|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Iкезең. Ұйымдастыру бөлімі. |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс): Оқушылар келесі 5 сұрақтық тестті жеке орындайды. Орындап болған соң олар көрші оқушымен дәптерлерін алмастырып, тапсырманың нешеуі дұрыс болғанына қарай бағалайды. ТЕСТ
А)
А)
А) Оқушылар жауаптарын келесі кестеге толтырады.
Дұрыс жауаптар:
|
Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ -жауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттілік тілейді |
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1) Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі. - бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу үшін олардың алымдарын қосып, ал бөлімін өзгерісіз қалдыру керек. - бөлімдері бірдей екі бөлшекті азайту үшін бірінші бөлшектің (азайғыштың) алымынан екінші бөлшектің (азайтқыштың) алымын азайтып, ал бөлімін өзгерісіз қалдыру керек. Алынған білімді практикада бекітейік.(Жұптық жұмыс) Оқушыларға жұпта төмендегі есептеулерді орындап жауаптарын мини ақ тақтайшаларға жазу ұсынылады.
Тапсырма орындалып біткен соң, мұғалім тапсырманың жауаптарын айтып, оқушылар өзін-өзі бағалау жұмыстарын жүргізеді. Нәтижесінде:
2) Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесі. - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту үшін бөлшектердің толықтауыш көбейткіштерін таба отырып, оларды ортақ бөлімге келтіру керек. Ары қарай бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережесін қолданамыз. Алынған білімді практикада бекітейік. Тақтаға бір оқушыдан шығарылып, бірнеше мысалды бірге сынып болып талдап шығарады. Қалған есептер дәптерде шығарылады. Есепте:
Тотық жұмыс:(Әр топ өз мүшелерімен бірге келесі есептерді шығарады )
Есепте:
Жеке жұмыс: №421, №422, |
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы Тақтада бір оқушы тапсырманы орындайды, қалған оқушылар орнында отырып есепті шығарады. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қосымша1 Стикерлер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Үй жұмысы №423, №424 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. “Ыстық орындық” әдісі Кабинеттің ортасына орындық қойылып, оған бір оқушы шақырылады. Алғашқы оқушы анықталғаннан кейін, орындыққа отырғызылып, мұғалім сыныпқа сабақ тақырыбы бойынша кезекпен сұрақ қоюды ұсынады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||||||||
|
Бағалау |
Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен аларын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады |
|
|
|||||||||||||||
|
Рефлексия |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - кім біледі, неге үйрендік - не түсініксіз болды - әлі немен жұмыс жасау керек |
Оқушылар рефлексия береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№51 Жай бөлшектерді қосу және азайту 5сынып математика
№51 Жай бөлшектерді қосу және азайту 5сынып математика
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Iкезең. Ұйымдастыру бөлімі. |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс): Оқушылар келесі 5 сұрақтық тестті жеке орындайды. Орындап болған соң олар көрші оқушымен дәптерлерін алмастырып, тапсырманың нешеуі дұрыс болғанына қарай бағалайды. ТЕСТ
А)
А)
А) Оқушылар жауаптарын келесі кестеге толтырады.
Дұрыс жауаптар:
|
Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ -жауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттілік тілейді |
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1) Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі. - бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу үшін олардың алымдарын қосып, ал бөлімін өзгерісіз қалдыру керек. - бөлімдері бірдей екі бөлшекті азайту үшін бірінші бөлшектің (азайғыштың) алымынан екінші бөлшектің (азайтқыштың) алымын азайтып, ал бөлімін өзгерісіз қалдыру керек. Алынған білімді практикада бекітейік.(Жұптық жұмыс) Оқушыларға жұпта төмендегі есептеулерді орындап жауаптарын мини ақ тақтайшаларға жазу ұсынылады.
Тапсырма орындалып біткен соң, мұғалім тапсырманың жауаптарын айтып, оқушылар өзін-өзі бағалау жұмыстарын жүргізеді. Нәтижесінде:
2) Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесі. - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту үшін бөлшектердің толықтауыш көбейткіштерін таба отырып, оларды ортақ бөлімге келтіру керек. Ары қарай бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережесін қолданамыз. Алынған білімді практикада бекітейік. Тақтаға бір оқушыдан шығарылып, бірнеше мысалды бірге сынып болып талдап шығарады. Қалған есептер дәптерде шығарылады. Есепте:
Тотық жұмыс:(Әр топ өз мүшелерімен бірге келесі есептерді шығарады )
Есепте:
Жеке жұмыс: №421, №422, |
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы Тақтада бір оқушы тапсырманы орындайды, қалған оқушылар орнында отырып есепті шығарады. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қосымша1 Стикерлер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Үй жұмысы №423, №424 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. “Ыстық орындық” әдісі Кабинеттің ортасына орындық қойылып, оған бір оқушы шақырылады. Алғашқы оқушы анықталғаннан кейін, орындыққа отырғызылып, мұғалім сыныпқа сабақ тақырыбы бойынша кезекпен сұрақ қоюды ұсынады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||||||||
|
Бағалау |
Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен аларын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады |
|
|
|||||||||||||||
|
Рефлексия |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - кім біледі, неге үйрендік - не түсініксіз болды - әлі немен жұмыс жасау керек |
Оқушылар рефлексия береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

































