Материалдар / №2 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену» Юнусова А.И
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

№2 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену» Юнусова А.И

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сыныпқа арналған зертханалық жұмыс ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Наурыз 2023
641
381 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Тұрақты ток

Педагогтің аты-жөні

Юнусова Айнур Иминжановна

Күні:


Сынып: 10 ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу;

Сабақтың мақсаты:

-Өткізгішті шунт, қосымша кедергі, кернеу бөлгіш ретінде жалғауды түсінеді /ЕБҚ

-Өткізгіштердің аралас жалғанғануын зерттейді

Бағалау критерийі:

 -өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғаудың заңдылықтарын біледі және қолданады;

- практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды;


Ойлау деңгейі:

Түсіну, зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


ЕБҚ



Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру

Есептер шығару 36 жаттығу 4,5

Ойлау деңгейі – түсіну

https://wordwall.net/ru/resource/38404822 көрсетілген сайтта жауаптарын сәйкестендіреді


«Венн диаграмма»

Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды ажыратады

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша есептердің шығарылуын тексереді.

Оқушылар ойланып сәйкестендіреді

Оқушылар «Венн диаграммаға» арқылы формулаларды жазады Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Есептің шығарылу жолын тексереді




Сәйкестендіреді.

Формулаларды біледі

ҚБ: «Ынталандыру»










ҚБ:

«Пікір айту»

Оқулық 211-бет



h ttps://wordwall.net/ru/resource/38404822

ватман

Сабақтың ортасы




































































Жаңа сабақ:

Ойлау деңгейі - зерттеу

Белсенді оқу әдісі- «Құрастыру, сосын жауап беру» сипаттайды, тізбек құрастырады, кесте толтырады, қорытынды жазады.

Жұмыс формасы – жеке, жұптық, топтық

Қосымша дереккөздерге сүйене отырып, ЕБҚ оқушы тақырыпқа сай вертуальды зертханалық жұмыс ұсынамын, оқушылар арасында диалогтік қарым-қатынас орнайды және оқылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.

Топқа бөлу: «Пазл» әдісі

1-топ. Ток күші

2-топ. Кернеу

3-топ Кедергі

1-топ «Ток күші»

ТPicture 3 Picture 4 апсырма: Қосымша кедергі ретінде айнымалы резисторды жалғау

Picture 7

Нәтижені кестеге енгізеді



2-топ: «Кернеу»

ТPicture 5 Picture 6 апсырма Айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғау










Picture 8 Picture 8

3-топ «Кедергі»

ТPicture 7 апсырма: Айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғау


Picture 2

Picture 1




Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып,

топ бойынша оқулықтан тақырыпты оқиды, сұлба бойынша тізбектерді құрастырады, Нәтижені кестеге жазады



Қосымша кедергі ретінде айнымалы резисторды жалғайды




















Айнымалы резисторды уақытша шунт ретінде жалғайды























Айнымалы резисторды кернеу бөлшектері ретінде жалғайды








ЕБҚ: Топта жұмыс жасай отырып өз пікірін қоса алады, қосымша балалардан және мұғалімнен көмек ала алады



Вертуальды зертханалық жұмыс жасайды

ҚБ: «Қадағалаушы оқушылар» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды









- Сұлба бойынша тізбек жинақтайды

-Тізбектегі айнымалы резистордың міндетін анықтайды

-Реостат сырғытпасының әртүрлі жағдайында амперметр мен вольтметрдің көрсеткішін жазады

-Нәтижені кестеге толтырады

- Қорытынды жасайды









- Сұлба бойынша тізбек жинақтайды

-Тізбектегі айнымалы резистордың міндетін анықтайды

-Кілт ашық және жабық болған кездегі амперметр мен вольтметрдің көрсеткішін кестеге жазады

- Қорытынды жасайды














- Сұлба бойынша тізбек жинақтайды

-Тізбектегі айнымалы резистордың міндетін анықтайды

-Сырғытпаның үш түрлі орналасуы үшін вольтметрдің көрсеткішін кестеге жазады

- Қорытынды жасайды


10-сынып оқулығы







Түрлі-түсті қағаздар






https://www.youtube.com/watch?v=ZjFc4ctgw6s&list=PLiMV_zI_w3pKDTWWLQY9NWEtJTpIg8vYn&index=12


10 сынып оқулық

313 бет 10 сурет

4В тұрақты ток көзі, 3,5В (2,5В) екі шам, реостат, резистор, ток көзі, кілті, қосылғыш сымдар






10 сынып оқулық

314бет 11 сурет

























10 сынып оқулық

313 бет 9 сурет












Сабақтың соңы

Тестік тапсырма. «Greadcam» программасында тест тапсырмасын орындау.

Функционалдық сауаттылыққа байланысты өмірмен байланыстыра отырып жұмбақ тест тапсырмасы

1.«Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?

А) Ампер.

В) Вольта.

С) Ом

2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?

А) гравитациялық өріс.

В) электр өрісі.

С) магнит өрісі

3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?

А) тізбектей.

В) аралас.

С) параллель

4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?

А) электрондар.

В) кемтіктер.

С) электрондар және кемтіктер

5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?

А) 225 А.

В) 9 А.

С) 15А

1.«Электр тогы ұғымын» физикаға енгізген ғалым?

А) Ампер.

В) Вольта.

С) Ом

2. Электр заряды қоршаған кеңістікте қандай өріс пайда болады?

А) гравитациялық өріс.

В) электр өрісі.

С) магнит өрісі

3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады?

А) тізбектей.

В) аралас.

С) параллель

4. Металдарда негізгі заряд тасушылар қандай бөлшектер?

А) электрондар.

В) кемтіктер.

С) электрондар және кемтіктер

5. Шамнан 5 секунд ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?

А) 225 А.

В) 9 А.

С) 15А

1. Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт, киловольт,
Ұмытып кетпе тағы бар, гектоват және мегават (Кернеу)


А)Кернеу В) кедергі С) ток күші D) электр шамы


2. Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды,
Реленің күшімен бүлдірместен баптайды. (Аккумулятор)

А) Шам В) Аккумлятор С) Кілт D) реостат


3. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа,
Қызмет етемін әрқашан, түсіне білген халыққа.
(Электр тогы)

А) Реостат В) Резистор С) Кілт D)Электр тогы


4. Жіпке ілдім мен өзім,
Кіп – кішкентай, күн көзін.
(шам)

А) Шам В) Аккумлятор С) Кілт D) реостат


5. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде,
Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан (Энергия)

А) Масса В) Энергия С) Қысым D) Күш


Рефлексия: «Табыс баспалдағы 3-2-1»

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған

1 қызықты іс-әрекет.

Үйге тапсырма

§ 36 оқу


Функционалдық сауаттылыққа өмірмен байланыстыра отырып жұмбақ тест тапсырмасы, картамен жұмыс жасайды, ұяшықтарды бояу арқылы










Оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылап стикерге жазып баспалдақтың

қай сатысында тұр, өзін-өзі бағалап плакатқа жабыстырады.


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!