|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.1С Күні: Сынып:8 |
Мектеп: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітова Фариза Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№1практикалық жұмыс. «Металдардың белсенділігін салыстыру» |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастырады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып, орынбасу реакциясының жүру мүмкіндіктерін болжайды, реакция типтерін ажыратады. Негізгі сілтемелер мен тіркестер: металдардың электрохимиялық кернеу қатары, қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер: Металдардың бейметалдардан айырмашылығы қандай? Н.Н.Бектов кернеу қатарындағы металдарды химиялық қасиеттеріне байланысты қалай жіктеді? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру, Мәңгілік ел. Жауапкершілікті сезіну, білім алуға бейім болу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика |
|||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.2. сұйылтылған қышқылдардың әр түрлі металдармен реакцияларын зерттеу. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сынып оқушыларын мозайка әдісі арқылы үш топқа бөлемін қиылған қағаздарды құрастыру арқылы оқушылар өз топтарының атын «мырыш» «темір» «мыс» -деп құрастырады. Үй тапсырмасын сұрау: «Серпілген сауал» әдісі арқылы үш топ бір біріне доп лақтырып сұрақтар қояды. 1.Коррозия дегеніміз не? 2. Күнделікті тұрмыста жиі қолданылатын металдарды атаңдар? 3. Қандай металдар сумен белсенді әрекеттеседі? 4.Металдардың оттегімен әрекеттесуі реакцияның қай типіне жатады? 5.Литий мен мыс металдарының қайсысы қышқылдармен шабытты әрекеттеседі. |
Топқа бөлуге арналған үлестірмелер, доп |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім түсіндірмесі. Біз алдыңғы тақырыптарда металардың оттегімен, сумен, қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі жөнінде өткен сабақтарда таныстық. Активтік қатар химияда — металдардың электролиттік ерітінділерінің электродтық потенциалының өсу реті бойынша орналасу тәртібі. Оны “ығыстыру қатары” деген атпен 1865 жылы орыс ғалымы Н.Н.Бекетов (1827 — 1911) мынадай жүйемен ұсынды:
Бұл қатарда металдардың электрон беру, яғни тотықсыздандырғыш қасиеті солдан оңға қарай кемиді. Басқаша айтқанда әр металл өзінен кейінгілерін тұздар ерітіндісінен ығыстырып шығарады. Салыстыру үшін қатарға сутек те орналасқан. Активтік қатарда сутекке дейін орналасқан металдар сутекті қышқылдардан ығыстыра алады. Сутектен кейін тұрған мыс, сынап, күміс, платина және алтын қышқыл ерітінділерімен әрекеттеспейді, өйткені сутекті ығыстыра алмайды. Активтік қатарға сүйеніп, металл, тұз және қышқыл ерітінділерінің арасындағы реакциялардың жүру мүмкіндігін алдын-ала болжауға болады. Активтік қатар заңдылығы металды бос күйінде бөліп алуға және оны коррозиядан қорғауға мүмкіндік береді. І- топ «мырыш» Бұл топқа мырыштың қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу. ІІ- топ «темір» Бұл топқа темірдің қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу. ІІІ- топ «мыс» Бұл топқа мыстың қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу қажеттігі ұсынылады. №1 практикалық жұмыс Топтық жұмыс: Металдардың белсенділігін салыстыру Реактивтер: магний немесе мырыш, темір, мыс металдарының түйірлері, күкірт қышқылының тұз қышқылының ерітінділері. Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар: сынауықтар, сынауық ұстағыш. Жұмыстың барысы: Екі сынауыққа мырыш немесе магнийдің екі түйірін салыңдар. Келесі екі сынауыққа аздаған темір ұнтағын, соңғы екі сынауыққа мыс ұнтаын салыңдар. Мырыш салынған сынауықтың біреуіне 1мл күкірт қышқылының H2SO4, екіншісіне сондай мөлшерде тұз қышқылының НСІ, ерітінділерін қосыңдар. Дәл осылай бұл қышқылдарды темір мен мыс салынған сынауықтарға да құйыңдар. Темір қышқылдармен мырышқа қарағанда баяу әрекеттеседі. Мыс күкірт қышқылымен де, тұз қышқылымен де әрекеттеспейді. Тапсырмалар:
Дискриптор:
|
Оқулық, периодтық кесте, металдардың кернеу қатары сынауықтар, сынауық ұстағыш, kk.wikipedia.org. |
||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту: «Ыстық орындық» әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады). Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 54г алюминий тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген тұздың массасын табыңыз. Ал сынып оқушыларының ішіндегі қабілетті оқушыларды постер жасау барысында қадағалаймын, қабілеті жоғары оқушыларға деңгейіне қарай күрделі тапсырамалар беру, топтық,жұптық тапсырмаларды орындау барысында қадағалап кері байланыс арқылы саралаймын |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз «Басбармақ» әдісі «Бағдаршам» әдісі Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары Б «Тазалық» әдісі
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№1практикалық жұмыс. «Металдардың белсенділігін салыстыру»
№1практикалық жұмыс. «Металдардың белсенділігін салыстыру»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.1С Күні: Сынып:8 |
Мектеп: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітова Фариза Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№1практикалық жұмыс. «Металдардың белсенділігін салыстыру» |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастырады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып, орынбасу реакциясының жүру мүмкіндіктерін болжайды, реакция типтерін ажыратады. Негізгі сілтемелер мен тіркестер: металдардың электрохимиялық кернеу қатары, қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер: Металдардың бейметалдардан айырмашылығы қандай? Н.Н.Бектов кернеу қатарындағы металдарды химиялық қасиеттеріне байланысты қалай жіктеді? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру, Мәңгілік ел. Жауапкершілікті сезіну, білім алуға бейім болу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика |
|||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.2. сұйылтылған қышқылдардың әр түрлі металдармен реакцияларын зерттеу. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сынып оқушыларын мозайка әдісі арқылы үш топқа бөлемін қиылған қағаздарды құрастыру арқылы оқушылар өз топтарының атын «мырыш» «темір» «мыс» -деп құрастырады. Үй тапсырмасын сұрау: «Серпілген сауал» әдісі арқылы үш топ бір біріне доп лақтырып сұрақтар қояды. 1.Коррозия дегеніміз не? 2. Күнделікті тұрмыста жиі қолданылатын металдарды атаңдар? 3. Қандай металдар сумен белсенді әрекеттеседі? 4.Металдардың оттегімен әрекеттесуі реакцияның қай типіне жатады? 5.Литий мен мыс металдарының қайсысы қышқылдармен шабытты әрекеттеседі. |
Топқа бөлуге арналған үлестірмелер, доп |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім түсіндірмесі. Біз алдыңғы тақырыптарда металардың оттегімен, сумен, қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі жөнінде өткен сабақтарда таныстық. Активтік қатар химияда — металдардың электролиттік ерітінділерінің электродтық потенциалының өсу реті бойынша орналасу тәртібі. Оны “ығыстыру қатары” деген атпен 1865 жылы орыс ғалымы Н.Н.Бекетов (1827 — 1911) мынадай жүйемен ұсынды:
Бұл қатарда металдардың электрон беру, яғни тотықсыздандырғыш қасиеті солдан оңға қарай кемиді. Басқаша айтқанда әр металл өзінен кейінгілерін тұздар ерітіндісінен ығыстырып шығарады. Салыстыру үшін қатарға сутек те орналасқан. Активтік қатарда сутекке дейін орналасқан металдар сутекті қышқылдардан ығыстыра алады. Сутектен кейін тұрған мыс, сынап, күміс, платина және алтын қышқыл ерітінділерімен әрекеттеспейді, өйткені сутекті ығыстыра алмайды. Активтік қатарға сүйеніп, металл, тұз және қышқыл ерітінділерінің арасындағы реакциялардың жүру мүмкіндігін алдын-ала болжауға болады. Активтік қатар заңдылығы металды бос күйінде бөліп алуға және оны коррозиядан қорғауға мүмкіндік береді. І- топ «мырыш» Бұл топқа мырыштың қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу. ІІ- топ «темір» Бұл топқа темірдің қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу. ІІІ- топ «мыс» Бұл топқа мыстың қышқылдармен әрекеттесуін зерттеу қажеттігі ұсынылады. №1 практикалық жұмыс Топтық жұмыс: Металдардың белсенділігін салыстыру Реактивтер: магний немесе мырыш, темір, мыс металдарының түйірлері, күкірт қышқылының тұз қышқылының ерітінділері. Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар: сынауықтар, сынауық ұстағыш. Жұмыстың барысы: Екі сынауыққа мырыш немесе магнийдің екі түйірін салыңдар. Келесі екі сынауыққа аздаған темір ұнтағын, соңғы екі сынауыққа мыс ұнтаын салыңдар. Мырыш салынған сынауықтың біреуіне 1мл күкірт қышқылының H2SO4, екіншісіне сондай мөлшерде тұз қышқылының НСІ, ерітінділерін қосыңдар. Дәл осылай бұл қышқылдарды темір мен мыс салынған сынауықтарға да құйыңдар. Темір қышқылдармен мырышқа қарағанда баяу әрекеттеседі. Мыс күкірт қышқылымен де, тұз қышқылымен де әрекеттеспейді. Тапсырмалар:
Дискриптор:
|
Оқулық, периодтық кесте, металдардың кернеу қатары сынауықтар, сынауық ұстағыш, kk.wikipedia.org. |
||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту: «Ыстық орындық» әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады). Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 54г алюминий тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілген тұздың массасын табыңыз. Ал сынып оқушыларының ішіндегі қабілетті оқушыларды постер жасау барысында қадағалаймын, қабілеті жоғары оқушыларға деңгейіне қарай күрделі тапсырамалар беру, топтық,жұптық тапсырмаларды орындау барысында қадағалап кері байланыс арқылы саралаймын |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз «Басбармақ» әдісі «Бағдаршам» әдісі Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары Б «Тазалық» әдісі
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз
үгінгі сабақ
маған ұнады, барлығын түсіндім.













