|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№137 Санды және әріпті өрнектер. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін тауып, түрлендіреді. |
|||||
|
Құндылықтар дарыту |
Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). Қайырлы күн, құлақтарым! Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). Қайырлы күн, қолдарым! Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). Қайырлы күн, аяқтарым! Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Қайырлы күн, мұғалім! Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ.Өткен сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты еске түсіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. (Ұ.Ж) Егер теңдеудің түбірін тапсаң, шыққан сан Айға қарағанда Күннің Жерден шамамен неше есе алыста орналасқанын көрсетеді. 4000+5а=3000+3000. Берілген теңдеуіміз күрделі теңдеу. Күн, Жер, Ай . Күн Айға қарағанда жерден неше есе алыста орналасқан? Өзіңді тексер! 4000+5а=3000+3000 4000+5а=6000 5a=6000-4000 5a=2000 a=2000:5 a=400 4000+5*400=3000+3000 6000=6000 ЕБҚ тапсырмасы Бөліндінің мәнін тап және тексер. а) 505 656 : 72; ә) 1 297 200 : 282. Ә) Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастыр және шығар. Жерден Айға дейінгі арақашықтық-384 403 км, ал Жерден Күнге дейінгі арақашықтық -149 597 887 км. Өзіңді тексер! S-384 403 км (Жерден Айға дейінгі арақашықтық). S-149 597 887 км (Жерден Күнге дейінгі арақашықтық). S-? X км 384 403 + х=149 597 887 х=149 597 887-384 403 х=149 213 484 384 403+149 213 484=149 597 887 149 597 887=149 597 887 б) Күннің диаметрі Айдың диаметріне қарағанда 13 996 526 км артық. Айдың диаметрі -3 474 км. Есеп бойынша теңдеу құр және шеш. x-13 996 526 км=3474 x=3474+13 996 526 x=14 000 000 14 000 000-13 996 526 км=3474 3474=3474
2-тапсырма. Өрнектерді қалай ықшамдауға болады? а) x+x+x=3х x неше рет алынған? «х 3 рет алынған » дегенді қысқаша былай жазуға болады? 3*х немесе 3 х Көбейту белгісі мұндай жағдайда көбіне жазылмайды. Б) (4+5)*у=9у (10-6)*х=4х Амалдардың қасиетін қолданамыз. Есіңде сақта! Қосындыны санға көбейту үшін сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп, одан шыққан көбейтінділерді қосуға болады. (а+b)*с=ac+bc Айырманы санға көбейту үшін сол санға азайғышты да, азайтқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтіндіні азайтуға болады. (а-b)*с=ac-bc Өзіңді тексер! (4+5)*у=4y+5y =9y В) (10-6)*х=10x-6x=4x ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. Өрнектерді ықшамда. А)d+d+d+d= 4d b+7b+11b= 19b 19р+20р-8р=31p b+b+b=3d 20a+13a+32a= 65a 14р+20р-р=33p c+c+2c=4c 4s+3s+7s=14b 3t-2t+t+5t=7t ә) 16a-9a=7a 10p-8p= 2p 17x-10x=7x 11a-8a=3a 12b-6b= 6b 21e-10e=11e 4-тапсырма. Жұптық жұмыс Сен әріптердің берілген мәнінде бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін таба аласың. Өрнектерді түрлендір және әріптердің берілген мәнінде өрнектердің мәнін тап. (234+124)a+237c=358a+237c=358a+237c=358*3+237*4=2022 562c+634c+76c=1272 c=1274*4=5088 569b+(69+77)d=569b+146d=569*2+146*5=1138+730=1868 (645+567+867)с-659a=2079 c-659 a=2079*4-659*3=8316-1977=6339 a=3 b=2 c= 4 d= 5 ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен орындайды. Есте сақта! Айнымалы-әр түрлі мәндер қабылдай алатын шама. Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді де ықшамдауға болады. Содан кейін әріптердің берілген мәнінде өрнектің мәнін табу керек. 5-тапсырма. №5 Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендір және әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есепте. 717b-84b+88c= 633b+88c=633*2+88*5=1706 (d+c)*25+34d =25d+25c+34d=59d+25c=59*7+25*5=538 a= b= c= d= 6-тапсырма Топтық жұмыс №8 Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастыр. Мың километрді 1 см деп алып, Жер мен Марс ғаламшарларын шеңбер түрінде сыз.
1000 км=1 см 12756 км=12 см 8мм ( жердің диаметрі) 6788 км =6 см 8 мм (Марстың диаметрі) Саралау
|
Теңдеудің түбірін табады. Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастырады және шығарады. Есеп бойынша теңдеу құрады және шешеді. Өрнектерді қалай өрнектеуге болатынын айтады. Амалдардың қасиетін қолдану ережесін еске сақтайды. Өрнектерді ықшамдап жазады. Өрнектерді түрлендіреді және әріптердің берілген мәніндегі өрнектердің мәнін табады. Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендіреді және әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептейді. Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастырады. |
Дескриптор: -Теңдеуді шешеді.(1б) - Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастырады және шығарады;(1б) - Есеп бойынша теңдеу құрады және шешеді.(1б) ҚБ: шапалақтау Дескриптор: - Өрнектерді қалай өрнектеуге болатынын айтады.(1б) ҚБ: «Бағдаршам» әдісі Дескриптор: - Өрнектерді ықшамдап жазады.(1б) Қб: жарайсың!Тамаша! Дескриптор: - Өрнектерді түрлендіреді;(1б) - әріптердің берілген мәніндегі өрнектердің мәнін табады.(1б) Қб: от шашу Дескриптор: - Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендіреді;(1б) - әріптердің берілген мәніндегі өрнектерді есептейді.(1б) - Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастырады.(1б) |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Еркін микрофон» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма .№9 Өрнекті ықшамда. Олардың мәнін тап. Мұндағы , a=3, b=2, x= 4. (a+b)*5+9a+3b 6*(x+a)-5a 13*(a+b)-7b+4a 30x-(5x+4x) Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№137 Санды және әріпті өрнектер. ҚМЖ 4-сынып
№137 Санды және әріпті өрнектер. ҚМЖ 4-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№137 Санды және әріпті өрнектер. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін тауып, түрлендіреді. |
|||||
|
Құндылықтар дарыту |
Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). Қайырлы күн, құлақтарым! Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). Қайырлы күн, қолдарым! Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). Қайырлы күн, аяқтарым! Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Қайырлы күн, мұғалім! Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады ІІ.Өткен сабақты бекіту. «Woorwall» қосымшасы арқылы өткен сабақты еске түсіру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. (Ұ.Ж) Егер теңдеудің түбірін тапсаң, шыққан сан Айға қарағанда Күннің Жерден шамамен неше есе алыста орналасқанын көрсетеді. 4000+5а=3000+3000. Берілген теңдеуіміз күрделі теңдеу. Күн, Жер, Ай . Күн Айға қарағанда жерден неше есе алыста орналасқан? Өзіңді тексер! 4000+5а=3000+3000 4000+5а=6000 5a=6000-4000 5a=2000 a=2000:5 a=400 4000+5*400=3000+3000 6000=6000 ЕБҚ тапсырмасы Бөліндінің мәнін тап және тексер. а) 505 656 : 72; ә) 1 297 200 : 282. Ә) Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастыр және шығар. Жерден Айға дейінгі арақашықтық-384 403 км, ал Жерден Күнге дейінгі арақашықтық -149 597 887 км. Өзіңді тексер! S-384 403 км (Жерден Айға дейінгі арақашықтық). S-149 597 887 км (Жерден Күнге дейінгі арақашықтық). S-? X км 384 403 + х=149 597 887 х=149 597 887-384 403 х=149 213 484 384 403+149 213 484=149 597 887 149 597 887=149 597 887 б) Күннің диаметрі Айдың диаметріне қарағанда 13 996 526 км артық. Айдың диаметрі -3 474 км. Есеп бойынша теңдеу құр және шеш. x-13 996 526 км=3474 x=3474+13 996 526 x=14 000 000 14 000 000-13 996 526 км=3474 3474=3474
2-тапсырма. Өрнектерді қалай ықшамдауға болады? а) x+x+x=3х x неше рет алынған? «х 3 рет алынған » дегенді қысқаша былай жазуға болады? 3*х немесе 3 х Көбейту белгісі мұндай жағдайда көбіне жазылмайды. Б) (4+5)*у=9у (10-6)*х=4х Амалдардың қасиетін қолданамыз. Есіңде сақта! Қосындыны санға көбейту үшін сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп, одан шыққан көбейтінділерді қосуға болады. (а+b)*с=ac+bc Айырманы санға көбейту үшін сол санға азайғышты да, азайтқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтіндіні азайтуға болады. (а-b)*с=ac-bc Өзіңді тексер! (4+5)*у=4y+5y =9y В) (10-6)*х=10x-6x=4x ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. Өрнектерді ықшамда. А)d+d+d+d= 4d b+7b+11b= 19b 19р+20р-8р=31p b+b+b=3d 20a+13a+32a= 65a 14р+20р-р=33p c+c+2c=4c 4s+3s+7s=14b 3t-2t+t+5t=7t ә) 16a-9a=7a 10p-8p= 2p 17x-10x=7x 11a-8a=3a 12b-6b= 6b 21e-10e=11e 4-тапсырма. Жұптық жұмыс Сен әріптердің берілген мәнінде бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін таба аласың. Өрнектерді түрлендір және әріптердің берілген мәнінде өрнектердің мәнін тап. (234+124)a+237c=358a+237c=358a+237c=358*3+237*4=2022 562c+634c+76c=1272 c=1274*4=5088 569b+(69+77)d=569b+146d=569*2+146*5=1138+730=1868 (645+567+867)с-659a=2079 c-659 a=2079*4-659*3=8316-1977=6339 a=3 b=2 c= 4 d= 5 ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен орындайды. Есте сақта! Айнымалы-әр түрлі мәндер қабылдай алатын шама. Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді де ықшамдауға болады. Содан кейін әріптердің берілген мәнінде өрнектің мәнін табу керек. 5-тапсырма. №5 Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендір және әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есепте. 717b-84b+88c= 633b+88c=633*2+88*5=1706 (d+c)*25+34d =25d+25c+34d=59d+25c=59*7+25*5=538 a= b= c= d= 6-тапсырма Топтық жұмыс №8 Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастыр. Мың километрді 1 см деп алып, Жер мен Марс ғаламшарларын шеңбер түрінде сыз.
1000 км=1 см 12756 км=12 см 8мм ( жердің диаметрі) 6788 км =6 см 8 мм (Марстың диаметрі) Саралау
|
Теңдеудің түбірін табады. Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастырады және шығарады. Есеп бойынша теңдеу құрады және шешеді. Өрнектерді қалай өрнектеуге болатынын айтады. Амалдардың қасиетін қолдану ережесін еске сақтайды. Өрнектерді ықшамдап жазады. Өрнектерді түрлендіреді және әріптердің берілген мәніндегі өрнектердің мәнін табады. Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендіреді және әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептейді. Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастырады. |
Дескриптор: -Теңдеуді шешеді.(1б) - Берілген деректер мен сызба бойынша есеп құрастырады және шығарады;(1б) - Есеп бойынша теңдеу құрады және шешеді.(1б) ҚБ: шапалақтау Дескриптор: - Өрнектерді қалай өрнектеуге болатынын айтады.(1б) ҚБ: «Бағдаршам» әдісі Дескриптор: - Өрнектерді ықшамдап жазады.(1б) Қб: жарайсың!Тамаша! Дескриптор: - Өрнектерді түрлендіреді;(1б) - әріптердің берілген мәніндегі өрнектердің мәнін табады.(1б) Қб: от шашу Дескриптор: - Бірнеше айнымалысы бар өрнектерді түрлендіреді;(1б) - әріптердің берілген мәніндегі өрнектерді есептейді.(1б) - Ғаламшарлардың, Айдың және кішкентай ғаламшарлардың диаметрін салыстыруға есептер құрастырады.(1б) |
Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Еркін микрофон» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Үйге тапсырма .№9 Өрнекті ықшамда. Олардың мәнін тап. Мұндағы , a=3, b=2, x= 4. (a+b)*5+9a+3b 6*(x+a)-5a 13*(a+b)-7b+4a 30x-(5x+4x) Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10 Слайд 11 |
||
шағым қалдыра аласыз


















