Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология 3.1 Табиғатты пайдалану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
География |
|||||
Бөлім: |
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология 3.1 Табиғатты пайдалану |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
.09.2024 |
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан); |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсынады |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару Үй жұмысы Ыстық орындық әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау; Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім 1-10 балл аралығында Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Табиғатты реттеу қағидаттарын сәйкестендіреді; |
|
||
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 5 мин 20 мин |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл»
Мағынаны ашу Бейнеролик: Су тапшылығы
Жеке жұмыс
Жан басына шаққанда ең жоғары «Экологиялық із» бар 10 елдер – БАӘ, Катар, Дания, Бельгия, АҚШ, Эстония, Канада Аустралия, Ирландия
«Суреттер сөйлейді» әдісі Суретке қарап сумен қамтамасыз етілуі бойынша жіктейді
№3 Бөлім бойынша жиынтық бағалау |
Суретке қарай отырып сабақтың тақырыбын ашады Бейнероликті қарайды. Экологиялық із. Су тапшылығы туралы бейнеролик қарайды Оқушылар экологиялық ізі бар елдерді анықтайды Оқушылар суреттерге қарай отырып мәселені анықтайды. Мәселе туындағанда қандай шара қолданылатын атайды;
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл: Экологиялық ізі бар елдерді анықтайды; Дескриптор: Жалпы -2 балл: Әлем елдерінің сумен қамтамасыз етілуі бойынша сипаттайды |
https://youtu.be/OyDUieWePeI?si=fmKgkbPI12GmB1J6 Оқулық Оқулық |
||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия Үйге тапсырма Параграф 19 – 22
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады |
Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл арасында бағалайды |
|
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
География |
|||||
Бөлім: |
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология 3.1 Табиғатты пайдалану |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
.09.2024 |
|||||
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсынады |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару Үй жұмысы Ыстық орындық әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау; Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім 1-10 балл аралығында Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Табиғатты реттеу қағидаттарын сәйкестендіреді; |
|
||
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Мағынаны ашу Бейнеролик: Смарт Ақкөл
Жеке жұмыс Эко Смарт қалаларды сипаттайды
«Идеялар генеразация» әдісі Оқушылар Қазақстанның қай қаласын «Эко – және смарт – сити» қалаларына айналдыруға болатындығын сипаттайды
Тест |
Бейнероликті қарайды. Эко және смарт сити болашақ қалалары қарайды Оқушылар ақылды қалаларды сипаттайды Оқушылар Қазақстанның қай қаласын ақылды қалаға айналдыруға болатынын сипаттайды;
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл: Қалаларды сипаттайды; Дескриптор: Жалпы -2 балл: Эко қала болуға лайықты қалаларды ұсынады Дескриптор: Жалпы -2 балл: Тақырыпқа сәйкес тест орындайды |
https://youtu.be/jETy6wptz1I?si=TuBCNYsgAg9y_DPS Оқулық |
||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия Үйге тапсырма Параграф 22
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады |
Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл арасында бағалайды |
|
ТЕСТ
-
Экоқалалардың аумағы экологиялық санаттар бойынша бөлінеді
1__________ 2_________ 3_________ 4__________ 5___________ 6___________
-
Қазақстан астанасынан 100 км толығымен сандық жүйеге көшкен алғашқы экоқала?
А)Смарт Астана В)Смарт Родина С)Смарт Ақкөл Д)Смарт Нұра Е)Смарт Рудный
-
«Ақылды қала»операторлары
1__________ 2_________ 3_________ 4__________ 5___________ 6___________
-
Еуропадағы экоқала бойынша көшбасшы елдер?
1____________________ 2_________________ 3___________________ 4____________________
-
Данияда Капенгагеннен басқа, экологиялық қалалар мәртесебінде тағы неше қала бар?
А)5 В)6 С)7 Д)8 Е)9
-
Smart Grid сынақтары мен таныстырылым жобаларының 22% - ы өткізілетін мемлекет?
А)Норвегия В)Дания С)Швеция Д)Германия Е)Эстония
-
1994 жылдан бастап экоқалаларды салуға басымдық берілген ел (21 бағдарламасы бар)
А)Норвегия В)Дания С)Швеция Д)Германия Е)Қытай
-
Қытайдың ең үлкен эко жобаларының бірі?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Негізінде атмосфералық ауа мен құбыр суының сапасынан бастап, «жасыл» ғимараттардың үлесіне және дәстүрлі емес көздерден алған суды пайдалануға дейінгі тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін қамтитын бас жоспар жасалған? А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Сумен жабдықтаудың 50% - ы тұщыландыру және суды екінші рет пайдалану есебінен қамтамасыз етіледі? А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Жаңа экоқалада тұрмыстық қалдықтардың – 60% - ға жуығы қайта өңделіп, электр жүйесі балама энергия көздері (жел, күн және геотермаль) арқылы өндіріледі
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Экоқаласында көлік жүйесі – Гибридті автомобильдерден тұрады?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Тяньцзинь экоқаласы жобасын қай жылы тапсыруды жоспарлауда?
А)2020 ж В)2015 ж С)2010 ж Д)2005 ж Е)2030 ж
-
Швецияның оңтүстігінде орналасқан табиғи – энергетикалық ресурстарды және қалдықты төмендету мақсатында жоспарлы түрде салынған қала («мұнайсыз өркенду», «Fossil Fuel Free» бағдарламасы) ауылшаруашылық, өнеркәсіп және ағаш қалдықтарынан отын алу арқылы жүзеге асырылатын қала?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Қалдықтар мен қоқыс өңдеу қондырғыларында пайда болатын биогаз үйлерді жылыту үшін және автокөлік отыны ретінде пайдаланатын қала?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Электр энергиясымен жабдықтаудың жетілдірілген желілері, олар электр энергиясын өндіру мен тұтыну жөніндегі ақпаратты жинау үшін ақпараттық және коммуникациялық желілер мен технологияларды пайдаланады – Электрмен жабдықтаудағы «ақылды желілер»?
А)Smart good В)Smart Loo С)Smart Grid Д)Smart city Е)Smartic
-
Қалалық жанармай құю стансыларында автобустар мен автокөліктер үшін мұндай отынның құны бензинге қарағанда 20% - ға төмен қала?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
«Smart city» ұғымы алғаш рет қала құрылысы саласында қолданылған жоқ. 1950 жылы белгілі американдық экономист және менеджмент теоретигі енгізді?
А)Питер Паркер В)Питер Крауч С)Питер Макалестер Д)Питер Друкер Е)Питер Пэн
-
«Smart city» мұнда:
-
Specific _______
-
Measurable ____________
-
Achievable _____________
-
Realistic ___________________
-
Timed _____________________
-
Халқы үшін қаладағы оңтайлы тұрмыс жағдайларын таңдауға, тіршілік ортасының әртүрлі жағдайын модельдеуге көмектесетін компьютерлік жүйе әзірленіп жатырған қала?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Пекин
-
Қала Еуропалық комиссиядан муниципалдық қажеттіліктер үшін 12000 датчикті (көше шамдары, көлік тұрағы) сатып алу үшін 11 млн АҚШ доллары сомасында грант алды?
А)Кристианстад В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Сингапур Е)Сантандер (Испания)
-
Оңтүстік Кореяда әлемде теңдесі жоқ сандық қала?
А)Сеул В)Тяньцзинь С)Нью – Сонгдо Д)Пусан Е)Ичкхон
-
Park Royol Tower ғимараты (табиғи – энергетикалық ресурстарды пайдаланбайды) орналасқан мемлекет? (қоршаған ортаға зиянды әсері өсімдіктер егу арқылы азайтылады және оны суару үшін жаңбыр суы пайдаланылады) А)Швеция В)Нидерланды С)Оңтүстік Корея Д)Сингапур Е)Испания
-
Елдің миллиондаған халқына арналған электрмобильдерді жылдам қуаттау инфрақұрылымы салынды. Жол бойында орналасқан стансылардың әрқайсысының күн шатыры бар мемлекет
А)Швеция В)Нидерланды С)Оңтүстік Корея Д)Сингапур Е)Испания
-
2014 жылы бұл қала Зияркерлік қауымдастықтары форумының (АҚШ) нұсқасы бойынша әлемнің – 21 зияткерлік қаласының тізіміне енді?
А)Ташкент В)Бішкек С)Астана (Нұр – Сұлтан ) Д)Ақтау Е)Ақтөбе