|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Зат. Ауа. Су |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сыныбы: 3 |
13 сабақ. Ауа неден тұрады? ( Жаратылыстану 52 - 54 бет «Назарбаев Зияткерлік мектептері» 2024 ж.) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.3.2.1 ауаның құрамы мен жануды қолдайтын қасиетін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің
түрлерін, артықшылығы мен кемшілігін анықтау; |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психология лық ахуал қалыптасты ру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 5 минут |
Осы біздер қандаймыз? Талабы биік таудаймыз. Ақылдымыз, парасаттымыз, көңілдіміз. Үлкенге ізеттіміз, Кішіге құрметтіміз. Көп оқимыз, өнерліміз!
12 сабақ. Заттар қандай болады? «Миға шабуыл» әдісі
Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап бер
|
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді
температурада.
|
Қ.Б Керемет!
Дескриптор Мәтінді мазмұндайды 1 балл Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл |
Оқулық 48 – 51 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұ |
Сынып жұмысы 13 сабақ. Ауа неден құралады? Сабақтың мақсаты:
Тірек сөздер: азот, ауаның құрамы
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Таным» әдісі Айтылым; 52 бет 1 тапсырма
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді.
Жұмбақта жасырылған заттың қасиеттерін сипатта
Айтылым; 52 бет 2 тапсырма
|
Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді 1 – тапсырма Жауабы: Ауа
түссіз..
күйіне келеді.
2 - тапсырма
Ауа тіршілік үшін өте маңызды. Тірі ағзалар, әсіресе жануарлар мен адамдар, тыныс алу үшін оттегін пайдаланады, ал өсімдіктер көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөліп шығарады. Су Күн жылу мен
жарық Қоректік
заттар Өлшемі Жер: Жер Марстан үлкен. Оның диаметрі шамамен 12 742 км. Марс: Марстың диаметрі Жердің жартысындай ғана, шамамен 6 779 км. Ауа райы Жер: Жердің климаты тіршілікке қолайлы. Мұнда ауа, су және орташа температура бар. Марс: Марс өте суық. Оның температурасы -60°C шамасында. Ауа қабаты Жер: Жердің атмосферасында оттегі мен азот көп, сондықтан тіршілік бар. Марс: Марстың атмосферасында көмірқышқыл газы көп, ал оттегі өте аз. Су Жер: Жердің бетінде мұхиттар, өзендер мен көлдер бар. Марс: Марста сұйық су жоқ, бірақ оның бетінде мұз немесе су буы болуы мүмкін. Түсі Жер: Жер жасыл және көгілдір түсті, себебі онда су мен өсімдіктер бар. Марс: Марс "Қызыл планета" деп аталады, себебі оның беті қызыл түсті темір тотығынан тұрады. Тіршілік Жер: Жерде адамдар, жануарлар мен өсімдіктер бар. Марс: Марста тіршілік бар ма, жоқ па – ғалымдар әлі зерттеп жатыр.
оттегін жұтып, тіршілік етеді. Оттегі олардың денесіндегі энергия өндіруге көмектеседі. Өсімдіктер де ауамен тыныстайды. Олар түнде оттегін сіңіріп, күндіз көмірқышқыл газын қабылдайды. |
Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 2 балл |
Оқулық 52 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 53 бет 3 тапсырма
Диаграманың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауап бер. Ауада қандай зат көбірек кездеседі? Тыныс алу үшін қандай газ қажет? Тыныс алғанда қандай газ бөлінеді?
Зертте Майшам қаншалықты ұзақ жанады?
Отпен ойнау өте қауіпті! Өрт шығуы мүмкін!
Ауа азот, оттек, көмірқышқыл газ және басқа газ қоспасынан тұрады. Ауа құрамында азот көп. Азот кез келген ағзаның тіршілігі үшін қажет зат. Ауа құрамындағы ең маңызды газ оттек. Оттекпен тірі ағзалар тыныс алады. Оттексіз от жанбайды. Сондықтан өрт сөндіру кезінде оттек жібермеу үшін ауаның жолын сумен, құммен жабады. Ауа құрамының аз бөлігін көмірқышқыл газ құрайды. Оны адамдар, жануарлар және өсімдіктер бөліп шығарады. Ірі фабрика , зауыттар, автокөліктер көмірқышқыл газын көп бөліп, ауадағы мөлшерін көбейтуі мүмкін. Фотосинтез үдерісі нәтижесінде өсімдіктер ауадағы оттек қорын толықтырады. Сондай-ақ ауа құрамында басқа да газдар, ш аң-тозаң мен су буы болады. Ойлан
|
3 тапсырма
Зерттеу
Ойлан
Құрамында әртүрлі газдар бар, мысалы: оттегі, азот, көмірқышқыл газы және басқа да қоспалар. Адамдар мен жануарлар ауадан оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын бөледі. Ал өсімдіктер керісінше, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегі шығарады.
Есіңе сақта! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 2 балл |
Оқулық 53 бет Оқулық 54 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 Бекіту ұжымдық жұмыс |
Сабақты бекіту 3-тапсырма «Таны, біл» әдісі Айтылым; 53 бет 4 тапсырма
Суреттерге қара. От қай кезде жанады, қай кезде жанбайды? Суретшінің жіберген қатесін тауып түсіндір
Оттың жануының ауамен қандац байланысы бар? Үйге тапсырма : 52 – 54 бет «Ауа неден құралады?» оқу мазмұндау |
4 тапсырма Жаңбыр
(1-сурет): Түнгі ашық ауа
(2-сурет): Әйнек қақпақ астында
(3-сурет): Жел
(4-сурет): Күннің астында
(5-сурет): Орманда
(6-сурет): Суреттегі қателер: 1-сурет: Жаңбыр кезінде от жануы қиын, бұл қате. 3-сурет: Әйнек қақпақ астында от жанбайды, бұл оттегі жетіспегендіктен дұрыс көрсетілген. 4-сурет: Желде отты бақылаусыз жағу қауіпті, бұл қауіпсіздік ережелерін бұзады. 6-сурет: Орманда абайсыз жағылған от үлкен өртке әкелуі мүмкін. Қорытынды: От жақсы жану үшін құрғақ ауа, жеткілікті оттегі және тыныш орта қажет. Жауын-шашын, жел немесе оттегі жетіспеушілігі оттың жануына кедергі болады. Орманда немесе желде от жаққанда сақ болу өте маңызды. |
Дескриптор Сұраққа жауап береді 1 балл |
Оқулық 53 бет |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
13 сабақ. Ауа неден тұрады? 3 сынып жаратылыстану
13 сабақ. Ауа неден тұрады? 3 сынып жаратылыстану
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Зат. Ауа. Су |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сыныбы: 3 |
13 сабақ. Ауа неден тұрады? ( Жаратылыстану 52 - 54 бет «Назарбаев Зияткерлік мектептері» 2024 ж.) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.3.2.1 ауаның құрамы мен жануды қолдайтын қасиетін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің
түрлерін, артықшылығы мен кемшілігін анықтау; |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психология лық ахуал қалыптасты ру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 5 минут |
Осы біздер қандаймыз? Талабы биік таудаймыз. Ақылдымыз, парасаттымыз, көңілдіміз. Үлкенге ізеттіміз, Кішіге құрметтіміз. Көп оқимыз, өнерліміз!
12 сабақ. Заттар қандай болады? «Миға шабуыл» әдісі
Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап бер
|
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді
температурада.
|
Қ.Б Керемет!
Дескриптор Мәтінді мазмұндайды 1 балл Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл |
Оқулық 48 – 51 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұ |
Сынып жұмысы 13 сабақ. Ауа неден құралады? Сабақтың мақсаты:
Тірек сөздер: азот, ауаның құрамы
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Таным» әдісі Айтылым; 52 бет 1 тапсырма
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді.
Жұмбақта жасырылған заттың қасиеттерін сипатта
Айтылым; 52 бет 2 тапсырма
|
Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді 1 – тапсырма Жауабы: Ауа
түссіз..
күйіне келеді.
2 - тапсырма
Ауа тіршілік үшін өте маңызды. Тірі ағзалар, әсіресе жануарлар мен адамдар, тыныс алу үшін оттегін пайдаланады, ал өсімдіктер көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөліп шығарады. Су Күн жылу мен
жарық Қоректік
заттар Өлшемі Жер: Жер Марстан үлкен. Оның диаметрі шамамен 12 742 км. Марс: Марстың диаметрі Жердің жартысындай ғана, шамамен 6 779 км. Ауа райы Жер: Жердің климаты тіршілікке қолайлы. Мұнда ауа, су және орташа температура бар. Марс: Марс өте суық. Оның температурасы -60°C шамасында. Ауа қабаты Жер: Жердің атмосферасында оттегі мен азот көп, сондықтан тіршілік бар. Марс: Марстың атмосферасында көмірқышқыл газы көп, ал оттегі өте аз. Су Жер: Жердің бетінде мұхиттар, өзендер мен көлдер бар. Марс: Марста сұйық су жоқ, бірақ оның бетінде мұз немесе су буы болуы мүмкін. Түсі Жер: Жер жасыл және көгілдір түсті, себебі онда су мен өсімдіктер бар. Марс: Марс "Қызыл планета" деп аталады, себебі оның беті қызыл түсті темір тотығынан тұрады. Тіршілік Жер: Жерде адамдар, жануарлар мен өсімдіктер бар. Марс: Марста тіршілік бар ма, жоқ па – ғалымдар әлі зерттеп жатыр.
оттегін жұтып, тіршілік етеді. Оттегі олардың денесіндегі энергия өндіруге көмектеседі. Өсімдіктер де ауамен тыныстайды. Олар түнде оттегін сіңіріп, күндіз көмірқышқыл газын қабылдайды. |
Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 2 балл |
Оқулық 52 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 53 бет 3 тапсырма
Диаграманың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауап бер. Ауада қандай зат көбірек кездеседі? Тыныс алу үшін қандай газ қажет? Тыныс алғанда қандай газ бөлінеді?
Зертте Майшам қаншалықты ұзақ жанады?
Отпен ойнау өте қауіпті! Өрт шығуы мүмкін!
Ауа азот, оттек, көмірқышқыл газ және басқа газ қоспасынан тұрады. Ауа құрамында азот көп. Азот кез келген ағзаның тіршілігі үшін қажет зат. Ауа құрамындағы ең маңызды газ оттек. Оттекпен тірі ағзалар тыныс алады. Оттексіз от жанбайды. Сондықтан өрт сөндіру кезінде оттек жібермеу үшін ауаның жолын сумен, құммен жабады. Ауа құрамының аз бөлігін көмірқышқыл газ құрайды. Оны адамдар, жануарлар және өсімдіктер бөліп шығарады. Ірі фабрика , зауыттар, автокөліктер көмірқышқыл газын көп бөліп, ауадағы мөлшерін көбейтуі мүмкін. Фотосинтез үдерісі нәтижесінде өсімдіктер ауадағы оттек қорын толықтырады. Сондай-ақ ауа құрамында басқа да газдар, ш аң-тозаң мен су буы болады. Ойлан
|
3 тапсырма
Зерттеу
Ойлан
Құрамында әртүрлі газдар бар, мысалы: оттегі, азот, көмірқышқыл газы және басқа да қоспалар. Адамдар мен жануарлар ауадан оттегін сіңіріп, көмірқышқыл газын бөледі. Ал өсімдіктер керісінше, көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегі шығарады.
Есіңе сақта! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап бере алады 2 балл |
Оқулық 53 бет Оқулық 54 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 Бекіту ұжымдық жұмыс |
Сабақты бекіту 3-тапсырма «Таны, біл» әдісі Айтылым; 53 бет 4 тапсырма
Суреттерге қара. От қай кезде жанады, қай кезде жанбайды? Суретшінің жіберген қатесін тауып түсіндір
Оттың жануының ауамен қандац байланысы бар? Үйге тапсырма : 52 – 54 бет «Ауа неден құралады?» оқу мазмұндау |
4 тапсырма Жаңбыр
(1-сурет): Түнгі ашық ауа
(2-сурет): Әйнек қақпақ астында
(3-сурет): Жел
(4-сурет): Күннің астында
(5-сурет): Орманда
(6-сурет): Суреттегі қателер: 1-сурет: Жаңбыр кезінде от жануы қиын, бұл қате. 3-сурет: Әйнек қақпақ астында от жанбайды, бұл оттегі жетіспегендіктен дұрыс көрсетілген. 4-сурет: Желде отты бақылаусыз жағу қауіпті, бұл қауіпсіздік ережелерін бұзады. 6-сурет: Орманда абайсыз жағылған от үлкен өртке әкелуі мүмкін. Қорытынды: От жақсы жану үшін құрғақ ауа, жеткілікті оттегі және тыныш орта қажет. Жауын-шашын, жел немесе оттегі жетіспеушілігі оттың жануына кедергі болады. Орманда немесе желде от жаққанда сақ болу өте маңызды. |
Дескриптор Сұраққа жауап береді 1 балл |
Оқулық 53 бет |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















