Материалдар / 2-бөлім: Тірі табиғат. Адам. 2-сынып, Денеге қалай күтім жасаймыз?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

2-бөлім: Тірі табиғат. Адам. 2-сынып, Денеге қалай күтім жасаймыз?

Материал туралы қысқаша түсінік
2-бөлім: Тірі табиғат. Адам. 2-сынып, Денеге қалай күтім жасаймыз?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2024
146
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспарлау

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім: Тірі табиғат. Адам.

Мектеп: "Капитоновка орта мектебі" КММ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Курмахан М.

Сынып: 2 А

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денеге қалай күтім жасаймыз?

Оқу мақсаттары

2.2.3.4 - денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;

2.2.3.5 - тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау

2.1.2.4 - бақылау жүргізудің жоспарын құру;

Сабақ нәтижесі


Тіске күтім жасауды түсінеді.

Тіс не үшн қажет екенін түсінеді.

Тіске күтім жасаудың маңыздылығын түсіндіре алады.

Денсаулыққа тигізетін әсерін атай алады.

Жетістік критерийлері

Денсаулықты сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтайды.

Тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтайды.

Сөздік қор

Тазалық, тіс, тісжегі

Тіс, күрек тістер, ит тістер, азу тістер.


Талқылауға арналған сұрақтар:

-Жеке гигиена дегеніміз не?

-Денеге қалай күтім жасау керек?

- Адам өз денесіне тағы қандай күтім жасайды?

Құндылықтарды дарыту

Досының сөзін тыңдау, жауапкершілік, сыйластық  пікір алмаса білуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Математика,дүниетану, биология.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, суреттер, слайдттар, бейнеролик

Алдыңғы меңгерілген білім

Адамның қаңқасы мен бұлшық еттері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақ басы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Қайырлы таң, көздерім, сендер ояндыңдар ма? (қабақтарын сипалайды)

-Қайырлы таң, құлақтарым, сендер ояндыңдар ма? (құлақтарын сипалайды)

-Қайырлы таң, бетім, сендер ояндыңдар ма? (беттерін сипалайды)

-Қайырлы таң, қолдарым, сендер ояндыңдар ма? (қолдарын сипалайды)

-Қайырлы таң, аяқтарым, сендер ояндыңдар ма? (аяқтарын сипалайды)

-Қайырлы таң, алтын күн! Біз ояндық және күлімдедік!

(қолдарын жоғары созып, күлімдейді)

Алдыңғы меңгерілген білім.

- Дене сымбаты деп нені айтамыз?

- Қаңқа дегеніміз не?

- Қаңқадағы негізгі сүйектерді ата.

- Ересек адамның қаңқасы шамамен қанша сүйектен құралады?

- Ал балалардың қаңқасы ше?

- Бұлшық еттер не үшін керек?

- Бұлшық еттер қалай жұмыс істейді?

- Адам денесінде қанша бұлшық ет болады?


(МК,Ұ) Сабақтың тақырыбын ашу

-Балалар, сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сендерге мына бір аудиоматериады/дыбысты тыңдауды ұсынамын.

/оқушылар дыбысты тыңдайды және өз пікірлерін айтады/

-Балалар, сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?

-Бүгінгі сабақта не үйренесіңдер, не білесіңдер, қалай ойлайсыңдар?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

музыка







Сабақтың ортасы



5-10 минут




















10-20 минут













20-25 минут







25-30 минут

(О,Қ) Тісті зерттеу

Мақсаты:Ресурстарды пайдалану арқылы тістерді зерттеу.

Оқушыларға кішкентай айнаны алып, өз тістерін қарап, санап шығу ұсынылады.

-Балалар, әр адамның ауызында қанша тіс бар?

-Сендердің ауыздарыңда қанша тіс бар екен?

Оқушылар өз ауыздарындағы тістердің санын анықтайды.

-Балалар, не байқадыңдар?

-Ауыз қуысымызда неше тіс бар екен?

-Тістердің барлығы бірдей ме?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау және толықтыру/

Адамда барлығы 28 негізгі тісі болады. Кейбір адамдарда 4 ақыл тіс өседі. Сонымен барлығы 32.

Тістердің 3 түрі бар:азу тістер, ит тістер, күрек тістер.


(Ө,Ұ,ОТәж, Қ)Тәжірибе жасау

Мақсаты:Тәжірибе жасау арқылы тістердің қызметін анықтау.

-Балалар, қай тіс қандай қызмет атқаратынын білгілерің келе ме? Ендеше мен сендерге тәжірибе жасап көруді ұсынамын.

Оқушыларға алмаұсынылады. Оқушылар алманы жеп, әр тістің қандай қызмет атқаратынын анықтайды.

-Ең бірінші не істедіңдер?

-Содан кейін ше?

-Қай тістермен тағамды шайнадыңдар?

Оқушылар қорытынды шығарады:

Күрек тістермен -тағамды тістейміз.

Ит тістермен -тағамды жұламыз, жыртамыз.

Азу тістермен - тағамды шайнап, ұсатамыз.


Стоматологпен кездесу

Стоматолог келіп текше арқылы ойын ойнатады. Оқушылар текшені айналдырады, үстіңгі қырында шыққан сұрақты оқиды және сұраққа жауап береді. Стоматолог оқушылардың жауаптарын толықтырады.


1/Тісті күніне неше рет тазалау керек?

2/Тістің бұзылуына не әсер етеді?

3/Тістердің қандай түрлері бар?

4/ Тіске арналған қандай пасталарды білесіз?

5/Қандай тағамдар тіске пайдалы?

6/Қандай тағамдар тіске зиян?


(МК) «Тісті қалай тазалау керек?» бейнематериалын тамашалау

Мақсаты:Тісті тазалау жолдарымен таныстыру.Дұрыс тазалауға үйрету.

Picture 2

(Ө,Қ)Өздік жұмыс

Мақсаты:Тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау.

1-тапсырма:Тісті тазалау әрекетінің ретін анықтап, цифрлармен белгіле.


Picture 2922


2-тапсырма:Тіс күтіміне қатысты дұрыс тұжырымды белгіле(+/-).



1

Тісті тазаламаса, ауыздан жағымсыз иіс шығады.

+ / -

2

Тісті күту міндетті емес, ауру тістің орнына жаңа тістер өседі.


3

Тіскүлкігесәнбереді.


4

Тістегімикробтар ауру туғызады.


5

Тіске күтім жасалса, денсаулық та жақсы болады.



Дескриптор Білім алушы

Shape1

тісті тазалау әрекеттерінің ретін анықтайды

Shape2

тіс күтіміне қатысты дұрыс тұжырымдарды белгілейді

Тапсырманы орындап болған соң оқушылар дайын нұсқа бойынша тексереді және дескриптор бойынша бағалайды.

Инерактивті тақта




Оқушылар санына сәйкес айналар








Үлестірмелі парақтар










Табақшаның үстінде алмалар, сүлгі













Текше, сұрақтар





Видео


Ошибка! Ошибка внедренного объекта.


Сабақтың соңы


5 мин

(Ө)Рефлексия «Сөйлемді жалғастыр»

Мен ....... білдім.

-Мен ................ үйрендім.

-Мен ................ білгім келеді.

(Ө) «Өзін-өзі бағалау»

«Жетістіктер ағашы» оқушылар жасыл/сары стикерлерді алып, ағашқа жапсырады.

Жасыл-түсіндім, білемін, қолдана аламын.

Сары- сенімсізбін.

Интерактивті тақта




Стикерлер арқылы

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру:

Қабілеті жоғары оқушылар тіске күтім жасау жолдарын өз бетінше айта алады.



Белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!