|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||
|
Күні: |
10.12.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№40 сабақ. Теңізшілер туралы әңгіме |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1–кейіпкердің,кейіпкерлердіңіс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетіне баға беруді меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ 1 тапсырма
2 тапсырма Мәтінді түсініп оқу және сұрақтарға жауап беру. Кейіпкер теңізші болу үшін ненің қажеттегін түсінді? Теңізші алыс сапарға шыққаннан гөрі кит аулаудың пайдалы екенін білді. Автор еңбек туралы қандай пікір айтқан? Тауып оқы. Еңбек –өмір заңыекнін кімде-кім бала кезінен аңғарса,,кімде-кім нанның маңдай термен табылатынын жастайынан ұқса,соның қолынан ерлік те келеді. Оқиғаның қай мемлекетте болғанын анықтаңдар Оқиға Америка Құрама Штаттарында болған ЕҚБ Теңізшілер туралы өз ойыңды монолог түрінде жеткіз ЕБҚ Теңіз туралы сурет сал. Ол туралы білетініңді айт 3- тапсырма «Есіңе түсір» айдары Кестемен жұмыс жасау. Дик Сэндке портерт жасау ФС тапсырмасы 4-тапсырма Бір-біріңнің портреттеріңді сипаттап айтыңдар Мысалы: Айдос- бойы ұзын, әдемі жігіт. Ол үнемі күліп жүреді Үй тапсырмасы Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз
|
Үй тапсырмасын айтады Суретке қарап әңгіме құрайды Мәтінді оқиды Сұрақтарға жауап береді Монолог айтады Жеке жұмыс жасайды Кестемен жұмыс жасайды Сипаттау жасайды Үй тапсырмасын алады КеРІ БАЙЛАНЫС ЖАСАЙДЫ |
ҚБ: Жарайсың! Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрайды-1Б Теңізшілер туралы айта алады-1Б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи алады-1Б Сұрақтарға жауап бере алады-1Б Жарайсың!
Дескриптор: Кестенітүсінеді,оқи алады-1Б Портрет жасауды біледі-1Б Дескриптор: Бір-біріне сипаттама жасады-1б Өз ойларын еркін жеткізді-1б Дескриптор: Мамандықтарға сипаттама жасай алады-1Б Мамандық иелері туралы біледі-1Б |
Оқулық Оқулықтағы сурет Теңізшілер туралы суреттер Дәптер Суреттер Кесте Мамандық туралы суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||
|
Күні: |
11.12.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ.Өнер – таусылмас азық.Өрмекші мен шыбын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп және жоспар құрып үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психоогиялық дайындық Ойсергек: Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік Мен саған,сен маған Сәттілік біздер тілейік Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау. Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона, құрт-құмырсқа. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады
Автормен танысу Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған», «Құланойнақ», т.б. кітаптары бар. 2 тапсырма. Түсініп оқы Өрмекші мен шыбын (мысал өлең) Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан 3 тапсырма .«Топтастыру» Оқушылар шыбынның қай сөзі өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады Ұшты
Ш Ы Б Ы Н
Шырмалды Қонды 4-тапсырма ФС тапсырмасы «Салыстыр» айдары бойынша оқушылар оқулықта берілген суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен ұқсас екендігін салыстырады
ЕБҚ және ЕҚБ «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды ҚЖ: «Басқатырғы» ойыны ашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші туралы халықтың нақыл сөзі шығады
Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның соры» Үй тапсырмасы: Мысал мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. «Тир» әдісі бойынша кері байланыс жасау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу Сөздікпен жұмыс жасайды,дәптерге жазып алады Топтастыру жасайды Шыбынға сипаттама береді Өрмекші мен шыбынға салыстыру жасайды Негізгі ойды тауып оқиды Басқатырғыны шешеді Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды. Садақтың жебесіне өз ойларын жазып өзіне тиісті нысанаға қадайды |
ҚБ:
Дескриптор: Теңізшілер туралы түсініктері қалыптасқан-1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б ҚБ:
Дескрипторы: Қос сөз ретінде айтылатын атауларды сәйкестендіре алады-1Б Сөздерді ажырата алады-1Б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескриптор: Мысал өлеңді түсініп, оқи алады-1Б Жаңа тақырыптың мазмұнын түсінеді-1б ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Дескрипторы: 1.Шыбынға сипаттама береді-1б 2. Топтастыру жасады-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері Дескрипторы: Өрмекші мен шыбынды салыстырады Олардың ұқсастықтарын табады Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Нақыл сөзді тауып,оқиды-1Б ҚБ: «От шашу» әдісі Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады |
Музыка Теңіздің суреті Слайд Жәндіктердің аттары жазылған парақшалар Автордың суреті Н.Айтов туралы мәліметтер Слайд Оқулық Өрмекші мен шыбынның суреттері Дәптер Топтастыруға арналған парақтар Шыбын сызбасы А4 парағы Плакат Басқатырғы сызылған плакат Кері байланыс плакаты Жебелер Стикерлер |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандық әлемі |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева м.С. |
|||||||||||
|
Күні: |
13.12.2024ж. |
|||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№42 сабақ. Оқыған жетер мұратқа. Қарағым. Шәкірт ойы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2–сөйлеу барысында фотосуреттер қолдану 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді,шығармашылық жұмыс жасай алады |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырып 1 тапсырма
2 тапсырма М. Жұмабаевтың «Қарағым» және С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңдерін мәнерлеп, түсіне оқыту. «Эйлер дөңгелегі» әдісі
Екі өлеңді салыстырып ,ортақ ойын жазу.
3 тапсырма. Топтық жұмыс «Салыстыру» әдісі «Босқа жүру» дегенді қалай түсінесің?
ЕБҚ «Шәкірт ойы» өеңін мәнерлеп оқы
ЕҚБ «Қарағым» өлеңінің мазмұны бойынша шағын эссе жаз
Үй тапсырмасы Ұнаған өлеңді жаттап келу
|
Үй тапсырмасын айтады
Адамға білім не үшін керек екенін айтады
Дәптермен жұмыс жасайды
Өлеңдерді мәнерлеп оқиды
Екі өлеңді салыстырады
Топтық жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтайды-1Б Білім туралы көзқарастары қалыптасқан-1Б
Дескриптор: Өлеңдерді мәнерлеп,түсініп оқи алады-1Б Екі өлеңді салыстыра алады-1Б
ҚБ: Керемет!
Дескриптор. Сөздің мағынасын біледі-1Б Топтық жұмыста нәтиже көрсете алады-1Б
Керемет!
Дескриптор: Өлеңді жатқа оқиды-1Б Өлең мазмұнын түсінеді-1Б
Сабақтан алған әсерлерін айтады |
Суреттер
Авторлар дың суреттері
Оқушылар туралы суреттер
Авторлар туралы мәліметтер
Плакат
Эйлер дөңгелегі
Оқулық
Кесте Топтастыру ға арналған плакат
Эссе жазуға арналған парақтар
Кері байланыс парағы
Орындық |
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||||||||
|
Күні: |
17.12.2024ж. |
|||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. Өнерлінің өрісі кең. Құмға салған сурет. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұны бойыншы жоспар құруды, мәтіннен ақпаратты табуды меңгереді |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Өткен тақырыпты пысықтау. «Оқыған жетер мұратқа» тақырыбын қайталау. Жаңа тақырып. 1 тапсырма «Ойлан» айдары Суреттегі өнер иелері туралы не білесіңдер? Құрманғазы Сағырбайұлы Бибігүл Төлегенова Әбілхан Қастеев 2 тапсырма «Ойыңмен бөліс» айдары Қазіргі кезде өзің қандай өнер иесін үлгі етесің? К. Сегізбайұлының өмірбаянымен таныстыру. «Түсініп оқы» айдары «Құмға салған сурет» мәтінін түсініп оқу. Сөздік жұмыс Шежіре қарт-тарихты, шежірені жақсы білетін адам. «Есіңе түсір» айдары Мәнерлеп оқу Буындап оқу Рөлге бөліп оқу Жатқа оқу Шапшаң оқу Іштей оқу Түртіп алып оқу Көз жүгіртіп оқу
Оқу түрлері 3 тапсырма «Дәлелде» айдары Әбілханның атақты суретші атануына қажет болған қасиеттер: Талап,еңбекқорлық, білуге құштарлық, табандылық, төзімділік. ЕБҚ 4 тапсырма Мәтінде білімсіз адам туралы не айтылған? Ж: - Білімсіз адамның өрісі тар,құлашы қысқа.Сурет салуға талабың бар екен. Оқуың керек шығар, балам. ФС тапсырмасы 5 тапсырма Ә.Қастеевтің өмір сүрген заманы туралы не білесің? Не білдің? Не білгің келеді?
ЕҚБ 6 тапсырма «Білгенге маржан» айдары Мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. Үлгі: Жоспар: 1.Жетім бала 2. Қарт ұстаның ақылы 3. Білімге ұмтылыс. 4. Атақты суретші.
7 тапсырма. «Қорытындыла» айдары Әңгімелеу Кейіпкердің қандай қасиетін үлгі етуге болады?
Үйге тапсырма «Көркем еңбек» пәнінен танысқан Ә.Қастеевтің бір туындысы туралы әңгімелеуге дайындал.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын пысықтайды Жаңа сабақты игереді
Өнер иелерін атайды
Мәтінді оқиды,сөздік жұмыс жүргізеді
Оқу түрлерін атайды
Тапсырманы орындайды
Қажет сөйлемді тауып,оқиды
Кестені толтырады
Мәтін мазмұны бойынша жоспар түзеді
Жақсы қасиеттер туралы әңгімелейді
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды
|
Оқушылырды мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ: «Көңіл-күй»
Дескриптор: Өнер иелері туралы біледі-1Б Олар туралы мәліметтер айта алады-1Б ҚБ. «Отшашу»
Дескриптор: Үлгі тұтар өнер иелері туралы айтары бар-1Б Мәтінді түсініп, жүргізе оқиды-1Б Жаңа сөздің мағынасын біледі-1Б Оқу түрлерін ажырата алады-1Б
ҚБ: «Шапалақ»
Дескриптор: Ә.Қастеев туралы мәліметтер айта алады-1Б Атақты адам болу үшін қандай қасиеттер керек екендігін біледі-1Б Дескриптор: Білімсіз болудың зиянын біледі-1Б Білімді болу үшін алдына мақсат қоя біледі-1Б
Дескриптор. Өз заманы мен бұрынғы заманды салыстыра алады-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құра алады-1Б Ә.Қастеевтің туындыларын атай алады-1Б
ДескриптоР. Үлгі болар қасиеттерді айтады-1Б Өз арманын жеткізе алады-1Б Дескриптор: Ә.Қастеевтің туындылары туралы әңгімелей алады-1Б Өнер туралы білімі толыққан-1Б |
Плакат
Суреттер Өлең авторларының суреттері
Суреттер
Өнер иелері туралы бейнебаян
Оқулық
Суреттер
Сызба
Ә.Қастеев туралы бейнебаян
Суреттер
Кесте
Жоспар үлгісі
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс пара
|
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||||||
|
Күні: |
18.12.2024ж. |
|||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ. Мамандықтың бәрі жақсы БЖБ |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан көркемдегіш құралдарды табуды меңгереді |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа сабақ Тақырыпты ашу 1.Мысал дегеніміз не? Мысал- жануар, затты кейіпкер етіп, солардың әрекеті арқылы адам бойындағы кемшілікті сынайтын, жақсы мінез-құлықты үлгі етіп көрсететін көркем шығарма. Мысал өсиет, ақыл айтуға құрылады, қарасөзбен де, өлеңмен де жазылады. ЕБҚ 2.Суреттегі құмырсқа қай мамандық иесіне ұқсайды? Кеме басқарған капитанға ұқсайды. ЕҚБ 3.Осы кейіпкердің атынан сөйле. «Мен...» (Мен кеме басқарсам....) (Мен осындай жағдайға тап болсам...) 4. «Адамға, қоғамға пайдалы маман болу» дегенді қалай түсінесіңдер? -Адамға ,қоғамға пайдалы маман болу деген сөз-халыққа пайдасын тигізу. «Екінші мамандық» өлең мысалын түсініп оқу Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздер Шуруп-бұрандалы шеге Көкке қолын жайғандар-бұл жерде: «түк істемей бос жүргендер» деген мағынада. 5.Өлеңдегі негізгі ойды тап. Негізгі ой:Еңбексіз ,бос жүруге болмайды Кейіптеу – табиғат құблыстарын тірі адам кейіпінде немесе жансызды жанды түрде суреттеу тәсілі. 6.Кейіптеу кейіпкеріне ұқсастырып, үйде, айналаңда нені мысал етіп айтар едің? 7.Мысал өлеңдегі кейіптеу кейіпкерлерін ата. 8. Тапсырманы орындаңдар
Үй тапсырмасы:«Бірнеше мамандық иесі, өнер иесі болудың артықшылығы туралы ойыңды жаз
|
Үй тапсырмасын оқиды
Мысал туралы айтады
Тапсырмалар ды орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Мысалды түсініп оқиды
Жаңа сөздермен танысады
Негізгі ойды табады
Кейіптеуге мысал келтіреді
Тарпсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Керемет!
Дискриптор: Оқушылар мысал суреттегі кейіпкердің атынан сөйлейді-1Б Өз ойын еркін жеткізеді-1Б
Дескриптор: Пайдалы маман болуды түсінеді-1Б Өлеңді мәнерлеп,түсініп оқи алады-1Б
ДескриптоР: Мысалдың мазмұнын түсінеді-1Б Негізгі ойды табады-1Б
ДескриптоР. Айналадыһағы дүниенеден кейіптейтін мысал табады-1Б Кейіпкерлер туралы айта алады-1Б
Дескриптор: Тапсырманы кесте бойынша орындайды-1Б Кейіптеу жасай алады-1Б
«Смайликтер» әдісі
|
Суреттер
Мысал әңгімелер кітаптары
Суреттер
Суреттер
Плакат
Кейіпкерлер суреті
Кесте
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№19 сабақ. Жүйке жүйесінің маңызы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||
|
Күні: |
10.12.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№40 сабақ. Теңізшілер туралы әңгіме |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1–кейіпкердің,кейіпкерлердіңіс-әрекеті,мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып,салыстырып бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетіне баға беруді меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ 1 тапсырма
2 тапсырма Мәтінді түсініп оқу және сұрақтарға жауап беру. Кейіпкер теңізші болу үшін ненің қажеттегін түсінді? Теңізші алыс сапарға шыққаннан гөрі кит аулаудың пайдалы екенін білді. Автор еңбек туралы қандай пікір айтқан? Тауып оқы. Еңбек –өмір заңыекнін кімде-кім бала кезінен аңғарса,,кімде-кім нанның маңдай термен табылатынын жастайынан ұқса,соның қолынан ерлік те келеді. Оқиғаның қай мемлекетте болғанын анықтаңдар Оқиға Америка Құрама Штаттарында болған ЕҚБ Теңізшілер туралы өз ойыңды монолог түрінде жеткіз ЕБҚ Теңіз туралы сурет сал. Ол туралы білетініңді айт 3- тапсырма «Есіңе түсір» айдары Кестемен жұмыс жасау. Дик Сэндке портерт жасау ФС тапсырмасы 4-тапсырма Бір-біріңнің портреттеріңді сипаттап айтыңдар Мысалы: Айдос- бойы ұзын, әдемі жігіт. Ол үнемі күліп жүреді Үй тапсырмасы Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз
|
Үй тапсырмасын айтады Суретке қарап әңгіме құрайды Мәтінді оқиды Сұрақтарға жауап береді Монолог айтады Жеке жұмыс жасайды Кестемен жұмыс жасайды Сипаттау жасайды Үй тапсырмасын алады КеРІ БАЙЛАНЫС ЖАСАЙДЫ |
ҚБ: Жарайсың! Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрайды-1Б Теңізшілер туралы айта алады-1Б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи алады-1Б Сұрақтарға жауап бере алады-1Б Жарайсың!
Дескриптор: Кестенітүсінеді,оқи алады-1Б Портрет жасауды біледі-1Б Дескриптор: Бір-біріне сипаттама жасады-1б Өз ойларын еркін жеткізді-1б Дескриптор: Мамандықтарға сипаттама жасай алады-1Б Мамандық иелері туралы біледі-1Б |
Оқулық Оқулықтағы сурет Теңізшілер туралы суреттер Дәптер Суреттер Кесте Мамандық туралы суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||
|
Күні: |
11.12.2024ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ.Өнер – таусылмас азық.Өрмекші мен шыбын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұнын әңгімелеп және жоспар құрып үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психоогиялық дайындық Ойсергек: Күндей күліп жүрейік, Күннің нұрын төгейік Мен саған,сен маған Сәттілік біздер тілейік Өткенді пысықтау «Теңізшілер туралы әңгіме» тақырыбын қайталау. Сұрақтар: 1.Теңізші деген кім? 2.Матрос не істейді? 3.Дик Сэнд қандай теңізші? 4. «Дик Сэнд» шығармасының авторы кім? 5. Теңізші болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? 6. Юнга деген кім? Жаңа тақырып Тақырыпты ашу. 1 тапсырма. «Сәйкестендір» айдары бойынша «Жұбыңды тап» ойыны ойналып, жаңа сабаққа көпір жасауға болады. Қима қағаздарға жәндіктердің аттары жазылған қағаздар әзірленеді. Әр оқушы бір қағазды таңдап алады. Қос сөз ретінде айтылатын жәндіктердің аты жазылған қағазды алған екі оқушы бірін-бірі іздеп тауып, жұп құрады. Мысалы; Шыбын-шіркей, ара-қоңыз, маса-сона, құрт-құмырсқа. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады
Автормен танысу Несіпбек Айтов – ақын. 1950 жылы Қытайдағы Шығыс Түркістанның Тарбағатай аймағы Шәуешек ауданында дүниеге келген.Балаларға арналған «Қартаймайды Күн неге?», «Бөрітостаған», «Құланойнақ», т.б. кітаптары бар. 2 тапсырма. Түсініп оқы Өрмекші мен шыбын (мысал өлең) Сөздікпен жұмыс Ермек – бұл жерде: алданыш, уақыт өткізу Ғұмыр – өмір Қилы – әртүрлі, алуан 3 тапсырма .«Топтастыру» Оқушылар шыбынның қай сөзі өрмекшіге ұнамағанын анықтап, шыбынды сипаттайды
Шыдамады Ойнады Ұшты
Ш Ы Б Ы Н
Шырмалды Қонды 4-тапсырма ФС тапсырмасы «Салыстыр» айдары бойынша оқушылар оқулықта берілген суреттерді зерттей отырып, өрмекшінің өнері қай суреттегі кәсіппен ұқсас екендігін салыстырады
ЕБҚ және ЕҚБ «Қорытындыла» айдары бойынша оқушылар мысал өлеңдегі негізгі ойды білдіретін шумақты тауып, оқиды ҚЖ: «Басқатырғы» ойыны ашылып жатқан әріптерді дұрыс жинақтаса ,өрмекші туралы халықтың нақыл сөзі шығады
Жауабы: «Өрмекшінің торы-шыбынның соры» Үй тапсырмасы: Мысал мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. «Тир» әдісі бойынша кері байланыс жасау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді Сәйкестендіру жұмысын жүргізеді Қазақ тілі пәнімен байланыс тырып жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесі мен танысу Сөздікпен жұмыс жасайды,дәптерге жазып алады Топтастыру жасайды Шыбынға сипаттама береді Өрмекші мен шыбынға салыстыру жасайды Негізгі ойды тауып оқиды Басқатырғыны шешеді Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды. Садақтың жебесіне өз ойларын жазып өзіне тиісті нысанаға қадайды |
ҚБ:
Дескриптор: Теңізшілер туралы түсініктері қалыптасқан-1Б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1Б ҚБ:
Дескрипторы: Қос сөз ретінде айтылатын атауларды сәйкестендіре алады-1Б Сөздерді ажырата алады-1Б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері
Дескриптор: Мысал өлеңді түсініп, оқи алады-1Б Жаңа тақырыптың мазмұнын түсінеді-1б ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Дескрипторы: 1.Шыбынға сипаттама береді-1б 2. Топтастыру жасады-1б ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері Дескрипторы: Өрмекші мен шыбынды салыстырады Олардың ұқсастықтарын табады Дескриптор: Негізгі ойды таба алады-1Б Нақыл сөзді тауып,оқиды-1Б ҚБ: «От шашу» әдісі Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады |
Музыка Теңіздің суреті Слайд Жәндіктердің аттары жазылған парақшалар Автордың суреті Н.Айтов туралы мәліметтер Слайд Оқулық Өрмекші мен шыбынның суреттері Дәптер Топтастыруға арналған парақтар Шыбын сызбасы А4 парағы Плакат Басқатырғы сызылған плакат Кері байланыс плакаты Жебелер Стикерлер |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандық әлемі |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева м.С. |
|||||||||||
|
Күні: |
13.12.2024ж. |
|||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№42 сабақ. Оқыған жетер мұратқа. Қарағым. Шәкірт ойы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2–сөйлеу барысында фотосуреттер қолдану 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді,шығармашылық жұмыс жасай алады |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырып 1 тапсырма
2 тапсырма М. Жұмабаевтың «Қарағым» және С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңдерін мәнерлеп, түсіне оқыту. «Эйлер дөңгелегі» әдісі
Екі өлеңді салыстырып ,ортақ ойын жазу.
3 тапсырма. Топтық жұмыс «Салыстыру» әдісі «Босқа жүру» дегенді қалай түсінесің?
ЕБҚ «Шәкірт ойы» өеңін мәнерлеп оқы
ЕҚБ «Қарағым» өлеңінің мазмұны бойынша шағын эссе жаз
Үй тапсырмасы Ұнаған өлеңді жаттап келу
|
Үй тапсырмасын айтады
Адамға білім не үшін керек екенін айтады
Дәптермен жұмыс жасайды
Өлеңдерді мәнерлеп оқиды
Екі өлеңді салыстырады
Топтық жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтайды-1Б Білім туралы көзқарастары қалыптасқан-1Б
Дескриптор: Өлеңдерді мәнерлеп,түсініп оқи алады-1Б Екі өлеңді салыстыра алады-1Б
ҚБ: Керемет!
Дескриптор. Сөздің мағынасын біледі-1Б Топтық жұмыста нәтиже көрсете алады-1Б
Керемет!
Дескриптор: Өлеңді жатқа оқиды-1Б Өлең мазмұнын түсінеді-1Б
Сабақтан алған әсерлерін айтады |
Суреттер
Авторлар дың суреттері
Оқушылар туралы суреттер
Авторлар туралы мәліметтер
Плакат
Эйлер дөңгелегі
Оқулық
Кесте Топтастыру ға арналған плакат
Эссе жазуға арналған парақтар
Кері байланыс парағы
Орындық |
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||||||||
|
Күні: |
17.12.2024ж. |
|||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. Өнерлінің өрісі кең. Құмға салған сурет. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұны бойыншы жоспар құруды, мәтіннен ақпаратты табуды меңгереді |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Өткен тақырыпты пысықтау. «Оқыған жетер мұратқа» тақырыбын қайталау. Жаңа тақырып. 1 тапсырма «Ойлан» айдары Суреттегі өнер иелері туралы не білесіңдер? Құрманғазы Сағырбайұлы Бибігүл Төлегенова Әбілхан Қастеев 2 тапсырма «Ойыңмен бөліс» айдары Қазіргі кезде өзің қандай өнер иесін үлгі етесің? К. Сегізбайұлының өмірбаянымен таныстыру. «Түсініп оқы» айдары «Құмға салған сурет» мәтінін түсініп оқу. Сөздік жұмыс Шежіре қарт-тарихты, шежірені жақсы білетін адам. «Есіңе түсір» айдары Мәнерлеп оқу Буындап оқу Рөлге бөліп оқу Жатқа оқу Шапшаң оқу Іштей оқу Түртіп алып оқу Көз жүгіртіп оқу
Оқу түрлері 3 тапсырма «Дәлелде» айдары Әбілханның атақты суретші атануына қажет болған қасиеттер: Талап,еңбекқорлық, білуге құштарлық, табандылық, төзімділік. ЕБҚ 4 тапсырма Мәтінде білімсіз адам туралы не айтылған? Ж: - Білімсіз адамның өрісі тар,құлашы қысқа.Сурет салуға талабың бар екен. Оқуың керек шығар, балам. ФС тапсырмасы 5 тапсырма Ә.Қастеевтің өмір сүрген заманы туралы не білесің? Не білдің? Не білгің келеді?
ЕҚБ 6 тапсырма «Білгенге маржан» айдары Мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. Үлгі: Жоспар: 1.Жетім бала 2. Қарт ұстаның ақылы 3. Білімге ұмтылыс. 4. Атақты суретші.
7 тапсырма. «Қорытындыла» айдары Әңгімелеу Кейіпкердің қандай қасиетін үлгі етуге болады?
Үйге тапсырма «Көркем еңбек» пәнінен танысқан Ә.Қастеевтің бір туындысы туралы әңгімелеуге дайындал.
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын пысықтайды Жаңа сабақты игереді
Өнер иелерін атайды
Мәтінді оқиды,сөздік жұмыс жүргізеді
Оқу түрлерін атайды
Тапсырманы орындайды
Қажет сөйлемді тауып,оқиды
Кестені толтырады
Мәтін мазмұны бойынша жоспар түзеді
Жақсы қасиеттер туралы әңгімелейді
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды
|
Оқушылырды мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ: «Көңіл-күй»
Дескриптор: Өнер иелері туралы біледі-1Б Олар туралы мәліметтер айта алады-1Б ҚБ. «Отшашу»
Дескриптор: Үлгі тұтар өнер иелері туралы айтары бар-1Б Мәтінді түсініп, жүргізе оқиды-1Б Жаңа сөздің мағынасын біледі-1Б Оқу түрлерін ажырата алады-1Б
ҚБ: «Шапалақ»
Дескриптор: Ә.Қастеев туралы мәліметтер айта алады-1Б Атақты адам болу үшін қандай қасиеттер керек екендігін біледі-1Б Дескриптор: Білімсіз болудың зиянын біледі-1Б Білімді болу үшін алдына мақсат қоя біледі-1Б
Дескриптор. Өз заманы мен бұрынғы заманды салыстыра алады-1Б Кестені толтырады-1Б
Дескриптор: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құра алады-1Б Ә.Қастеевтің туындыларын атай алады-1Б
ДескриптоР. Үлгі болар қасиеттерді айтады-1Б Өз арманын жеткізе алады-1Б Дескриптор: Ә.Қастеевтің туындылары туралы әңгімелей алады-1Б Өнер туралы білімі толыққан-1Б |
Плакат
Суреттер Өлең авторларының суреттері
Суреттер
Өнер иелері туралы бейнебаян
Оқулық
Суреттер
Сызба
Ә.Қастеев туралы бейнебаян
Суреттер
Кесте
Жоспар үлгісі
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс пара
|
||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
«В.Терешкова атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.С. |
|||||||||
|
Күні: |
18.12.2024ж. |
|||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ. Мамандықтың бәрі жақсы БЖБ |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан көркемдегіш құралдарды табуды меңгереді |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ Ынтымақ жүрген жерде, ырыс бірге жүреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа сабақ Тақырыпты ашу 1.Мысал дегеніміз не? Мысал- жануар, затты кейіпкер етіп, солардың әрекеті арқылы адам бойындағы кемшілікті сынайтын, жақсы мінез-құлықты үлгі етіп көрсететін көркем шығарма. Мысал өсиет, ақыл айтуға құрылады, қарасөзбен де, өлеңмен де жазылады. ЕБҚ 2.Суреттегі құмырсқа қай мамандық иесіне ұқсайды? Кеме басқарған капитанға ұқсайды. ЕҚБ 3.Осы кейіпкердің атынан сөйле. «Мен...» (Мен кеме басқарсам....) (Мен осындай жағдайға тап болсам...) 4. «Адамға, қоғамға пайдалы маман болу» дегенді қалай түсінесіңдер? -Адамға ,қоғамға пайдалы маман болу деген сөз-халыққа пайдасын тигізу. «Екінші мамандық» өлең мысалын түсініп оқу Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздер Шуруп-бұрандалы шеге Көкке қолын жайғандар-бұл жерде: «түк істемей бос жүргендер» деген мағынада. 5.Өлеңдегі негізгі ойды тап. Негізгі ой:Еңбексіз ,бос жүруге болмайды Кейіптеу – табиғат құблыстарын тірі адам кейіпінде немесе жансызды жанды түрде суреттеу тәсілі. 6.Кейіптеу кейіпкеріне ұқсастырып, үйде, айналаңда нені мысал етіп айтар едің? 7.Мысал өлеңдегі кейіптеу кейіпкерлерін ата. 8. Тапсырманы орындаңдар
Үй тапсырмасы:«Бірнеше мамандық иесі, өнер иесі болудың артықшылығы туралы ойыңды жаз
|
Үй тапсырмасын оқиды
Мысал туралы айтады
Тапсырмалар ды орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Мысалды түсініп оқиды
Жаңа сөздермен танысады
Негізгі ойды табады
Кейіптеуге мысал келтіреді
Тарпсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Керемет!
Дискриптор: Оқушылар мысал суреттегі кейіпкердің атынан сөйлейді-1Б Өз ойын еркін жеткізеді-1Б
Дескриптор: Пайдалы маман болуды түсінеді-1Б Өлеңді мәнерлеп,түсініп оқи алады-1Б
ДескриптоР: Мысалдың мазмұнын түсінеді-1Б Негізгі ойды табады-1Б
ДескриптоР. Айналадыһағы дүниенеден кейіптейтін мысал табады-1Б Кейіпкерлер туралы айта алады-1Б
Дескриптор: Тапсырманы кесте бойынша орындайды-1Б Кейіптеу жасай алады-1Б
«Смайликтер» әдісі
|
Суреттер
Мысал әңгімелер кітаптары
Суреттер
Суреттер
Плакат
Кейіпкерлер суреті
Кесте
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||
шағым қалдыра аласыз





















