|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы ) ( Әдебиеттік оқу 1- бөлім 110 – 112 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психология лық ахуал қалыптасты ру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 5 минут |
Әдебиетім ардақтым, Дамытар мені жан – жақты. Өз тілімде сөйлесем, Ойым менің салмақты. Сабағымыз сәтті болсын!
43 сабақ. Жер астында қала бар «Миға шабуыл» әдісі
«Жер астында қала бар» мәтінінің түсінігі бойынша қорытындыла |
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
кезде көптеген халықтар жауларынан қорғанулары үшін, жердің астында тығылып өмір сүрген.
себебі, ақсақалдың қаласындағы жақын жерде терең сай болады. Сонда бір айдаһар ел – жұртын қалаңмен жұтамын деп тыныштық бермейді. Ақсақал сол айдаһарды Бұлдырмерген жеңеді деп, сол себептен іздейді |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Мәтіннің түсінігін айтады 1 балл Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық 107 - 109 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 20 минут ұжым
жұмыс |
Сынып жұмысы 44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы ) Сабақтың мақсаты:
Оқулықтан тапсырма 1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 110 бет 1 тапсырма
Алтын мүйізді киік ( жалғасы ) (Ертегі)
айдаһар мекендейді. Бүкіл ел жұртыңды қалаңмен жұтамын дейді және сол сайдың маңына барған адам болсын, мал болсын, әйтеуір жандыны құтқармайды. Соған ешкімнің де күші жетпейді. Оны тек Бұлдырмерген гана жеңеді деген соң, халқымызға бір жақсылық бола ма деп, сені іздеп шығып едім! - дейді ақсақалды шал жылап.
шалға ілеседі. Олар жер үсті мен жер астын жалғастыратын үңгірден өтіп, қарттың қаласына барады. Бұлдырмерген бойына бар күшін жинап, қолына жүз құлаш алмас семсер алып, айдаһар жатқан сайға келеді. Жотаға шықса, боран соғып тұр екен.
Желдің қаттылығы соншалық - таудың екі бетіндегі тасты ұшырып кетіп жатыр. Бұлдырмерген қаһарланып, семсерді беліне көлденең үстап, күшті леппен тартып жатқан айдаһарға қарай жүреді. Сұрапыл боран оны ұшырып отырып, айдаһардың аузына бір-ақ апарады... Өткір семсерден айдаһар қимылдауға шамасы келмей қалады. Алай-түлей соққан боран да тоқтайды. Боран айдаһардың лебі екен. Айдаһардан жапа шеккен жұрт шат-шадыман қуанышқа бөленеді. Бұлдырмергенді қоршап алып, қошеметтеп, қалаларына әкеледі. Ұлан-асыр той жасайды. Алтын мүйізді шал:
көрінесің. Бізде мал да, дүние- байлық та жетеді. Сен енді осында қалып, үйлен, дейді Бұлдырмергенге. Бұлдырмерген бұған көнбейді.
өз басымның жақсылығын күйттеп қала алмаймын, - дейді. Бұлдырмергеннің мұнда қалмасын көрген алтын мүйізді шал оған ханның қазынасынан көп алтын, асыл дүниені сыйға тартып, аттандырады. Сөйтіп, осыдан соң Бұлдырмергеннің ауыл ы да әлденіп, күнкөрісін жөндеген екен дейді. «Алтын мүйізді киік» кітабынан |
|
Дескриптор Мәтінді түсініп оқиды 2 балл
|
Оқулық 110 -111 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут ұжым
жұмыс |
Оқулықтан тапсырма 2 тапсырма «Біліміңді пысықта» әдісі Айтылым; 112 бет 2 тапсырма
Киімі - Аңшылығы - Батырлығы - Халқына құрметі -
1. Алтын мүйізді киіктің өтініші. 2. Ғажайып көрініс. 3. Жерасты еліндегі той.
әңгімеле.
Шығармада кейіпкердің сыртқы түрінің, кескін- келбетінің суреттелуі портрет деп аталады. Ал кейіпкердің мінезі, наным-сенімі , дүниеге көзқарасы қоса суреттелсе, оны мінездеу дейді. |
2- тапсырма
Аңшылығы – атақты аңшы Батырлығы – ақылды, ержүрек, батыр Халқына құрметі – халқына адал, қамқор болған 3- тапсырма
Алтын мүйізді киіктің өтініші Жерасты еліндегі той
Есіңе сақта!
|
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Оқулық 112 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжым
жұмыс |
Сабақты бекіту «Ізден» әдісі Айтылым; 112 бет 5 тапсырма
қалаңды, ауылыңды көркейтуге қандай үлес қосар едің? Топ алдында сөйлеуге дайындал. Үйге тапсырма: 110 – 111 бет «Алтын мүйізді киік» ( жалғасы ) мәнерлеп оқу |
5- тапсырма
Мен өз ауылымды көркейтуге үлес қосар едім. Ең бірінші ауыз сумен қамтамасыз етемін. Бау – бақша, әртүрлі гүлдер отырғызып көркейтемін. Жолдарды ауылымның гүлденіп, құлпырып тұрғанын қалаймын. |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл |
Оқулық 112 бет |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы
44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы ) ( Әдебиеттік оқу 1- бөлім 110 – 112 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психология лық ахуал қалыптасты ру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 5 минут |
Әдебиетім ардақтым, Дамытар мені жан – жақты. Өз тілімде сөйлесем, Ойым менің салмақты. Сабағымыз сәтті болсын!
43 сабақ. Жер астында қала бар «Миға шабуыл» әдісі
«Жер астында қала бар» мәтінінің түсінігі бойынша қорытындыла |
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
кезде көптеген халықтар жауларынан қорғанулары үшін, жердің астында тығылып өмір сүрген.
себебі, ақсақалдың қаласындағы жақын жерде терең сай болады. Сонда бір айдаһар ел – жұртын қалаңмен жұтамын деп тыныштық бермейді. Ақсақал сол айдаһарды Бұлдырмерген жеңеді деп, сол себептен іздейді |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Мәтіннің түсінігін айтады 1 балл Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Оқулық 107 - 109 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 20 минут ұжым
жұмыс |
Сынып жұмысы 44 сабақ. Жер астында қала бар ( жалғасы ) Сабақтың мақсаты:
Оқулықтан тапсырма 1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 110 бет 1 тапсырма
Алтын мүйізді киік ( жалғасы ) (Ертегі)
айдаһар мекендейді. Бүкіл ел жұртыңды қалаңмен жұтамын дейді және сол сайдың маңына барған адам болсын, мал болсын, әйтеуір жандыны құтқармайды. Соған ешкімнің де күші жетпейді. Оны тек Бұлдырмерген гана жеңеді деген соң, халқымызға бір жақсылық бола ма деп, сені іздеп шығып едім! - дейді ақсақалды шал жылап.
шалға ілеседі. Олар жер үсті мен жер астын жалғастыратын үңгірден өтіп, қарттың қаласына барады. Бұлдырмерген бойына бар күшін жинап, қолына жүз құлаш алмас семсер алып, айдаһар жатқан сайға келеді. Жотаға шықса, боран соғып тұр екен.
Желдің қаттылығы соншалық - таудың екі бетіндегі тасты ұшырып кетіп жатыр. Бұлдырмерген қаһарланып, семсерді беліне көлденең үстап, күшті леппен тартып жатқан айдаһарға қарай жүреді. Сұрапыл боран оны ұшырып отырып, айдаһардың аузына бір-ақ апарады... Өткір семсерден айдаһар қимылдауға шамасы келмей қалады. Алай-түлей соққан боран да тоқтайды. Боран айдаһардың лебі екен. Айдаһардан жапа шеккен жұрт шат-шадыман қуанышқа бөленеді. Бұлдырмергенді қоршап алып, қошеметтеп, қалаларына әкеледі. Ұлан-асыр той жасайды. Алтын мүйізді шал:
көрінесің. Бізде мал да, дүние- байлық та жетеді. Сен енді осында қалып, үйлен, дейді Бұлдырмергенге. Бұлдырмерген бұған көнбейді.
өз басымның жақсылығын күйттеп қала алмаймын, - дейді. Бұлдырмергеннің мұнда қалмасын көрген алтын мүйізді шал оған ханның қазынасынан көп алтын, асыл дүниені сыйға тартып, аттандырады. Сөйтіп, осыдан соң Бұлдырмергеннің ауыл ы да әлденіп, күнкөрісін жөндеген екен дейді. «Алтын мүйізді киік» кітабынан |
|
Дескриптор Мәтінді түсініп оқиды 2 балл
|
Оқулық 110 -111 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут ұжым
жұмыс |
Оқулықтан тапсырма 2 тапсырма «Біліміңді пысықта» әдісі Айтылым; 112 бет 2 тапсырма
Киімі - Аңшылығы - Батырлығы - Халқына құрметі -
1. Алтын мүйізді киіктің өтініші. 2. Ғажайып көрініс. 3. Жерасты еліндегі той.
әңгімеле.
Шығармада кейіпкердің сыртқы түрінің, кескін- келбетінің суреттелуі портрет деп аталады. Ал кейіпкердің мінезі, наным-сенімі , дүниеге көзқарасы қоса суреттелсе, оны мінездеу дейді. |
2- тапсырма
Аңшылығы – атақты аңшы Батырлығы – ақылды, ержүрек, батыр Халқына құрметі – халқына адал, қамқор болған 3- тапсырма
Алтын мүйізді киіктің өтініші Жерасты еліндегі той
Есіңе сақта!
|
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Оқулық 112 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжым
жұмыс |
Сабақты бекіту «Ізден» әдісі Айтылым; 112 бет 5 тапсырма
қалаңды, ауылыңды көркейтуге қандай үлес қосар едің? Топ алдында сөйлеуге дайындал. Үйге тапсырма: 110 – 111 бет «Алтын мүйізді киік» ( жалғасы ) мәнерлеп оқу |
5- тапсырма
Мен өз ауылымды көркейтуге үлес қосар едім. Ең бірінші ауыз сумен қамтамасыз етемін. Бау – бақша, әртүрлі гүлдер отырғызып көркейтемін. Жолдарды ауылымның гүлденіп, құлпырып тұрғанын қалаймын. |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл |
Оқулық 112 бет |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз














