|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру Буллингтің түрлері мен оның әсерлерін талқылау Буллингтен қорғану жолдарын үйрету Оқушыларға үйде ойын ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін үйрету Қауіпті жағдайларды алдын алу жолдарын түсіндіру Төтенше жағдайларда дұрыс әрекет етуді үйрету |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді. |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
Қызығушылықты ояту «Буллинг» сөзімен таныстыру (бейнеролик немесе мысалдар арқылы) Оқушыларға «Буллинг дегеніміз не?» деген сұрақ қою Негізгі бөлім 1. Буллинг түрлері: Физикалық (ұрту, итеру, заттарды бүлдіру) Вербалды (қорлау, келемеждеу, жаман сөз айту) Кибербуллинг (әлеуметтік желідегі қорқыту, мазақтау) 2. Буллингтің әсері: Психологиялық (үрей, сенімсіздік, жалғыздық) Академиялық (оқу үлгерімінің төмендеуі) Әлеуметтік (достардан алыстау) 3. Буллингтен қорғану жолдары: Өзіңді сенімді ұстау Көмек сұрау (ата-ана, мұғалім, достар) Агрессиясыз жауап беру Достық атмосфераны қалыптастыру Топтық жұмыс Оқушылар топтарға бөлініп, жағдаяттар беріледі Әр топ буллингке тап болған жағдайда не істеу керектігін талқылап, шешім ұсынады Жұмыстарын сынып алдында таныстырады |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Оқушылар сурет салып, тапсырмаларды орындайды. |
Оқушылар бірін -бірі бағалайды Оқушылардың жұмысын мадақтау, белсенді қатысқан оқушыларды атап өту. |
Ақ қағаз, фломастерлер Тақырыптық слайдтар мен суреттер. Қағаз, маркерлер, түсті қаламдар; |
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды «Мен буллингтің алдын алу үшін...» атты рефлексия жазу Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Үй тапсырмасы «Достық туралы» эссе жазу немесе буллингтің алдын алу туралы постер дайындау |
Оқушыларға сыйлықтар тарату |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбын және мақсатын таныстыру «Қауіпсіздік – өз қолыңда!» атты қысқа мотивациялық әңгіме Қызығушылықты ояту Оқушыларға екі сурет көрсету (қауіпсіз және қауіпті ойын жағдайлары) «Қай ойын қауіпсіз, қайсы қауіпті?» деген сұрақ бойынша талқылау Негізгі бөлім 1. Үйдегі ойын кезіндегі қауіптер: Биік жерден секіру (жарақат алу қаупі) Электр құрылғыларымен ойнау (ток соғу қаупі) Ұсақ заттармен ойнау (тұншығу қаупі) Ыстық заттарға жақындау (күйік алу қаупі) 2. Қауіпсіздік шаралары: Ашық терезелер мен балкондардан алыс болу Электр құралдарын ата-анасыз ұстамау Ұсақ бөлшектері бар ойыншықтарды абайлап қолдану Үйде жүгіру мен қауіпті қозғалыстардан сақтану 3. Төтенше жағдайлардағы әрекеттер: Қауіпті жағдайды үлкендерге хабарлау 101, 102, 103 нөмірлерін есте сақтау Сабырлық сақтау және көмек сұрау Топтық жұмыс Топтарға түрлі жағдаяттар беріледі (мысалы, досы ойын кезінде жарақат алды, электр құрылғысын қосып ойнады Әр топ өз шешімін ұсынады және оны сынып алдында қорғайды Қорытынды «Мен енді үйде ойнағанда...» атты рефлексия жазу Сабақтың негізгі ойларын бекіту Үй тапсырмасы «Үйдегі қауіпсіздік ережелері» постерін дайындау Ата-аналарымен бірге қауіпсіздік жоспарын құру |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты түсінеді. Оқушылар жұмыс орындайды Оқушылар сұрақтарды талқылайды Оқушылар өз ойларын бөліседі. Топтық тапсырмаларды орындайды |
|
Презентация Жазбаша нұсқаулықтар, қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Қауіпті жағдайлар бейнеленген суреттер немесе бейнеролик көрсету. Көрнекіліктер (суреттер, бейнеролик Слайдтар мен бейнероликтер Қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Қаңғыбас иттер туралы суреттер, бейнероликтер. Ситуациялық тапсырмалар мен ойындар. |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4 сынып Буллингтен қорған Үйдегі ойындар қауіпсіздік шараларын сақтаймыз ҚМЖ
4 сынып Буллингтен қорған Үйдегі ойындар қауіпсіздік шараларын сақтаймыз ҚМЖ
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» «Үйдегі ойындар: қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру Буллингтің түрлері мен оның әсерлерін талқылау Буллингтен қорғану жолдарын үйрету Оқушыларға үйде ойын ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін үйрету Қауіпті жағдайларды алдын алу жолдарын түсіндіру Төтенше жағдайларда дұрыс әрекет етуді үйрету |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді. |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
Қызығушылықты ояту «Буллинг» сөзімен таныстыру (бейнеролик немесе мысалдар арқылы) Оқушыларға «Буллинг дегеніміз не?» деген сұрақ қою Негізгі бөлім 1. Буллинг түрлері: Физикалық (ұрту, итеру, заттарды бүлдіру) Вербалды (қорлау, келемеждеу, жаман сөз айту) Кибербуллинг (әлеуметтік желідегі қорқыту, мазақтау) 2. Буллингтің әсері: Психологиялық (үрей, сенімсіздік, жалғыздық) Академиялық (оқу үлгерімінің төмендеуі) Әлеуметтік (достардан алыстау) 3. Буллингтен қорғану жолдары: Өзіңді сенімді ұстау Көмек сұрау (ата-ана, мұғалім, достар) Агрессиясыз жауап беру Достық атмосфераны қалыптастыру Топтық жұмыс Оқушылар топтарға бөлініп, жағдаяттар беріледі Әр топ буллингке тап болған жағдайда не істеу керектігін талқылап, шешім ұсынады Жұмыстарын сынып алдында таныстырады |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Оқушылар сурет салып, тапсырмаларды орындайды. |
Оқушылар бірін -бірі бағалайды Оқушылардың жұмысын мадақтау, белсенді қатысқан оқушыларды атап өту. |
Ақ қағаз, фломастерлер Тақырыптық слайдтар мен суреттер. Қағаз, маркерлер, түсті қаламдар; |
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды «Мен буллингтің алдын алу үшін...» атты рефлексия жазу Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Үй тапсырмасы «Достық туралы» эссе жазу немесе буллингтің алдын алу туралы постер дайындау |
Оқушыларға сыйлықтар тарату |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбын және мақсатын таныстыру «Қауіпсіздік – өз қолыңда!» атты қысқа мотивациялық әңгіме Қызығушылықты ояту Оқушыларға екі сурет көрсету (қауіпсіз және қауіпті ойын жағдайлары) «Қай ойын қауіпсіз, қайсы қауіпті?» деген сұрақ бойынша талқылау Негізгі бөлім 1. Үйдегі ойын кезіндегі қауіптер: Биік жерден секіру (жарақат алу қаупі) Электр құрылғыларымен ойнау (ток соғу қаупі) Ұсақ заттармен ойнау (тұншығу қаупі) Ыстық заттарға жақындау (күйік алу қаупі) 2. Қауіпсіздік шаралары: Ашық терезелер мен балкондардан алыс болу Электр құралдарын ата-анасыз ұстамау Ұсақ бөлшектері бар ойыншықтарды абайлап қолдану Үйде жүгіру мен қауіпті қозғалыстардан сақтану 3. Төтенше жағдайлардағы әрекеттер: Қауіпті жағдайды үлкендерге хабарлау 101, 102, 103 нөмірлерін есте сақтау Сабырлық сақтау және көмек сұрау Топтық жұмыс Топтарға түрлі жағдаяттар беріледі (мысалы, досы ойын кезінде жарақат алды, электр құрылғысын қосып ойнады Әр топ өз шешімін ұсынады және оны сынып алдында қорғайды Қорытынды «Мен енді үйде ойнағанда...» атты рефлексия жазу Сабақтың негізгі ойларын бекіту Үй тапсырмасы «Үйдегі қауіпсіздік ережелері» постерін дайындау Ата-аналарымен бірге қауіпсіздік жоспарын құру |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты түсінеді. Оқушылар жұмыс орындайды Оқушылар сұрақтарды талқылайды Оқушылар өз ойларын бөліседі. Топтық тапсырмаларды орындайды |
|
Презентация Жазбаша нұсқаулықтар, қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Қауіпті жағдайлар бейнеленген суреттер немесе бейнеролик көрсету. Көрнекіліктер (суреттер, бейнеролик Слайдтар мен бейнероликтер Қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Қаңғыбас иттер туралы суреттер, бейнероликтер. Ситуациялық тапсырмалар мен ойындар. |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
шағым қалдыра аласыз













