|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан Мектеп:Б.Майлин атындағы ЖББ ОМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Ашкенов Болат Олжабаевич |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы №1 |
1917 ж. ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Ақпан революциясы кезіндегі Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар:Ақпан революциясының себептерін, барысын талдау арқылы 1917 жылғы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру; Оқушылардың басым бөлігі: Саяси, әлеуметтік, экономикалық жүйенің өзгеруін дәлелдеу; Кейбір оқушылар:1917 жылғы Ақпан революциясының мақсаттарын тәуелсіз Қазақстан мемлекетінің мақсаттарымен байланыстырып, бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: 1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясын талдап, ықпал еткен идеяның маңызын бағалайды; 1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясының себеп-салдарын анықтайды;(тыңдалым) Ұлт саясатындағы өзгерістер,тыл жұмысындағылардын оралуын зерделейді;(оқылым-айтылым) XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға береді; (жазылым ) Пәнге қатысты лексика мен терминология Бірінші дүниежүзілік соғыс, революция/төңкеріс/, партия, Мемлекеттік Дума, демократия, буржуазия, кеңестер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ақпан революциясы не себептен болды, өйткені........ Сіз ...... неліктен екенін айта аласыз ба? Жазылым бойынша ұсыныстар: Ақпан революциясы қандай өзгерістер алып келді, себебі ........ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру арқылы Мәңгілік Ел «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығына баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, әдебиет, өлкетану пәндері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысын оқуда қоғамдық-саяси процестерге баға беруді қарастырған, сол білімдерін Ақпан буржуазиялық демократиялық революциясының қоғамдық саяси процеске баға беруде қолданады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10минут 2 минут 5 минут 3 минут |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу). «Тілек шаңырағы» жағымды –психологиялық ахуал, тілек айту. «Шаңырақ»әдісін алған себебім; ұлттық бірлік пен бейбітшіліктің белгісі. Сол себепті, Мәңгілік елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылықтарына баулу. Мақсаты оқушалр арасында қарым-қатынас, сенімділік, жағымды кері байланыс орнату. Лента түстерімен топқа бөлінеді. Ленталарыдың бұрышына стикермен топтың атауы жазылады. 1 топ. «Жас қазақ» 2 топ. «Жас жүрек» 3 топ. «Талап» 4 топ. «Жанар» «Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. Ол үшін сұрақ қойған кезде оқушыларға бұршақ салынған (сұрақ)қапшықты топтарға лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне кинестетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беруге итермелейді. Топ жауапты білмеген жағдайда, сұрақты басқа топқа лақтыруына мүмкіндік беріледі. Сұрақтардың қиындығына қарай оның бастапқы салмағын белгілеуге (ұпай арқылы) болады.
Қ/Б: «+», «-», «керемет» (әр топтан 1 оқушы) «+»-жақсысы «-»-нашар идея «керемет»-таң қалдырғаны Тапсырма 2. «Кинометафора» әдісі арқылы деректіфильмінен үзінді көрсете отырып, сұрақтар арқылы диалогке тарту.
Бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді? Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не деп ойлайсыздар? Оқу мақсатымыз:8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Ақпан революциясы кезіндегі Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға береді. |
Түрлі-түсті лента Топ атаулары жазылған стикер. 1916 жылғы тарихи оқиға:https://www.youtube.com/watch?v=FWgkLYPnz0I Қаһарлы 1916 жыл: Құжаттар мен материалдаржинағы — Грозный 1916 год: Сборник документов и материалов / Гл. редактор М.К. Козыбаев. Отв. сост. Ақпан революциясы: https://www.youtube.com/watch?v=EO760IvYf1Aбейнефильм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 3 мин 5 мин 10 мин 2 мин |
Тапсырма 3. (Ж,Т) Үлестірмелі қағаздағы және оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасату. (Ж/Т) «IDEAL» әдісібойынша Ақпан революциясы кезіндегі Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға береді. 1.Мәтінді жекелей оқу 2.Топта талқылайды 3.Әр топтан 1 баяндамашы шығып түсіндіреді 1 топ. «Жас қазақ»-Ресейдегі монархиялық биліктің неліктен дағдарысқа ұшырағанын анықтайды 2 топ. «Жас жүрек» -Ақпан революциясының болу себебін сипаттайды; 3 топ. «Талап» -Ақпан революциясының Қазақстанға әсерін суреттеп береді; 4 топ. «Жанар» -Тыл жұмысындағылардың қайтып келуі және олардың революциялық үдеріске ықпалына баға береді; Қ/Б: «Екі жұлдыз, бір тілек» (әр топтан 1 оқушы) Екі жұлдыз- жұмыстың екі ұнағаны Бір тілек-жұмысты жақсартуды қажет ететін жағы. |
вавптвомокрлрьгортАбпрорджжэоДүниежүзі саяси картасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут 7 минут 2 минут 1 минут |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма 4. «Дербес пікір жазу» тәсілі (төмендегі мәселелерді дәлел концептісі арқылы бағалау) 1 топ. «Жас қазақ»-Ақпан буржуазиялық революциясы жеңіске жетті, өйткені........... 2 топ. «Жас жүрек» - Революцияның жеңісінен кейіннеге үкімет құрылды, неліктен ...... 3 топ. «Талап» - Тыл жұмысшылар мен солдаттар арасындағы қарым-қатынас саяси сананың өсуіне неліктен зор ықпал жасады......... 4 топ. «Жанар» -Неліктен Уақытша өкімет саяси халықтың көңілінен шықты....... Оқушылар төмендегі критерийлер бойынша сөйлем құрайды.
Дескриптор: Білім алушы
Қ/Б: «Жарық жұлдыз» тәсілі. Оқушылар дәптерлеріне зигзаг ретінде қаламмен сызба жүргізіп, жоғарғы жағына жұлдыз салады. Сабақта не білгенін жазады.
Үй тапсырмасы: Міндетті: Ақпан революциясының Қазақстанға әсері. Қалауы бойынша: Тыл жұмысындағылардың қандай одақтар құрғаны туралы ізденіс. (өлкетану бойынша өз өлкесінде )
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттарынемесе оқумақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқумақсатына қолжеткізді ме? Егероқушылар оқумақсатына жетпегенболса, неліктен депойлайсыз? Сабақтасаралау дұрысжүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріндеуақытты тиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынанауытқулар болды мажәне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау
Сабақтаеңжақсыөткенекінәр Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:8.1А ХХ ғасырдың басындағы
Қазақстан Мектеп:Б.Майлин атындағы ЖББ ОМ
КММ Күні: Мұғалімнің
аты-жөні:Ашкенов Болат
Олжабаевич Сабақтың
тақырыбы №1
1917 ж. ақпан
буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға
әсері Зерттеу
сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси
белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс
тапты? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес) 8.3.1.2 – XX ғасыр
басындағы Ақпан революциясы кезіндегі
Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға
береді. Сабақтыңмақсаты Барлық
оқушылар:Ақпан революциясының
себептерін, барысын талдау арқылы 1917
жылғы Қазақстандағы
қоғамдық-саяси процестерге баға беру; Оқушылардың басым
бөлігі: Саяси, әлеуметтік,
экономикалық жүйенің өзгеруін дәлелдеу;
Кейбір
оқушылар:1917 жылғы Ақпан
революциясының мақсаттарын тәуелсіз Қазақстан мемлекетінің
мақсаттарымен байланыстырып, бағалау. Бағалаукритерийі 1917 жылғы Ақпан революциясы
кезіндегі Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға
береді. Тілдікмақсаттар
Оқушылар: 1917 ж. Ақпан
буржуазиялық-демократиялық революциясын талдап, ықпал еткен идеяның
маңызын бағалайды;
1917 ж. Ақпан
буржуазиялық-демократиялық революциясының себеп-салдарын
анықтайды;(тыңдалым) Ұлт саясатындағы
өзгерістер,тыл жұмысындағылардын оралуын
зерделейді;(оқылым-айтылым) XX ғасырдың басындағы
Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға
береді; (жазылым
) Пәнге қатысты лексика мен
терминология Бірінші дүниежүзілік соғыс,
революция/төңкеріс/, партия, Мемлекеттік Дума, демократия,
буржуазия, кеңестер. Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер Ақпан революциясы не себептен
болды, өйткені........ Сіз ...... неліктен екенін
айта аласыз ба? Жазылым бойынша
ұсыныстар: Ақпан революциясы
қандай өзгерістер алып келді, себебі
........ Құндылықтарға
баулу XX ғасыр басындағы
Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға
беру арқылы Мәңгілік Ел
«Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығына
баулу Пәнаралық
байланыс Дүниежүзі тарихы, әдебиет,
өлкетану пәндері. Алдыңғы
білім Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық
қозғалысын оқуда қоғамдық-саяси процестерге
баға беруді қарастырған, сол білімдерін Ақпан буржуазиялық
демократиялық революциясының қоғамдық саяси процеске баға беруде
қолданады
Сабақ
барысы: Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар Сабақтың басы 10минут 2
минут 5
минут 3
минут Ұйымдастыру
шаралары (сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу). «Тілек
шаңырағы» жағымды –психологиялық ахуал,
тілек айту. «Шаңырақ»әдісін алған себебім; ұлттық
бірлік пен бейбітшіліктің белгісі. Сол себепті, Мәңгілік елдің
«Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім»
құндылықтарына баулу. Мақсаты оқушалр арасында қарым-қатынас,
сенімділік, жағымды кері байланыс орнату. Лента түстерімен топқа
бөлінеді. Ленталарыдың бұрышына стикермен топтың атауы
жазылады. 1 топ. «Жас
қазақ» 2 топ. «Жас
жүрек» 3 топ.
«Талап» 4 топ.
«Жанар» «Сұрақты қағып
ал» әдісі арқылы 1916 жылғы
ұлт-азаттық көтерілісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. Ол үшін
сұрақ қойған кезде оқушыларға бұршақ салынған (сұрақ)қапшықты
топтарға лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне кинестетикалық сипат береді
және өз еркімен жауап беруге итермелейді. Топ жауапты білмеген
жағдайда, сұрақты басқа топқа лақтыруына мүмкіндік беріледі.
Сұрақтардың қиындығына қарай оның бастапқы салмағын белгілеуге
(ұпай арқылы) болады. Қазақ саясаткерлерінің патша
жарлығына қатысты көзқарастарын анықтайды; Қозғалыстың себеп-салдарын
талқылайды; 1916 жылғы қозғалыстың
қазақтардың ХІХ ғасырдағы көтерілістерден айырмашылығын
талдайды; 1916 жылғы қозғалыстың тарихи
маңызы бағалайды. 1916 жылғы ұлт-азаттық
қозғалыстың жеңілу себептеріне пікірін
айтады. Қ/Б: «+», «-», «керемет»
(әр топтан 1 оқушы)
«+»-жақсысы
«-»-нашар
идея
«керемет»-таң
қалдырғаны Тапсырма
2. «Кинометафора» әдісі арқылы
деректіфильмінен үзінді көрсете отырып, сұрақтар арқылы диалогке
тарту. Кадрда не
көрсетілген? Көріністі сипаттап
берсеңіздер? Бүгінгі сабақтан не
білгілеріңіз келеді? Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не деп
ойлайсыздар? Оқу
мақсатымыз:8.3.1.2 – XX ғасыр
басындағы Ақпан революциясы кезіндегі
Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға
береді.
Түрлі-түсті
лента
Топ атаулары жазылған
стикер.
1916 жылғы тарихи
оқиға:https://www.youtube.com/watch?v=FWgkLYPnz0I
Қаһарлы 1916 жыл: Құжаттар мен материалдаржинағы
— Грозный 1916 год: Сборник документов и материалов / Гл. редактор
М.К. Козыбаев. Отв. сост.
Ақпан революциясы: https://www.youtube.com/watch?v=EO760IvYf1Aбейнефильм Сабақтың ортасы 20
минут
3 мин
5 мин
10
мин 2 мин Тапсырма 3.
(Ж,Т) Үлестірмелі қағаздағы және
оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасату. (Ж/Т)
«IDEAL» әдісібойынша Ақпан революциясы кезіндегі
Қазақстандағы қоғамдық – саяси процестерге баға
береді. 1.Мәтінді жекелей
оқу 2.Топта
талқылайды 3.Әр топтан 1 баяндамашы
шығып түсіндіреді 1 топ. «Жас
қазақ»-Ресейдегі монархиялық биліктің
неліктен дағдарысқа ұшырағанын анықтайды 2 топ. «Жас жүрек»
-Ақпан революциясының болу
себебін сипаттайды; 3 топ. «Талап»
-Ақпан революциясының
Қазақстанға әсерін суреттеп береді; 4 топ. «Жанар»
-Тыл жұмысындағылардың қайтып
келуі және олардың революциялық үдеріске ықпалына баға
береді; Қ/Б: «Екі жұлдыз, бір
тілек» (әр топтан 1 оқушы) Екі жұлдыз- жұмыстың екі
ұнағаны Бір тілек-жұмысты
жақсартуды қажет ететін жағы. Дүниежүзі саяси
картасы Сабақтың
соңы 10
минут 7
минут 2
минут 1
минут Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырма 4. «Дербес пікір жазу» тәсілі
(төмендегі мәселелерді дәлел концептісі арқылы
бағалау) 1 топ. «Жас
қазақ»-Ақпан буржуазиялық революциясы
жеңіске жетті, өйткені........... 2 топ. «Жас жүрек»
- Революцияның жеңісінен
кейіннеге үкімет құрылды, неліктен ...... 3 топ. «Талап»
- Тыл жұмысшылар мен солдаттар
арасындағы қарым-қатынас саяси сананың өсуіне неліктен зор ықпал
жасады......... 4 топ. «Жанар»
-Неліктен Уақытша өкімет саяси
халықтың көңілінен шықты....... Оқушылар төмендегі критерийлер
бойынша сөйлем құрайды. Өзіндік пікір(ой, идея) – бір
сөйлем Дәлел – екі сөйлеммен келтіру
керек Өз пікірін айғақтайтын мысал –
бір сөйлем Өз пікіріне қарсы дәлел – бір
сөйлем Қарсы дәлелді жоққа шығаратын
мысал-бір сөйлем. Қорытынды – екі сөйлемнен
тұрады. Дескриптор: Білім
алушы 1917 жылғы Ақпан
революциясының шығу себебін талдайды; Ақпан буржуазиялық
революциясы жеңіске жеткенін
дәлелдейді; Ақпан революциясының
Қазақстанға әсеріне баға береді.
Қ/Б: «Жарық
жұлдыз» тәсілі. Оқушылар дәптерлеріне
зигзаг ретінде қаламмен сызба жүргізіп, жоғарғы жағына жұлдыз
салады. Сабақта не білгенін жазады.
Үй
тапсырмасы: Міндетті: Ақпан революциясының
Қазақстанға әсері. Қалауы
бойынша: Тыл жұмысындағылардың қандай
одақтар құрғаны туралы ізденіс. (өлкетану бойынша өз өлкесінде
)
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасын сақтау Саралау тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке
қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы
мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият
теориясы). Уақытты тиімді
пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға
болады. Бұл бөлімде
оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін
қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. Денсаулық
сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары
мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік
техникасы ережелерінің
тармақтары Сабақ бойынша
рефлексия Сабақ мақсаттарынемесе
оқумақсаттары шынайы,қолжетімді болды
ма? Барлық оқушылар
оқумақсатына қолжеткізді ме? Егероқушылар оқумақсатына
жетпегенболса, неліктен депойлайсыз? Сабақтасаралау
дұрысжүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріндеуақытты
тиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынанауытқулар болды мажәне
неліктен? Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды
деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпыбағалау
Сабақтаеңжақсыөткенекінәр | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













