|
Математика Тақырып: Текше, тікбұрышты параллелепипед |
Мектеп: 23 Машықкердің аты-жөні: Бейсенгалиева Алина Сериккалиевна |
||
|
Күні: Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.3.2.3 кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыруды біледі. Бірқатар оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады. Кейбір оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
-кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. -солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру. |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыруды біледі. Пәндік лексика және терминология: Текшенің жазылған көрінісі,солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгеріс. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Өрмекші торы» Оқушылар шеңберге тұрып, қолдарына жіп алып, өздері таңдаған адамға қарай беріп, жағымды тілектер айтады. Осы арқылы оқушылар өрмекшінің торын құрады.
|
Тоқыма жіп немесе қарапайым жіптер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Мағынаны тану Тік бұрышты параллелепипед – жақтары тіктөртбұрыш болып келетін көлемді геометриялық фигура.
Тапсырма (Оқулықпен жұмыс) «Ойлан, тап!»
Дескриптор:
№2 Тапсырма
Балалар текшелерді қорапқа салып тәжірибелік жұмыс жасайды.Текшелерді суретте көрсетілгендей шетінен бастап қалап салу керек. 3х3 бұл текшен ің бір қырының саны .Ал мұндай қабаттан үшеу шықты .Онда 3х3х3=27 болады .Енді осы сияқты 2см,5см,4см ,8см Дескриптор:
Тікбұрышты параллелепипед үшін барлық алты қырлары тіктөртбұрыштар. Параллелепипед сөзін қалай түсініп, есте сақтаймыз? Оның құрамын екіге бөлеміз: параллеле – параллельді дегенді білдіреді (грек тілінен аударғанда), пипед – жазықтық немесе параллель жазықтықтармен шектелген геометриялық дене дегенді білдіреді (грек.) «Миға шабуыл» Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Мұғалім сұрақ қойып, қолындағы кішкентай допты кез келген оқушыға лақтырады. Сол сұрақтарға оқушылар жылдам әрі нақты жауап беруі тиіс?
Дескриптор:
|
Суреттер, оқулық Оқулық, сызба, дәптермен жұмыс Суреттер, сызбалар, дәптермен жұмыс Доп |
|
Сабақтың аяқталуы |
Рефлексия «Алма ағашы» Оқушылар үш түсте берілген алма түріндегі қағазға сабақтан түсінген ақпараттарын жазады. Сонымен қатар сабақтан алған әсерін де жазуына болады. Қызыл алма – маған барлығы түсінікті; Сары алма – кейбір жерлерді түсінбедім, қоятын сұрағым бар; Жасыл алма – маған бүгінгі сабақ мүлдем түсініксіз болды.
|
Жапсырма қағаздар, алма ағашының суреті |
|
Пән |
Сынып |
Тақырыбы |
Мақсаты |
Қолданылған ресурстар |
Қолданылған әдіс - тәсілдер |
Сабақтың нәтижесі |
|
Математика |
3 «Ә» |
Текше, тікбұрышты параллелеп |
3.3.2.3 кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
Оқулық, суреттер, сызбалар, жұмыс дәптері |
«Өрмекші торы», «Миға шабуыл», «Сұрақ – жауап», «Алма ағашы», «Ойлан, тап!» |
Оқушылар бүгінгі сабақта текше және тікбұрышты параллелепипед ұғымдарымен кеңінен танысты. Олардың анықтамасымен танысып, сызбасын сызуды үйренді. Жаңа сабақты кеңінен меңгеру үшін әр түрлі бағыттағы тапсырмаларды орындады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 сыныптың математика пәні бойынша Текше, тікбұрышты параллелепипед тақырыбы бойынша сабақ жоспары
3 сыныптың математика пәні бойынша Текше, тікбұрышты параллелепипед тақырыбы бойынша сабақ жоспары
|
Математика Тақырып: Текше, тікбұрышты параллелепипед |
Мектеп: 23 Машықкердің аты-жөні: Бейсенгалиева Алина Сериккалиевна |
||
|
Күні: Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.3.2.3 кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыруды біледі. Бірқатар оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады. Кейбір оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
-кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. -солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру. |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыруды біледі. Пәндік лексика және терминология: Текшенің жазылған көрінісі,солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгеріс. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Өрмекші торы» Оқушылар шеңберге тұрып, қолдарына жіп алып, өздері таңдаған адамға қарай беріп, жағымды тілектер айтады. Осы арқылы оқушылар өрмекшінің торын құрады.
|
Тоқыма жіп немесе қарапайым жіптер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Мағынаны тану Тік бұрышты параллелепипед – жақтары тіктөртбұрыш болып келетін көлемді геометриялық фигура.
Тапсырма (Оқулықпен жұмыс) «Ойлан, тап!»
Дескриптор:
№2 Тапсырма
Балалар текшелерді қорапқа салып тәжірибелік жұмыс жасайды.Текшелерді суретте көрсетілгендей шетінен бастап қалап салу керек. 3х3 бұл текшен ің бір қырының саны .Ал мұндай қабаттан үшеу шықты .Онда 3х3х3=27 болады .Енді осы сияқты 2см,5см,4см ,8см Дескриптор:
Тікбұрышты параллелепипед үшін барлық алты қырлары тіктөртбұрыштар. Параллелепипед сөзін қалай түсініп, есте сақтаймыз? Оның құрамын екіге бөлеміз: параллеле – параллельді дегенді білдіреді (грек тілінен аударғанда), пипед – жазықтық немесе параллель жазықтықтармен шектелген геометриялық дене дегенді білдіреді (грек.) «Миға шабуыл» Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Мұғалім сұрақ қойып, қолындағы кішкентай допты кез келген оқушыға лақтырады. Сол сұрақтарға оқушылар жылдам әрі нақты жауап беруі тиіс?
Дескриптор:
|
Суреттер, оқулық Оқулық, сызба, дәптермен жұмыс Суреттер, сызбалар, дәптермен жұмыс Доп |
|
Сабақтың аяқталуы |
Рефлексия «Алма ағашы» Оқушылар үш түсте берілген алма түріндегі қағазға сабақтан түсінген ақпараттарын жазады. Сонымен қатар сабақтан алған әсерін де жазуына болады. Қызыл алма – маған барлығы түсінікті; Сары алма – кейбір жерлерді түсінбедім, қоятын сұрағым бар; Жасыл алма – маған бүгінгі сабақ мүлдем түсініксіз болды.
|
Жапсырма қағаздар, алма ағашының суреті |
|
Пән |
Сынып |
Тақырыбы |
Мақсаты |
Қолданылған ресурстар |
Қолданылған әдіс - тәсілдер |
Сабақтың нәтижесі |
|
Математика |
3 «Ә» |
Текше, тікбұрышты параллелеп |
3.3.2.3 кеңістіктегі геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллелепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру. 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
Оқулық, суреттер, сызбалар, жұмыс дәптері |
«Өрмекші торы», «Миға шабуыл», «Сұрақ – жауап», «Алма ағашы», «Ойлан, тап!» |
Оқушылар бүгінгі сабақта текше және тікбұрышты параллелепипед ұғымдарымен кеңінен танысты. Олардың анықтамасымен танысып, сызбасын сызуды үйренді. Жаңа сабақты кеңінен меңгеру үшін әр түрлі бағыттағы тапсырмаларды орындады. |
шағым қалдыра аласыз





















