Сабақтың жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі |
Мектеп: №13 Н.Төреқұлов атындағы ЖОМ Жетісай ауданы |
|
||||
|
Күні:03.12.2018 |
Мұғалімнің ТАӘ: Абеуова Г.Т Нуралиевна |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандардың саны: |
қатыспағандар: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары (екінші сағат) |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілуі тиісті оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме жасау) |
7.1.2.1 –дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстандағы хандық биліктің жойылу себептерін біледі; Басым көпшілігі: дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра анықтайды; а Кейбір оқушылар:Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
- дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра сипаттайды; - Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады |
|
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану, талдау |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар мәтінді оқиды, таратпа материалдарды қолданып, Қазақстандағы хандық биліктің жойылуын, оның себептерін анықтайды, сипаттайды;топтастырады , ауызша түрде ұсынады Пәнге тән лексика және терминология: .реформалар, хандық биліктің жойылуы, Сперанский М.М, аға сұлтан, болыстық сұлтан, Жарғы, округ, ауыл старшыны, ЭссенП.К Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Дереккөз нені хабарлайды/ көрсетеді? Отаршылдық саясатқа қарсы күрес, .... болды. Менің ойымша, Жарғы сол заманның бұрмаланған сәті болды, себебі... Мен бұл дереккөздерден қандай қорытынды шығара аламын? Бұл дерек .... көрсетеді. Мен тағы қандай сұрақтарды қоя аламын ? Менің .....тағы да білуім қажет болып табылады Бұл тұжырым / болжам нақты ма? Осы дәлелді маған /сізгетексеру/толықтыру қажетпе? |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүуіләлемдік өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы 7 сынып « Қазақ хандығының құрылуы» тарауы |
|
||||
|
Алдын ала білімдері |
Империя, хандық, реформа, отаршылдық саясат туралы біледі |
|
||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
Сабақ барысында жоспарланған әрекет |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин 4 мин |
«Бүгін саған тілеймін!»әдісі бойынша психологиялық ахуал қалыптастыру. 1,2 ,3- ке санау арқылы топқа біріктіру І топ - «империя» ІІ топ - «Қазақстан» ІІІ топ – «Тарихшы» Өткенді қайталау Б/Т. 1 тапсырма«Өрмекшенің торы» әдісі
Қ: Смайликтер ақылы Саралау тәсілі – Қарқын |
«1», «2», «3»сандары бар стикерлер Бір бума тоқыма жіп, смайликтер |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 12 мин 10минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі:1822-1824 жылдардағы патша реформаларының салдарларын қай салада байқауға болады? сұрағын қою арқылы сабақ соңында нәтижеге қол жеткіземін.Қысқаша 1822-1824 жылдардағы патша реформаларының салдарлары туралы түсінік беремін. Б/Т. 1 топ - 2 тапсырма «Ақпаратты сүзу» әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Саралау тәсілі: дереккөздермен жұмыс Б/Т. 2 топ - 2 тапсырма «Инсерт » әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. + -жаңа сөз ? – бұл не? Ү- таныс сөз -- күмәнді Қ: жұлдызшалар арқылы Саралау тәсілі:жіктеу Б/Т. 3 топ - 2 тапсырма «РАФТ» әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Рөлдік хат жазу Қ: « От шашу» әдісі арқылы Саралау тәсілі:бағалау Таныстырылым. Дескриптор:
Бағалау критерий:
Б/Т. 3 - тапсырма «Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі Сабақты бір сөйлеммен қорытындылаңыз, сөйлемде кім/ не/ қашан/ қайда/ неліктен/ қалай? Деген сұрақтарға жауап болуы тиіс Дескриптор:
Бағалау критерий:
Таныстырылым Қ Өзара топтық бағалау. С |
Қазақстан тарихы 8 сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп 2017ж |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин 1 мин |
«Ғажайып тақта» әдісі Оқушылар жұптасып сабақ тақырыбы бойынша түсінбеген сұрақтарын стикерлерге жазып, тақтаға жапсырады, ал ал одан соң басқа жұптар өздерінің әуелеті жететін сұрақтарға жауап бересіздер. Сабақты қорыту Сабақтың мақсатына қол жеткіздік пе? Сабақтың барысында не қиын болды? Не қызықты болды? Үйге тапсырма: Мәтінді оқу «Білім ағашы» әдісімен бағалау |
|
|
|||
|
Саралау – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз дарынды оқушылар алдында қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||
|
Барлық оқушылар: Қазақстандағы хандық биліктің жойылу себептерін біледі; Басым көпшілігі: дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра анықтайды; Кейбір оқушылар:Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады Саралау тәсілі – Қарқын,Дереккөздер,Қорытынды, бағалау, жіктеу |
Оқушылармен нәтижеге қол жеткізу үшін ашық сұрақтар берілді. Топтық жұмыстар арқылы оқушылардың түсіндірмелерін бағалау мақсатында топтық бағалау, өзін-өзі бағалау,мадақтау сөздер, « от шашу», жұлдызшалар, смайликтер әдістерімен , ынталандыру арқылы , сабақ соңында «Білім ағашы» әдісімен бағалау. |
АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық сақтау технологиялары.Сабақта ширату жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||||
|
Сабақты мақсаты / оқытудың мақсаты шынайы болды ма? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Егер қол жеткізбесе, неліктен? Сабақтағы саралау (дифференциация) дұрыс жүргізілді ме? Сабақтағы уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақты беру туралы, сондай-ақ оқыту туралы дұрыстап ойланыңыз) 1:
2: Сабақты жақсартуға не септігін тигізер еді? (сабақты беру туралы, сондай-ақ оқыту туралы дұрыстап ойланыңыз) 1: 2: Сабақты беру кезінде сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / кемшіліктері туралы нені аңғардым? Келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1822-1824 жылдардағы патша Жарлықтары
1822-1824 жылдардағы патша Жарлықтары
Сабақтың жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі |
Мектеп: №13 Н.Төреқұлов атындағы ЖОМ Жетісай ауданы |
|
||||
|
Күні:03.12.2018 |
Мұғалімнің ТАӘ: Абеуова Г.Т Нуралиевна |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандардың саны: |
қатыспағандар: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары (екінші сағат) |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілуі тиісті оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме жасау) |
7.1.2.1 –дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстандағы хандық биліктің жойылу себептерін біледі; Басым көпшілігі: дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра анықтайды; а Кейбір оқушылар:Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
- дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра сипаттайды; - Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады |
|
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану, талдау |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар мәтінді оқиды, таратпа материалдарды қолданып, Қазақстандағы хандық биліктің жойылуын, оның себептерін анықтайды, сипаттайды;топтастырады , ауызша түрде ұсынады Пәнге тән лексика және терминология: .реформалар, хандық биліктің жойылуы, Сперанский М.М, аға сұлтан, болыстық сұлтан, Жарғы, округ, ауыл старшыны, ЭссенП.К Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Дереккөз нені хабарлайды/ көрсетеді? Отаршылдық саясатқа қарсы күрес, .... болды. Менің ойымша, Жарғы сол заманның бұрмаланған сәті болды, себебі... Мен бұл дереккөздерден қандай қорытынды шығара аламын? Бұл дерек .... көрсетеді. Мен тағы қандай сұрақтарды қоя аламын ? Менің .....тағы да білуім қажет болып табылады Бұл тұжырым / болжам нақты ма? Осы дәлелді маған /сізгетексеру/толықтыру қажетпе? |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүуіләлемдік өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы 7 сынып « Қазақ хандығының құрылуы» тарауы |
|
||||
|
Алдын ала білімдері |
Империя, хандық, реформа, отаршылдық саясат туралы біледі |
|
||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
Сабақ барысында жоспарланған әрекет |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин 4 мин |
«Бүгін саған тілеймін!»әдісі бойынша психологиялық ахуал қалыптастыру. 1,2 ,3- ке санау арқылы топқа біріктіру І топ - «империя» ІІ топ - «Қазақстан» ІІІ топ – «Тарихшы» Өткенді қайталау Б/Т. 1 тапсырма«Өрмекшенің торы» әдісі
Қ: Смайликтер ақылы Саралау тәсілі – Қарқын |
«1», «2», «3»сандары бар стикерлер Бір бума тоқыма жіп, смайликтер |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 12 мин 10минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі:1822-1824 жылдардағы патша реформаларының салдарларын қай салада байқауға болады? сұрағын қою арқылы сабақ соңында нәтижеге қол жеткіземін.Қысқаша 1822-1824 жылдардағы патша реформаларының салдарлары туралы түсінік беремін. Б/Т. 1 топ - 2 тапсырма «Ақпаратты сүзу» әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Саралау тәсілі: дереккөздермен жұмыс Б/Т. 2 топ - 2 тапсырма «Инсерт » әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. + -жаңа сөз ? – бұл не? Ү- таныс сөз -- күмәнді Қ: жұлдызшалар арқылы Саралау тәсілі:жіктеу Б/Т. 3 топ - 2 тапсырма «РАФТ» әдісі Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Рөлдік хат жазу Қ: « От шашу» әдісі арқылы Саралау тәсілі:бағалау Таныстырылым. Дескриптор:
Бағалау критерий:
Б/Т. 3 - тапсырма «Бір сөйлемдік қорытынды» әдісі Сабақты бір сөйлеммен қорытындылаңыз, сөйлемде кім/ не/ қашан/ қайда/ неліктен/ қалай? Деген сұрақтарға жауап болуы тиіс Дескриптор:
Бағалау критерий:
Таныстырылым Қ Өзара топтық бағалау. С |
Қазақстан тарихы 8 сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп 2017ж |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин 1 мин |
«Ғажайып тақта» әдісі Оқушылар жұптасып сабақ тақырыбы бойынша түсінбеген сұрақтарын стикерлерге жазып, тақтаға жапсырады, ал ал одан соң басқа жұптар өздерінің әуелеті жететін сұрақтарға жауап бересіздер. Сабақты қорыту Сабақтың мақсатына қол жеткіздік пе? Сабақтың барысында не қиын болды? Не қызықты болды? Үйге тапсырма: Мәтінді оқу «Білім ағашы» әдісімен бағалау |
|
|
|||
|
Саралау – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз дарынды оқушылар алдында қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||
|
Барлық оқушылар: Қазақстандағы хандық биліктің жойылу себептерін біледі; Басым көпшілігі: дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыра анықтайды; Кейбір оқушылар:Басқарудың жаңа жүйесінің салдарларын түсінеді, ажыратады Саралау тәсілі – Қарқын,Дереккөздер,Қорытынды, бағалау, жіктеу |
Оқушылармен нәтижеге қол жеткізу үшін ашық сұрақтар берілді. Топтық жұмыстар арқылы оқушылардың түсіндірмелерін бағалау мақсатында топтық бағалау, өзін-өзі бағалау,мадақтау сөздер, « от шашу», жұлдызшалар, смайликтер әдістерімен , ынталандыру арқылы , сабақ соңында «Білім ағашы» әдісімен бағалау. |
АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық сақтау технологиялары.Сабақта ширату жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||||
|
Сабақты мақсаты / оқытудың мақсаты шынайы болды ма? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Егер қол жеткізбесе, неліктен? Сабақтағы саралау (дифференциация) дұрыс жүргізілді ме? Сабақтағы уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақты беру туралы, сондай-ақ оқыту туралы дұрыстап ойланыңыз) 1:
2: Сабақты жақсартуға не септігін тигізер еді? (сабақты беру туралы, сондай-ақ оқыту туралы дұрыстап ойланыңыз) 1: 2: Сабақты беру кезінде сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / кемшіліктері туралы нені аңғардым? Келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз













