|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.4 А Пайыз Күні: Мектеп: №10 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу (3 сабақ) |
||||
|
|
Осы сабақта қол Жеткізілетін оқу Мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.34 берілген санның пайызын табу; 5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу. |
||||
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Берілген санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу алгоритмін біледі. Көпшілігі: Берілген санның пайызын есептей алады, пайызы бойынша санды таба алады. Кейбіреулері:Берілген санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу алгоритмін күнделікті өмірмен байланысты мәтінді есептерді шығаруда қолдана алады. |
||||
|
|
Бағалау критерийі
|
|
||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
- бөлшектерді пайыз арқылы және керісінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады; - санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады; - пайызбен өрнектелген нәтиженің математикалық мағынасын түсіндіре алады; - мәтін есептің шешу жолын түсіндіре алады; |
||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел идеясы» даму жоспарының «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылықтарын негізге алып, ұлттық сананы қалыптастыруда мысалдар келтіре отырып тәрбиелеу; |
||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Осы бөлімнен алған білімдері мен біліктері оқушыларға практикалық сипаттағы, сонымен қатар, экономика элементтерімен байланысты есептерді шешуге мүмкіндік береді. Жоғары сыныптарда оқушылар алған білімдерін химияда заттардың концентрациясына берілген есептер шешуде, физикада пайдалы әсер коэффициентін табуға және басқа да көптеген салаларда қолданады. |
||||
|
|
Алдыңғы бөлім
|
Жай бөлшектерге, ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану; санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу ережелерін білу және қолдану; белгісіз компонеттерін табу ережелері негізінде теңдеулерді шешу біліктілігі. |
||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|||
|
|
Сабақтың басы
8 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды ортаға шақыру «Күн сәулесін төгеді» оқушылар шеңберге тұрады. Үй тапсырмасы «Сөйлейтін таяқ» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрау. (1 сұраққа 1 бал).
Бағалау. " Екі жұлдыз бір ұсыныс" Топқа бөлу. «Джигсо» әдісі арқылы сыныпты 3-топқа бөлемін. А) Оқушыларды үш топқа бөлемін. Ол үшін әуелі үш топтың да көшбасшыларын анықтаймын. Өткен тақырыпқа байланысты үш тапсырма беріледі соған жауап берген алғашқы үш оқушы тақтаға шығып жауаптарын түсіндіреді де, үстелде жатқан үш карточканың бірін таңдайды (Дұрыс айтылған жауап үшін оқушылар «Мадақтау» әдісі (жарайсңдар, бәрекелді, бұл - дұрыс жауап, өте жақсы, жақсы)» арқылы бағалаймын). 1-топ «Бәйтерек» 2-топ «Тәуелсіздік монументі» 3-топ «Хан Шатыры» |
Интерактивті тақтада «Күннің суреті»
|
|||
|
|
Сабақтың ортасы
25 мин
2 (мин)
|
1-топ. Рахат шоколадының 62% какао болса, 500г рахат шоколадының неше грамы какао болады? 2-топ. Сникерс шоколадтарының сатылымдағы қорының 65%-ын балалар тұтынады. 200 дана сникерстің неше данасын балалар тұтынған. 3-топ. Твикс шоколадының 25%-ы май. 200г твикс шоколадының неше грамм май болады? Жауабы: 1-топта 310гр 2-топта 130гр 3-топта 50гр Оқушылар «Бағдаршам» әдісімен топтық тапсырмалар, тақырыпты түсінгендерін есептермен дәлелдейді. Қызыл түс –орташа Сары түс – жақсы Жасыл түс – өте жақсы Оқулықпен жұмыс № 1162. Қызанақтың тамыз айындағы бағасы қазан айында 25%-ке қымбаттады‚ ал оның соңғы бағасы қараша айында тағы да 40%-ке қымбаттап‚ 140 теңге болды. Қызанақтың тамыз айындағы бағасы неше теңге? А. 80 тг; В. 75 тг; С. 90 тг; D. 60 тг. №1167. 425 ц қант қызылшасының бiр бөлiгiнiң 19%-ы, ал қалғанының 16%-ы қант болды. Қант қызылшасынан барлығы 74 ц қант алынды. Неше центнер қант қызылшасының 19%-і қант болды? А. 280 ц; В. 250 ц; С. 200 ц; D. 210 ц. Сергіту сәті «Жан жылуы» жаттығуы Мен сенен жылу аламын (сол жағына қарайды) Жүрегіме саламын (тура қарайды) Досыма сыйлаймын (оңға қарайды) Сәттілік тілеймін (тура қарайды) Жеке жұмыс. «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындатамын. Деңгейлік тапсырмалар. А-деңгейі. Футболканың 1960 тг. Егер футболканың бағасы 15%-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? Дискриптор:
В-деңгейі. Балабақшада 1430 оқушы бар. Қыз балалар ер балалардан 8% артық болса, мектепте қанша қыз бала және қанша ер бала оқиды? Дискриптор:
С-дең гейі. Пальтоның бағасы екі дүкенде бірдей болған. Бір дүкен бағаларды алдымен 40%-ға төмендетті, содан кейін 40%-ға арттырды. Екінші дүкенде – алдымен 50%-ға арттырды, бірақ содан кейін 50%-ға кемітті. Осы дүкендегі бағалар бастапқы бағалармен салыстырғанда қалай өзгереді? Дискриптор:
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушы Берілген санның пайызын есептейді. Пайызы бойынша санды анықтайды. 1-тапсырма Пайызын табыңыз:
Дескриптор: Білім алушы - өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. 2) 480 санының: a) 96 саны; b) 144 саны; c) 240 саны; d) 768 саны неше пайызын құрайды? Дескриптор: Білім алушы - бір санның екінші санға пайыздық қатынасын табады; - бір сан екінші санның неше пайыз құрайтынын табады.
|
Математика, 5 сынып, Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж.
|
|||
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин |
Сабақты қорытындылау сұрақтары: Фигуралардың неше пайызы боялған?
Оқушылардың бағасын талдау,қорытындылау . Кері байланыс «Бағалау ағашы» Алма бүгінгі сабақтан түйгенім көп,маңызды болды. Гүл-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ-бүгінгі сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек. Үйге тапсырма: а)Жұмысшы табысының тұрақты өсуін сипаттайтын есеп -тапсырмалар құрастыру; ә)Банк салымшысының жылдық өсімімен байланысты есеп-тапсырма құрастыру; б) №850,851. Ережелерді қайталау. |
|
|||
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабағымда жеке, топтық жұмыс жүргіземін. "Сөйлейтін таяқ", "Конверттегі сұрақ", " Бағалау ағашы ", " Джигсо" әдістерін және деңгейлік тапсырмалар орындатамын. |
Оқушыларды бағалау барысында «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», "Бағдаршам", Мадақтау, ", "Бағалау ағашы" түрлерін қолданамын |
Сергіту сәті: «Жан жылуы» ойынын пайдаланамын. Оқушылардың партада отыру ережесін сақтауын, орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5.4.А. Пайыз.
5.4.А. Пайыз.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.4 А Пайыз Күні: Мектеп: №10 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу (3 сабақ) |
||||
|
|
Осы сабақта қол Жеткізілетін оқу Мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.34 берілген санның пайызын табу; 5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу. |
||||
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Берілген санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу алгоритмін біледі. Көпшілігі: Берілген санның пайызын есептей алады, пайызы бойынша санды таба алады. Кейбіреулері:Берілген санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу алгоритмін күнделікті өмірмен байланысты мәтінді есептерді шығаруда қолдана алады. |
||||
|
|
Бағалау критерийі
|
|
||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
- бөлшектерді пайыз арқылы және керісінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады; - санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады; - пайызбен өрнектелген нәтиженің математикалық мағынасын түсіндіре алады; - мәтін есептің шешу жолын түсіндіре алады; |
||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел идеясы» даму жоспарының «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылықтарын негізге алып, ұлттық сананы қалыптастыруда мысалдар келтіре отырып тәрбиелеу; |
||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Осы бөлімнен алған білімдері мен біліктері оқушыларға практикалық сипаттағы, сонымен қатар, экономика элементтерімен байланысты есептерді шешуге мүмкіндік береді. Жоғары сыныптарда оқушылар алған білімдерін химияда заттардың концентрациясына берілген есептер шешуде, физикада пайдалы әсер коэффициентін табуға және басқа да көптеген салаларда қолданады. |
||||
|
|
Алдыңғы бөлім
|
Жай бөлшектерге, ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану; санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу ережелерін білу және қолдану; белгісіз компонеттерін табу ережелері негізінде теңдеулерді шешу біліктілігі. |
||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|||
|
|
Сабақтың басы
8 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды ортаға шақыру «Күн сәулесін төгеді» оқушылар шеңберге тұрады. Үй тапсырмасы «Сөйлейтін таяқ» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрау. (1 сұраққа 1 бал).
Бағалау. " Екі жұлдыз бір ұсыныс" Топқа бөлу. «Джигсо» әдісі арқылы сыныпты 3-топқа бөлемін. А) Оқушыларды үш топқа бөлемін. Ол үшін әуелі үш топтың да көшбасшыларын анықтаймын. Өткен тақырыпқа байланысты үш тапсырма беріледі соған жауап берген алғашқы үш оқушы тақтаға шығып жауаптарын түсіндіреді де, үстелде жатқан үш карточканың бірін таңдайды (Дұрыс айтылған жауап үшін оқушылар «Мадақтау» әдісі (жарайсңдар, бәрекелді, бұл - дұрыс жауап, өте жақсы, жақсы)» арқылы бағалаймын). 1-топ «Бәйтерек» 2-топ «Тәуелсіздік монументі» 3-топ «Хан Шатыры» |
Интерактивті тақтада «Күннің суреті»
|
|||
|
|
Сабақтың ортасы
25 мин
2 (мин)
|
1-топ. Рахат шоколадының 62% какао болса, 500г рахат шоколадының неше грамы какао болады? 2-топ. Сникерс шоколадтарының сатылымдағы қорының 65%-ын балалар тұтынады. 200 дана сникерстің неше данасын балалар тұтынған. 3-топ. Твикс шоколадының 25%-ы май. 200г твикс шоколадының неше грамм май болады? Жауабы: 1-топта 310гр 2-топта 130гр 3-топта 50гр Оқушылар «Бағдаршам» әдісімен топтық тапсырмалар, тақырыпты түсінгендерін есептермен дәлелдейді. Қызыл түс –орташа Сары түс – жақсы Жасыл түс – өте жақсы Оқулықпен жұмыс № 1162. Қызанақтың тамыз айындағы бағасы қазан айында 25%-ке қымбаттады‚ ал оның соңғы бағасы қараша айында тағы да 40%-ке қымбаттап‚ 140 теңге болды. Қызанақтың тамыз айындағы бағасы неше теңге? А. 80 тг; В. 75 тг; С. 90 тг; D. 60 тг. №1167. 425 ц қант қызылшасының бiр бөлiгiнiң 19%-ы, ал қалғанының 16%-ы қант болды. Қант қызылшасынан барлығы 74 ц қант алынды. Неше центнер қант қызылшасының 19%-і қант болды? А. 280 ц; В. 250 ц; С. 200 ц; D. 210 ц. Сергіту сәті «Жан жылуы» жаттығуы Мен сенен жылу аламын (сол жағына қарайды) Жүрегіме саламын (тура қарайды) Досыма сыйлаймын (оңға қарайды) Сәттілік тілеймін (тура қарайды) Жеке жұмыс. «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындатамын. Деңгейлік тапсырмалар. А-деңгейі. Футболканың 1960 тг. Егер футболканың бағасы 15%-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? Дискриптор:
В-деңгейі. Балабақшада 1430 оқушы бар. Қыз балалар ер балалардан 8% артық болса, мектепте қанша қыз бала және қанша ер бала оқиды? Дискриптор:
С-дең гейі. Пальтоның бағасы екі дүкенде бірдей болған. Бір дүкен бағаларды алдымен 40%-ға төмендетті, содан кейін 40%-ға арттырды. Екінші дүкенде – алдымен 50%-ға арттырды, бірақ содан кейін 50%-ға кемітті. Осы дүкендегі бағалар бастапқы бағалармен салыстырғанда қалай өзгереді? Дискриптор:
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушы Берілген санның пайызын есептейді. Пайызы бойынша санды анықтайды. 1-тапсырма Пайызын табыңыз:
Дескриптор: Білім алушы - өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. 2) 480 санының: a) 96 саны; b) 144 саны; c) 240 саны; d) 768 саны неше пайызын құрайды? Дескриптор: Білім алушы - бір санның екінші санға пайыздық қатынасын табады; - бір сан екінші санның неше пайыз құрайтынын табады.
|
Математика, 5 сынып, Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж.
|
|||
|
|
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин |
Сабақты қорытындылау сұрақтары: Фигуралардың неше пайызы боялған?
Оқушылардың бағасын талдау,қорытындылау . Кері байланыс «Бағалау ағашы» Алма бүгінгі сабақтан түйгенім көп,маңызды болды. Гүл-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ-бүгінгі сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек. Үйге тапсырма: а)Жұмысшы табысының тұрақты өсуін сипаттайтын есеп -тапсырмалар құрастыру; ә)Банк салымшысының жылдық өсімімен байланысты есеп-тапсырма құрастыру; б) №850,851. Ережелерді қайталау. |
|
|||
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабағымда жеке, топтық жұмыс жүргіземін. "Сөйлейтін таяқ", "Конверттегі сұрақ", " Бағалау ағашы ", " Джигсо" әдістерін және деңгейлік тапсырмалар орындатамын. |
Оқушыларды бағалау барысында «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», "Бағдаршам", Мадақтау, ", "Бағалау ағашы" түрлерін қолданамын |
Сергіту сәті: «Жан жылуы» ойынын пайдаланамын. Оқушылардың партада отыру ережесін сақтауын, орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















