Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
12 – Бөлім. Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 « » Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§ 34. Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру. § 35. Дигибридті будандастыру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.2 – моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару. 9.2.4.3 – дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
ОДД |
Білу және түсіну Қолдану Талдау Синтез Бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал Оқушыларға жақсы көңіл күй тілеу Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге үйренеді. |
Оқушылар сәлемдесіп болып, жақсы көңіл күймен сабаққа кіріседі.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен білімді еске түсіру. Wordwall платформасында қораптарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1.Генетика қандай ғылым ? 2.Генетика ғылымының негізін қалаған ? 3.1866 жылы Мендель жариялаған мақала қалай аталады ? 4.Зерттеу нысаны ретінде мендельдің неше белгісі бар және қандай ? 5.Мендель ата – ана өсімдігін қалай атады ? 6.Бұршақты зерттеу нысаны ретінде алудың 3 артықшылығы ? |
Оқушылар қол көтеру арқылы ұяшықты таңдайды, ашылған ұяшықтағы сұраққа жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.
|
https://wordwall.net/resource/67988284
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
«Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру. Дигибридті будандастыру» тақырыбында бейнеролик және презентация ұсынылады.
Тапсырма 1. Жағдаяттық сұрақтар. Моногибридтік будандастыруға есептер шығару. 1.Тышқанның сұр түсі ақ түсінен басым болатын жағдайда ұрпақтары қандай болады ? 2.Келесі шағылыстыруда қандай ұрпақ күтуге болады ;
3.Ақ ата – анадан сұр ұрпақ немесе сұр ата – анадан ақ ұрпақ тууы мүмкін бе ?
Тапсырма 2. Жағдаяттық сұрақтар. Дигибридтік будандастыруға есептер шығару. 1.Егер адамның бұйра шашы тік шашынан, ал қара түсі ашық түстен басым болса, келесі ұрпақ қандай болуы ықтимал ? 2.Әкесі дигетерозиготалы, қара, бұйра шашты, анасы – рецессивті дигомозигота. 3.Әкесі ашық түсті, бұйра шаш гені бойынша гетерозиготалы, ал анасы қара, тік шашты гомозигота.
Тапсырма 3. «Түртіп алу» әдісі арқылы берілген тақырыпты оқып шығады, сол бойынша терминдерді жазып алады. |
Оқушылар бейнеролик және презентация арқылы жаңа тақырыппен танысады.
Тапсырма 1. Оқушылар берілген жағдаяттық сұрақтарды есептер шығару арқылы дәлелдеп шешеді.
Тапсырма 2. Оқушылар берілген жағдаяттық сұрақтарды есептеп шығару арқылы дәлелдеп шешеді.
Тапсырма 3. Оқушылар терминдерді ауызша қайталап, даптерге жазып алады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға қазақша ынталандыру стикерлері таратылады.
Тапсырма 1.
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «1,2 балдық» стикер таратылады.
Тапсырма 2.
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.
Тапсырма 3
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «1,2 балдық» стикер таратылады. |
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. 150 – 151бет Н.Г.Асанов А.Соловьева, Б.Ибраимова
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ихсанова Ақбота КуттыбекқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз §34 Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
§34 Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері.Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып §34 Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. ҚМЖ жұмысындағы барлық ресурстарды қолдану қолжетімді. Презентация, Wordwall платформасында тапсырма, кейс тапсырмалары қолданылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін:
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың барысы:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















