2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / 19-ға бөлінгіштік

19-ға бөлінгіштік

Материал туралы қысқаша түсінік
19-ға бөлінгіштік, 6.3.1.3 бөлу амалын орындамай- ақ, берілген санның қай бөлгішке бөлінетінін, қайсысына бөлінбейтініне байланысты есептерді шығару
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы

Пәні

МАТЕМАТИКАДАН ҚИЫНДЫҒЫ ЖОҒАРЫ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ

Тақырыбы:

19-ға бөлінгіштік

Мұғалімнің аты-жөні:

Кененбаева Нұрзия

Күні, айы

17.02.2025ж.

Сыныбы 6 А

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушы саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.3.1.3 бөлу амалын орындамай- ақ, берілген санның қай бөлгішке бөлінетінін, қайсысына бөлінбейтініне байланысты есептерді шығару

Сабақ мақсаты

Оқушылар 19-ға бөлінгіштік белгісін үйренеді. Санның 19-ға бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтай алады. Бөлу амалын орындамай-ақ, санның бөлінгіштігін тексеру тәсілдерін қолдана алады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

2 минут




1Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару.

б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру.

Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді.


Амандасады. Сұрақтарға жауап береді.




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту


Презентация

Оқулық,

жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас


Үй тапсырмасын тексеру

Жұптық жұмыс

3 минут

2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын.

Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру.

Софизм есептері

Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады.


Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі.

Оқулық

математика.


Өткен сабақты қайталау

Ұжымдық жұмыс.

5 минут


3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.

"19-ға қандай сандар бөлінеді?"
"Бір санның 19-ға бөлінетінін бөлу амалын қолданбай қалай анықтауға болады?"

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.




Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Қыйма

қағаз,




Жаңа сабақ.

Ұжымдық жұмыс.

10 минут


? 19-ға бөлінгіштік ережесі:

  • Егер сан 19-дың еселігі болса, онда ол 19-ға бөлінеді.

  • Санның бөлінгіштігін тексеру үшін оны 19-ға бөліп, қалдық жоқ екенін көруге болады.

  • 19-дың еселіктерін жаттау:
    19, 38, 57, 76, 95, 114, 133, 152, 171, 190...

19-ға бөлінгіштік ережесі

Санның 19-ға бөлінетінін анықтау үшін келесі әдістерді қолдануға болады:19-дың еселіктерін қолдану

Егер сан 19-дың еселігі болса, онда ол 19-ға бөлінеді.
Мысалы:

  • 19 × 1 = 19

  • 19 × 2 = 38

  • 19 × 3 = 57

  • 19 × 4 = 76

  • 19 × 5 = 95

  • 19 × 6 = 114

  • 19 × 7 = 133

  • 19 × 8 = 152

  • 19 × 9 = 171

  • 19 × 10 = 190

Берілген сан осы еселіктердің біріне тең болса, ол 19-ға бөлінеді.



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту



Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы

5 минут

5 "Құпия Сандар Тапсырмасы"

Әр топқа бірнеше сандар беріледі. Олар санның 19-ға бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтайды.

Мысал:
? 361 саны 19-ға бөлінеді, себебі 361÷19=19361 \div 19 = 19361÷19=19.
? 200 саны 19-ға бөлінбейді, себебі 200÷19200 \div 19200÷19 бөлгенде қалдық қалады.



Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады.

Оқушылар осылай сандардың 11-ге бөлінетінін тексеріп, өз жауаптарын сыныппен бөлісе алады!

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту






Сергіту сәті

2 минут


6 Қозғалыс ойыны

? "Математикалық шапалақ" ойыны

  • Мұғалім сандарды айтады.

  • Егер екіге бөлінетін сан болса – бір рет шапалақтау.

  • Егер үшке бөлінетін сан болса – екі рет шапалақтау.

  • Егер екіге де, үшке де бөлінсе қол соғып, секіру! ?

? Мысал:

  • 4 → ?

  • 6 → ?? + секіру

  • 9 → ??

Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады.

Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.



Үлсетірмелі

парақ

Ұжымдық жұмыс.

10минут


"Сандардың құпия коды" ойыны

Ойынның мәні:
Оқушыларға арнайы сандар беріледі. Олар 19-ға бөлінгіштік ережесін пайдаланып, дұрыс жауапты тауып, құпия кодты ашады.

1-мысал (Жеңіл деңгей):
Қай сан 19-ға бөлінеді?
А) 152
В) 190
С) 200
D) 247
(Дұрыс жауап: В және D)

2-мысал (Орташа деңгей):
Егер бір құпия сан 19-ға бөлінсе, оның соңғы екі цифры қандай болуы мүмкін?
А) 95
В) 76
С) 32
D) 57
(Дұрыс жауап: В және D)

3-мысал (Күрделі деңгей):
19-ға бөлінетін ең кіші үш таңбалы санды тап.
(Жауабы: 114)

Бағалау критерийлері:
19-ға бөлінетін сандарды дұрыс анықтады.
Дәлелді жауап берді.
Топпен белсенді жұмыс жасады.


Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру





Сабақтың аяғы

Жеке жұмыс

5 минут


8 "19-ға бөлінетін қорытынды"

Оқушылар берілген санақтан 19-ға бөлінетін сандарды іздейді, кейін өз есептерін сыныптастарымен бөліседі. Ойлау процесі талқыланады.

Бағалау критерийлері:
19-ға бөлінетін сандарды дұрыс анықтады.
Дәлелді жауап берді.
Топпен белсенді жұмыс жасады.

Оқушылар тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.





Сабақтың соңы

Ұжымдық жұмыс.

3 минут



9 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын.

.

10 Үйге тапсырма

19-ға бөлінетін 5 сан жазып келу

19-ға бөлінбейтін 5 санды анықтау


13 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын

Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді

Кері байланысқа сандық әдісімен береді.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту


QRcode

Көрнекілік үлестірмелі парақ

Оқулық

Математика 6 сынып





































































Shape2 Shape1

16 Ақпан 2025
92
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі