Материалдар / §43.Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

§43.Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі

Материал туралы қысқаша түсінік
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру
Авторы:
07 Маусым 2023
386
43 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі

Педагогтің аты-жөні

Отеубаева Ж.А

Күні:

15.03.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

§43.Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі ББЖБ №9

Сабақ нөмірі:

103-14

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру

Сабақтың мақсаты

Берілген нүктеде жанаманың теңдеуін құру алгоритмін меңгеріп,жанаманың теңдеуін құрады.

Бағалау критерийі

Функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құрады.

Дарынды оқушымен жұмыс

Қабілеті төмен оқушымен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Туындысы неге тең?

4; -10х, 3cosx,


Дарынды оқушымен жұмыс.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу

Қате айтылған сұрақтарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау

Сұрақтарға жауап береді.

Жауабтарына қарай бағаланады.


Үй-жұмысын тексеру


Оқушылар дәптерлерін өзара тексереді

Дұрыс шығарылған есептер 1 ұпаймен бағаланады


Математикалық диктант:


  1. Функцияны туындысын табу амалы дегеніміз: (дифференциалдау)

  2. Тұрақты санның туындысы: (c/=0)

  3. Екі функцияның қосындысының туындысы : (u+v)/=u/+v/

  4. Екі функцияның айырмасының туындысы:(u-v)/=u/-v/

  5. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы:(uv)/=u/v+uv/

Екі функцияның бөліндісі туындысы:

Сұрақтарға жауап береді.


Wordwall әдісі

Көпір”әдісі

Туындының физикалық және геометриялық мағынасын еске алайық:

1) Физикалық: y=f(x) функциясының х нүктесіндегі f ʹ(x) туындысы х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды

sʹ(t)=v(t) - қозғалысағы дененің t уақыт мезетіндегі лездік жылдамдығы;

· vʹ(t)=g - жылдамдықтан алынған туынды удеуге тең.

Геометриялық: · y=f(х) функциясының xₒ нүктесіндегі туындысы

f ʹ(хₒ) осы функция графигінің (xₒ;f(xₒ)) нүктесі арқылы өтетін жанамасының бұрыштық коэфициентіне тең: f ʹ(хₒ)=tgα=k.

ЖАНАМАНЫҢ ТЕҢДЕУІ

y=f(x) функциясыN(x;y)нүктесіндегіf ʹ(x) берілсін.

Жанаманың теңдеуі түзу болғандықтан y=kx+b сызықтық функция ретінде іздейміз. Мұндағы k=tgα= f ʹ(x), бұдан y= f ʹ(x) x+b.

N(x;f (x) ) нүктесінің координаталарын қоямыз бұдан

f (x)= f ʹ(x) x+b

f (x)= f ʹ(x) x+b теңдеуінен b-ны табамыз: b = f (x)- f ʹ(x) x

b = f (x)- f ʹ(x) xтеңдеуін y= f ʹ(x) x+b теңдеуіне қоямыз:

y= f ʹ(x) x+ f (x)- f ʹ(x) x. Соңғы теңдеуді ықшамдау арқылы:

y= f (x)+ f ʹ(x)(x - x) аламыз. Бұл жанаманың теңдеуі.

ЖАНАМАНЫҢ ТЕҢДЕУІН ЖАЗУ АЛГОРИТМІ

a) нүктесіндегі функцияның мәнін табыңыз;

b) Функцияның туындысын табыңыз ;

c) нүктесіндегі функцияның мәнін табыңыз;

d) Табылған мәндерді жанаманың теңдеуіне қойыңыз.

e) теңдеуі түрінде жазыңыз.


Барлық істің басшысы – білім мен ұғым ,

Kahoot.com

Kahoot.com-да үш топқа тапсырылады.

Туындыларды табу формуланы пайдалана біледі


Жауабтарына қарай 1 ұпаймен бағаланады.

Kahoot.com

Тарихтан сыр


Дескриптор :

  1. Функцияның туындысын табады

  2. 2. Функцияның туындысының мәнін есептеу

  3. 3 Функцияның мәнін есептейді

  4. 4.Табылған мәндерді y= f(х)+ f´( х)(x- х) теңдеуіне қою.

Топқа бөлу

Функционалдық сауаттылық


Дескриптор :

1Функцияның туындысын табады

2. Функцияның туындысының мәнін есептеу

3 Функцияның мәнін есептейді

4.Табылған мәндерді y= f(х)+ f´( х)(x- х) теңдеуіне қою




Сәйкестендіру





Дескриптор :

  1. Екі функцияның туындысын табады

  1. 2. Функцияларды теңестіреді

  2. 3 y=x2 функцияның мәнін есептейді

  1. 4. А(х,у) нүктесін жазады


Сабақтың ортасы


Қандай да функцияның формуламен берілгенін анықтаңдар

(...................)=5x4

(...................)=6x+1

(...................)=-6x-7

(...................)=

Сабақты пысықтау


Сабақтың соңы


3 минут

1. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді.

2. Бағалау.

3. Кері байланыс.

4. Үйге тапсырма:§43.№37.6




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!