|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәтін және сөйлем |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. Сөйлем. Нанды қадірлейік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды Нан қадірін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Ұлттық мәдениетті дәріптеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ширату тапсырмасы. «Домино» арқылы берілген әріптерге байланысты сөздерді жазады. Сұрақтар: –Балалар, біз әріптен не құрадық? –Әріпті ести аламыз ба? –Дыбысты ше? –Дыбыс нешеге бөлінеді? –Әріптерден сөз құрамыз, ал сөздерден не құралады? –Сөйлемнің соңына не қоямыз? –Мағынасы жуық бірнеше сөйлемнен не құрай аламыз? Өткенді пысықтау Көктем туралы әңгімеле. 8наурыз- Аналар мерекесіне өздері білетін тақпақтарын оқиды Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім мәтінді дауыстап оқып береді. –Нан неден жасалады? –Ұн неден алынады? –Нан дастарқанға қандай еңбекпен келеді? –Егіншінің еңбегін қалай бағалар едің? Оқушыларды қатыстыра отырып, мәтіннің мазмұны талданады. Нанның дастарқанға келгенге дейінгі барлық еңбек түрлері жеке- жеке сараланып айтылады. Дәптермен жұмыс Көркем жазу Я Я Я Я Я Я Я я я я я я я я я 2-жаттығу. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз Нан еңбекпен табылады. Сондықтан оны қадірлеуіміз керек. «Ереже құрастыр» әдісі Жетекші сұрақтар: – Сөйлемдегі сөздердің орындары ауысып тұрғанда мағынасы түсінікті болды ма? Сөйлем мағынасын түсіндіңдер ме? Неліктен? – Сөйлем неден құралады екен? Сөйлем аяқталғанда қандай тыныс белгісі қойылады? – Әр сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылған? Сөйлем сөздерден құралады. Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады: Балалар мектепке келді. ЕҚБ Мына сөздерді орнына қойып, сөйлем құра Бардым, кеше, мектепке, мен. Мен кеше мектепке бардым. ЕБҚ Сөздердегі әріп санын анықтап сәйкестендір.
Сергіту сәті. «Көңілді күн» 3-жаттығу. Сөзжұмбақты шешеді. 1.Дәнді дақыл. (Тары) 2.Жер жыртатын құрал. (Соқа) 3.Астық кептіретін жер. (Қырман) 4.Астық оратын мәшине. (Комбайн) 5.Нан пісіретін адам. (Наубайшы) ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей Мына сөздерден сөйлем құра Тырналар, ұшып, аспанда жатыр,бара. 2-деңгей «Нанды қадірлейік» мәтінінде неше сөйлем барын анықта. 3-деңгей Нан туралы өзің мәтін құрастыр. Тірек сөздер: нан, апам, тәтті, от, жағып, таба, пісірді Кері байланыс
|
«Домино» арқылы берілген әріптерге байланысты сөздерді жазады. Өлеңдерді мәнерлеп оқиды Мәтінді оқиды Сұрақтарға жауап береді Дәптермен жұмыс жасайды Сұрақтарға жауап береді Сөйлем құрайды Сәйкестенді ру жасайды Музыкамен би билейді Сөзжұмбақ шешеді Саралау тапсырмала рын орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша ! Дескриптор: Көктем туралы әңгімелей алады Аналарына өлеңдер арнайды Дескриптор: Мәтіннің мазмұнын түсінеді Сұрақтарға жауап береді
Дескриптор: Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрайды Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жетекші сұрақтарға жауап береді Сұрақтар арқылы ереже құрастырады
Тамаша!
Сен
мы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Пәні: Ана
тілі Бөлім: Мәтін және
сөйлем Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сынып: 1
сынып Сабақтың
тақырыбы: №43 сабақ. Сөйлем. Нанды
қадірлейік Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 1.1.3.1* тақырыбы мен
иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын
болжау; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы
бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы
жазу; Сабақтың
мақсаты Мәтінді түсініп
оқиды Нан қадірін
түсінеді Құндылықтар Ұлттық мүдде: Ұлттық
мәдениетті дәріптеу Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Қосымша
тапсырма 2минут Кері
байланыс 5
минут Психологиялық ахуал
қалыптастыру Ширату
тапсырмасы. «Домино» арқылы берілген
әріптерге байланысты сөздерді жазады. Сұрақтар: –Балалар, біз әріптен не
құрадық? –Әріпті ести аламыз
ба? –Дыбысты
ше? –Дыбыс нешеге
бөлінеді? –Әріптерден сөз құрамыз, ал
сөздерден не құралады? –Сөйлемнің соңына не
қоямыз? –Мағынасы жуық бірнеше
сөйлемнен не құрай аламыз? Өткенді
пысықтау Көктем туралы
әңгімеле. 8наурыз- Аналар мерекесіне
өздері білетін тақпақтарын оқиды Жаңа
тақырып Оқулықпен
жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады.
Мәтінмен жұмыс. Мұғалім мәтінді дауыстап оқып
береді. –Нан неден
жасалады? –Ұн неден
алынады? –Нан дастарқанға қандай
еңбекпен келеді? –Егіншінің еңбегін қалай
бағалар едің? Оқушыларды қатыстыра отырып, мәтіннің мазмұны
талданады. Нанның дастарқанға келгенге дейінгі барлық еңбек түрлері
жеке- жеке сараланып айтылады. Дәптермен
жұмыс Көркем
жазу Я Я Я Я Я Я
Я я я я я я я я
я 2-жаттығу. Орны ауыстырылып берілген
сөздерден сөйлем құрастырып жаз Нан еңбекпен табылады.
Сондықтан оны қадірлеуіміз керек. «Ереже құрастыр»
әдісі Жетекші
сұрақтар: – Сөйлемдегі сөздердің орындары
ауысып тұрғанда мағынасы түсінікті болды ма? Сөйлем мағынасын
түсіндіңдер ме? Неліктен? – Сөйлем неден құралады екен?
Сөйлем аяқталғанда қандай тыныс белгісі
қойылады? – Әр сөйлемнің бірінші сөзі
қандай әріптен басталып жазылған? Сөйлем сөздерден құралады.
Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен бөлек жазылады: Балалар мектепке
келді. ЕҚБ Мына сөздерді орнына қойып,
сөйлем құра Бардым, кеше, мектепке,
мен. Мен кеше мектепке
бардым. ЕБҚ Сөздердегі әріп санын анықтап
сәйкестендір. Сергіту сәті. «Көңілді
күн» 3-жаттығу. Сөзжұмбақты
шешеді. 1.Дәнді дақыл.
(Тары) 2.Жер жыртатын құрал.
(Соқа) 3.Астық кептіретін жер.
(Қырман) 4.Астық оратын мәшине.
(Комбайн) 5.Нан пісіретін адам.
(Наубайшы) ҚЖ: Саралау
тапсырмасы 1-деңгей Мына сөздерден сөйлем
құра Тырналар, ұшып, аспанда
жатыр,бара. 2-деңгей «Нанды қадірлейік» мәтінінде
неше сөйлем барын анықта. 3-деңгей Нан туралы өзің мәтін
құрастыр. Тірек сөздер: нан, апам,
тәтті, от, жағып, таба, пісірді Кері
байланыс «Домино» арқылы берілген
әріптерге байланысты сөздерді жазады. Өлеңдерді мәнерлеп
оқиды Мәтінді
оқиды Сұрақтарға жауап
береді Дәптермен жұмыс
жасайды Сұрақтарға жауап
береді Сөйлем
құрайды Сәйкестенді ру
жасайды Музыкамен би
билейді Сөзжұмбақ
шешеді Саралау
тапсырмала рын
орындайды Кері байланыс
жасайды Көңіл күйлерін көтеріп
отыру Тамаша
! Дескриптор: Көктем туралы әңгімелей
алады Аналарына өлеңдер
арнайды Дескриптор: Мәтіннің мазмұнын
түсінеді Сұрақтарға жауап
береді Дескриптор: Орны ауысқан сөздерден сөйлем
құрайды Сөйлемдерді қатесіз көшіріп
жазады Сұрақтарға жауап
береді Дескриптор: Жетекші сұрақтарға жауап
береді Сұрақтар арқылы ереже
құрастырады Тамаша! Сен
мы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















