3 тоқсан 10 сынып алгебра 18 сабақ Сан тізбегінің шегі.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

3 тоқсан 10 сынып алгебра 18 сабақ Сан тізбегінің шегі.

Материал туралы қысқаша түсінік
10.4.1.11 – функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сан тізбегінің шегі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.4.1.11 функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;

Сабақтың мақсаты:

Функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін таба алады.

Құндылықтар:

Заң және тәртіп

-Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу

-Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну

-Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу

Уақыты

Кезең

дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Сан тізбегінің шегі тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу Ұйымдастыру.

Үй жұмысын тексеру.

Амандасады.

Үй тапсырмасын айтады.






Оқулық

10 мин

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Сандық тізбек

х айнымалысының  шегі  туралы  ұғымды қалыптастыру  үшін оның қандай  сандық жиынның мәндерінен құралатынын  білу  жеткіліксіз. Оған  қосымша  нақты  қандай  мәндер (оның ішінде  қайталанатындары да болуы мүмкін) және  оны қандай  ретпен қабылдайтынын білу  қажет, яғни  айнымалы  реттелген (бағытталған)  болуы керек.

Сандық тізбектің шегі

Бізге натурал  қатар  1, 2, 3, 4, …, n, … берілсе, бұл қатардағы әрбір натурал сан  n-ді белгілі бір заңдылықпен xнақты санымен ауыстырсақ, онда төмендегідей тізбек шығады (2.1):

 x={xn}=x1, x2, x3, …, xn,


x={xn}=x1, x2, x3, …, xn,

(2.1)

бұл тізбектің мүшелері немесе элементтері  өсу реті бойынша нөмірленіп орналасқан.

1-Анықтама. (2.1) тізбегі арқылы берілген Х айнымалысының мәндерін сандық қатар деп атайды. (2.1) қатары берілді деп есептеледі, егер оның кез келген мүшесін табуға  болатын ереже  белгілі болса.

2-Анықтама. a санын X={Xn} тізбегінің шегі деп атайды, егер кез келген барынша аз    саны үшін  N нөмірі табылып n>N мәндері үшін X-нің  барлық мәндері  төмендегі теңсіздікті қанағаттандырса (2.2):

 

 

(2.2)

 

бұл фактіні былай жазады (2.3):

 

 

(2.3)

 

Бұл анықтаманы басқаша былай айтуға  болады: a саны X={Xn} тізбегінің шегі болады, егер оның  мәні белгілі бір орыннан бастап a санынан  өте аз  шамаға өзгешеленсе.

Мұндағы N нөмірінің   санын  қалай таңдап алуымызға  байланысты  екенін  білу  өте маңызды.   саны азайған сайын оған  сәйкес  N=Nε  нөмірі  жалпы алғанда  өседі. | xn - a| < ε   теңсіздігінен  -ε <xn-a<ε  немесе  a-ε <xn<a+ε. Бұдан былай осыны біз  жиі  пайдаланамыз.

Егер а, а+ε , а-ε сандарын  {xn} айнымалысының мәндерін нүктелер арқылы сандық  жазықтыққа кескіндесек (2.1 – сурет), онда біз сан  тізбегі шегінің айқын геометриялық  ұғымын аламыз. Центрі a нүктесінде  болатын  қандай да бір өте аз (ұзындығы 2ε) кесіндісін  алсақ та,  x-нің барлық нүктелері белгілі  бір  нөмірден  бастап осы кесіндінің ішінде жатады (кесіндінің сыртында  өте  аз  мөлшердегі нүктелер  болуы мүмкін)

 

 

 

 

2.1 - сурет - Сан тізбегі

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.


Сұрақтарға жауап береді.













«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                             

Дескриптор:

  • - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі және оны есептейді.




























Дескриптор:

  • - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі және оны есептейді.








Оқулық

25 мин

Бекіту тапсырма лары

Тапсырмалар: №1. .

2.

3. .

4. .



Оқулықтан №36.11, №36.15.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.


Есептер шығарады

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.

Өз бетімен жұмыс.

4. . №5. .

6. . №7. .




Дескриптор:

  • - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі және оны есептейді.




ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау





Дескриптор:

  • - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын біледі және оны есептейді.





Интернет ресурстары





Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.



Жеке жұмыс

Тапсырмаларды орындайды.

Парақша лар

5 минут





Бүгінгі сабақта:

- функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін таба алады.

Кері байланыс:

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Тақырыпты меңгергенін анықтау


Үйге тапсырма. №36.13.


Кері байланыс











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.02.2025
141
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі