|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Саандарға амалдар орындау |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау; 2.1.2.3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап қосу және азайту тәсілдерін орындап үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығар 86+8=86+(4+4)=90+4=94 56+27=(50+20)+(6+7)=70+13=83 82-6=70+(12-6)=70+6=76 94-65=(80-60)+(14-5)=20+9=29 Тақырыпты ашу Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Үш ұғым келтір» әдісі. Тақырып: «Сан». Оқушыларға жоғарыда берілген тақырыпқа қатысты3 ұғым айтулары сұралады. (Өтілген тақырыптарға қатысты тұжырымдар, екі тақырыптың айырмашылығы немесе ұқсастықтарын қамтуға болады.) (Оқушылардың мүмкін жауаптары.) 1-ұғым: Сан – ол санау бірліктері 2-ұғым: Сан – санауда, өлшеуде заттардың мөлшерін сипаттайды. 3-ұғым: Сандар жұп және тақ болып бөлінеді Жаңа тақырып 1-тапсырма 68 + 32 қосындысының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады. Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады: 68 + 32 = (60 + 30) + (8 + 2) = 90 + 10 = 100 68 + 32 = (68 + 30) + 2 ... 68 + 32 = (60 + 32) + 8 ... Берілген жадынама негізінде 100 – 32 өрнегінің мәнін тиімді тәсілменесептейді. 100 – 32 айырмасының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады. Ә)Есептеу тәсілінің орындалу ретін түсіндіре отырып шығар 64 + 36=(60+30)+(4+6)=90+10=100 100 – 82 =(100-80)-2=20-2=18 57 + 43=(50+40)+ (7+3)=90+10=100 100 – 44=(100-40)-4=60-4=56 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ 100-32=(100-30)-2=70-2=68 100-53=(100-50)-3=50-3=47 2-топ 80-12=(80-10)-2=70-2=68 60-13==(60-10)-3=50-3=47 3-топ 29+39=(20+30)+(9+9)=50+18=68 19+28=(10+20)+(9+8)=30+17=47 ЕБҚ 3-тапсырма 13-тен 16-ға дейінгі екі таңбалы сандарды жаз.Олардың әрқайсысын 9-ға кеміт. 13-9=4 14-9=5 15-9=6 16-9=7 «Нейрожаттығу» әдісі 4-тапсырма Есептерді шығар А)
Ә)
ФС тапсырмасы 6-тапсырма «Ойлан, тап!» тапсырмасын кесте түрінде модельдеп шығарады. Мәтін мазмұнымен мұқият танысу. 1) Мәтіннен сусын атаулары мен апта күндерін кестеге түсіру. 2) Белгілі деректерді кестеде белгілеу.
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мысалдарды шығар 43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80; 62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100. 100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53.
|
Тапсырманы орындайды
Жылы лебіздер айтады
Үй тапсырмасын тексертеді
«Сан» тақырыбына өздері білетін ұғымды айтады
68 + 32 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады
Қосу мен азайтудың қалай орындалаты нын түсіндіреді
Өрнектердің мәнін табады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығулар жасайды
Есептерді шығарады
Есепті шығарады
Шығармашы лыққа берілген есепті шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ: «Алтын көмбе» әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Керемет!
Дескриптор: Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б Қорытынды жасайды-1б
Дескриптор: Өрнектерді топқа бөліп жазады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді-1б Есептің сұрағына жауап беру үшін өрнек құрады,жауабын айтады-1б Дескриптор: Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б Өз қалауынша есепті түрліше модельдеп шығарады-1б
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
«Алтын көмбе» әдісі арқылы қанша байлық жинағанын санайды |
суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Таратпа материал
Жұмыс парағы
Жұмыс дәптері
оқулық
Қима қағаздар
Музыка
Суреттер
Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||
|
|
шұбат |
қымыз |
айран |
|
Дүйсен бі |
- |
+ |
- |
|
Сәрсен бі |
+ |
- |
- |
|
сенбі |
- |
- |
+ |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№18 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Саандарға амалдар орындау |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау; 2.1.2.3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап қосу және азайту тәсілдерін орындап үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығар 86+8=86+(4+4)=90+4=94 56+27=(50+20)+(6+7)=70+13=83 82-6=70+(12-6)=70+6=76 94-65=(80-60)+(14-5)=20+9=29 Тақырыпты ашу Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Үш ұғым келтір» әдісі. Тақырып: «Сан». Оқушыларға жоғарыда берілген тақырыпқа қатысты3 ұғым айтулары сұралады. (Өтілген тақырыптарға қатысты тұжырымдар, екі тақырыптың айырмашылығы немесе ұқсастықтарын қамтуға болады.) (Оқушылардың мүмкін жауаптары.) 1-ұғым: Сан – ол санау бірліктері 2-ұғым: Сан – санауда, өлшеуде заттардың мөлшерін сипаттайды. 3-ұғым: Сандар жұп және тақ болып бөлінеді Жаңа тақырып 1-тапсырма 68 + 32 қосындысының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады. Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады: 68 + 32 = (60 + 30) + (8 + 2) = 90 + 10 = 100 68 + 32 = (68 + 30) + 2 ... 68 + 32 = (60 + 32) + 8 ... Берілген жадынама негізінде 100 – 32 өрнегінің мәнін тиімді тәсілменесептейді. 100 – 32 айырмасының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады. Ә)Есептеу тәсілінің орындалу ретін түсіндіре отырып шығар 64 + 36=(60+30)+(4+6)=90+10=100 100 – 82 =(100-80)-2=20-2=18 57 + 43=(50+40)+ (7+3)=90+10=100 100 – 44=(100-40)-4=60-4=56 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ 100-32=(100-30)-2=70-2=68 100-53=(100-50)-3=50-3=47 2-топ 80-12=(80-10)-2=70-2=68 60-13==(60-10)-3=50-3=47 3-топ 29+39=(20+30)+(9+9)=50+18=68 19+28=(10+20)+(9+8)=30+17=47 ЕБҚ 3-тапсырма 13-тен 16-ға дейінгі екі таңбалы сандарды жаз.Олардың әрқайсысын 9-ға кеміт. 13-9=4 14-9=5 15-9=6 16-9=7 «Нейрожаттығу» әдісі 4-тапсырма Есептерді шығар А)
Ә)
ФС тапсырмасы 6-тапсырма «Ойлан, тап!» тапсырмасын кесте түрінде модельдеп шығарады. Мәтін мазмұнымен мұқият танысу. 1) Мәтіннен сусын атаулары мен апта күндерін кестеге түсіру. 2) Белгілі деректерді кестеде белгілеу.
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мысалдарды шығар 43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80; 62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100. 100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53.
|
Тапсырманы орындайды
Жылы лебіздер айтады
Үй тапсырмасын тексертеді
«Сан» тақырыбына өздері білетін ұғымды айтады
68 + 32 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады
Қосу мен азайтудың қалай орындалаты нын түсіндіреді
Өрнектердің мәнін табады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығулар жасайды
Есептерді шығарады
Есепті шығарады
Шығармашы лыққа берілген есепті шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ: «Алтын көмбе» әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Керемет!
Дескриптор: Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б Қорытынды жасайды-1б
Дескриптор: Өрнектерді топқа бөліп жазады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді-1б Есептің сұрағына жауап беру үшін өрнек құрады,жауабын айтады-1б Дескриптор: Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б Өз қалауынша есепті түрліше модельдеп шығарады-1б
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
«Алтын көмбе» әдісі арқылы қанша байлық жинағанын санайды |
суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Таратпа материал
Жұмыс парағы
Жұмыс дәптері
оқулық
Қима қағаздар
Музыка
Суреттер
Оқулық
Оқулық Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||
|
|
шұбат |
қымыз |
айран |
|
Дүйсен бі |
- |
+ |
- |
|
Сәрсен бі |
+ |
- |
- |
|
сенбі |
- |
- |
+ |

шағым қалдыра аласыз








