Материалдар / 1836-1838жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі

1836-1838жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі

Материал туралы қысқаша түсінік
1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы Исатай мен Махамбет бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2020
435
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: 7.2.В Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Күні: Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

1836-1838жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

7.3.1.5.Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-

салдарын анықтау.


Сабақтың мақсаты

1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы Исатай мен Махамбет бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау

Бағалау критерийі

1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы Исатай мен Махамбет

бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Тақырыпта кездесетін лексика мен терминология:

Ішкі Бөкей ордасы, Жәңгір хан, Қарауылқожа Бабажанұлы,

Исатай Тайманұлы, Махамбет Өтемісұлы, Перовский, Меркулов, Геке

-Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ

идея біріктірді?

-Теректіқұм, дегеніміз қай жерде орналасқан?

- Ақбұлақ, Қиыл өзендері қай жақта?

-В.А.Перовский, подполковник Геке, Меркулов дегеніміз кімдер?

Құндылыққа баулу

6 « Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы»

Пәнаралық байланыс

Әдебиет ,География

Алдыңғы білім

1822-1824жылдардағы патша реформалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды түгендеп, психологиялық ахуал қалыптастырамын. (2 минут)

Психологиялық ахуал:Дене мүшелерімен амандасу 2 минут

(көз, құлақ, мұрын, иық , аяқ, арқа т.б.)


«Ыстық орындық » әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасын сұрау(10 минут)

-Орта жүзде хандық билік қашан жойылды?

-«Сібір қырғыздарының жарғысы» қашан шықты?

-«Сібір қырғыздарының жарғысының» авторы?

-Кіші жүзде хандық билік қашан жойылды?

-«Орынбор қырғыздарының жарғысы» қашан шықты?

-1822-1824жылдардағы жарғы бойынша әкімшілік-басқару жүйесі қалай болды?


Топқа бөлу стикердің артында жазылған сөздер бойынша 3 топқа бөлу.

І-топ Исатай

ІІ топ Махамбет

ІІІ топ Жәңгір хан






Сабақтың ортасы

І.Кинометафра әдісібойынша Ішкі Бөкей ордасындағы Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс туралы туралы бейнеролик көрсету.

(2 минут)


Ой қозғау:

-Ішкі Бөкей ордасы қай жылы құрылды?

-Ішкі Бөкей ордасы кімнің бұйрығымен құрылды?

-Ішкі Бөкей ордасының құрылуына кім ықпал етті?

-Ішкі Бөкей орданың билеушілерінің кімдерді білесіңдер?


Топтық жұмыс (15 минут)«Жүзім шоқтары» әдісі

І-тапсырма: Исатай мен Махамбет бастаған көтерілісті тірек сызбаға толтырыңыздар!

Shape3 Shape2 Shape1

Көтерілісті ұйымдастырушылар

Көтерілістің қозғаушыкүші

Көтерілістің уақыты






Shape4 Shape5

Shape8 Shape6 Shape9 Shape7 Shape11 Shape10


Shape12

Көтерілістің шығу себептері



Shape15 Shape14 Shape13

Көтеріліс нәтижесі

Көтеріліс барысы



Shape16 Shape18 Shape17


Shape21 Shape20 Shape19

Shape23 Shape22

Shape24

Shape26 Shape25

Shape27 Shape28

Shape29




Дескриптор

Білім алушы:

-Ішкі Бөкей ордасындағы көтерілістің уақытын біледі

-Көтерілістің қозғаушы күштерін біледі

-Көтерілістің ұйымдастырушыларын біледі

-Көтерілістің шығу себептерін анықтайды

-Көтерілістің нәтижесін табады

Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


Жұптық жұмыс «Сандар сөйлейді» әдісі (4 минут)

ІІ-тапсырма: Берілген хронологиялық деректерге болған оқиғаларды жаз!

1801-1845жж............................................................................

1801ж.......................................................................................

1806ж......................................................................................

1808ж......................................................................................

1815ж......................................................................................

1827ж......................................................................................

1836-1838жж............................................................................

1791ж.......................................................................................

1834ж..........................................................................................

1837ж тамыз................................................................................

1837ж қараша..........................................................................

1837ж желтоқсан.....................................................................

1838ж 12 шілде.........................................................................

1839ж қазан..............................................................................

1846ж.........................................................................................

Дескриптор

Білім алушы:

-Оқиғалардың қашан болғандығын біледі

-Оқиғалардың уақытын анықтайды

Бағалау: «Басбармақ» тәсіліарқылы өзара бағалайды.



«Ақиқат-жалған» әдісі Жеке жұмыс (5 минут)

ІІІ-тапсырма: Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықта!

сұрақтар

ақиқат

жалған

Бөкей Ордасы 1801-1845жж өмір сүрді



Бөкей ордасының негізін Махамбет қалады



1823ж бастап Бөкей ордасын Жәңгір хан басқарды



Махамбетті беріш руының старшыны етіп сайлады



1837ж тамызда Жәңгір хан мен Қарауылқожа Бабажанұлын ұстауға бұйрық берді



Исатайдың 1000 адамнан тұратын қолы подполковник Меркуловтың отрядына шабуыл жасады



Ақбұлақ шайқасында Махамбет қайтыс болды



1846ж Исатайды жасырын түрде айуандықпен өлтірді




Дескриптор

Білім алушы:

-Оқиғалардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды

-Оқиғаларды ақиқат немесе жалған екенін дәлелдейді

Бағалау«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды.

АКТ

/ you2repeat.com






















































770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ