|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы.( жарық) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:1 «Г» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№28 сабақ. Жасанды жарық көздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек Жылу берші, шуақ берші Маған, оған,досыма Тағы, тағы, тағы да Ширату. Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі 1.Күн туралы айт 2. Ай жарық шаша ма? 3. Қараңғы бізге керек пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады деп ойлайсың? Білу,түсіну ойлау дағдысы І. «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы жұмбақ жасырамын.
Жарық берген ымыртта. (Аспалы шам)
Түнде маздайды. (Майшам)
Түннен жарық тарайды. (Шам)
Кішкентай қоңыр бас. (Сіріңке) Бүгін біз сабақта : Жасанды жарықтармен танысатын боламыз.
Мұғалім түсіндірмесі Жарық бізге қоршаған ортаны көру үшін керек. Адамның қолымен жасалынған жарық көздерін жасанды жарық көздері деп атайды. Жасанды жарық көздерін адам өз қажеттілігіне қарай ойлап тапты. Адами құндылықтарды негізге ала отырып, оқушыларды электр шамы арқылы бағалау. «Кинометафора» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіру . Қолдану ойлау дағдысы
II.Т. Саралау: топтасу Топтық жұмыс 1-топ «Таны да біл» әдісі Жасанды жарық көздерінің суретін қызыл түспен, табиғи жарық көздерінің суретін сары түспен қоршап сыз.
2-топ: «Ата және бөл» әдісі Суреттерді қара. Суреттерде бейнеленген жарық көздерін ата және екіге бөл. Жасанды жарық көздерін тобы, табиғи жарық көздерін тобына бөл.
3-топ: «Әсемдеп боя» әдісі Жасанды және табиғи жарық көздерінің суретін боя.
«Көңілді күн» әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге би билейді
Талдау ойлау дағдысы III.Саралау: Тапсырма Ұжымдық жұмыс Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап, жарықтарды салыстыру Балауыз шамды жағу және терезені қиялай ашу Екеуінің жарық күшін салыстыру Күн көзінің жарығы өте күшті, балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз болады IV.Саралау: 3 – тапсырма. Ж/ж. Дәптермен жұмыс «Белгілеу» әдісі. Суреттердің жанындағы дөңгелектерді боя:
V.Бекіту: «Спиннер» әдісі Сұрақтар:
Рефлексия Кері байланыс « Электр шамы» әдісі Алдарында тұрған электр шамын көрсетеді.
|
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды Тақтаға ілінген суреттерді таңдап, оған сипаттама береді Жұмбақтар арқылы қараңғыны жарық ететін көздерді тауып, жұмбақтардың шешімін атайды Жаңа сабақты мұқият тыңдайды Бірге оқиды Жасанды жарық көздерімен танысады. Оқушылар бейнеролик көреді Жасанды жарық көздерін тауып, қоршап сызады. Суретте бейнеленген жарық көздерін атап, екі топқа бөледі Суретте бейнеленген жарық көздерін бояйды Бірлескен жұмыс жасалады Би билеп, демалады Тәжірибе жасайды Қорытынды шығарады Суреттердің ажыратып, дөңгелектерді бояйды. Сәттілік дөңгелегін айналдырып, түскен сұраққа жауап береді Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жарық пен қараңғыны ажыратады Қараңғыны жарық ететін көздерді біледі, айтады «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Бейнеролик Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Би билеп, демалады Дескриптор: Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырады Олар тураы айтады, бояйды Дескриптор: Суреттердің жанындағы дөңгелектерді бояйды. Дескриптор: Жаңа тақырыпты игерген Сұрақтарға нақты жауап береді «Электр шамы» әдісі |
Суреттер
Ютуб сілтемесі: https://youtu.be/UC9PpP7CJys?feature=shared https://youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM&feature=shared Жұмыс дәптер Сұрақ -жауап Спиннер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№28 сабақ. Жасанды жарық көздері Жаратылыстану 1 сынып
№28 сабақ. Жасанды жарық көздері Жаратылыстану 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы.( жарық) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:1 «Г» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№28 сабақ. Жасанды жарық көздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек Жылу берші, шуақ берші Маған, оған,досыма Тағы, тағы, тағы да Ширату. Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі 1.Күн туралы айт 2. Ай жарық шаша ма? 3. Қараңғы бізге керек пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады деп ойлайсың? Білу,түсіну ойлау дағдысы І. «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы жұмбақ жасырамын.
Жарық берген ымыртта. (Аспалы шам)
Түнде маздайды. (Майшам)
Түннен жарық тарайды. (Шам)
Кішкентай қоңыр бас. (Сіріңке) Бүгін біз сабақта : Жасанды жарықтармен танысатын боламыз.
Мұғалім түсіндірмесі Жарық бізге қоршаған ортаны көру үшін керек. Адамның қолымен жасалынған жарық көздерін жасанды жарық көздері деп атайды. Жасанды жарық көздерін адам өз қажеттілігіне қарай ойлап тапты. Адами құндылықтарды негізге ала отырып, оқушыларды электр шамы арқылы бағалау. «Кинометафора» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіру . Қолдану ойлау дағдысы
II.Т. Саралау: топтасу Топтық жұмыс 1-топ «Таны да біл» әдісі Жасанды жарық көздерінің суретін қызыл түспен, табиғи жарық көздерінің суретін сары түспен қоршап сыз.
2-топ: «Ата және бөл» әдісі Суреттерді қара. Суреттерде бейнеленген жарық көздерін ата және екіге бөл. Жасанды жарық көздерін тобы, табиғи жарық көздерін тобына бөл.
3-топ: «Әсемдеп боя» әдісі Жасанды және табиғи жарық көздерінің суретін боя.
«Көңілді күн» әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге би билейді
Талдау ойлау дағдысы III.Саралау: Тапсырма Ұжымдық жұмыс Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап, жарықтарды салыстыру Балауыз шамды жағу және терезені қиялай ашу Екеуінің жарық күшін салыстыру Күн көзінің жарығы өте күшті, балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз болады IV.Саралау: 3 – тапсырма. Ж/ж. Дәптермен жұмыс «Белгілеу» әдісі. Суреттердің жанындағы дөңгелектерді боя:
V.Бекіту: «Спиннер» әдісі Сұрақтар:
Рефлексия Кері байланыс « Электр шамы» әдісі Алдарында тұрған электр шамын көрсетеді.
|
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды Тақтаға ілінген суреттерді таңдап, оған сипаттама береді Жұмбақтар арқылы қараңғыны жарық ететін көздерді тауып, жұмбақтардың шешімін атайды Жаңа сабақты мұқият тыңдайды Бірге оқиды Жасанды жарық көздерімен танысады. Оқушылар бейнеролик көреді Жасанды жарық көздерін тауып, қоршап сызады. Суретте бейнеленген жарық көздерін атап, екі топқа бөледі Суретте бейнеленген жарық көздерін бояйды Бірлескен жұмыс жасалады Би билеп, демалады Тәжірибе жасайды Қорытынды шығарады Суреттердің ажыратып, дөңгелектерді бояйды. Сәттілік дөңгелегін айналдырып, түскен сұраққа жауап береді Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жарық пен қараңғыны ажыратады Қараңғыны жарық ететін көздерді біледі, айтады «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Бейнеролик Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Би билеп, демалады Дескриптор: Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырады Олар тураы айтады, бояйды Дескриптор: Суреттердің жанындағы дөңгелектерді бояйды. Дескриптор: Жаңа тақырыпты игерген Сұрақтарға нақты жауап береді «Электр шамы» әдісі |
Суреттер
Ютуб сілтемесі: https://youtu.be/UC9PpP7CJys?feature=shared https://youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM&feature=shared Жұмыс дәптер Сұрақ -жауап Спиннер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз

























