Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
11 сынып Қазақстан тарихы ҚМЖ 2-тоқсан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
11 сынып
ІІ оқу тоқсаны
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасы
Оқу- ағарту министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы
№ 382 бұйрығына сәйкес
ҚМЖ ҮЛГІСІ
Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. «Педагогмәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы №293-VІ Заңының 7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес педагог кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде «Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Оқуағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары сақталған кезде кәсіптік қызметті ұйымдастырудың тәсілдері мен нысандарын өз еркімен таңдайды.
Бөлім: |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып: саны: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
11- сынып Қазақстан тарихы
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы) |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін «аграрлық саясат», «көші-қонсаясаты», «моноэтностыққұрам» ұғымдарын пайдалану; Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау үшін презентацияда Қазақстан картасы мен елімізде өмір сүретін түрлі халықтар мен ұлыстардың суреттері көрсетіледі. Сол жерде оқушылар өздерінің сол суреттерге байланысты ойларын ортаға салады. 1. Картадан не көріп тұрсыздар? 2. Бастапқыда қандай ой береді? 3. Мағынасы неде? 4. Маңызы неде деп ойлайсыздар Содан кейін ғана оқушылардың ойлары негізінде сабақ тақырыбы шығуы тиіс. Сабақ мақсаты мен оқушыларды таныстырамын. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Межнациональные и межконфессиональные отношения в Республике Казахстан (по результатам социологического исследования): — Алматы: КИСИ при Президенте РК, 2010. |
||
Жаңа білім |
Тақырып барысында жаңа сөздермен таныстырып, олардың кейбіреуін жаздырып аламын. Терминдер: «Моноэтностық құрам» - тек қана бір ұлт өкілдері тұратын қоғам, XVIII ғасырда елде тек қана қазақтар ғана өмір сүрді. «Көші-қон саясаты» - XVIII ғ. ортасы ХХ ғ. басы Ресей империасының қазақ жерін отарлау үшін тартып алынған жерлерге казактар мен орыс шаруаларын жаппай орналастыруы. «Аграрлық саясат»-ХІХ ғ. ортасы ХХ ғ. басы Ресей империасының қазақтарды ежелгі атамекенінен жаппай қуу және ең құнарлы жерлерін күштеп тартып алу саясаты. «Полиэтностық құрам»- мемлекетте көп ұлт өкілдерінен тұратын қоғам. Ресей империясының құрамында болған кезеңде Қазақстанда жүргізген саяси-әкімшілік реформалары барысында қазақ халқының құрамында үлкен өзгерістерге ұшырады. Қазақ халқының ұлттық құрамы моноэтникалық тұтастықтан полиэтникалық сипатқа ие болды. Басқа ұлт өкілдері елге көшірілді, көшіп келді содан тек қазақтардан тұратын ел өзгеріске ұшырады. Сондықтанда ХХ ғ. соңында 100 деген ұлт пен ұлыс елімізде тұрады. Одан кейін Қазақстанның 2009 жылғы санақ бойынша берілген мәліметімен таныстырып, оқушылардан сол презентация бойынша пікірлерін сұраймын.
1-тапсырма. Қазақстанның ұлттық құрамы туралы статистикалық мәліметтермен жұмыс (2009 жылғы ұлттық санақ материалдары).Диаграмма құрып, сөйлетеді. Оқушылардың жұмыстарын тескерген соң «Қалай ойлайсың» айдары бойынша:
«Сәйкестік аймағы» әдісі Көпұлтты Қазақстанның қалыптасуының тарихи негіздері қарастырылады: Оқушыларға Қазақстанға басқа ұлттардың келуіне әсер еткен тарихи оқиғалар жазылған мәліметтер үйлестіріледі. ХVIII ғ. қоныс аудару саясатының ерекшеліктері ХІХ ғ. ортасындағы қоныс аудару саясаты Столыпиннің «аграрлық саясаты» Сталиндік депортация |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Критерийлері:Қазақстандағы саны 100 мыңнан асатын ұлтты анықтау; Анықталған ұлттарды диаграммада пропорционалды көрсету; Ұлт санының өзгеру себептерін талдау; Дескрипторлары: Ұлт өкілдерінің санын анықтайды; Ұлт өкілдерінің шоғырланған аймақтарын көрсетеді; Ұлт санының өзгертуге ықпал еткен факторларды көрсетеді; Оқушылар өз топтарындағы мәліметтерді оқып «Сәйкестік аймағына» орналастырады: Критерийлерұзақ мерзімді, қысқа мерзімді себептерді көрсету; қоныс аудару саясатының жүру барысын баяндау; салдарын анықтау; Деспкрипторлары:Қоныс аудару саясатының себептерін анықтайды; Қоныс аудару саясатының ерекшеліктерін түсіндіреді; Қазақ халқының өмірі мен тұрмысына әсерін анықтайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
http://www.kisi.kz/img/docs/4949.pdf http:/assembly.kz/ Айымбетова У.У. Мәдениеттер сұхбаты – ұлтаралық қатынастар Мәдениетініңбастынегізі//ИзвестияНациональной академии наукРеспублики Казахстан. Серияобщественных игуманитарных наук. ISSN 2224-5294 САЙТ НАН РК: Авксентьев В.А.,Аксюмов Б.В., ХоцА.Ю.Конфликт цивилизаций(Мнение экспертов)
http://e-history.kz/kz/contents/view/1190Қазіргі этникалық процестердің ерекшелігі және этносаяси процестердің ішкі саяси жағдайға ықпалыИсточник: https://e-history.kz/kz/contents/view/1101 Рыскулов Т. Избр.труды. - Алма-Ата, 1984. - С.240. Сапаргалиев Г.С. «Карательная политика царизма в Казахстане» (1905-1917 гг.) - Алма-Ата, 1966 Жиренчин А. «Политическое развитие Казахстана в ХІХ- начале ХХ веков» - Алматы, 1996. «Восстание в 1916 года в Казахстане». Сборник воспоминании и материалов.-Алма-Ата, 1937 |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау кілт сөздерімен жұмыс. Оқушыларды екі қатарға тұрғызып, 5 тірек сөз, 5 анықтамасы беріледі. Ауызша оқып жауаптарын табады: «ұлт»,«аграрлық саясат», «көші-қон саясаты», «моноэтностық құрам»,«полиэтностық құрам» . Үйге тапсырма Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы) |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
(Б) Бастапқы стимул. Диалог. Қазақстан қалай көпұлтты елге айналды? Мемлекеттің көпұлтты елге айналуы қандай саяси-құқықтық мәселелерге әкелуі мүмкін? (болжамдарын тыңдау, әңгімелесу) (Б) Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Әңгімелесу. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның көпұлтты елге айналуын қандай кезеңдерге бөлуге болады? Қазақстан халқының құрамының өзгеруіне қай кезеңдегі көші-қон саясаты қатты әсер етті? ХХ ғасыр басындаҚазақстан халқының этникалық құрамы қалай өзгерді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Елімізде саны 100 мыңнан асатын 9 этнос тұрады. 2018 |
||
Жаңа білім |
(М)Қысқаша шолу. Ұлттық саясаттың қазіргі кезеңдегі маңызы табуы туралы проблемалы баяндау. (оқушылар қажетті ақпаратты жазып конспектілеп отырады) (Б) Бейнематериалдардан үзінді көріп ой бөлісу - Қазақстан қазір көпұлтты мемлекет деген пікірмен келісесіз бе? - Елімізде халық санының арту динамикасы немен байланысты? Зерттеу мен талдау (Д/Ж) А,В,С дереккөздерімен өзіндік жұмыс.Оқушылартаратылып берілген (Қосымша 1) мәтінді оқып, а,в,с сұрақтарына жауап жазады. Бұл тапсырманы оқушылардың дербес немесе жұппен орындағаны тиімді. (а) Дереккөздерін және біліміңізді қолданып, Қазақстанның көпұлтты елге айналу себептерін түсіндіріңіз. (в) Дереккөздерді және біліміңізді қолданып, Қазақстан халқының құрамының өзгеруіне ең көп әсер еткен көші-қон саясатын анықтаңыз. (с) «Әлемдегі елдердің 90% көпұлтты. Қазақстанның көп ұлтты мемлекетке айналуы тарихи заңдылық». Сіз бұл пікірмен қаншалықты келісесіз? Ойыңызды дәйектеп, ой толғаныс жазыңыз. (Бұл тапсырма оқушыларға білім берумен қатар, талдау, жинақтау, білімін қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған) (Ф) Дескрипторларға сәйкес өзара бағалау немесе өзін өзі бағалауды қолдануға болады. (с) тапсырмасы сонымен қатар, оқушылардың білімін интерпретациялауға (қаншалықты жақсы түсінгендігін көрсетуге) мүмкіндік береді. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлары: Деректерді оқып және білімін қолданып көпұлтты мемлекетте ішкі саясаттың маңызын түсіндіріп, фактілер келтіреді; Деректерді оқып және білімін қолданып, ұлтаралық ынтымақтастықты сақтаудың қажеттілігін негіздейтін бірнеше дәйектер келтіреді, фактілер келтіреді; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
/ Қазақстан көп ұлтты мемлекет пе? 31 янв. 2019 г./ https://www.youtube.com/watch?v=z9NLf5e7K94 Халық саны 18 миллион 388 мыңға жетті. 26 дек. 2018 г./ https://www.youtube.com/watch?v=_BH4ywagH7E Қосымша 1. Таратпа материал Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010. |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Тақырып сұрағына оралып, сабақта алған білімдері арқылы зерттеу сұрағына жауап беруін сұрау. Үйге тапсырма Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы) |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
«Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін. Чемодан- алған білімім болашақта қажет. Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
Күні: |
|
||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда
халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; |
||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы этностардың құрамынадағы өзгерістер үрдісін арнайы терминдерді қолдану арқылы түсіндіреді. Қазақстан халқының этникалық құрамындағы өзгерістер тарихын зерттейді. Этностар арасындағы өзара мәдени ықпалдастықтың кеңестік кезеңіндегі ерекшеліктерін түсіндіреді. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл. Тақтаға суреттер тізбегі қойылады. Осы тізбек пен терминді бір-бірімен сәйкестендіру қажет.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
||||
Жаңа білім |
Түрлі этностарды күштеп қоныстандыруды жүзеге асыру барысы арнайы статистикалық ақпарат арқылы презентацияда көрсетіледі. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала бірнеше мәтін таратылады. Оқушылар мәтінге қатысты эссе жазады. Зерттеу және талдау. 1. XX ғ. 20-30 жылдарындағы қоныстандыру саясаты мен депортация 2. ХХ ғ. 40-60 жылдарындағы миграциялық процестер 3. ХХ ғ. 60-90 жылдарындағы этникалық өзгерістер. Оқушылар топта дескрипторлар бойынша тапсырма орындап, постер толтырып тақтаға шығып толтырады. Зерттеу және талдау Оқушылар топта мәтінмен танысып, Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы этномәдени өзгерістерді зерттеп, зерттеу нәтижесін РАФТ әдісін пайдалана отырып көрсетеді. Роль Аудитория Форма Тақырып. Білім алушылар РАФТ әдісін практикада көрсетеді. Презентация кезеңі. Әрбір топқа берілетін уақыт 3 минут. |
Дескрипторлар: Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды. Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси) Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы. Дескрипторлар: Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды. Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды. Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» |
https://e-history.kz/kz/contents/view/kazakstannin_madeni_omiri_19171992_zhildar__326 https://e-history.kz/kz/publications/view/3173 Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. 4 том. Атамұра. http://sauap.org/ru/deportacija-ili-nasilstvennoe-pereselenie-narodov-v-kazahstan/ |
|||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|||
Кері байланыс |
1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясатына баға беру |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Б Оқушыларға өткен сабақты сұрап болғаннан кейін, жаңа тақырыпқа шығамыз. Жаңа тақырыпты таныстырып, оқу және сабақтың мақсаттарымен таныстырамыз. Тақырыпқа қатысты терминдерге түсінік беріледі. Сабақтың мазмұнына қатысты мағлұматтар береміз. Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік атты мемлекет құндылығы дарытылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://www.youtube.com/watch?v=7iKHTEcWTUE Қазақстандағы халықтың көші-қоны Телеканал Хабар 24 |
||
Жаңа білім |
МТақырыпқа қатысты Қазақстандағы халықтың көші-қонына қатысты бейнебаян көрсетіледі. Оқушылар бейнебаянды көріп болғаннан кейін ауызша кері байланыс сұралады. Оқушылардың берген жауаптарына мұғалімнің тарапынан кері байланыс беріліп отырылады. . Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік және Құрмет атты мемлекет құндылықтары дарытылады М «Санамақ» әдісі арқылы 2 немесе 3 топқа бөлсеңіз болады. Әр топқа жұмыс жасауы үшін арнайы қағаздар беріледі Әр белгіленген уақыттан соң қорғайды Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатына PEST-талдау жасайды. Кемінде 3 аргументтен келтіреді. «P» (Саясат) - саясат «E» (экономика) - экономика «S» (қоғам) - қоғам, әлеуметтік қатынастар «T» (технологиясы) - технологиялық аспектілері Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаҚұрмет, Азаматтық жауапкершілік, Еңбек және шығармашылық атты мемлекет құндылықтары дарытылады |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Қазақстанның көші-қонның қаншалықты жүріп жатқанын біліп, оған түсінік бере алады Дескриптор: Қазақстандағы көші-қонның саяси жағдайдағы рөлін қарастыра алады Көші-қонның Қазақстанның экономикасына тигізетін ықпалын көрсете алады Қазақстандағы көші-қонның әлеуметтік жағдайына тигізетін әсерін көрсете алады Қазақстандағы көші-қонның технологиялық жағынан тигізетін әсерін көрсете алады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Оқушылар жауабын мұқият тыңдалып, ауызша кері байланыс беріліп отырылады «Жұлдызшалар» |
Қазақстан тарихы порталы: https://e-history.kz/kz/publications/view/2455 Көші-қон саясаты: сан мен сапа Абай.кз ақпараттық порталы Көші-қон мен демография: маңызы мен мәселесі |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Төмендегі тақырыпқа 150-200 сөйлемнен кем емес эссе жазу Тақырып: «Қазақстанның әлеуетін арттырудағы көші-қонның әсері қандай?» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату.
Осы суреттерді көрсете отырып бүгінгі болатын тақырыпты болжату. (бұл тапсырма визуальды қабілеті жоғары оқушыларға арналған) Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
|
||
Жаңа білім |
Зерттеу және талдау Көші-қон Эмиграция Иммиграция Репатриант Диаспора Ирридентасөздерінің мағнасы мен анықтамасын қандай? Осы сөздердің өз ара байланыстары барма? Оқушылар бұл тапсырманы жұптаса отырып орындайды. Бейнебаян тыңдату арқылы оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады
Сыныпты үш топқа біріктіремін. Зерттеу мен талдау
Критерийлері:
Зерттеу және талдау Нұрлы көш бағдарламасының қабылдау себебі Нұрлы көш бағдарламасы аясында атқарылған іс-шаралар |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дискриптор: Көрсетілген термин сөздердің анықтамасы мен мағнасын біледі. Термин сөздердің байланыстарын түсіндіре алады. Дискриптор: Нұрлы көш бағдарламасының қабылдау себебін түсінеді. Нұрлы көш бағдарламасы аясында атқарылған іс-шараларды анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» Оқушылар өз-ара бағалау жүргізеді «Жұлдызшалар» |
Биекенов К., Садырова М. Әлеуметтанудың түсіндірме сөздігі. — Алматы: Сөздік-Словарь, 2007. — 344 бет. https://www.youtube.com/watch?v=ztv_Lzy8rvg http://adilet.zan.kz/kaz/docs/P1700000602 https://e-history.kz/kz/publications/view/2455 |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Сабақты қортындылау мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақ қойылады. Көші-қон саясатын жүргізуде біздің ел үшін қандай жақсы жақтары бар Сыртағы қандастарымызда қайтару ел үшін қандай ұтымды жақтары бар. Үйге тапсырма Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
«Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін сақтап қалуда жарияланған мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламаларды зерттейді |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
. Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Талқылау ұйымдастыру. Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату Миға шабуыл жасай отырып, өткенді еске түсіру І. БСМ Таратпа беріп «Қазақстан Республикасы Конституциясының 1-бабының 2-тармағына сәйкес Республика қызметінің түбегейлі принциптері: қоғамдық татулық пен саяси тұрақтылық; бүкіл халықтың игілігін көздейтін экономикалық даму; қазақстандық патриотизм» Сөйлемін талдату арқылы сабақ тақырыбын ашу. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтап, бағалау критерийлерін шығару. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
|
||
Жаңа білім |
Деңгейлік сұрақтар:
Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өтемін. ІІ. Зерттеу мен талдау Талдау және зерттеу «Ұлтаралық және конфессияаралық келісім -- ел тұрақтылығының негізі» бейнебаян көрсетіледі. Тапсырма. Сұрақтар арқылы талдау:
Оқушылар жұпта талқылап, атқарылып жатқан жұмыстарға 2 дәлелдеме келтіреді. ІІІ. Мәтінмен жұмыс «IDEA» формуласы. I-тарихи оқиғалардың себебін талдау; D-тиісті дәлелдерді сипаттау; E-бұл себептер тарихи оқиғаларға қалай әсер еткенін түсіндіру; A-маңыздылығын талдау |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Бағалау критерийлері: Ел тұрақтылығын сақтауда қажетті 3 басты атқарылып жатқан жұмыстарды анықтайды Бағалау критерийлері: Ел тұрақтылығын сақтауда қажетті 3 басты атқарылып жатқан жұмыстарды анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z080000070_ https://articlekz.com/kk/article/17171 http://www.akorda.kz/kz/national_projects/kazakstan-halky-assambleyasy |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
немен жұмысты жалғастыруқажет |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан халқы Ассамблеясының қызыметі туралы біледі, Қазақстандағы тұрақтылық пен келісімді қалыптастырудағы Ассамблеяның роліне талдау жасайды |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын айтып өту. Бейнематериалмен жұмыс: Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл. https://www.youtube.com/watch?v=Wr6riAcG5_c Сұрақтар: 1. Не себептен Қазақстан халқы Ассамблеясын қазақстандық феномен, қазақстандық моделі, қазақстандық жолы деп атайды? 2. Қалай ойласыздар: Қазақстан халқы Ассамблеясының мақсаты қандай? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://www.youtube.com/watch?v=Wr6riAcG5_c |
||||||||||||||
Жаңа білім |
Құжатпен жұмыс Берілген сілтемені қолданып, Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы заңның құрылымын сипаттаңыз. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z080000070_ Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қазандағы N 70-IV Заңы.
Инфографика Ғаламторды қолданып, берілген контексті дәлелденіз. Жоспар арқылы ақпаратты инфографика ретінде көрсетіңіз. Жоспар 1. Жағдайды не себептен жасап отыр? 2. Казақстан территориясы бойынша нақты мысалдар келтіріңіз. 3. ҚХА ұлттарының жетістіктері қандай? Мысалдар келтіріңіз. ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫ Республикада Қазақстанның барлық этностарының мәдениетін, тілін, дәстүрін дамыту үшін қажетті жағдайдың бәрі жасалған . Ассамблея қызметі Қазақстанның этносаралық қатынастар мәселелерін тиімді шешетін ел ретіндегі халықаралық беделін арттыруға ықпал етеді. ( Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайтынан). «PRES» әдісі Әр оқушы қажетті ресурстар мен мәтінді таратып береміз. PRES әдісі бойынша оқушылар өздеріне берілген тақырып бойынша талдау жүргізеді. Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін қалай бағалайсыз? P (point of view) – көзқарас; R (reason) - себеп; E (example) – мысалы; S (summary) - қорытынды |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы заңның құрылымын сипаттайды;
Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін анықтайды; Қазақстан халқы Ассамблеясының рөліне ббаға береді
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z080000070_
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z080000070_
https://articlekz.com/kk/article/17171 http://www.akorda.kz/kz/national_projects/kazakstan-halky-assambleyasy |
||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Қазақстандағы этностардың тарихы және тағдыры тақырыбында шағын зерттеу-жобалау жұмысын жүргізу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл:Оқушыларға орыс, украин, өзбек, ұйғыр, дүнген, татар, азербайжан т.б этнос аттары жазылған стикерді таратып, «Қазақстанда әр аймақ бойынша көбірек шоғырланған этностарды картада белгілеңіздер» (оқушылар картаға стикерлерді дұрыс орналастыруы тиіс, оңтүстікке-өзбек, Алматы облысына ұйғыр, Жамбыл облысына-дүнген т.с.с) деген сұрақты қою арқылы, оқушылардың білімдерін тексеріп алу. БЫМ:Қазақстанда этностардың орналасу ерекшелігі бейнеленген картаны көрсетіп, келесі сұрақтар қойылады:
М. Оқушылардың бастапқы білімдерін анықтаған соң, сабақтың мақсаты таныстырылады. Б. Оқушыларға сабақ барысында кездесетін терминдер таныстырылады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушыларға бейнеролик көрсетіледі және Қазақстандағы этностық топтардың қоныстануына әсер еткен тарихи оқиғаларды жазады |
мадақтау |
https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9045/ https://www.youtube.com/watch?v=iK-gPbbd_Uc Қазақ халқына құрметпен |
||
Жаңа білім |
Талдау мен зерттеу Оқушыларға Қазақстанда тұратын бір этностың тарихы мен тағдырын зерттеу жұмысы беріледі. Зерттеу нысанын төменде ұсынылған этностардан таңда: Өзбек, қырғыз, түрік, тәжік, ұйғыр, татар, орыс, украин, белорусь,башқұрт т.б. Зерттеу әдістері: Контент талдау-дереккөздер жинақтау Сұхбат алу Сауалнама жүргізу Зерттеу түрі (ұсынылған 3 әдістің бірін таңдау керек): Инфографика Тақырыпқа қатысты сандық деректерді «Инфографика» негізінде модельдеп, (инфографикада сандық ақпараттар көріну керек) Уақыт, орын, кеңістік концепциясының аспектілері негізінде талқылаңыз. Кейс Стади Тақырыпқа қатысты берілген ақпараттарды «Кейс Стади»негізінде модельде. (Қалыптасқан жағдай, мәселе, мәселенің өзектілігін негізде, мәселенің бірнеше себептерін және салдарларын анықтап, шешу жолдарын ұсыныңыз. Мәселе бойынша тарихшылар пікірі мен өз пікірінді ұсынып, қазіргі уақытта қалыатасқан жағдаймен байланыстырып қорытындылаңыз, тапсырманы постер түрінде орындаңыз). Бейнебаян Тақырыпқа қатысты берілген ақпараттарды бейнебаяннегізінде модельдеңіз. Ақпараттарды іріктеп, этностардың тарихы мен тағдыры туралы жинақталған дмәліметтер негізінде сценарий құрыңыз. Қалыптастырушы бағалау: « Аялдама» әдісі арқылы жүргізіледі. Зерттеу жұмысын оқушылар өзара бағалап, жұмысқа өз кері байланысын жазады. ДО форматында әрбір сынып оқушысы жұмысты электронды түрде қарап шығып, өзінің қосатын мәліметі мен бағалауын белгілі бір түспен жазып қалдырады. |
Бағалау критерийлері: Оқушы Қазақстанда өмір сүріп отырған бір этностың Қазақстанға қоныстану тарихын зерттеп, шағын жоба жұмысын жасайды Зерттеудің критерийлері: Таңдалған этностың Қазақстанға келу тарихы Саны Орналасуы Тілдік және салт-дәстүрлер ерекшелігі Танымал тұлғалары Оқушыларға дифференциация үшін таңдау беріледі. Бірнеше ұсынылған зерттеу түрлерін өз қабілеттеріне қарай таңдап, тапсырманы орындау. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Қазақстан тарихы 1-бөлім https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/ https://www.akorda.kz/kz/ https://stat.gov.kz/ www.kisi.kz |
||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Зерттеу жұмысына қажет мәліметтер жинақтап, берілген зерттеу әдісінің бірі бойынша өз жоба жұмысыңызды дайындап келу Әлеуметтік зерттеу жұмысын жүзеге асыру және қорытынды есеп жазу Зерттеу жұмысының кезеңдерін оқушыларға ұсынамыз. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
Кері байланыс |
.............. білгенім маңызды болды. ................. тапсырманы орындауда қиындықтар кездесті. Ең тиімді болғаны..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |