|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар орындау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№19 сабақ. Разрядтан аттап,ауызша қосу және азайту тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау; 2.1.2.3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мысалдарды шығар 43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80; 62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100. 100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53. Тақырыпты ашу «Дұрыс-Бұрыс» ойыны 47 > 28, себебі 4 > 2. Дұрыс / Бұрыс 25 – 20 = 5 – тура теңдік. Дұрыс / Бұрыс 79 > 75, себебі 9 > 5. Дұрыс / Бұрыс 17 – 4 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 90 – 24 + 9 өрнегі – әріпті өрнек. Дұрыс / Бұрыс а + 100 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 99 < 100 – теңсіздік. Дұрыс / Бұрыс Жаңа тақырып 1-тапсырма 1-тәсіл: 30 + (5 + 8) = 30 + 13= 43 Қосылғыштардың бірін екі таңбалы санды разрядтық қосылғыштарға жіктеу: 35 + 8 = (30 + 5) + 8. Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, қосындының мәнін табу: (30 + 5) + 8 = 30 + (5 + 8 ) = 30 + 13 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 2-тәсіл: (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 4 35-ті разрядтық ондыққа дейін толықтыратындай етіп, 8 санын екі санның қосындысымен ауыстыру. Демек, 8 санын 5 пен 3 -тің қосындысы түрінде алу: 35 + 8 = 35 + (5 + 3 ). Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, екі таңбалы санды разрядтық ондыққа дейін толықтыру: 35 + (5 + 3) = (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 2-тапсырма. 39 + 54 1-тәсіл: (39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93 Қосудың терімділік қасиетін қолдану: 39 + (50 + 4) = (39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93. 2-тәсіл: Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады: 39 + 54 = (30 + 50) + (9 + 4 ) = 80 + 13 = 93. ЕБҚ 3-тапсырма Өрнектердің мәнін әртүрлі тәсілмен есепте Мысалы, 69 + 25 1-тәсіл: 69 + 25 = (69 + 20) + 5 = 89 + 5 = 94 2-тәсіл: 69 + 25 = (60 + 20) + (9 + 5) = 80 + 14 = 94 «Тыныштық сәті» әдісі Баяу музыка тыңдап демалады 4-тапсырма Есептей-ақ салыстыр 34+47 < 47+37 39-27 < 39-25 53-15 < 53-14 39+27 > 39+25 ФС тапсырмасы 5-тапсырма Топтық тапсырма Есептерді шығар 1-топ
Әкем анамнан 5 жас үлкен. 2-топ Ә)Бес жыл бұрын Мөлдір 3 жаста еді. 7 жылдан кейін ол неше жаста болады? 7 жылдан кейінгі жасты табу үшін алдымен Мөлдірдің қазіргі жасын табуымыз керек. Демек 5 + 3 = 8 (жас) Онда 7 жылдан кейінгі жасы 8 + 7 = 15 (жас) Ж: Мөлдір 7 жылдан кейін 15 жаста болады. Өзіндік жұмыс 6-тапсырма Бір-бірімен өзара байланысты өрнектер жұбын табу үшін өрнектердің мәнінесептейді. Мысалы, 27 + 4 өрнегінің жұбы 31 – 4. Себебі, 27 мен 4-тің қосындысының мәні 31-ге тең. 8- тапсырма Геометриялық фигураларды реттілікпен орналастыру нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды. Жауап: Бурабай Үй тапсырмасы 7-тапсырма Мысалдарды шығар 39+4=43 74-49=35 34-9=25 35+47=82 56+7=63 25-17=8 83-6=77 72+19=91
|
Тапсырманы орындайды Жылы лебіздер айтады Үй тапсырмасын тексертеді Дұрыс немесе бұрыс жауапты таңдайды 35+8 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады Қосу мен азайтудың қалай орындалаты нын түсіндіреді Өрнектердің мәнін табады Жеке жұмыс жасайды Демалады Салыстыру жасайды Есепті шығарады Топтық жұмыс жасайды Өрнектер жұбын табады Шығармашылық тапсырма орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Көбелек» әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Керемет! Дескриптор: Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Сандарды қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіреді-1б Тамаша! Дескриптор: Есептеудің әртүрлі тәсілдерін салыстырады-1б Өзіне қолайлысын таңдайды-1б Дескриптор: Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б Жауапты тұжырымдай алады-1б
Дескриптор: Өрнектер жұбын табады-1б Дескриптор: Геометриялық фигураларды берілген реттілікпен орналастырады-1б Нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды-1б «Рефлексия пирамидасы «әдісі |
суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Жұмыс дәптері оқулық оқулық Музыка Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Фигуралар Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№19 сабақ. Разрядтан аттап,ауызша қосу және азайту тәсілдері 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар орындау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№19 сабақ. Разрядтан аттап,ауызша қосу және азайту тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау; 2.1.2.3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мысалдарды шығар 43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80; 62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100. 100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53. Тақырыпты ашу «Дұрыс-Бұрыс» ойыны 47 > 28, себебі 4 > 2. Дұрыс / Бұрыс 25 – 20 = 5 – тура теңдік. Дұрыс / Бұрыс 79 > 75, себебі 9 > 5. Дұрыс / Бұрыс 17 – 4 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 90 – 24 + 9 өрнегі – әріпті өрнек. Дұрыс / Бұрыс а + 100 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 99 < 100 – теңсіздік. Дұрыс / Бұрыс Жаңа тақырып 1-тапсырма 1-тәсіл: 30 + (5 + 8) = 30 + 13= 43 Қосылғыштардың бірін екі таңбалы санды разрядтық қосылғыштарға жіктеу: 35 + 8 = (30 + 5) + 8. Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, қосындының мәнін табу: (30 + 5) + 8 = 30 + (5 + 8 ) = 30 + 13 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 2-тәсіл: (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 4 35-ті разрядтық ондыққа дейін толықтыратындай етіп, 8 санын екі санның қосындысымен ауыстыру. Демек, 8 санын 5 пен 3 -тің қосындысы түрінде алу: 35 + 8 = 35 + (5 + 3 ). Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, екі таңбалы санды разрядтық ондыққа дейін толықтыру: 35 + (5 + 3) = (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 2-тапсырма. 39 + 54 1-тәсіл: (39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93 Қосудың терімділік қасиетін қолдану: 39 + (50 + 4) = (39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93. 2-тәсіл: Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады: 39 + 54 = (30 + 50) + (9 + 4 ) = 80 + 13 = 93. ЕБҚ 3-тапсырма Өрнектердің мәнін әртүрлі тәсілмен есепте Мысалы, 69 + 25 1-тәсіл: 69 + 25 = (69 + 20) + 5 = 89 + 5 = 94 2-тәсіл: 69 + 25 = (60 + 20) + (9 + 5) = 80 + 14 = 94 «Тыныштық сәті» әдісі Баяу музыка тыңдап демалады 4-тапсырма Есептей-ақ салыстыр 34+47 < 47+37 39-27 < 39-25 53-15 < 53-14 39+27 > 39+25 ФС тапсырмасы 5-тапсырма Топтық тапсырма Есептерді шығар 1-топ
Әкем анамнан 5 жас үлкен. 2-топ Ә)Бес жыл бұрын Мөлдір 3 жаста еді. 7 жылдан кейін ол неше жаста болады? 7 жылдан кейінгі жасты табу үшін алдымен Мөлдірдің қазіргі жасын табуымыз керек. Демек 5 + 3 = 8 (жас) Онда 7 жылдан кейінгі жасы 8 + 7 = 15 (жас) Ж: Мөлдір 7 жылдан кейін 15 жаста болады. Өзіндік жұмыс 6-тапсырма Бір-бірімен өзара байланысты өрнектер жұбын табу үшін өрнектердің мәнінесептейді. Мысалы, 27 + 4 өрнегінің жұбы 31 – 4. Себебі, 27 мен 4-тің қосындысының мәні 31-ге тең. 8- тапсырма Геометриялық фигураларды реттілікпен орналастыру нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды. Жауап: Бурабай Үй тапсырмасы 7-тапсырма Мысалдарды шығар 39+4=43 74-49=35 34-9=25 35+47=82 56+7=63 25-17=8 83-6=77 72+19=91
|
Тапсырманы орындайды Жылы лебіздер айтады Үй тапсырмасын тексертеді Дұрыс немесе бұрыс жауапты таңдайды 35+8 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады Қосу мен азайтудың қалай орындалаты нын түсіндіреді Өрнектердің мәнін табады Жеке жұмыс жасайды Демалады Салыстыру жасайды Есепті шығарады Топтық жұмыс жасайды Өрнектер жұбын табады Шығармашылық тапсырма орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Көбелек» әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Керемет! Дескриптор: Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Сандарды қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіреді-1б Тамаша! Дескриптор: Есептеудің әртүрлі тәсілдерін салыстырады-1б Өзіне қолайлысын таңдайды-1б Дескриптор: Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б Жауапты тұжырымдай алады-1б
Дескриптор: Өрнектер жұбын табады-1б Дескриптор: Геометриялық фигураларды берілген реттілікпен орналастырады-1б Нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды-1б «Рефлексия пирамидасы «әдісі |
суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Жұмыс дәптері оқулық оқулық Музыка Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Фигуралар Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз






