|
Пәні: Математика |
Мектеп: 23 Машықкердің аты – жөні: Оспанова Аяулым Бекзатқызы Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 4 «А» Күні: 10.02.2021 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме): |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Комбинаторлық есептердің анықтамасын біледі, түсінеді Көпшілік оқушылар: «Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығара алады Кейбір оқушылар: Берілген есептерді таңдап алу әдісі бойынша шығара алады |
||||||||||||||||
|
Бағалау крийтерилері |
«Tаңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығара алады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді қалай шығаруға болатынын түсіндіру. Пәндік лексика және терминология: «таңдап алу» әдісі, комбинаторлық есептер. Диалогке/жазуға қажетті пайдалы фразалар топтамасы. Талқылау: – Комбинаторика қандай сұрақтармен айналысады? – «Таңдап алу» әдісін түсіндіріп бер? – « Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді қалай шығаруға болады? Жазу: Есептердің шешуін жазу. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Комбинаторлық есептер. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс тар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
Амандасу Психологиялық ахуал «Жылы жүрек – жақсы тілек» Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады да, алдын-ала үрленген шарларды алып, сыртына тілек жазады. Барлығы тілектерін жазып болған соң, шарды бір-біріне лақтырады. Әр оқушы өзіне жазылған тілекті оқып, бір-біріне алғыстарын айтып, жақсы көңіл-күй сыйлайды.
|
Фломастерлер, түрлі түсті шарлар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Комбинаторлық есептер – берілген нысандардан есепті шығару барысында бір немесе басқа да шарттарға бағынатын түрлі комбинация жасауға және түрлі комбинациялардың санын санауға тура келетін есептер. Жай есептер түрлі кесте немесе сызба жасамай-ақ, мүмкін болатын тәсілдерді әдеттегідей толық таңдап алу арқылы шығарылады. Қарапайым жағдайларда біз өзімізге қажетті барлық түрлі комбинацияларды жазып және олардың санын анықтай аламыз. Мысал. Берілген үш пәннен үй жұмысына дайындалудың мүмкін нұсқаларын табыңыз
1 – тапсырма Оқушылар оқулық бойынша берілген тапсырманы орындайды. Би үйірмесіне Арман, Серік, Ерлан, Нұрлан, Дана, Айна, Әлия, Маржан қатысады. Ұлдар мен қыздар қандай би жұптарын құра алады? Дескриптор:
2 – тапсырма «Кім жалдам?» Оқушылар кесте бойынша берілген есептерді шығарады. Көрсетілген кесте бойынша өрнектер құрып, олардың мәнін табады.
Дескриптор:
3 – тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» тапсырманы «таңдап алу» әдісімен орындайды. Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 1, 2, 3 цифрларынан қанша екі таңбалы сан құрастыруға болады. Дескриптор:
4 – тапсырма Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 1, 2, 3, 4, 5 цифрларынан қанша екі таңбалы сан құрастыруға болады? Дескриптор:
|
Оқулық, дәптермен жұмыс
Карточкалар, дәптермен жұмыс
Оқулық
Дәптермен жұмыс |
|||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы |
Кері байланыс «Алақан» әдісі Оқушылар берілген ақ бетке сол қолын немесе оі қолын бастырып сызады. Содан кейін: Бас бармаққа – Сабақтан не ұнағанын; Сұқ саусаққа – Өзіне сабақтан не алғанын; Ортаңғы саусаққа – Сабақта не кедергі болғанын; Аты жоқ саусаққа – Тағы не білгісі келетінін; Шынашаққа – Тілек жазады;
|
Ақ қағаздар, қалам |
|||||||||||||||
|
Пән |
Сынып |
Тақырып |
Мақсаты |
Құрал - жабдықтар |
Әдіс - тәсілдер |
Сабақтың нәтижесі |
|
Математика |
4 «А» |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
Шарлар, фломастерлер, оқулық, дәптер, карточкалар, А4 форматындағы қағаздар |
«Жылы жүрек – жақсы тілек», «Кім жылдам?» «Ойлан, жұптас, бөліс», «Алақан» әдістері |
Бүгінгі сабақта оқушылар таңдап алу әдісі арқылы есептерді шығаруды үйренді. Ең алдымен таңдап алу әдісі және комбинаторлық есептердің анықтамаларымен танысып алды. Оқушылар тақырыпты тереңінен түсіну үшін әртүрлі бағыттағы есептерді шығарып, тақырып бойынша білімдерін кеңейтті. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4 сынып Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер
4 сынып Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер
|
Пәні: Математика |
Мектеп: 23 Машықкердің аты – жөні: Оспанова Аяулым Бекзатқызы Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 4 «А» Күні: 10.02.2021 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме): |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Комбинаторлық есептердің анықтамасын біледі, түсінеді Көпшілік оқушылар: «Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығара алады Кейбір оқушылар: Берілген есептерді таңдап алу әдісі бойынша шығара алады |
||||||||||||||||
|
Бағалау крийтерилері |
«Tаңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығара алады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді қалай шығаруға болатынын түсіндіру. Пәндік лексика және терминология: «таңдап алу» әдісі, комбинаторлық есептер. Диалогке/жазуға қажетті пайдалы фразалар топтамасы. Талқылау: – Комбинаторика қандай сұрақтармен айналысады? – «Таңдап алу» әдісін түсіндіріп бер? – « Таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді қалай шығаруға болады? Жазу: Есептердің шешуін жазу. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Комбинаторлық есептер. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс тар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
Амандасу Психологиялық ахуал «Жылы жүрек – жақсы тілек» Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады да, алдын-ала үрленген шарларды алып, сыртына тілек жазады. Барлығы тілектерін жазып болған соң, шарды бір-біріне лақтырады. Әр оқушы өзіне жазылған тілекті оқып, бір-біріне алғыстарын айтып, жақсы көңіл-күй сыйлайды.
|
Фломастерлер, түрлі түсті шарлар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Комбинаторлық есептер – берілген нысандардан есепті шығару барысында бір немесе басқа да шарттарға бағынатын түрлі комбинация жасауға және түрлі комбинациялардың санын санауға тура келетін есептер. Жай есептер түрлі кесте немесе сызба жасамай-ақ, мүмкін болатын тәсілдерді әдеттегідей толық таңдап алу арқылы шығарылады. Қарапайым жағдайларда біз өзімізге қажетті барлық түрлі комбинацияларды жазып және олардың санын анықтай аламыз. Мысал. Берілген үш пәннен үй жұмысына дайындалудың мүмкін нұсқаларын табыңыз
1 – тапсырма Оқушылар оқулық бойынша берілген тапсырманы орындайды. Би үйірмесіне Арман, Серік, Ерлан, Нұрлан, Дана, Айна, Әлия, Маржан қатысады. Ұлдар мен қыздар қандай би жұптарын құра алады? Дескриптор:
2 – тапсырма «Кім жалдам?» Оқушылар кесте бойынша берілген есептерді шығарады. Көрсетілген кесте бойынша өрнектер құрып, олардың мәнін табады.
Дескриптор:
3 – тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» тапсырманы «таңдап алу» әдісімен орындайды. Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 1, 2, 3 цифрларынан қанша екі таңбалы сан құрастыруға болады. Дескриптор:
4 – тапсырма Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 1, 2, 3, 4, 5 цифрларынан қанша екі таңбалы сан құрастыруға болады? Дескриптор:
|
Оқулық, дәптермен жұмыс
Карточкалар, дәптермен жұмыс
Оқулық
Дәптермен жұмыс |
|||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы |
Кері байланыс «Алақан» әдісі Оқушылар берілген ақ бетке сол қолын немесе оі қолын бастырып сызады. Содан кейін: Бас бармаққа – Сабақтан не ұнағанын; Сұқ саусаққа – Өзіне сабақтан не алғанын; Ортаңғы саусаққа – Сабақта не кедергі болғанын; Аты жоқ саусаққа – Тағы не білгісі келетінін; Шынашаққа – Тілек жазады;
|
Ақ қағаздар, қалам |
|||||||||||||||
|
Пән |
Сынып |
Тақырып |
Мақсаты |
Құрал - жабдықтар |
Әдіс - тәсілдер |
Сабақтың нәтижесі |
|
Математика |
4 «А» |
Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
Шарлар, фломастерлер, оқулық, дәптер, карточкалар, А4 форматындағы қағаздар |
«Жылы жүрек – жақсы тілек», «Кім жылдам?» «Ойлан, жұптас, бөліс», «Алақан» әдістері |
Бүгінгі сабақта оқушылар таңдап алу әдісі арқылы есептерді шығаруды үйренді. Ең алдымен таңдап алу әдісі және комбинаторлық есептердің анықтамаларымен танысып алды. Оқушылар тақырыпты тереңінен түсіну үшін әртүрлі бағыттағы есептерді шығарып, тақырып бойынша білімдерін кеңейтті. |
шағым қалдыра аласыз
















