|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Аралас сандарды қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Аралас сандарды ажырата алады; Аралас санды бұрыс бөлшекке және керісінше, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіреді; Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Iкезең. Ұйымдастыру бөлімі. |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру. Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады:
|
Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ -жауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттілік тілейді |
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
І топ. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу. №1. Мысал.
Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін: 1) олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын табу керек; 2) бүтін бөліктерінің қосындысы мен бөлшек бөліктерінің қосындысын аралас сан түрінде жазу керек. Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту. №2. Мысал.
Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту үшін: 1) олардың бүтін бөліктерінің айырмасын, бөлшек бөліктерінің айырмасын табу керек; 2) бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын аралас сан түрінде жазу керек. Ескерту! Егер, азайғыш аралас санның бөлшек бөлігі, азайтқыш аралас санның бөлшек бөлігінен кіші болса, онда:
МЫСАЛЫ:
азайғыш
№3. Мысал.
ІІ топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу. №1. Мысал.
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек. №2. Мысал.
ІІІ топ. Натурал сан мен аралас санды қосу. №1. Мысал.
Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан оның бүтін бөлігіне қосылып, қосындыға бөлшек бөлік тіркеліп жазылады. Натурал саннан аралас санды азайту. Натурал саннан аралас санды азайту үшін, натурал санды аралас сан түрінде жазу керек. №2. Мысал.
ІV топ. Бөлшекке аралас санды қосу. Жай бөлшекке аралас санды қосу үшін:
№1 Мысал.
Аралас саннан натурал санды азайту. №2 Мысал. Аралас саннан натурал санды азайтқанда, аралас санның бүтін бөлігінен натурал сан азайтылып, бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады.
«Білім көзі- кітапта» әдісі Жеке жұмыс: №450 №451
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы
|
Тақтада бір оқушы тапсырманы орындайды, қалған оқушылар орнында отырып есепті шығарады. Дескриптор: -бүтін санды бөлшек түрінде жазады; -жай бөлшектерді азайтады. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қосымша1 Стикерлер |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Үй жұмысы №453 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. Кері байланыс Нені білдім? Қандай қиындықтар болды? Нені толық түсінбедім? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
Бағалау |
Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен аларын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады |
|
|
|
Рефлексия |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - кім біледі, неге үйрендік - не түсініксіз болды - әлі немен жұмыс жасау керек |
Оқушылар рефлексия береді. |
|
|
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№54 аралас сандарды қосу және азайту 5сынып математика
№54 аралас сандарды қосу және азайту 5сынып математика
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Аралас сандарды қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Аралас сандарды ажырата алады; Аралас санды бұрыс бөлшекке және керісінше, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіреді; Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Iкезең. Ұйымдастыру бөлімі. |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру. Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады:
|
Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ -жауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттілік тілейді |
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
І топ. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу. №1. Мысал.
Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін: 1) олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын табу керек; 2) бүтін бөліктерінің қосындысы мен бөлшек бөліктерінің қосындысын аралас сан түрінде жазу керек. Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту. №2. Мысал.
Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту үшін: 1) олардың бүтін бөліктерінің айырмасын, бөлшек бөліктерінің айырмасын табу керек; 2) бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын аралас сан түрінде жазу керек. Ескерту! Егер, азайғыш аралас санның бөлшек бөлігі, азайтқыш аралас санның бөлшек бөлігінен кіші болса, онда:
МЫСАЛЫ:
азайғыш
№3. Мысал.
ІІ топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу. №1. Мысал.
Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін: 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек. №2. Мысал.
ІІІ топ. Натурал сан мен аралас санды қосу. №1. Мысал.
Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан оның бүтін бөлігіне қосылып, қосындыға бөлшек бөлік тіркеліп жазылады. Натурал саннан аралас санды азайту. Натурал саннан аралас санды азайту үшін, натурал санды аралас сан түрінде жазу керек. №2. Мысал.
ІV топ. Бөлшекке аралас санды қосу. Жай бөлшекке аралас санды қосу үшін:
№1 Мысал.
Аралас саннан натурал санды азайту. №2 Мысал. Аралас саннан натурал санды азайтқанда, аралас санның бүтін бөлігінен натурал сан азайтылып, бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады.
«Білім көзі- кітапта» әдісі Жеке жұмыс: №450 №451
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы
|
Тақтада бір оқушы тапсырманы орындайды, қалған оқушылар орнында отырып есепті шығарады. Дескриптор: -бүтін санды бөлшек түрінде жазады; -жай бөлшектерді азайтады. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Қосымша1 Стикерлер |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Үй жұмысы №453 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. Кері байланыс Нені білдім? Қандай қиындықтар болды? Нені толық түсінбедім? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
Бағалау |
Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен аларын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады |
|
|
|
Рефлексия |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - кім біледі, неге үйрендік - не түсініксіз болды - әлі немен жұмыс жасау керек |
Оқушылар рефлексия береді. |
|
|
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» әдісі арқылы

Дескриптор:
-бүтін санды бөлшек түрінде жазады;
-жай бөлшектерді азайтады.
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма |
Балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз























