Материалдар / 1 сынып 1,2,3,4 тоқсан Музыка ҚМЖ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

1 сынып 1,2,3,4 тоқсан Музыка ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сынып 1,2,3,4 тоқсан Музыка ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Сәуір 2024
21
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар №1 сабақ

Бөлім

Өзім туралы

Педагогтің аты- жөні

Мамырова Аширкул

Күні


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мен және менің Отаным

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

        1. есту қаблетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;



Сабақтың мақсаты

Отан, туған жер туралы түсінік алады және түсіндіреді, «Менің Отаным» әнінің бірінші шумағын мұғалімнің берген талаптары бойынша үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(МК.Ұ ОТ)

1-тапсырма. Тыңдау. Талдау.

Оқулықтың «Өзім туралы» бөліміндегі тақырыптар оқушыларға өздерінің күнделікті болып жатқан тіршіліктермен байланысын көрсетуге бағытталған.

(М) Бірінші тақырып әр оқушыға Отанына, туған жеріне құрмет көрсету, сүйіспеншілік білдіруге бағытталған. Балаларды өз халқына, Отанына еңбек ету үшін – оқу, жақсы білім алу қажет деген сезімге жеткізу керек.

Балалар ақыны Рахат Наурызбаеваның өлеңін мәнерлеп оқып берді, одан кейін оқушылармен бірге мазмұнын талдайды. Мысалы,

«Отаныма сүйікті, Еңбегімді арнаймын», - деген сөздердің мәніне балалардың назарын аудару қажет. Олар сұраққа берген жауабын мектеп, оқу, білім алумен байланыстырғаны жөн.

(М\О) Бейнетаспа көру. «Менің туған жерім – егемен Қазақстан» деген бейнетаспаны көріп болған соң, мына сұрақтарды қойған жөн:

-Бейнетаспада қандай көріністер бейнеленген?

-Сенің туған өлкеңе қандай көрікті жерлер бар?

-Қазақстанның астанасы қалай аталады?

2-тапсырма. Орындау.

Еліміздің құрметіне сыныппен бірге халқымыздың басты әні – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін (әнін жазған: Ш.Қалдаяқов, өлеңін жазғандар: Ж.Нәжмеденов, Н.Назарбаев) үнтаспаға қосылып, салтанатты, көркем орындау.

Сабаққа қатысу, партада отыру, жауап беру және т.б. тәртіпке қатысты мұғалімнің айтқанын тыңдайды, орындайды.


Мұғалімнің тақырыпқа қатысты әңгімесін тыңдайды, бейнетаспаны көреді, қойған сұрақтарға жауап береді.















Үнтаспаға қосылып, «ҚР Мемлекттік Гимнін» орындайды.


«Музыка» оқулығы, Нота хрестоматиясы,

Фоно-

хрестоматия




Менің туған жерім – егемен Қазақстан


ҚР Мемлекеттік Гимні 1,49 мин

Ортасы

(МК. Ұ. ОТ)

3-тапсырма. Суырыпсалма.

«Танысу» (қысқа қайырым)

Ойын шарты.

(М) Оқушыларды ойын шартымен таныстырады.

1. Мұғалімнің сұрағына жауап бергенде, өз есімін қалаған әуенге салып, әндетіп айту керек (Үлгі оқулықта берілген).

2. Шеңбер құрып тұрады, қалаған ұрмалы аспабымен (асатаяқ, қоңырау, даңғыра) сүйемелдеп, өз есімдерін әндетіп айтады. Ал партада отырған сыныптастары шапалақ соғып қайталайды.

(МК. Ұ. ОТ)

4-тапсырма. Әнді үйрену.

«Менің Отаным» (Өлеңін жазған: Б.Ысқақов, әнін жазған: Ө.Байділдаев)

(М) Ән үйрету әдістемесі бойынша оқушыларға әнді үйретеді (ән және авторларымен таныстыру, орындап беру, әңгімелесу, талдау, бірінші шумағын үйрету).

1. Отан – менің ата-анам,

Отан – досым, бауырым.

Отан – өлкем, астанам,

Отан – Туған ауылым.

2. Бақыт елі – бұл Отан,

Бәріне мен иемін.

Біздің Отан – ұлы Отан,

Ұлы Отанды сүйемін.

Тапсырмалар:

  1. Әнді мұғалімнің орындауында мұқият тыңда.

  2. Ән мазмұнынан түсінгеніңді айт.

  3. Әннің бірінші шумағын мұғалім көмегімен үйрен.

«Танысу» (қысқа қайырым) ойынының шарты бойынша «сұрақ-жауап» түрінде есімдерін әндетіп айтады, бір-бірімен танысады.



«Менің Отаным»

Әнін мұғалім айтқан талаптар бойынша үйренеді.



Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.


«Музыка» оқулығы

Нота хрестоматиясы

Фоно- хрестоматия







Отаным

(Өлеңін жазған: Б.Ысқақов, әнін жазған: Ө.Байділдаев)

Соңы

(МК. Ұ. ОТ)

(М.О) Бірінші тоқсанда әліппені жаңа бастап, оқу мен жазды білмеген бірінші сынып оқушыларының алған білімдерін «Бағдаршам» әдісі негізінде бағалауға болады.

Рефлексия. «Бағдаршам»:

Қызыл- бүгінгі сабақты түсінбедім.

Сары – сабақтың кейбір жерлерін түсіндім.

Жасыл – сабақта барлығын түсіндім.

Қойылған сұрақтарға жауап береді.


«Бағдаршам» әдісі туралы



Оқу ісінің меңгерушісі; Оразымбетов Б.

Бөлім

Өзім туралы

Педагогтің аты- жөні

Мамырова Аширкул

Күні


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өзімді таныстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.1.1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;



Сабақтың мақсаты

Шулы және музыкалық дыбыстар туралы өз түсінігін айтады, «Алтын күз» шығармасын тыңдайды және өз түсінігін айта алады, «Отаным» әнінің екінші шумағын үйреніп, талабына сай әндетіп орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(МК. Ұ. ОТ)

1-тапсырма. Суырыпсалма.

«Менің есімім» (ойын)

(М) Оқушыларды ойынның шартымен таныстырады.

1. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Әр бала өз есімін буынға бөліп, әндетіп айтқан кезде ұрмалы аспаппен әр буынды сүйемелдейді. Мысалы: Ай-нұр (екі буынды есімді аспаппен соғып көрсетеді.

2. Мұғалімнің сұрағына жауап бергенде өз есімін қалаған әуенге салып, әндетіп айтады.

Ойын шартымен танысады және сыныппен бірге талаптарын сақтап орындайды.


«Музыка» оқулығы, Нота хрестоматиясы, Фоно - хрестоматия

Ортасы

(МК. Ұ. ОТ)

2-тапсырма. Тыңдау. Талдау. Орындау

(М) Тапсырма алдында шулы және музыкалық дыбыстар тулары әңгіме бастайды. Бейнетаспаны көрсетеді. Өз тәжірибесімен байланыстырып, келесі сұрақтарға жауап беруді ұйғарады.

Тапсырма сұрақтары:

  • Шулы және музыкалық дыбыстардың айырмашылығы бар ма?

Оқулықтағы суреттермен жұмыс.

-Берілген суреттердің қайсысы шулы, ал қайсысы музыкалық дыбыстарды бейнелейді?

-«Шулы және музыкалық дыбыстар» деген жаттығуды сыныппен бірге мұғалімнің талабы бойынша орындайды:

Шу-шу, шу-шу, шу-шу, шу-лы ды-быс-тар (жаттығу бір дыбыста сыбырлап айтылады)

Му-зы-ка, му-зы-ка, му-зы-ка-лық ды-быс-тар (жаттығу әуені мұғалімнің қалауы бойынша)

-«Музыка» дегенді қалай түсінесің?

(М) «Алтын күз» (Әнін жазған: С.Еркімбеков) Оқушыларға музыканы тыдау әдістемесі бойынша тыңдатады.

Тапсырма сұрақтары:

-Шығарманы басынан аяғына дейін зейін қойып тыңда. Түсінгеніңді айтып бер.

-Музыка қандай көңіл күйде орындалады? (көңілді, көңілсіз, нәзік, ойлы)

-Күзді неге «алтын күз» деп атайды?

-Музыканы тыңдағанда көз алдыңа не елестеттің?

Музыканы дұрыс түсіну үшін:

- басынан аяғына дейін зейін қойып тыңдау;

-музыканың атауына көңіл бөлу;

-музыканы есте сақтау үшін бірнеше рет қайталап тыңдау керек.

Мұғалімнің шулы және музыкалық дыбыстар туралы әңгімесін тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.


Оқулықтағы суреттермен жұмыс жасайды, «Шулы және музыкалық дыбыстар» деген жаттығуды мұғалімнің талабы бойынша орындайды.


«Алтын күз» пьесасын музыка тыңдау талаптары бойынша тыңдайды және берілген сұрақтарға әңгіме барысында жауап береді.


«Менің Отаным» әнінің екінші шумағын үйретеді, мәнерлеп әдемі айтуға тырысады.


«Музыка» оқулығы, Нота хрестоматиясы, Фоно - хрестоматия






Сольфеджио сабақтары. Музыкалық және шулы дыбыстар.





«Алтын күз» (әнін жазған: С.Еркімбеков)
















Менің Отаным (өлеңін жазған: Б.Ысқақов, әнін жазған: Ө.Бәйділдаев)

Соңы

(МК. Ұ. ОТ)

(М.О) Бағалау:

- «Менің Отаным» әнін қалай орындадым?

- Әнді орындағанда қандай қиындықтар болды?

Бірінші тоқсанда әліппені жаңа бастап, оқу мен жазуды білмеген бірінші сынып оқушыларының алған білімдерін «Бағдаршам» әдісі негізінде бағалауға болады.

Рефлексия. «Бағдаршам»:

Қызыл-бүгінгі сабақты түсінбедім.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!