Дифракция» тобы
1. Дифракция деген не?
2.Жарық дифракциясы деген не?
3.Дифракциялық тор деген не?
4.Дифракциялық тордың периоды неге тең?
5.Адам көзінің кірпігі дифракциялық торға жата ма?
1. 3 «Ғалымдар аты өшпейді» тақтаға цифрларды таңдап жасырылған
физикадағы ғұламалардың еңбектері жөнінде түсінік береді.
Жасырылған физиктер:
- Архимед- Г Галилей- Герц- Максвелл- Ньютон- Попов- Резерфорд-
Эйнштейн
2. Практикалық бөлімі «Физиканың көзі математика»
2. 1 «Формулаларды білеміз бе?»
Бір парақ қағаз беріледі әр топ оқушылары өздері білетін
формулаларды жазады, уақыт белгіленеді. Көп және дұрыс жазған топ
жеңімпаз атанады.
2. 2 «Деңгейлік есептер» а, в, с деңгейінде есептер беріледі. Дұрыс
әрі жылдам шығарған топ жеңімпаз атанады.
А деңгейлі есептер
1) Күн сәулесі су бетіне 25°пен түскенде шағылу бұрышы қаншаға
тең?19°- 0, 3177
2) Сыйымдылығы 50мкФ индуктивтігі 50Гн болатын контурда еркін
электромагниттік тербелісінің периодын анықта?Т - 0, 31с
3) Өткізгіштің орамында ток күші 6 А, магнит ағыны 12мВб тең
болғанда индуктивтілігі неге тең?
2мГн
В деңгейдегі есептер
1) Судағы қызыл сәуленің сыну көрсеткіші 1, 331, ал күлгін сәуленің
1, 343. Екі сәуленің де судағы жылдамдығын анықта? (225400км/с,
223400км/с)
2) Ортаның сыну көрсеткіші 2-ге тең Осы ортада жарық жылдамдығы
нешеге тең? (1, 5*10*8)
3) Плутон планетасы күннен қандай қашықтықта орналасқан, егер
күннен түскен сәуле Плутонға 5, 5 сағатта жетсе? (5, 9*10*9)
С деңгейдегі есептер
1) Неліктен транспорт қозғалысы кезінде тыйым салынатын белгіге
қызыл түс алынған, басқа түс неге алынбаған? (Қызыл сәуленің толқын
ұзындығы үлкен, атмосферада аз шашырайды)
2) Жарық сәулесінің судағы толқын ұзындығы 435нм Осы сәуленің
ауадағы толқын ұзындығы неге тең? (579нм)
3. Тәжірибелік бөлімі «Іздеген жетер мұратқа»
Жарықтың қасиеттеріне топ болып оқушылар тәжірибе көрсетеді және
оны қорғайды.
- Алмас жүздері арасындағы саңылау арқылы дифракцияны бақылау
- Жұқа қабықшада интерференцияны бақылау- Қатар қойылған шамдар
арқылы дифракцияны бақылау- Сабын көпіршігіндегі интерференцияны
бақылау- Капрон жолағы арқылы дифракцияны бақылау
Бағалау:Әрбір турда жиналған фишкалардың санына қарай топ
оқушылары бағаланады. «Өте жақсы», «Жақсы», «Орта»
Үй тапсырмасы.- Жарықтың қасиеттері дисперсия, интерференция,
дифракция тақырыптарына қоса жарықтың поляризациясын конспектілеп
оқып келу.- Юнг, Гюйгенс өмірлік еңбектерінен қол жазба.
- Тақырыптар бойынша ребус, сөзжұмбақтар дайындау (қалауымыз
бойынша)
Қорытынды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 сынып Жарық құбылысы тарауын қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік; Оқушылардың жарықтың табиғаты, жарық толқындарының
қасиеттерін, олардың нақты тұжырымдамасын, қандай ғалымдар
анықтағанын, қолданылатын жерлерін білу. Өтілген оқу материалын
қайта жаңғыртып сапалы ұғыну. Алған білімдерін тереңдету, бір
жүйеге келтіру, негізгі ұғымды бекіту.
Тәрбиелік: Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы,
білімдерін көрсете алуы, көпшіл болуға үйрету, топпен ұйымдасып
жұмыс істеуге, өзін өзі басқаруына тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейтіп, ойлау қабілетін
дамыту, жылдам әрі нақты ойлауға үйрету. Жеке тұлғаның бойындағы
қабілеті мен дарынның көзін ашып, белсенділігін арттыру.
Сабақтың типі: Аралас сабақСабақтың түрі: ПрактикалықСабақтың
әдісі: ДСОТ кейбір элементтері, МОТ элементтеріПәнаралық байланыс:
Математика, химия
Құрал жабдықтар: алмас, шыны, ғалымдардың портреттері, жарық
көзі
Пайдаланылатын әдебиеттері:
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру кезеңіа) Оқушыларды түгелдеуә) Топты үшке бөлу
«Дисперсия», «Интерференция», «Дифракция»б) Сабақтың мақсаты,
жоспарымен таныстыру
1. Теориялық бөлімі «Қайталау – оқу анасы»
Теориялық бөлім үш негізден Топты таныстыру, «Миға - шабуыл»,
«Ғалымдар аты өшпейді» деген сайыстардан құралған.
2. Практикалық бөлімі «Физиканың көзі математика»
Бұл бөлімде «Формулаларды білеміз бе?» және «Деңгейлік есептер»
деген турлардан құралған
3. Тәжірибелік бөлімі «Іздеген жетер мұратқа»
Жарық қасиеттеріне байланысты оқушыларға тәжірибе, эксперименттік
жұмыстар ұй жұмысына берілген, көрнекі түрде көрсету
Топты бағалау үшін жауаптары нақты әрі дұрыс жауап бергенге
транспортир, екінші жауап берген топқа сызғыш, соңғы жауап берген
топқа сия қалам беру арқылы жүзеге асады.
«Үздік» транспортир«жақсы»сызғыш«орта»қалам
1. Теориялық бөлімі «Қайталау – оқу анасы»
1. 1 Әрбір топ өз атауларына түсінік беріп өтеді
1 топ: «Дисперсия»- толқын ұзындығының жарықтың сыну көрсеткішіне
тәуелділігі. Ньютон ең алғаш тәжірибе жасаған.
2 топ: «Интерференция» - екі не оданда көп толқындардың
қосылуы.
3 топ: «Дифракция»- жарық толқындарының бөгеттерді орағытып
өтуі.
1. 2 «Миға - шабуыл» әрбір топ
жасырылған сұрақтарды таңдап 1 - 2, 2 - 3, 3 - 1 реттілікпен
сұрақтарды қояды.
«Дисперсия» тобы
1. Жарық интерференциясы деген не?
2. Ньютон қандай түстерді бөліп алды?
3. Кемпірқосақ қандай түстерден тұрады?
4.
Жарықтың сыну заңы
5. Түстер адам психикасына қалай әсер етеді?
«Интерференция» тобы
1. 1.Интерференция дегеніміз не?
2. Интерференцияның орындалу шарты
3. Когерентті толқын деп қандай толқынды атайды?
4. Жарықтың интерференция құбылысының мәні неде?
5. Интерференцияның кейбір қолдануларын айт
«Дифракция» тобы
1. Дифракция деген не?
2.Жарық дифракциясы деген не?
3.Дифракциялық тор деген не?
4.Дифракциялық тордың периоды неге тең?
5.Адам көзінің кірпігі дифракциялық торға жата ма?
1. 3 «Ғалымдар аты өшпейді» тақтаға цифрларды таңдап жасырылған
физикадағы ғұламалардың еңбектері жөнінде түсінік береді.
Жасырылған физиктер:
- Архимед- Г Галилей- Герц- Максвелл- Ньютон- Попов- Резерфорд-
Эйнштейн
2. Практикалық бөлімі «Физиканың көзі математика»
2. 1 «Формулаларды білеміз бе?»
Бір парақ қағаз беріледі әр топ оқушылары өздері білетін
формулаларды жазады, уақыт белгіленеді. Көп және дұрыс жазған топ
жеңімпаз атанады.
2. 2 «Деңгейлік есептер» а, в, с деңгейінде есептер беріледі. Дұрыс
әрі жылдам шығарған топ жеңімпаз атанады.
А деңгейлі есептер
1) Күн сәулесі су бетіне 25°пен түскенде шағылу бұрышы қаншаға
тең?19°- 0, 3177
2) Сыйымдылығы 50мкФ индуктивтігі 50Гн болатын контурда еркін
электромагниттік тербелісінің периодын анықта?Т - 0, 31с
3) Өткізгіштің орамында ток күші 6 А, магнит ағыны 12мВб тең
болғанда индуктивтілігі неге тең?
2мГн
В деңгейдегі есептер
1) Судағы қызыл сәуленің сыну көрсеткіші 1, 331, ал күлгін сәуленің
1, 343. Екі сәуленің де судағы жылдамдығын анықта? (225400км/с,
223400км/с)
2) Ортаның сыну көрсеткіші 2-ге тең Осы ортада жарық жылдамдығы
нешеге тең? (1, 5*10*8)
3) Плутон планетасы күннен қандай қашықтықта орналасқан, егер
күннен түскен сәуле Плутонға 5, 5 сағатта жетсе? (5, 9*10*9)
С деңгейдегі есептер
1) Неліктен транспорт қозғалысы кезінде тыйым салынатын белгіге
қызыл түс алынған, басқа түс неге алынбаған? (Қызыл сәуленің толқын
ұзындығы үлкен, атмосферада аз шашырайды)
2) Жарық сәулесінің судағы толқын ұзындығы 435нм Осы сәуленің
ауадағы толқын ұзындығы неге тең? (579нм)
3. Тәжірибелік бөлімі «Іздеген жетер мұратқа»
Жарықтың қасиеттеріне топ болып оқушылар тәжірибе көрсетеді және
оны қорғайды.
- Алмас жүздері арасындағы саңылау арқылы дифракцияны бақылау
- Жұқа қабықшада интерференцияны бақылау- Қатар қойылған шамдар
арқылы дифракцияны бақылау- Сабын көпіршігіндегі интерференцияны
бақылау- Капрон жолағы арқылы дифракцияны бақылау
Бағалау:Әрбір турда жиналған фишкалардың санына қарай топ
оқушылары бағаланады. «Өте жақсы», «Жақсы», «Орта»
Үй тапсырмасы.- Жарықтың қасиеттері дисперсия, интерференция,
дифракция тақырыптарына қоса жарықтың поляризациясын конспектілеп
оқып келу.- Юнг, Гюйгенс өмірлік еңбектерінен қол жазба.
- Тақырыптар бойынша ребус, сөзжұмбақтар дайындау (қалауымыз
бойынша)
Қорытынды.
шағым қалдыра аласыз













