|
Бөлім: Өлең – сөздің патшасы |
Мектеп: Мұғалім: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абайдың «Жетінші сөзінің» тақырыбы, идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; 6.2.2.1. эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді -эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтайды |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. Қызығушылықты ояту.Оқушылар Абайдың «Жетінші қарасөзімен» танысады. https://www.youtube.com/watch?v=mgtd7b_iJ6I
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар Абайдың «Он жетінші қарасөзінен» өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. |
Қалыптастырушы бағалаулар
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы /watch?v=mgtd7b_iJ6I |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Сұрақ қою» стратегиясы бойынша «Жетінші қарасөз» мазмұнына байланысты талдау жүргізеді.
Ескерту.Жауаптарыңды мәтіннен үзінділер ала отырып дәлелдеңдер. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығармадағы автор бейнесін анықтау. А. Құнанбайұлының « Жетінші қарасөзіндегі» авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма «Жетінші қарасөздегі» авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы туралы пікірлеріңді«ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» |
Оқушылар «Сұрақ қою» стратегиясы бойынша «Жетінші қарасөз» мазмұнына байланысты талдау жүргізеді. ЕБҚ: мәнерлеп оқиды. Ескерту. Жауаптарыңды мәтіннен үзінділер ала отырып дайындаңдар. А. Құнанбайұлының «Жетіншіқарасөзіндегі» авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз. ЕБҚ: қарапайым сқрақтарға жауап береді. «Жетіншіқарасөздегі» авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы туралы пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі. 3 балл
ҚБ 3 балл ҚБ 4 балл |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы «Жетіншіқарасөзі» |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері
байланыс. Егер тапсырманы толық түсінсеңіз, желкенді жасылтүспен бояңыз.Егер сұрағыңыз болса, сарытүспен бояңыз.Егер мүлдем түсінбесеңіз, қызылтүспен бояңыз. |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2-тоқсан.6-сынып. Абай 7-ші қарасөздің идеясы
2-тоқсан.6-сынып. Абай 7-ші қарасөздің идеясы
|
Бөлім: Өлең – сөздің патшасы |
Мектеп: Мұғалім: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Абайдың «Жетінші сөзінің» тақырыбы, идеясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; 6.2.2.1. эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
-әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді -эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтайды |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. «Жүректі тазарту» Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі бойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл-күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл-күймен сабақ басталады. Қызығушылықты ояту.Оқушылар Абайдың «Жетінші қарасөзімен» танысады. https://www.youtube.com/watch?v=mgtd7b_iJ6I
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар Абайдың «Он жетінші қарасөзінен» өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. |
Қалыптастырушы бағалаулар
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы /watch?v=mgtd7b_iJ6I |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Сұрақ қою» стратегиясы бойынша «Жетінші қарасөз» мазмұнына байланысты талдау жүргізеді.
Ескерту.Жауаптарыңды мәтіннен үзінділер ала отырып дәлелдеңдер. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығармадағы автор бейнесін анықтау. А. Құнанбайұлының « Жетінші қарасөзіндегі» авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма «Жетінші қарасөздегі» авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы туралы пікірлеріңді«ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» |
Оқушылар «Сұрақ қою» стратегиясы бойынша «Жетінші қарасөз» мазмұнына байланысты талдау жүргізеді. ЕБҚ: мәнерлеп оқиды. Ескерту. Жауаптарыңды мәтіннен үзінділер ала отырып дайындаңдар. А. Құнанбайұлының «Жетіншіқарасөзіндегі» авторлық идеяны өмірмен байланыстырыңыз. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз. ЕБҚ: қарапайым сқрақтарға жауап береді. «Жетіншіқарасөздегі» авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы туралы пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі. 3 балл
ҚБ 3 балл ҚБ 4 балл |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы «Жетіншіқарасөзі» |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері
байланыс. Егер тапсырманы толық түсінсеңіз, желкенді жасылтүспен бояңыз.Егер сұрағыңыз болса, сарытүспен бояңыз.Егер мүлдем түсінбесеңіз, қызылтүспен бояңыз. |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз
















