Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
2 тоқсан толық кмж үйден оқыту.8 сынып Қазақ тілі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Дыбыстар мен әріптер |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.1.1.1.1 етістіктің шақтары мен есімдіктің жақтары туралы мақсат қойып, оқушының түсінігін тереңдетуге арналған. |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Етістіктің шақтары мен есімдіктің жақтары туралы түсінік беру. |
|||||
Бағалау |
Етістіктің шақтары мен есімдіктің жақтарының мағынасын түсіндіру. |
|||||
Құндылық |
Оқушы грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушымен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Сабаққа дайындалып, көңіл бөледі. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді (мысалы, сабақтың тақырыбы туралы). |
Сабаққа қажетті оқулық, дәптер, көрнекі құралдар. Тақта, маркер, карточкалар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Дыбыстар мен әріптер:
Етістіктің шақтары:
Есімдіктің жақтары:
3. Практикалық тапсырма Оқушыға бірнеше тапсырма беріледі:
|
Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Дыбыстар мен әріптер арасындағы айырмашылықты түсінуге тырысады. Етістіктің шақтары мен есімдіктің жақтары туралы мәліметтерді есте сақтайды. Өздігінен мысал келтіруге тырысады (қазіргі шақ, өткен шақ, болашақ шақтың мысалдары). |
Сабаққа қажетті оқулық, дәптер, көрнекі құралдар. Тақта, маркер, карточкалар. |
|||
Сабақтың аяғы |
«Дыбыстар мен әріптер арасындағы айырмашылықты түсіндіңіз бе?» «Етістіктің шақтары мен есімдіктің жақтары туралы не білдіңіз?» «Сіз үшін ең қызықты тапсырма қайсысы болды?» |
Оқушы өз пікірін білдіреді, сабақты бағалайды. |
Сабаққа қажетті оқулық, дәптер, көрнекі құралдар. Тақта, маркер, карточкалар. |
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Қазақ тілінің төл дыбыстары |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.1.2.1 Сөз таптары: зат есім, есімдік, етістік, сан есім, сын есім туралы қарапайым түсінік алып анықтамасы сұрақтары бойынша ажырату |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Оқушыға әр сөз таптарының анықтамасы мен сұрақтары арқылы оларды ажыратуға үйрету. |
|||||
Бағалау |
Оқушылар қазақ тіліндегі сөз таптарын ажыратып, олардың анықтамасын біледі. |
|||||
Құндылық |
Оқушылар әр сөз таптарының сұрақтарын дұрыс қойып, қолдану дағдыларын меңгереді. |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың тақырыбын таныстыру, мақсатын анықтау. |
Оқушы сабақтың тақырыбы мен мақсатын білу үшін мұғалімнің нұсқауларын тыңдайды. |
Оқулықтағы материалдар, қосымша анықтамалар, дыбыстар мен сөз таптарының кестесі, слайдтар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Қазақ тілінің төл дыбыстары:
Сөз таптары туралы түсінік:
. Есімдік – заттың орнына
қолданылатын сөздер.
Етістік – іс-әрекетті, қимылды
білдіретін сөздер.
Сан есім – санды, мөлшерді
білдіретін сөздер.
Сын есім – заттың сынын,
қасиетін, сапасын білдіретін сөздер.
Тапсырма
1: Мысалдар:
|
Қазақ тіліндегі төл дыбыстарды еске түсіру. Қазақ тіліндегі әріптер мен дыбыстарды дұрыс айтып, олардың айқындылығын түсіну. Сөз таптарын ажыратуға арналған үлгілер мен мысалдарды талдау. |
Оқулықтағы материалдар, қосымша анықтамалар, дыбыстар мен сөз таптарының кестесі, слайдтар. |
|||
Сабақтың аяғы |
Мұғалім әр оқушының түсінгенін тексеріп, сұрақтар арқылы сабақтың негізгі қорытындысын шығарады. |
Оқушы бүгінгі сабақта не үйренгенін айтып, сұрақтарға жауап береді. |
|
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Сөз құрамы |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.2.2.1. сыпайы қатынас жасаудың маңыздылығын түсіндіріп, оларды әртүрлі жағдайда өз-өзін дұрыс ұстап, сыпайы қарым-қатынас жасаудың дағдыларын қалыптастыру. |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Оқушыларға өз пікірін ашық әрі сыпайы түрде білдіруді үйрету. |
|||||
Бағалау |
|
|||||
Құндылық |
|
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың мақсатын, тақырыбын түсіндіру |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысып, сабаққа дайындалады. Тақырыпқа қатысты ойларын ортаға салып, қызығушылық танытады. |
маркер, слайдтар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Сөздің құрамына кіретін негізгі бөліктерді түсіндіру: түбір, қосымша, туынды сөздер. Түбір – сөздің негізгі бөлігі, сөздің мағынасы. Қосымша – түбірге қосылатын бөлшек, ол сөздің мағынасын өзгерту үшін қолданылады (қосымшалар: жалғау, жұрнақ). Туынды сөздер – қосымша арқылы жасалған сөздер. Сыпайы қатынас және мәдениетті сөйлеу:
3. Практикалық тапсырма (15 минут)
Тапсырма 1:
Оқушыға түрлі сөздер беріледі. Олар бұл сөздердің
түбірін, қосымшасын және туынды сөздерін анықтайды. Кітап (түбір), кітапхана (туынды сөз). Ағаш (түбір), ағаштан (қосымша). Тапсырма 2: Оқушы сыпайы сөйлесу дағдыларын дамытуға арналған сөйлемдер құрады: Алғыс айту: «Рахмет сізге!», «Көмегіңіз үшін алғыс айтамын!» Өтініш жасау: «Өтінемін, мені күте тұрыңыз», «Сізден сұрарым бар...» Кешірім сұрау: «Кешіріңіз, менің қателігім үшін», «Кешіріңіз, мен түсінбедім».
|
Тақырыпты тыңдайды, сөздің құрамын түсінуге тырысады. Туынды сөздер мен қосымшалардың мағынасын түсініп, мысалдар келтіреді. Тапсырманы орындап, сөздің құрамын анықтайды. Сыпайы сөйлеу дағдыларын қолданып, сөйлемдер құрастырады. |
Оқулықтағы мәтіндер мен жаттығулар
|
|||
Сабақтың аяғы |
Сабақты қорытындылау. Оқушыға үй тапсырмасын беру:
|
Сабақтың соңында өзіне сұрақтар қойып, бүгінгі тақырыпты қалай түсінгені туралы пікірін білдіреді. «Мен не үйрендім?» сұрағына жауап беріп, сыпайы қарым-қатынас жасаудың маңыздылығын түсінгенін айтады. |
|
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Дұрыс тамақтана білу |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.3.1.1.Оқу техникасын жетілдіру: мәтінді дұрыс түсініп оқу, мағынасын талдау, өз пікірін ашық әрі дұрыс білдіру дағдыларын дамыту. |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Оқушыға дұрыс тамақтану туралы білім беру және оның денсаулыққа пайдасын түсіндіру. |
|||||
Бағалау |
Әдептілік, тәртіптілік, өзін-өзі бақылау. |
|||||
Құндылық |
Дені сау болу үшін дұрыс тамақтанудың маңыздылығын түсіну. |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушымен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тыңдап, сабаққа дайындалады. Оқушы тақырып бойынша өзінің ойларын ортаға салады. |
Слайдтарда тамақтану туралы пайдалы кеңестер, иллюстрациялар, видеоматериалдар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Дұрыс тамақтану:
Тапсырма 1:
Тапсырма 2:
|
Тақырыпты тыңдайды, денсаулық үшін дұрыс тамақтанудың маңыздылығын түсінеді. Мұғалімнің айтып отырғанын дәптеріне жазады, негізгі ойларды қорытындылайды. Мәтінді мұқият оқып, талдайды. Мәтіннен сұрақтар құрастырып, дұрыс тамақтану жайлы пікір алмасады. |
Слайдтарда тамақтану туралы пайдалы кеңестер, иллюстрациялар, видеоматериалдар. Рефлексия карталары, сауалнама. |
|||
Сабақтың аяғы |
Сабақты қорытындылау. Оқушыға дұрыс тамақтанудың маңыздылығы мен оқу техникасын жетілдіру жайлы айтып, алған білімдерін өмірде қалай қолдануға болатынын түсіндіру. |
Үй тапсырмасын жазу және оны орындау үшін сұрақтар қойып, түсініктемелер алады. |
Үй тапсырмасы жазылатын дәптерлер |
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Ас адамның арқауы |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.2.4.1.сурет және әңгіменің басы бойынша сын есімдерді қолдана отырып, әңгіме құрастыру дағдыларын дамыту. |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Өз ойларын еркін, түсінікті әрі нақты жеткізуге үйрету. |
|||||
Бағалау |
Дұрыс әрі сауатты сөйлеу, шығармашылық ойлау, тіл байлығын арттыру |
|||||
Құндылық |
Ас адамның арқауы болғандықтан, тағамның маңыздылығын түсіну |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушымен амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. Сабақтың мәнін ашу, «Ас адамның арқауы» деген сөздің мағынасын түсіндіру. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысып, сабаққа дайындалады. Оқушы тақырыпқа қатысты өз ойларын ортаға салады. |
Тақта, маркер, слайдтар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Ас адамның арқауы: Тақырыптың мағынасы мен адам денсаулығына тамақтанудың әсерін түсіндіру. Сын есімдердің мағынасы мен қолданылуын түсіндіру: сын есімдер – заттың сипатын, қасиетін, түсін, көлемін және тағы да басқа ерекшеліктерін білдіретін сөздер. Мысалдар:
Тапсырма 1: Оқушыға сурет беріледі. Суретке қарап, ол жайында сын есімдер қолдана отырып, бір сөйлем құрастыруы қажет. Мысалы, суретте дәмді ас немесе бір отбасының дастарқаны бейнеленген болуы мүмкін. Тапсырма 2: Әңгіме бастамасы беріледі, оны сын есімдерді кіріктіріп аяқтау керек.
Әңгіме бастамасы:
|
Мұғалімнің түсіндіргенін тыңдайды, сын есімдердің мағынасын дәптерге жазып алады. Сын есімдерді қолдану үлгілерін өздері құрып көреді. Сурет бойынша сын есімдерді қолдана отырып сөйлемдер құрады. Әңгімені жалғастырып, сын есімдерді кіріктіріп, аяқтайды. |
Тақтаға сын есімдерді жазу, слайдтардағы мысалдар. Суреттер (әр түрлі тағамдарды, отбасылық дастарқанды немесе тамақ пісіретін адамдарды бейнелейтін). |
|||
Сабақтың аяғы |
Оқушыға сын есімдерді қолданудың маңыздылығын, дұрыс тамақтанудың денсаулыққа пайдасын түсіндіру. |
Үй тапсырмасын орындауға дайындық жасайды. |
Үй тапсырмасы жазылатын дәптерлер. |
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Бос уақытты тиімді пайдалану |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
Дауыстап түсініп оқу дағдыларын дамыту: мәтіннің мағынасын түсіну және оны дұрыстап оқу, сөйлеу мәнерін дамыту. |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Оқушыға бос уақытты дұрыс және тиімді пайдаланудың маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
Бағалау |
Өз уақытын дұрыс жоспарлау және басқару дағдылары. |
|||||
Құндылық |
Тиімді жұмыс істеу, жеке даму және шығармашылық. |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушымен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тыңдайды. Сабаққа дайындалып, назар аударады. |
Тақта, маркер, слайдтар. |
|||
Сабақтың ортасы |
Бос уақытты тиімді пайдалану:
Тапсырма 1:
Тапсырма 2:
|
Мұғалімнің түсіндіргенін тыңдайды. Бос уақытты тиімді пайдалану туралы өз ойын айтады. Мәтінді мұқият оқып, түсініп дауыстап айтады. Мәтіндегі негізгі ойларды талдайды, сұрақтарға жауап береді. |
Слайдтарда бос уақытты қалай тиімді пайдалануға болатыны жайлы ақпарат. Мәтіндер, жұмыс парақтары. |
|||
Сабақтың аяғы |
Оқушыға үй тапсырмасын беру:
|
Үй тапсырмасын орындауға дайындық жасайды. |
Тақта, маркер, слайдтар, жұмыс парақтары, мәтіндер, рефлексия карталары |
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 8 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Денсаулық – өмір негізі БЖБ |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.4.4.1. тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Оқушылардың денсаулық туралы білімдерін кеңейту. Тақырып бойынша сөздердің маңызы мен қолданылуын дұрыс жазуға үйрету. |
|||||
Бағалау |
Оқушының жазу дағдыларын тексеру және олардың денсаулық туралы түсініктерін бағалау. |
|||||
Құндылық |
Денсаулық сақтау, өзін-өзі күту, өз денсаулығына жауапкершілікпен қарау. |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Оқушыны амандасып, сабақты бастау. Сабақтың мақсатын айтып, денсаулық тақырыбының маңыздылығын түсіндіру. |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тыңдайды, назар аударады. |
Тақта, маркер, слайдтар |
|||
Сабақтың ортасы |
Денсаулық - өмір негізі: Денсаулықтың адам өміріндегі рөлі туралы түсінік. Денсаулық сақтау туралы қазақ тілінде негізгі сөздер.Тақырып бойынша қысқаша түсінік беру: денсаулықтың маңызы, оны қалай сақтауға болады. Мысалдар келтіріп, дұрыс жазылуы тиіс сөздерді түсіндіру. Оқушыға денсаулық сақтау бойынша сөздер мен тіркестердің дұрыс жазылуына көңіл бөлу.мен тіркестерді пайдалану. Денсаулыққа байланысты сөздер мен терминдерді түсіндіру.
Оқушы денсаулық сақтау тақырыбындағы сөздер мен тіркестерді тыңдайды, жазып алады. Мысалдарды талқылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Оқушыны амандасып, сабақты бастау. Сабақтың мақсатын айтып, денсаулық тақырыбының маңыздылығын түсіндіру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тыңдайды, назар аударады. |
Тақта, маркер, слайдтар. Тақта, маркер, слайдтар. |
|||
Сабақтың аяғы |
Сабақтың қорытындысын шығарып, бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қою. Оқушының ой-пікірін тыңдау. |
Сабақтың мазмұны бойынша пікір білдіріп, не үйренгендерін айтады. |
Рефлексия карталары, сұрақтар. |
Қазақ тілі |
Уақыты |
Сынып 9 |
Күні |
Педогогтың аты жөні |
||
Тақырыбы |
Нәтиже сабақ |
|||||
Оқу бағдарламасының мақсаты |
8.4.1.1 құрамында қазақ тіліне тән дыбыстары бар сөздерді атау, оқу,жазу |
|||||
Жалпы мақсаттар |
Бұл сабақтың мақсаты – оқушыларға қазақ тіліне тән дыбыстары бар сөздерді дұрыс айтып, оқу және жазу дағдыларын дамыту. |
|||||
Бағалау |
Тізімнің құндылығы әртүрлі деңгейдегі оқушыларға арнап жасалған болса, ол тиімді болады |
|||||
Құндылық |
Бұл тізім оқушыға қазақ тіліндегі тән дыбыстарды жүйелі түрде тануға, айтып, жазуға көмектеседі |
|||||
Сабақ жоспары |
||||||
|
|
|||||
Этап |
Педогогтың іс әс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурсы |
|||
Сабақтың басы |
Қазақ тіліне тән дыбыстарды қайталау, олардың маңызы туралы түсінік беру. |
Дыбыстарды тыңдайды және дұрыс айтады. |
Оқулықтар, дәптерлер, жазу құралдары. Көрнекі құралдар (плакаттар, карталар, таблицалар). |
|||
Сабақтың ортасы |
Дыбыстарды тану және айту:
Сөздермен жұмыс:
|
Сөздерді тыңдап, оларды дұрыс жазу үшін дәптерлеріне жазып шығады. . Сабақтың қорытындысында мұғалімнің сұрақтарына жауап береді және өздерінің білімдерін тексереді. |
Оқулықтар, дәптерлер, жазу құралдары. Көрнекі құралдар (плакаттар, карталар, таблицалар). |
|||
Сабақтың аяғы |
Оқушы өздерінің өткен сабақтағы жетістіктері мен қиыншылықтарын талқылайды. Мұғалім оқушының кемшіліктерін анықтап, келесі сабақта неге назар аудару керектігін белгілейді. |
Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдап, келесі сабақты қалай жақсартуға болатыны туралы ойлайды. |
Оқулықтар, дәптерлер, жазу құралдары. Көрнекі құралдар (плакаттар, карталар, таблицалар). |