|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәтін және сөйлем |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ. Сөйлем. Наубайхана. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Ұлттық мәдениетті дәріптеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шаттық шеңбері» Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. –Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. –Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Міне, осындай әдемі де әдепті екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете білейік. Өткенді пысықтау «Тоқаштар» әдісі «Нанды қадірлейік» мәтінімен жұмыс Диқандар көктемде не істейді? Астықты қалай жинайды? Мәтін неліктен «Нанды қадірлейік» деп аталған? Сөйлем неден құралады? Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен қалай жазылады? Тақырыпты ашу Нан туралы әңгімелесу Үйлеріңде нанды кім пісіреді? Нан тәтті ма? Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу «Миға шабуыл» әдісі – Балалар, нан қайдан шығады? Дүкен сөрелеріндегі нандар қайдан келеді деп ойлайсыңдар? Суретке қарап, өлеңнің мазмұнын болжап көрейікші. Ендеше біз қазір «Наубайхана» деген өлеңмен танысамыз. Өлеңді тыңдайды. Дауыстап, тізбектей оқиды. Өлең неліктен «Наубайхана» деп аталған? Нан дастарқанға қалай келеді? Үлкендерден нанды қалай пісіретінін біліп ал. Ережемен жұмыс Нүкте, үтір, леп белгісі, сұрақ белгісі, сызықша – бұлар тыныс белгілері. Мұнда мұғалім оқушыларға екі адам бір-бірімен сөйлесер алдында сызықша қойылатынын, сұрақ қойылған соң сұрақ белгісі, айтылуына қарай леп белгісі не нүкте қойылатынын түсіндіреді. Дәптермен жұмыс Көркем жазу тәтті тәтті тәтті дүкен дүкен дүкен 2-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Дастарқан көркі – нан. Наннан үлкен ас жоқ. ЕБҚ Сұрау белгісі қойыллатын сөйлем құра -Сен нешінші сыныпта оқисың? ЕҚБ Мына мәтінге тыныс белгілерін қойып шық Менің анам наубаханада істейді Ол тәтті тоқаштар нандар торттар пісіреді Шіркін ыстық нанның иісін-ай «Жасырын сөздер» ойыны Бір оқушы ортаға шығады, жүргізуші оның артында тұрып, бірнеше сөзді жасырады, ал топтағылар ым-ишара арқылы ғана түсіндіреді. Ортадағы адам қандай сөз жасырылғанын табу керек. 3-жаттығу Суреттер бойынша көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқы. -... (кім?) нан пісірді. (наубайшы) – Нанды ... (неден?) пісірді. (ұннан) – ... (не?) қандай дәмді! (нан) ҚЖ: Топтық жұмыс «Жалғасын тап» ойыны Ойды аяқта және мағынасын түсіндір 1-топ Ас атасы – … . 2-топ Нанды аяқпен … . 3-топ Нанның қоқымын … . Кері байланыс
|
Сабаққа дайындық жасайды Сұрақтарға жауап береді Өз ойарын айтады Тақырыпты болжайды Өлеңді тыңдайды Дәптермен жұмыс жасайды Сөйлемдерді көшіріп жазады. Тыныс белгілеріне назар аударады Сөйлем құрайды Тыныс белгілерін қояды Ойын ойнайды Суреттер бойынша көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қо йып оқиды Сөйлемнің басы жазылған парақшалар ды оқушыларға таратады, олар ойды жалғастырып, сөйлемді толықтырып айтады. Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Алмалар» әдісі бойынша өзін өзі бағалау
Дескриптор: «Нанды қадірлейік» мәтінінің мазмұнын біледі Сұрақтарға жауап береді Тамаша!
Дескриптор: Суретке қарап, өлең мазмұнын болжайды Өлеңді дауыстап, тізбектей оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Ереже мазмұнын түсінеді, айтады Ережені жаттайды,қолданады
Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп
жаз Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Пәні: Ана
тілі Бөлім: Мәтін және
сөйлем Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сынып: 1
сынып Сабақтың
тақырыбы: №44 сабақ. Сөйлем.
Наубайхана. Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен
мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап
беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы
бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы
жазу; 1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша
шағын әңгіме құрау; Сабақтың
мақсаты Тақырыбы мен иллюстрациясы
бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс
туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді. Құндылықтар Ұлттық мүдде: Ұлттық
мәдениетті дәріптеу Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Қосымша
тапсырма 2минут Кері
байланыс 5
минут Психологиялық ахуал
қалыптастыру «Шаттық
шеңбері» Қуанамын мен
де, Қуанасың сен
де. Қуанайық,
достарым, Арайлап атқан
күнге. –Балалар, көңіл күйлерің қалай?
Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. –Сабаққа дайындығымыз қалай?
Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Міне, осындай әдемі де әдепті
екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете
білейік. Өткенді
пысықтау «Тоқаштар»
әдісі «Нанды қадірлейік» мәтінімен
жұмыс Диқандар көктемде не
істейді? Астықты қалай
жинайды? Мәтін неліктен «Нанды
қадірлейік» деп аталған? Сөйлем неден
құралады? Сөйлемдегі сөздер бір-бірінен
қалай жазылады? Тақырыпты
ашу Нан туралы
әңгімелесу Үйлеріңде нанды кім
пісіреді? Нан тәтті
ма? Жаңа
тақырып Оқулықпен
жұмыс 1-жаттығу «Миға шабуыл»
әдісі – Балалар, нан қайдан шығады?
Дүкен сөрелеріндегі нандар қайдан келеді деп ойлайсыңдар? Суретке
қарап, өлеңнің мазмұнын болжап көрейікші. Ендеше біз қазір «Наубайхана»
деген өлеңмен танысамыз. Өлеңді тыңдайды. Дауыстап,
тізбектей оқиды. Өлең неліктен «Наубайхана» деп
аталған? Нан дастарқанға қалай
келеді? Үлкендерден нанды қалай
пісіретінін біліп ал. Ережемен
жұмыс Нүкте, үтір, леп белгісі,
сұрақ белгісі, сызықша – бұлар тыныс
белгілері. Мұнда мұғалім оқушыларға екі
адам бір-бірімен сөйлесер алдында сызықша қойылатынын, сұрақ
қойылған соң сұрақ белгісі, айтылуына қарай леп белгісі не нүкте
қойылатынын түсіндіреді. Дәптермен
жұмыс Көркем
жазу тәтті тәтті тәтті дүкен дүкен
дүкен 2-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп
жаз. Дастарқан көркі – нан. Наннан
үлкен ас жоқ. ЕБҚ Сұрау белгісі қойыллатын
сөйлем құра -Сен нешінші сыныпта
оқисың? ЕҚБ Мына мәтінге тыныс белгілерін
қойып шық Менің анам наубаханада істейді
Ол тәтті тоқаштар нандар торттар пісіреді Шіркін ыстық нанның
иісін-ай «Жасырын сөздер»
ойыны Бір оқушы ортаға шығады,
жүргізуші оның артында тұрып, бірнеше сөзді жасырады, ал топтағылар
ым-ишара арқылы ғана түсіндіреді. Ортадағы адам қандай сөз
жасырылғанын табу керек. 3-жаттығу Суреттер бойынша көп
нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып
оқы. -... (кім?) нан пісірді.
(наубайшы) – Нанды ... (неден?) пісірді.
(ұннан) – ... (не?) қандай дәмді!
(нан) ҚЖ: Топтық
жұмыс «Жалғасын тап»
ойыны Ойды аяқта және мағынасын
түсіндір 1-топ Ас атасы – …
. 2-топ Нанды аяқпен …
. 3-топ Нанның қоқымын …
. Кері
байланыс Сабаққа дайындық
жасайды Сұрақтарға жауап
береді Өз ойарын
айтады Тақырыпты
болжайды Өлеңді
тыңдайды Дәптермен жұмыс
жасайды Сөйлемдерді көшіріп жазады.
Тыныс белгілеріне назар аударады Сөйлем
құрайды Тыныс белгілерін
қояды Ойын
ойнайды Суреттер бойынша көп
нүктенің орнына тиісті сөздерді қо йып
оқиды Сөйлемнің басы жазылған
парақшалар ды оқушыларға таратады, олар
ойды жалғастырып, сөйлемді толықтырып
айтады. Кері байланыс
жасайды Көңіл күйлерін көтеріп
отыру Тамаша
! «Алмалар» әдісі бойынша өзін
өзі бағалау Дескриптор: «Нанды қадірлейік» мәтінінің
мазмұнын біледі Сұрақтарға жауап
береді Тамаша! Дескриптор: Суретке қарап, өлең мазмұнын
болжайды Өлеңді дауыстап, тізбектей
оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Ереже мазмұнын түсінеді,
айтады Ережені
жаттайды,қолданады Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп
жаз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















