2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / №139 Есепке айнымалысы бар есептер құру ҚМЖ 4-сынып

№139 Есепке айнымалысы бар есептер құру ҚМЖ 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
№139 Есепке айнымалысы бар есептер құру ҚМЖ 4-сынып
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

4А. Теңдеу және теңсіздік, өрнек

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

139 Есепке айнымалысы бар есептер құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру;

4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;

Сабақтың мақсаты:

- санды және әріпті өрнектерді түрлендіре алады;

-әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін тауып есептейді.

Құндылықтар дарыту

Еңбек пен шығармашылық құндылықтарын дарыту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І. Психологиялық дайындық

Қал қалай? 

Осылай! (Бас бармағын көтереді).

Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»).

Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).

Түнгі ұйқы?– Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, 

бастарын түсіреді).Аласың ба? 

-Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды).

Бергенде ше? Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).

Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).

Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)

ІІ.Өткен сабақты бекіту.

Өрнекті ықшамда. Олардың мәнін тап. Мұндағы , a=3, b=2, x= 4.

(a+b)*5+9a+3b 6*(x+a)-5a

13*(a+b)-7b+4a 30x-(5x+4x)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау


Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!




Слайд 1













Слайд 2

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма

1Планетаралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектері қалай аталатынын білесің бе? Есепте және жауабыңды тексер. Олардың түстері реңсіз: сұр, қара немесе қара-қоңыр түсті тас немесе темір кесектері. Алайда бұл тікелей зерттеуге алуға болатын жерден тыс жалғыз денелер. Біз зертханада олардың химиялық және минералдық құрамын, құрылымы мен түрлі физикалық қасиеттерін зерттей аламыз.

10000:250=40 (М) 175500:500=351 (И)

250*8=2000 (Е) 42142:2=21071 (Т)

848400:2=424200 (Е) 560000:800=700 (Т)

42006:6=7001 (Р) 1212*4=4848 (О)

МЕТЕОРИТ

2-тапсырма.

2 Есепте.

А)5210-к+18122:26, к=854; 1)5210-854+18122:26=5053

2)5210-3129+18122:26=2778

Ә)а:(25*4)*3 , а=48000; 54000

48000:(25*4)*3=48000:100*3=480*3=1440

54000:(25*4)*3=54000:100*3=540*3=1620

ЕБҚ тапсырмасы

Төмендегі теңдіктер орындалатындай жақшаларды қой.

а) 7 · 9 + 12 : 3 – 2 = 23; ә) 7 · 9 + 12 : 3 – 2 = 75.

3-тапсырма.

3 Өрнектерді жаз. Әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есепте

С=290

Ш:9*с=9*290=2610 қ

Ж: 2610 қорап жасау керек.

Ә)в=27

Ш:(в:3)*9=(27:3)*9=9*9=81 бет

Ж:81 бет мәтін аудару керек.

4-тапсырма

4 Есепті амалдар бойынша шығар. Неше амалмен шықты?

Автобекетте 1 000 мәшине бар. Олардың 385-і – жеңіл, ал қалғаны – жүк мәшинелер. Жүк мәшинелердің

2/5 бөлігі техникалық байқауға жөнелтілді. Автобекетте неше жүк мәшинесі қалды?

Барлығы 1000 м

Жеңіл м – 385

Жүк м - ?

Жөтелтілді – 2,5 б

Қалды - ? Жүк м.

Ш:1)1000-385=615 (жүк мәшинелер)

2)615*2.5=615:5*2=123*2=246 (техн.жөтелтілді)

3)615-246=369 (қалғаны)

Ж:Автобекетке 369 жүк мәшинесі қалды.

ЕБҚ тапсырмасы

Шебер бір бөлшекті 8 минутта, ал оның шәкірті 12 минутта жасайды.

Екеуі бірлесіп 60 тетік жасады. Әрқайсысы қанша тетік

жасады?

5-тапсырма

5 Амалдардың орындалу ретін анықта және өрнектердің мәнін тап.

1)(726-139)*47+10011=37600

2)(411-325)*602-16926=34846

3)(982-709)*852-9608=222988

4)(738+906)*375-287453=329047

6-тапсырма.

6 Өрнек бойынша есеп құрастыр

А)Қоймада 120 кг алма болды.Тағы да 65 кг-нан 2 жәшік алма әкелінді.Қоймада енді қанша кг алма бар?

Ш:120+65*2=250 кг

Ж:Қоймада 250 кг алма бар.

Ә)Қоймада 168 кг-картоп болды.Оның 43 кг-нан 2 қабын базарға алып кетті.Қоймада қанша кг картоп қалды?

Ш:168-43*2=82 кг

Ж:Қоймада 82 кг картоп қалды.

Б)Базарға 15 кг-нан 4 жәшік алма және 12 кг-нан 4 жәшік алмұрт әкелінді.Барлығы қанша кг жеміс әкелінді?

Ш:15*4+12*4=108 кг

Ж:Барлығы 108 кг жеміс әкелінді.

7-тапсырма.

7 Тапсырманы орында.

16-24-26-30 см

8-тапсырма

9 Әрбір сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қой

А)1,8,11,18,21,28,31

Ә)2,1,3,2,4,3,5,4,6

Б)20,16,21.15,22,14,23,13




Планетаралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектері қалай аталатынын есептеп айтады.






Амалдарды орындайды.






Өрнектерді жазып, әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептейді.















Амалдар ретін анықтайды

және өрнектердің мәндерін табады.




Берілген өрнек бойынша есеп құрастырады.


Сан тізбегін жазып, заңдылығын анықтаймыз.


Өрнектің мәні тура болатындай сұрақ белгісінің орнына

цифрлар қояды.

Әрбір сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап,

қалдырылған сандарды қой.












Дескриптор:

- Есептейді және жауабын тексереді-1б

- Амалдарды орындайды-1 б







Дескриптор:

- Өрнектерді жазады-1б

-Әріптердің берілген мәнінде өрнектерді есептейді-1б




Дескриптор:

-Есепті амалдар бойынша шығарады-1б

-неше амалмен шыққанын анықтап айтады-1б







Дескриптор:

- Амалдардың орындалу ретін анықтайды және өрнектердің мәнін табады- 1б



Дескриптор:

- Өрнек бойынша есеп құрастырады-1б

-есептерді шығарады-1б






Дескриптор:

- Әрбір сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қояды-1б


Слайд 3

















Слайд 4









Слайд 5






Слайд 6
















Слайд 7











Слайд 8









Слайд 9

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

«Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту

Үйге тапсырма №10

А=6,с=2

96:(а+с)=96:(6+2)96:8=12 топ

12*6=72 (ұл)

12*2=24 (қыз)

Ж:Байқауға 72 ұл, 24 қыз қатысты.

Рефлексия

Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?



Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 10










10 Сәуір 2025
255
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі